Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Има ли мераклии да възстановят 150годишна възрожденска къща?

Публикувано от venciev 
Re: Има ли мераклии да възстановят 150годишна възрожденска къща?
01-06-2010 - 12:45:21
Възрожденец,под тиклите купих един руски вуалит с много добри качества,много здрав и на добра цена/1.60лв/квадрата/.Със застъпването отидоха към 260 квадрата,върху него наковаха летви 2/1см на "рибя кост",както и по всички краища на покрива
Re: Има ли мераклии да възстановят 150годишна възрожденска къща?
01-06-2010 - 21:28:20
Супер,сигурно е много добра въпреки, че ми се струва малко тънка. *ok*

Аз съм виждал да лепят една но мисля че беше доста дебела и тежка.


Имаш ли още снимки от нареждането?
Качвай да се радваме на хубавия покрив.

smiling smiley
Re: Има ли мераклии да възстановят 150годишна възрожденска къща?
01-06-2010 - 21:39:05
Quote
partzalev
Да, за това става дума. Доколкото знам то се е използвало за печене на хляб
и други ястия, като се взима жар от голямото огнище, нагрява се и след това
жарта се връща, а вътре се поставя хляба или глиненото гърне с капамата....!
От другата страна на голямото огнище е джамала, който също се е нагрявал
от жарта на голямото за затопляне на спалнята!
През лятото джамала вероятно не се използвал, но е имало жар в голямото за
хляба, без да се налага да се излиза в двора!

Браво, Парцалев! И, разбира се, браво и на Венци! И благодаря за снимките!*drunk*

Цяло ято врабци щеше да ми влезе в устата като го видях това висящо чудо! Не знаех, че се казва "ДЖАМАЛ"! Чудна думичка*ok*
Re: Има ли мераклии да възстановят 150годишна възрожденска къща?
01-06-2010 - 21:46:24
Като видях,че темата пак е тук си отдъхнах.Пфуууууууууу.Дано да не зачезва пак.*drunk**bow*clap:
Re: Има ли мераклии да възстановят 150годишна възрожденска къща?
01-06-2010 - 23:19:40


slun4o,
Джамала е в другата стая, която е за спане. Представлява
нещо като кахлените камини, но е от керпич и се зарежда с
жар през стената, където е голямото открито огнище.
Самото Голямо открито огнище е на ъгъла между "дневната" и
"спалнята", като едната му страна се явява външна и именно там
е това "висящо чудо", а другата страна е стената на спалнята и през
отгвор се хвърля жар в Джамала, за да топли стаята без да дими!
Според мен, това е едно изключително ефективно решение
и може да спечели всякакъв конкурс по енергийна ефективност!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-06-01 23:24 от partzalev.
Re: Има ли мераклии да възстановят 150годишна възрожденска къща?
02-06-2010 - 07:42:31
E,темичката ни се е появила!Браво!!!
Re: Има ли мераклии да възстановят 150годишна възрожденска къща?
02-06-2010 - 08:13:55
Слънчо,Парцалев е обяснил "системата" перфектно!!!От всичките снимки,които правих аз и Парцалев,нямаме нито една на самия джамал и на оджака,но те си стоят и когато отида другия път ще ги снимам.Но това висящо чудо,както му казваш,е пещ/фурна свързана с джамала,в която са пекли хляб,месо,манджички.Пещта е била почти винаги топла,тъй като камината/оджака е горял през голяма част от денонощието.На джамала виси една кука,на която се е закачало гърнето за боба или пък медния котел за топла вода и др.Тази пещ,ще я възстановя след време!
Възрожденец,снимки по време на ремонта на покрива съм качил тук[venciev.snimka.bg].Искаше ми се да направя снимки по самия процес на качването на тиклите,но ме нямаше 3-4 дена на обекта и като се върнах вече бяха свършили.Много ме беше яд.Но има още доста покрив за правене,така че живот и здраве,ако намеря пари,наесен ще продължим и тогава ще фотографирам всяка тяхна стъпка!
Re: Има ли мераклии да възстановят 150годишна възрожденска къща?
02-06-2010 - 08:32:44
Благодаря, Парцалев, за детайлното описание, вкл. картинката ! Не прочетох много внимателно предишния ти пост.
Нали като на проДЗ инДЖинер трябва все да ми се рисува :]
А като цяло темичката може да спечели конкурс по мерак! Още една стара думичка научих - Къркалясник. Това означава полуразрушена къща – с открити греди, пред разпад. Такива къщи от българското Възраждане и сега има из цялата ни мила Родина, за съжаление, застрашени от изчезване. Тука е голямата заслуга на Венци и тези, които го подкрепихте, тази къща да остане. Пак ще влезна във философски разсъждения, но:
От едно време имам теория , че рано или късно всеки се връща в бащината си къща. Та на целокупният български народ му е време да се върне там - към корените си. Бездуховността и стремежа за бърза печалба направи България бетонова джунгла на места.Обикновено тя става за сметка на премахване на старото - най-хубавите къщи и места в градовете са застроени отдавна. А реконструкцията изисква много повече внимание. Често пъти струва пъти по-скъпо в конкретния период на реализация, но всъщност като по-далечна стратегия тя има по-голяма социална ефективност и възвръща многократно вложената инвестиция. Защото стойността й се увеличава непрекъснато, когато е запазена автентичната структура на сградата. Това е ценното на паметника.
Както виждате и Безопит се присъедини тук, а самият той си има чудна темичка. За разлика от него, аз не искам да строя нова със старите технологии. Аз искам да възстановявам истински стари къщи, където са живели истински хора. Има дух в тях. Затова и софиянци са си загубили главите по нашия край – тези, които се включиха са все в Централен Балкан.

Има още много по въпроса, ама наранина ви надух главите с разсъждения, а Адаша се показа и трябва да обувам кънките и да поемама по обектите.winking smiley
Re: Има ли мераклии да възстановят 150годишна възрожденска къща?
02-06-2010 - 09:05:01
Слънчо,тук е момента/като спомена думата Къркалясник се сетих/ да ти благодаря за безценната книжка за българската дървена къща,която ми подари на Солари*bow**rose*.Миналата седмица имах времето да я прочета подробно/няма да е за последно/ и да се налюбувам на хубавите бг-думички от сорта на къркалясник.....а и не само на думите!Книгата наистина е прекрасна!
Благодаря ти още веднъж!!!
Re: Има ли мераклии да възстановят 150годишна възрожденска къща?
02-06-2010 - 09:18:44
Благодаря за линка Венци!*ok*
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход