Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

С колко се отопляваме зимата?

Публикувано от bulhomes 
Re: С колко се отопляваме зимата?
21-12-2009 - 13:43:01
Quote
salvador
Някак си не успяхте да ме убедите,че ТЕЦ не е просто поредната отживяла времето си соц. недомислица.Нещо като в Джурасик парк...някакво същество,преселило се незнайно как в наши дни.Идващо от епоха,когато горивата просто са били без пари.По-конкетно природния газ.

Поразмислих, дали пък някъде не съм звучал като човек, който се опитва да убеждава, че нашенското "парно" е най-доброто, модерно и перспективно решение.
Не, не ми е минавала през ума подобна идея. Дано не съм звучал така.
Аз виждам основно проблемите и усещам някакъв личен дискомфорт поради причина, че трайно във времето това не може да е удачно решение.
Не ми се мисли, какво ще стане при условие, че в Софийска топлофикация дойде един нахъсен нов собственик, който ще си гледа здраво интереса. Хубаво го е казал един колега по-горе.

Ако гледаме състоянието на нещата към момента, картината е друга.
Удобно, комфортно е с централна топлофикация.
При изолирана сграда, нормални, образовани и мотивирани за вярно поведение съседи, липса на кражби -
централната топлофикация е още твърде евтина.
Като знам, какъв ни е халът, всеки път като пусна крана и потече топла вода без край - гледам на това направо като на магия. Същевременно не пропускам да обясня внимателно на всеки, дето има уши да чуе и ум да разбере, че безконтролното изливане на топла вода в канала е безумие и престъпление.


За всеки случай си отворих сметката за да видя, какво струва: Един кВтч е бил около 7,8 ст. средно за миналия сезон. А кВтч-ът си е кВтч.
Ток, течни горива, пропан-битан изпадат веднага от конкуренция.
Нямам данни под ръка, какво струва средно Един кВтч, добит от твърди горива, но мисълта за кофите с въглища и цепеници под мишница ме парализира. Знае ли човек, какво би могло да ни дойде до главата.

А, че в известен смисъл е Джурасик парк - да караш топлина от другия края на града - прав си, такъв е.
В бъдеще ще се пати!
Re: С колко се отопляваме зимата?
21-12-2009 - 14:44:45
Quote
nacheff
За всеки случай си отворих сметката за да видя, какво струва: Един кВтч е бил около 7,8 ст. средно за миналия сезон. А кВтч-ът си е кВтч.

А, че в известен смисъл е Джурасик парк - да караш топлина от другия края на града - прав си, такъв е.
В бъдеще ще се пати!

Нали е излишно да разшифровам - Т*Е*Ц - топло * електрика * централа.
Та, доколкото занам Т-то е ОТПАДНО от Ц-то до голяма степен. Когато няма къде да го денат, излиза през ония най-дебелите комини. Може и да греша.
Ако е така, цената е съвсем нормална и ако има ред в Държавата трябва да си остава в такова съотношение спрямо другите.
Начев ти към ТЕЦ или към ОЦ си. С второто са в Люлин, доколкото знам, но нямам представа дали това променя цената.
Не знам дали е отживелица, но ми се струва нормално да се оползотворява тази отпадна топлина, още повече в бъдеще. За проблемите на преноса и загубите - не съм в час.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-12-21 14:45 от Любо.
Re: С колко се отопляваме зимата?
21-12-2009 - 14:59:40
В тая посока... [www.sofiyskavoda.bg]
Живея в близост до пречиствателната станция. Слушал съм за метан-танковете и изхвърлянето на газ преди поне 15 години. Ако не се лъжа, цената на метана е 1лв/куб.м ...
А в самите канали водата е с температура над 20градуса и с огромни дебити! Целогодишно. Тази топлина би могла да се оползотворява с мощни термопомпи с газови ДВГ на същия тоя метан ... ама сигурно в някоя нормална държава....*xxx*



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-12-21 15:07 от чаро.
Re: С колко се отопляваме зимата?
21-12-2009 - 16:25:49
Quote
Любо
Quote
nacheff
За всеки случай си отворих сметката за да видя, какво струва: Един кВтч е бил около 7,8 ст. средно за миналия сезон. А кВтч-ът си е кВтч.

А, че в известен смисъл е Джурасик парк - да караш топлина от другия края на града - прав си, такъв е.
В бъдеще ще се пати!

Нали е излишно да разшифровам - Т*Е*Ц - топло * електрика * централа.
Та, доколкото занам Т-то е ОТПАДНО от Ц-то до голяма степен. Когато няма къде да го денат, излиза през ония най-дебелите комини. Може и да греша.
Ако е така, цената е съвсем нормална и ако има ред в Държавата трябва да си остава в такова съотношение спрямо другите.
Начев ти към ТЕЦ или към ОЦ си. С второто са в Люлин, доколкото знам, но нямам представа дали това променя цената.
Не знам дали е отживелица, но ми се струва нормално да се оползотворява тази отпадна топлина, още повече в бъдеще. За проблемите на преноса и загубите - не съм в час.

Любо здрасти !
Знаех си аз, че не трябва да се бутам между шамарите, че ми е слабичка техническата подготовка, ама каквото съм си надробил, това ще сърбам :-)))
Както винаги, караш ме да се замисля и да констатирам, че много неща не знам.
Поред.
Топлина получавам от бившия Трайчо Костов - сега трябва да е нещо друго по име??
Съвсем не ми е ясно каква е точно технологичната концепция при Т Е Ц. Кой играе кокошката и кой е яйцето.
Една след твойте въпроси се запитах, дали централата е пректирана основно за производство на:
1. топлинна енергия - пара и респективно производството на електричество е нещо като изцеждане на някакъв допълнителен ресурс (потенциал), наличен в топлоносителя (пара) или
2. Това е една електроцентрала, която до един момент е изхвърляла остатъчна топлина в атмосферата, пък след това са решили да ползват остатъка за цел отопление???

Не изключвам въпросите ми да са напълно идиотски :-)))
Дефицит, какво да се прави ! И аз живея в огромен дефицит в маса области, но се успокоявам, че не съм сам :-))

Като цена и като удобство ТЕЦ сега е без конкуренция, но както вече писах, не разчитам това да остане трайно така и винаги при повод надавам ухо за да чуя за алтернативите.

Защо си позволих да сравня ТЕЦ с Джурасик парк (понятийното авторство е на Салвадор, за го играх преписвач без въображение :-))).
Съвременното състояние е едно наследство, което в основата си е някакъв най-вероятно съветски подход за решаване на въпросите.
Опитвал съм да обяснявам на западни хора, че се топлим с пара, която иде пред 3 квартала от много километри и те не могат да разберат. С много малки изключения там такова чудо няма. Отоплението се рашава главно локално. И аз като тебе не съм в час за преноси и загуби, но опитът ме е научил, че като става дума за сметки, по-добре да слушам западните хора, а не съветските.

Дано ти е интересно - аз съм съвременник на прокарването на тръбите между блоковете преди доста години и беше едно от детските ни приключения да се изкатериме по насипите и да гледаме как се заваряват тръбите, а най-се радвахме ако можеме да свием малко "морска пяна" - така викахме на изолацията на тръбите. Това е нещо, което сега май му се вика пенобетон и влизаше във всевъзможни употреби при детските игри.
Толкова беше "добра" изолацията, че колчем паднеше сняг, веднага се стопяваше на мястото, където са заровени тръбите, безснежната полоса растеше постоянно, а понякога от там се издигаше и пара. Лудост някаква.
Re: С колко се отопляваме зимата?
21-12-2009 - 16:43:05
Здрасти Начев,
И аз не съм много в час, но съм чувал,че тези дебелите комини на ТЕЦ са нещо "кондензационни" - над тях е бяла ПАРА, за разлика от високите, които явно са от горенето. Та в дебелите, предполагам, отработената пара кондензира, отдавайки топлината на атмосферата за да се върне отново в котлите като вода. Имат си причини да въртят затворен цикъл.
Когато това стопанство се върже към топлофикация, очаквам да се оползотворява въпросната остатъчна топлина.
Нямам представа как са проектирани, но факт е, че навсякъде ги има тези дебели комини, дори работят - вероятно през лятото. Затова мисля, че съотношението в цените е нормално, ако не отива всичкия келепир в преноса. Да кажат по-запознати, но дори от ЕКО-позиция остатъчната топлина е редно да се оползотвори.
Вярно че в БГ може да ни се върже и по-скъпо.

В ОЦ е друго - там просто горят газ за да топлоснабдят
Re: С колко се отопляваме зимата?
21-12-2009 - 22:26:49
17. 6. 2009




ЧЕЗ планира да изгради нов енергиен блок с инсталирана мощност 880 MW на площадката на ТЕЦ Варна. Блокът ще бъде първата в България електропроизводствена мощност проектирана с комбиниран парогазов цикъл (Combined Cycle Gas Turbine CCGT технология) за изгаряне само на природен газ. Инвестицията за изграждането на новата мощност може да достигне близо 800 милиона евро.

Компанията предвижда новият блок да замени първите три въглищни блока в ТЕЦ „Варна” (собща инсталирана мощност 630 MW), които според изискванията на ЕС или трябва да бъдат затворени последователно през 2010 г., 2011 г. и 2012 г. или да бъдат сериозно модернизирани, за да постигнат нормите за емисии на вредни газове.
Re: С колко се отопляваме зимата?
21-12-2009 - 22:33:16
Източник: News.Plovdiv24.bg 06:55 / 16.12.2009 Отпечатай Изпрати

© Plovdiv24.bg
Ново когенерационно съоръжение за комбинирано производство на електроенергия и топлоенергия ще бъде изградено в Пловдив. Общата инвестиция в новото съоръжение и съпътстващата инфраструктура възлизат на 45,1 млн. лева. „Kогенерация Пловдив" ще използва за гориво природен газ, който ще бъде изгарян в ново поколение газова турбина с висок коефициент на полезно действие и с електрическа мощност 50 MW (мегавата) и топлинен товар около 50 MW.
С тази инвестиция се прави важна крачка към модернизация на производствените мощности на Топлофикация, имайки предвид, че ТЕЦ Пловдив Север е построен преди 30 години. Специалисти работят по тази модернизация от юни 2008 г. Началото на строителните дейности е планирано за юни 2010 г., а въвеждането в експлоатация
на когенерацията - през 2011 г.




(C) Plovdiv24.bg | Източник: [news.plovdiv24.com]
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход