Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Има ли мераклии да възстановят 150годишна възрожденска къща?

Публикувано от venciev 
Re: Има ли мераклии да възстановят 150годишна възрожденска къща?
02-08-2010 - 22:43:38
avatar
Quote
venciev
Наистина Музе има много красиви места по планетата Земя,много са и красивите места и в нашата татковина!Много труд,желание,пари и най-вече промяна на начина на живот на българите са нужни,за да станат селата ни толкова красиви,колкото са в това италианско селце.Когато спрем да се бутаме в мръсната,прашна и претъпкана София,когато хората се усетят,че имат земи по селата и къщи оставени от дедите им и се върнат там,може и нещо да се получи.
Това,което се опитвам да правя аз,а и много други българи с тези стари къщи,го правим от любов и голям мерак!Ужасно трудно е,а и става още по-трудно когато нямаш подкрепа от никъде и от никого.Както се казва-блъскаш се като вода в бряг.
Толкова европейски пари се прахосаха и потънаха в нечии джобове и лошото е,че няма НИЩО насреща.Ако такива проекти по селата бяха реален приоритет на държавата-да се стегнат къщите,да се върнат хората по селата,да се възстанови еко земеделието и животновъдството,селата като Боженци,Жеравна,Арбанаси...щяха да са много повече и нещата щяха да потръгнат!Хората ще имат поминък,доходи,ще дойдат туристите по селата....ще има много ще!!!Но,за жалост не е така в нашата държавичка!
Остава ентусиастите да се множат повече и каквото сабя покаже!


*beer* Това си беше точно в десетката,ама трудно селяните ще се върнат за постоянно по родните си места превърнаха се в мързеливи тарикати.Комунистите унищожиха интелигенцията или я направиха послушен роб и я заместиха с необразовани селяни по лесно се управляват.



Редактиран 3 път(и).Последна редакция на 2010-08-02 22:57 от MASTERCAM.
Re: Има ли мераклии да възстановят 150годишна възрожденска къща?
03-08-2010 - 01:35:22
Наско,

След поста на Венци - писах, трих се; писах, трих се... Не ми е за първи път. В тази тема, съображенията ми и по-точно, вътрешната ми нерешителност да си пусна поста е, да не прозвучи възторжено, патетично-бодряшки.
Аз, че съм емоционална... такава съм. Сега, освен емоциите исках и друго да споделя...

Ти, някак си ми помога... smiling smiley*drink2*

Друг наш приятел си купи селска къща на 20км от Дунав. Типичната соц. селска къща. Селото не е толкова безлюдно. Наоколо, обработваема земя - с тракторите. Вероятно и хората си имат по някое друго парцелче за обработване.
Хвана се, пристроява, надстроява, прави стаи с бани... Има си друг бизнес и каквото капне от него - в къщата. Пообзавел я, но има още доста работа, за да я пусне за селски туризъм. Тук идва въпросът - кой и за какво ще отиде там - гледка ли има (засетите ниви), къщата ли е интересна, язовир ли има, гора... освен, че Дунав е на 20км. С мерак я прави, вярно... Но...

Къщи, като тази на Венци, са съвсем друго нещо. Не е нужно хората да имат непременно връзка със земята. Важното е да имат цел - да я направят така, за да запазят онази хармония, онзи магнит, който да привлече хората, да отидат и да се върнат пак. Защото им е било хубаво, защото са постигнали, макар и за кратко, вътрешен мир и покой...
Това, прави Венци. По най-правилния начин. Възстановява, а не пристроява. Още повече, че това е на чудесно място.
Виждаш какви пари коства. Човек, който може да направи това, няма да се занимава със земя. Ще мине към друга къща, след като е пуснал в действие първата..., например. Освен, ако не направи като атракция, обработването и, каквото е там...
Проблемът е, както винаги, в парите. Във финансирането, за да бъде направена. Нито ще изгуби значимостта си, стойността си. Дори, с времето, ще бъде оценявано все повече и повече...

Венци,
Знам, че ти е тежко. Още повече, че го правиш в много труден момент... Хубавите неща бавно стават. Нали знаеш - "Няма да е все така!" smiling smiley
Освен това, не си сам. И други възстановяват, правят. Малко сте. Но, то това, запалва, увлича... не само в желанието за правене. Нещо повече, създава увереност в другите, че може да се направи.

Като започнеш следващата къща, ще ти бъде далеч по-леко...И ще бъдете повече... smiling smiley*drink2*
Re: Има ли мераклии да възстановят 150годишна възрожденска къща?
07-08-2010 - 19:05:48
Благодаря на Наско,Мастеркам и Муза за това,че сме еднаквомислещи хора!Много ми се иска тези хора да сме много повече,не само еднаквомислещите,а въобще мислещите хора!Тогава не би било толкова трагично положението по селата и малките градчета.
Хората,които имат пари не ги влагат в селски туризъм,в реставрация на стари,възрожденски къщи,а в съвсем други неща.И може би са прави,възвращаемостта в този "бизнес" не е така доходоносен и бързо възвръщаем.За да развиваш селски туризъм,какато каза Наско,трябва да живееш на село постоянно,а не за петък,събота и неделя,трябва бачкане,трябва и човещина,за да можеш да посрещаш гостите....трябват много неща/не бих в никакъв случай ги нарекъл жертви.Хората се обезвериха,свикнаха да не работят,по лесния начин да взимат 300-500 лв/в малките градове/ и хич не се напъват да припечелят 2,3 или 5 пъти повече.Няма го предприемачеството,няма я помоща от държавата/а и от хората/,няма я и тази роботливост,трудолюбие и гостоприемство в българина,както казваха комунистите!
Сега се връщам от нашето черноморие и там е същата история-никакво обслужване,пълен кич/луксозни,лъскави хотели,а до него механа от дъски и 2 чевермета отпред/,всеки те скубе за пари и кво ли още не.
Миналата седмица бях на Халкидики за 14 дена и ми струваше 1500 евра/без никакви лишения/,сега бях на Златните и Варна за 6 дена и ми струваше 2500лв при същите условия,че и доста по-зле....!
Re: Има ли мераклии да възстановят 150годишна възрожденска къща?
04-10-2010 - 19:22:56
Има ли живи възрожденци или само духове витаят в нет пространството?
Поздрави на всички!
Re: Има ли мераклии да възстановят 150годишна възрожденска къща?
04-10-2010 - 20:10:03
Докато чета,се сетих ненадейно за едно стиотворение от Далчев.
Казва се "На един приятел"...

[online-books.freeforumonline.com]
Re: Има ли мераклии да възстановят 150годишна възрожденска къща?
04-10-2010 - 22:06:01
avatar
Quote
venciev
Има ли живи възрожденци или само духове витаят в нет пространството?
Поздрави на всички!

*drunk**ok*

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Подбрани статии за собственици на имоти.За купувачи и продавачи си има други места.
[www.sobstvenik.com]
Re: Има ли мераклии да възстановят 150годишна възрожденска къща?
04-10-2010 - 22:58:43
avatar
*drunk* Не знам дали съм възрожденец ,но все още съм жив и здрав и бачкам *beer*

Камини ,пещи-фурни ,барбекюта ,огнища за чеверме, руски печки ,гипсови мазилки и всички видове декорации от гипс ,всички видове каменни облицовки.
[mastercam.alle.bg] тел.0894391142
Re: Има ли мераклии да възстановят 150годишна възрожденска къща?
04-10-2010 - 23:45:56
Венцииииииии, какви възрожденци, умряла работа, никой не се сеща да ни сбере отново и да ни преброи... Бах мааму, ама много ми е домъчняло за вас*drunk*
Re: Има ли мераклии да възстановят 150годишна възрожденска къща?
05-10-2010 - 00:14:30
avatar
Quote
Скорпи999
Венцииииииии, какви възрожденци, умряла работа, никой не се сеща да ни сбере отново и да ни преброи... Бах мааму, ама много ми е домъчняло за вас*drunk*

Аааааа, за умирачка е рано.
Та като си рекла.
Да бием тъпана и да се ззберем в Копривщица.
Вече има и подходяща къща с механа.
Събира 16-20 човека.Ако сме повече има поляни наоколо.
[karagyozovhouse.com]
Май е добре записването да започне веднага.
Пиша се първи- 2ма хайдука.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Подбрани статии за собственици на имоти.За купувачи и продавачи си има други места.
[www.sobstvenik.com]
Re: Има ли мераклии да възстановят 150годишна възрожденска къща?
05-10-2010 - 09:11:31
*drunk*
то както вали отвън, освен да вадим виното и да застъпаме...
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход