Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

С колко се отопляваме зимата?

Публикувано от bulhomes 
Re: С колко се отопляваме зимата?
28-11-2009 - 20:27:53
filmatoplo, май до никакви изводи няма да стигнем с тая тема, защото ти беше накъде по Бургас (Приморско ли беше..) Доколкото знам там ако видите 10 см сняг е всенароден празник. В Петрич сигурно и по-рядко от Вас виждат. Поне да определим 2 шампиона - за най евтино (нарочно не казвам ефективно) и най скъпо. Дотук за най-евтино е на Николов, ама то чак съмнително, изравнителни смети и т.н - няма как да се разчита за изчерпателност. За най-скъпо обаче няма по-добра оферта от термопомпата за която споменах преди, но и за нея може да се спори за достоверност, защото познавам човека само от един телефонен разговор (не че има за какво да ме лъже, но все пак..)
Re: С колко се отопляваме зимата?
28-11-2009 - 21:06:17
avatar
Момци, тая тема ме вкара в тревога. Очаквам от ЧЕЗ да ме изненадат неприятно, но засега цифрите са такива.... И си мисля, че колкото и да се мъчим не можем извадим адекватен сравнителен модел...

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Re: С колко се отопляваме зимата?
29-11-2009 - 03:16:11
avatar
Как е при мен:

88 м2 (монолит, 2-ри етаж, външна изолация и PVC дограма) отопление на природен газ, с индивидуален котел, алуминиевие радиатори и топла вода, средна температура във всички стаи през зимата окло 22-23 градуса, средна сметка за газ през зимата около 110-120 лв. за последната зима. Предполагам, че тази година ще е малко по-евтино.
Re: С колко се отопляваме зимата?
29-11-2009 - 08:33:00
Миналата зима г-н Тепавичаров научи нещо ново . Оказа се че има неща на този свят, които дори г-н Тепавичаров не е знаел.
Имам камина на дърва с водна риза 20 кв, която по моя преценка отговаряше на 15 кв (затова и взех 20, за да компенсирам изхвърлянето в рекламата на продавача) Каминката си вършеше идеално работата, но наистина не можех да дам на водната риза фабричните 20 кв докато един ден решихме да я облицоваме с кахли , за да се облагороди вида. Майсторът предложи да изолира вътрешното пространство на облицовката със специална вата, покрита с алуминиево фолио откъм камината, за да подобри топлоотдаването към водната риза, т.е голяма част от топлината , която е отивала в помещението , където е камината , ще отиде в ризата и от там в другите стаи. Работата се оскъпяваше с около 400 лева, така че приех, още повече доводите бяха издържани.
Резултата беше зашеметяващ. Сега камината въобще не може да се разпалва буйно, защото водата кипва светкавично. Отоплителния ефект , който преди се постигаше с горене, сега се постига само с тлеене. 4 радиатора по 13 глидера -температура 60- 80 градуса.
Единственият недостатък е че сега не е възможно да се насладиш на пламъка, но пък фабричните киловати се оказаха реални.
Re: С колко се отопляваме зимата?
16-12-2009 - 21:25:55
Човека явно не разбира новия форум, та ми го е пуснал на лични:

За къща на 2 етажа по 80 кв. на етаж ми трябват 6 тона въглища +10 кубика дърва .Като цени 285 лева е тон въглища и дървта са по 60ЛВ за кубик +5 ЛВза рязане.С дограма съм алуминиева с термомост ,без изолация ,но стара къща с еденични тухли.Не е евтино защото постояно си е работа с парното то е руско и е по старо,което не му позволява да се задава температура.Това ,което смятам да направя е изолация с 10 см. стирпор,но не по малко и да сменя котлето с италианско Марети тези които работят с пелети изопваш чувала и забравяш за ХАМАЛОГИЯТА.Като пари ми струва тази година 2600 отоплението,но зимата беше по мека,миналата 3000 ,но е топло постоянно от окт. до 15 април не спира защото сме с малко дете.
Re: С колко се отопляваме зимата?
16-12-2009 - 21:49:29
Аз май писах вече, но нека се отбележа и в тая тема.
Имам термопомпа с 2 сонди. Машината е 18кв. Предвидена е за 360м2, но в момента се топлят 120м2.
Подово и конвектори. Дограмата е около 50% от външните стени- френски прозорци, но е с 3 стъкла+К.
Среден етаж, другите (отдолу и отгоре) не се отопляват- голи тухли с дървена дограма.
Къщата не е мазана изобщо. Имаме бебок и се наложи бързо нанасяне. Направих я с картон и вата отвътре, но при вятър духа през всички дупки в картона за лампи, контакти и т.н. Скоро ги позапълних с пяна, но реално ватата си се проветрява постоянно. Единствения + в случая е, че нямаме никакъв проблем с влагата, дори и да излеем коритото на бебока в средата на хола.:]
Постоянната температура е зададена на 22,75гр. Машината не се спира от септември до април горе- долу. По-точно от като стане студено, до кат не се сгрее*angel*
БГВ-то е интегрирано по супер начин и за него съм писал. Дозагрява се на ток за час и 45 минути на нощ. Обичам не просто топла, а гореща вода.
Таз година оптимизирах системата до максимум и очаквам сметката за сезон да падне с около 20%
За миналата година съм платил 1100лв отопление.
За година ползване на къщата (лятото се охлаждам постоянно, но не с термопомпата ) платих на ЧЕЗ общо (отопление+охлаждане+битови уреди) 1800лв.
Тази година кризата ме изяде и не успях да изолирам отвън. След изолиране сметката ще падне, но с колко ????
Гледам смятате тука, хайде.*write**book*



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2009-12-16 22:11 от чаро.
Re: С колко се отопляваме зимата?
16-12-2009 - 23:06:15
Истината е топлофикация,евтино и мързеливо,чисто и приятно,100м2 цяла година парно 20-22 градуса,и топла вода 600лв за годината,имаме и къща в провинцията елате да видите гърч и скъпотия ,който плюе по топлофикация е глупак елате да цепите дърва да ринете въглища и да ви е студено в коридорите и тоалетната, и да плащате 2000лв за сезон минимум,който се оплаква от парното е добре дошъл ще му дам един етаж пез наем само да го топли ,да види как става.после пак се оплаквайте от парното,имате го за даденост,още е евтино докато е държавно,молете се да остане такова ,инач ще ревете като биндерски мечки.
Re: С колко се отопляваме зимата?
17-12-2009 - 00:04:56
Ако наистина прозорците са ти цели 50% от фасадата, не знам дали ще имаш кой знае каква файда от още изолация. Ако ще и да е троен стъклопакет с К, пак е по-лоша изолация от настоящата комбинация тухла + 5 см вата. За сравнение при мен прозорци и балконски врати са около 15% от външната фасада.
Re: С колко се отопляваме зимата?
17-12-2009 - 00:25:48
Quote
hristoabg
Истината е топлофикация,евтино и мързеливо,чисто и приятно,100м2 цяла година парно 20-22 градуса,и топла вода 600лв за годината,имаме и къща в провинцията елате да видите гърч и скъпотия ,който плюе по топлофикация е глупак елате да цепите дърва да ринете въглища и да ви е студено в коридорите и тоалетната, и да плащате 2000лв за сезон минимум,който се оплаква от парното е добре дошъл ще му дам един етаж пез наем само да го топли ,да види как става.после пак се оплаквайте от парното,имате го за даденост,още е евтино докато е държавно,молете се да остане такова ,инач ще ревете като биндерски мечки.

Ако сравняваш етаж от къща с апартамент от панелка с ТЕЦ, изобщо не пиши в такива теми.
Сложи му хубави климатици на същия тоя апартамент и тогава се изкажи по темата топлофикация!


Боби, прозорците ми са страшно много и са големи. Но си нямаш и идея как духа въпреки картона. Ще има ефект от външно уплътняване. И то не просто задоволителен.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-12-17 00:30 от чаро.
Re: С колко се отопляваме зимата?
17-12-2009 - 01:21:53
hristoabg ...да бЕгаш с тая Топлофикация...Централното отопление е ефективно САМО при една единствена конфигурация-цялата сграда има някаква изолация отвън.а вътре абсолютно всички отоплителни тела бичат на макс 24 часа / 7 дни в седмицата от началото на отоплителния сезон до края му.

2000 лева за сезон....при цена около 300 лева за тон въглища,искаш да ни убедиш как си духнал около 7 тона въглища за сезон ли...С какво се отопляваш...това 7 тона е огромно количество въглища..

Студа в тоалетната и коридорите е конструктивна грешка...помисли за подово отопление на тия места.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход