Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

за камината - "отрано"

Публикувано от LKK 
Re: за камината - "отрано"
02-09-2009 - 17:34:18
Ами ако минеш на другия вариант да ползваш една система за отопление котел с радиатори и така на татък и отделно климатици хубави дайкин които стават и за отопление и охлаждане но не покриват 100 процента от площа а някъде 80 излиза пак колкото твоята сума. Но термопомпата е много по лесна за експлоатация. А ти имаш ли конвектори за охлаждането ....
Re: за камината - "отрано"
02-09-2009 - 17:48:10
Не. Това лято при рекордна жега една събота - 44 градуса на сянка, вътре беше максимум 28 градуса при отворен тук таме някой прозорец. На това и разчитах, че няма да има нужда от охлаждане при тази изолация. Не обичам да ми духа хладно, а и подовото не е особено удобно за охлаждане - пода става студен, и твърдят че можело да има конденз.
Re: за камината - "отрано"
03-09-2009 - 01:21:46
Boby Написал:
-------------------------------------------------------
> Не. Това лято при рекордна жега една събота - 44
> градуса на сянка, вътре беше максимум 28 градуса
> при отворен тук таме някой прозорец. На това и
> разчитах, че няма да има нужда от охлаждане при
> тази изолация. Не обичам да ми духа хладно, а и
> подовото не е особено удобно за охлаждане - пода
> става студен, и твърдят че можело да има конденз.


Потвърждавам всичко написано от Boby относно летните температури.
Тази зима умишлено няма да пускам никакво централно отопление, за да мога прецизно да измеря зимните температурните разлики.
В изолацията е разковничето!
Re: за камината - "отрано"
04-09-2009 - 22:52:04
Boby Написал:
-------------------------------------------------------
> подовото не е особено удобно за охлаждане - пода
> става студен, и твърдят че можело да има конденз.

Боби, не го ли пусна на охлаждане поне за няколко дни - така за тест? Как ще е ако през лятото си настроиш водата да циркулира в пода при температури 18-22 градуса например? То вече лятото мина...
Любопитен съм с колко ще ти се вдигне сметката за ток, когато пуснеш термопомпата за отопление? *huh*
Re: за камината - "отрано"
05-09-2009 - 00:09:32
Термопомпата е само в една "посока", а и топли водата в бойлера през лятото. Има вариант да се вкара направо водата от сондажа, но е усложняване - допълнителни кранове и т.н. Освен това имам термостати в стаите които контролират електровентили при колекторите, и те ще се объркат :]
Иначе един приятел е със същата конфигурация само че термопомпата му е със затворен цикъл и е пуснал и тръби за вода паралелно с медните в сондажите. Със система от кранове върти тази вода в подовото. Казва че било добре и нямало конденз.
И аз съм любопитен как ще е зимата, все пак е голяма квадратура, надявам се да сме сметнали всичко добре. smiling smiley
Re: за камината - "отрано"
05-09-2009 - 13:20:27
Боби, докато подгряваш бойлера, със сигурност "изхвърляш" охладена вода. Не ми стана ясно защо не можеш да охлаждаш при положение, че имаш на разположение студена вода - 14-15 градуса, без да работи термопомпата...не е неъзможно да излъжеш вентилите да са ти отоворени и да пуснеш през вътрештана инсталация студената вода - както е направил приятеля ти...
Re: за камината - "отрано"
05-09-2009 - 13:36:33
Каква е идеята да се пуска студена вода по радиаторите...Номера става ако е с чилъри-духа топло или охлажда въздуха спред зависи каква вода му пуснеш.Ама радиатори...това освен зверски конденз по радиаторите...нищо друго няма да предизвика.Нищо няма да охлади.
Re: за камината - "отрано"
05-09-2009 - 17:20:53
salvador Написал:
-------------------------------------------------------
>Ама радиатори...това освен зверски
> конденз по радиаторите...

Салвадор, освен Боби друг не е казал че е с термо-помпа...вместо да градиш теоретични постулати, изчакай човека да ни каже. winking smiley

Боби, защо трябва да се пуска допълнителна тръба в сондажа, с отделна циркулационна помпа ли въртят студената вода през вътрешната инсталация? Това което имам като познание за термопомпата е - два кладенеца - от единия се изпомпва вода - филтър - през изпарителите на термопомпата - охладената вода ползва за охлаждане на резервоар с вода за битови нужди, както и за охлаждане през лятото на къщата - отработената вода отива във втори резервоар...топлата вода се ползва за бойлер, басейн ако има такъв и за отопление през зимата. С кранове общо взето се прехвърля коя вода да се пуска през вътрешната инсталация.
така както го обясняваш - имаш медни тръби с???...затворена система??? какво ще рече затворена система - серпентина потопена в един сондаж, без да се ползват два сондажа ли?

Re: за камината - "отрано"
05-09-2009 - 21:12:38
Това което описваш си е отворена система - извлича се подпочвена вода и после се връша охладена или просто се пуска в канализацията, както е в моя случай. При моя приятел е затворена система, при това в медните тръби дори не циркулира вода, а самия фреон - 3 сондажа по 35 метра, вода няма, а ако има просто ще подобри топлопроводимостта на почвата, която е де факто източника на енергия. Затова и е пуснал паралелно тръби по които да тече вода преди зариването на тези сондажи (с пясък, доколкото си спомням), която да се ползва за охлаждане. Аз нямам такива медни тръби, а просто черпя вода от сондаж и я пускам охладена в канализацията - отворен цикъл. И радиатори нямам, само водно подово навсякъде.
Re: за камината - "отрано"
05-09-2009 - 21:34:44
Ок, Боби, при тебе студената вода преди да я хвърлиш може да я пуснеш през подовото, точно за това говоря...ти не си пожелал да го правят като опция или е невъзможно.
А за този тип, като на твоя приятел, си го представях, че локално около серпентината земята ще се преохлади и да речем термопомпата няма да е толкова ефективна колкото е очакваното. Има ли такова нещо, твоя човек нали я ползва вече 2-3 години.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход