Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

С колко се отопляваме зимата?

Публикувано от bulhomes 
С колко се отопляваме зимата?
22-11-2009 - 22:23:23
В доста теми се дискутира кой с какво и с колко се топли зимата, та предлагам да съберем в тая тема данните и накрая може и да изберем шампион, а и да изберем в бъдеще как да се отопляваме и изолираме. Ако се съберат 50-100 мнения обещавам да направя табличка, графики и тем подобни... Ако се намери и някой специалист по статистика ще е още по-добре, защото моите спомени са смътни. Ще започна:

Етаж от къща (другия рядко обитаем) 100 кв.м. тухла.
Вътрешна изолация - гипскартон и вата.
Двойна дървена дограма (тук таме по-уплътнена) с 4 мм стъкло (надявам се)
Парното е с печка-камина на Прити, панелни радиатори и бойлер със серпентина.
Температурата, която поддържаме целодневно (не че се стрмим де) е около 25°
Заради бойлера лятото сметката за тока се вдига с около 10-15 лв. - да приемем че с отоплението спестяваме 50 лв годишно от ток за БГВ.
Разход: в най-лошите зими до 13 кубика дърва. Тая година ги взех на 45 лв, та става 585 лв - 50лв(бойлер)=535 лв
100 кв.м., 25° целодневно=535лв

Бившия ми апартамент - 65 кв.м. панел първи етаж - на пода фабрично 2-3 см ЕПС и от мен 7-10 см сгурбетон.
Вътрешна изолация - ЕПС 3 см (така си беше)
Дограма - не мога да се сетя как се казваше тая дограма - обикновената в панелките - на крилото са и двете стъкла.
Собственоръчно котле в мазата, изолирано с вата, панелни и чугунени радиатори, бойлер.
Температурата пак около 25° целодневно.
Разход: нормално 3,5 тона брикети + 5 кубика дърва. Първата срещната цена в Гугъла е 150 лв за тон брикети, значи 3,5*150+5*45-50(пак бойлера)=700 лв
65 кв.м., 25° целодневно=700 лв

Същия апартамент. Правих му допълнителна тераса и вратата си я измислях аз - ужас. Качи точно 1 тон въглища на зима.
65 кв.м., 25° целодневно=850 лв

Беше интересно, но не мога да твърдя със сигурност параметрите - човека ми ги каза по телефон отдавна и няма да ги пиша в таблицата:
Нова къща (предполагам с яки изолации) 300 кв.м. тухла
Термопомпа с тръби заровени в двора
Разход: 500 лв за ток на месец * 5 месеца (да кажем, защото нали уж да смятаме само отоплението)= 2500 лв

Мисля, че ако всеки достоверно сподели своите параметри ще можем да си направим хубави изводи.

П.С. ° се пише като задържиш Алт и на цифровата клавиатура - 0176
Re: С колко се отопляваме зимата?
22-11-2009 - 23:49:42
Панелен апартамент,реално обитаеми 88 м2.,със споменататие горе стандартни дограми.Няма изолации.
Два конвектора с терморегулатори.Не съм ги смятал какъв разход дават,но са приблизително около 50 леа на месец двата общо.
В едната стая има газова печка.Пуска се рядко и с една голяма бутилка кара месец.Т.е. още 20 лева към сметката.

Не съм мерил градуси,прилично топло е.Принципно повече от 200-250 лв на месец за отопление в това жилище е невъзможно да се похарчат,при това заедно с топлата вода.Парно няма.Спряно е още 90-те.

С изолация предполагам ще падне наполовина.
Re: С колко се отопляваме зимата?
23-11-2009 - 14:21:12
bulhomes , не виждам какво толкова има де се анализира и систематизира, та и графики да се правят. Извадката ти пак няма да е достоверна.
Навсякъде е различно, на тебе може да са ти 45лв/м3 дървата, ама на мен ми идват 80лв/м3 или около 200лв/тон (70 от горското+10 лв за нарязване и нацепване)
И пак ми е 2Х по-евтино отколкото на ток само.

Те нещата са ясни:

= къща - дърва +/или климатици (хубави) или обратното
= апартамент - климатици (добре е и да има и каминка с 1м3 дърва на сезон в мазето,колкото да се пали по празниците или като има гости, иначе е хамалогия)

Има и 3 условия - ТИ, ТИ и пак топлоизолация.
Re: С колко се отопляваме зимата?
23-11-2009 - 17:33:19
Един от приятелите ми е с подобна къща като моята. Харчеше по 20 кубика на година. Направи си външна изолация и оправи дограмите и пак толкова дърва. Само дето било станало по-топло. Любопитно е, че му взех едни 5мм EPS плоскости за лепене на таван (2,5 лв/кв.м.) и от тях каза, че е видял най-голям ефект. Затова ми е любопитно кое е нормално. Много ще ми бъде интересно, ако има и мнения от някой с термопомпа или наскоро се заговори за някакви разсекретени руски котлета на ток.
Re: С колко се отопляваме зимата?
23-11-2009 - 18:29:19
bulhomes Написал:
-------------------------------------------------------

> ...разсекретени руски котлета на ток.


Руснаците имат добри продукти в две категории

Първата група включва неща,които им е дала природата...нефт,газ,дървесина
Втората група са продукти на стоманолеенето-тия диванета наистина правят страхотна стомана (когато искат).

Всичко останало де ще руско,е боклук връз боклука.Масовите им промшлени стоки са по-зле даже от евтините китайски...заради което почти нямат износ на такива.
Re: С колко се отопляваме зимата?
23-11-2009 - 19:25:24
Руски котлета - Галан . гуглето е за това . winking smiley
Re: С колко се отопляваме зимата?
23-11-2009 - 19:31:13
Еееее тоя галан кой може да се похвали,че го е монтирал и резултатите са такива каквито ги рекламират??
Re: С колко се отопляваме зимата?
23-11-2009 - 19:43:50
avatar
106 квадрата тухлен апартамент, вътрешен, външна и вътрешна изолация, ПВЦ дограма (май е турска) във всяка стая ел конвектор. Винаги има хора в къщи, затова си се отопляваме нон стоп. Сметката за тока (не само за отопление) е 83 лв на месец.

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Re: С колко се отопляваме зимата?
23-11-2009 - 20:31:37
Като махна 30-40 лв. ток за хладилник, печка, пералня, компютър, 1 - 2 телевизора и осветление, излиза, че твоите конвектори направо връщат ток на енергото. Ако имаш и бойлер на ток, направо не знам!!!
Re: С колко се отопляваме зимата?
23-11-2009 - 20:32:21
n.nikoloff Написал:
-------------------------------------------------------
Сметката за тока
> (не само за отопление) е 83 лв на месец.

Николов,
Неудобно ми е, но бих се радвал на някакво документирано потвърждение на горното за зимен месец(и). Ти откъде беше?

При мен (Сф) през лятото е 60-70 за 4 човека, 67м2 тухлен (БДС), с бойлер, без климатик, но готвенето на газ!? Замата (елотопление) +100 - 200.


Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход