Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

за камината - "отрано"

Публикувано от LKK 
LKK
за камината - "отрано"
27-08-2009 - 17:30:49
Каква да бъде камината в новото Ви жилище е доста комплициран въпрос. Всяко едно решение си има своите плюсове и минуси, а е добре нещата да се огледат от всички страни, за да може всеки от нас да направи правилният за себе си избор.
Нямам претенции да съм познавач или специалист в областта на камините, но отварям тази тема, защото зачекнахме въпроса с Иво в друга тема, та да не спамим там. Споделям скромният си пактичен опит и лични наблюдения и приканвам и други съфорумци да споделят наблюденията си.

Та всичко започна от тази моя реплика:
Исках да вметна, че камината затворен тип не е особенно капризна откъм тягата на комина, а горенето на дърва отделя доста по-малко сажди и всякаква съпътстваща гадост по сравнение с въглища и нафта. Пинизът е дървата да са СУХИ /остатъчна влага под 20%/. Тогава горенето е толкова добро, че почти не остава пепел и сажди. Еле пък, ако камерата има система за каталитично доизгаряне в горната си част. :]



LKK
Re: за камината - "отрано"
27-08-2009 - 17:51:05
Ivo.NovDom Написал:
-------------------------------------------------------
>
> С това каминче - 20 квт, успешно отоплявам 270
> кв.м. на тавана няма и петно от сажди след първия
> отоплителен сезон. (похарчих 15 м3 дърва,
> поддържах температура в къщата между 19 и 21
> градуса) Правилна отоплителна си-ма с правилно
> полагане на топлоизолации дава такъв ефект. Имам
> 40 квт газово котле но газта още не е стигнала до
> нас.
>
> ЛКК, с извинения към бат Бойко, дето изместваме
> темата.
> Печката дето ползвам, има каталитично доизгаряне -
> засмуква въздуха отзад, контролира се с много
> хитра лостова система - камерата е на камини
> ДЯВАЧ, с чугунено огнище - по-добра е от разни
> френски и вносни модели, доста гледах преди да
> направя избор.

> Ако абсорбатора изкара въздух от помещението, през
> компенсиращата тръба пресния въздух постъпва в
> обема на въздушната риза около камината и първо се
> загрява и после попада в помещението - просто,
> хитро и ефективно. Въздуха нужен за горенето, също
> се компенсира от тръбата по-най прекия път -
> въпрос на решение. За да може изгорелите газове да
> отдадат част от топлината си комина започва от
> горния етаж, а в хола от камината до тавана е
> гъвкава връзка за по добро топлоотдаване - работи
> перфектно.
>
>
> ЛКК, ти имаш друго решение - с какъв комин си? ако
> работи безпроблемно и е по-евтин от това което аз
> писах - сподели! Ще интересно...но май е по-добре
> да направим отделна тема за камините, как се
> изпълняват, какви решения има и т.н.
>

Ами комина ми е от презрените бетонни коминни тела от околовръсното, "дето само за отдушници ставали". Вътрешният му отвор ако не се лъжа е 20х30 см и не са си давали труда да го измазват отвътре като са го правили. Ако ми се наложи да правя такъв бих му праснал една вътрешна шпакловка с ***кол-Т. Ще си призная без бой, но няма и топлоизолация, само варо-циментова мазилка. Това последното си е съществен пропуск, но положението се спасява от факта, че комина е залепен за кърба на вилата ми и си има собственна основа с ревизия, където стича конденза, ако се образува такъв. Накратко той ми е наследство от камината тип "открито огнище" която имах доскоро.

Та думата ми беше, че камините с каталитично доизгаряне успяват в много висока степен да оползотворят всички съставки в горивото, че емисиите са им почти нулеви. Ами на мен шапката на комина, която е направена от поцинкована ламарина си е сравнително чиста от долната страна, което говори за отличен процес на горене в камината.
Иво, би ли споделил подробности за каталитичната система на горене при камините на Дявач, и въобще при камините с водна риза, защото моята няма такава, а и не съм срещал данни за такива решения в нета.
Re: за камината - "отрано"
27-08-2009 - 18:19:02
Поздрави за темата ЛКК


LKK Написал:
> Ами комина ми е от презрените бетонни коминни тела
> от околовръсното, "дето само за отдушници
> ставали". Вътрешният му отвор ако не се лъжа е
> 20х30 см и не са си давали труда да го измазват
> отвътре като са го правили. Ако ми се наложи да
> правя такъв бих му праснал една вътрешна шпакловка
> с ***кол-Т. Ще си призная без бой, но няма и
> топлоизолация, само варо-циментова мазилка. Това
> последното си е съществен пропуск, но положението
> се спасява от факта, че комина е залепен за кърба
> на вилата ми
и си има собственна основа с ревизия,
> където стича конденза, ако се образува такъв.

За външен комин ОК. Пък и това сечение за тази малка камина...
При теб се гони декоративния ефект. Или по скоро доста разхитително ползване на топлината.

> Та думата ми беше, че камините с каталитично
> доизгаряне успяват в много висока степен да
> оползотворят всички съставки в горивото, че
> емисиите са им почти нулеви. Ами на мен шапката на
> комина, която е направена от поцинкована ламарина
> си е сравнително чиста от долната страна, което
> говори за отличен процес на горене в камината.
> Иво, би ли споделил подробности за каталитичната
> система на горене при камините на Дявач, и въобще
> при камините с водна риза, защото моята няма
> такава, а и не съм срещал данни за такива решения
> в нета.

При горенето в камерата постъпва въздух от към долната скара, едновременно с това има друг отвор с клапа - през нея влиза пресен кислород, между стените на камерата и чугуненото огнище и през отвори подобни като на твоята камера влиза в горната част на огнището и там помага за доизгаряне на газовете - в общи линии е това.

[/b]
Re: за камината - "отрано"
27-08-2009 - 19:02:52
Външния комин (разбираш външен на къщата,долепен до някоя стена) е доста ефективно решение и заради това зад океана архитекти и конструктори го експлоатират безжалостно.
За ефективност не говорим...дали ще е по средата на къщата или навън,за комина е все тая.НО:

1.Външният комин е по-евтин.Проектиране,изграждане...всичко му е по-евтино.
2.Външният комин се поддържа много по-лесно.Ревизионния му отвор стандартно си е извън къщата достъпа до него е от някъде през задния двор.
3.Много по-слабо предразположен към дефекти.Това не знам защо точно е така,но е факт.
4.От към пожаробезопасност външният комин е сам на върха.Той просто е отделен елмент,не е свързан с нищо,което може да се запали,около него не минават инсталации,няма риск от изтичане на газове.
5.Дава свобода на архитекта да го оформи както му е кеф,понякога се изгражда заедно с градинското барбекю.Външният комин е важен архитектурен елемент.

Re: за камината - "отрано"
27-08-2009 - 19:16:12
Салвадоре, силни аргументи къде да се постави комина - вътре или вън - но давай по същество - за конструкцията говорим. winking smiley
Как се изпълнява тази част която не се вижда? най-важното защо? Какви проблеми съпътстват неправилно изпълнените комини, какви решения предлагат инженерите на нашия пазар? Трябва ли въобще да правим нещо по въпроса или да караме с коминни тела от околовръстното шосе? *beer* *beer* *book*
LKK
Re: за камината - "отрано"
27-08-2009 - 19:26:38
Иво, най важният аргумент за избора на мястото на комина е мястото на камината.*book*
Всякакви чупки и криволичения при свързването на камината към комина се отразяват крайно зле на правилното функциониране на последната. Допуска се /и смея да твърдя, че е правилно/ леко разминаване на осите на изхода на камината и комина/70-90 см/. Тогава връзката между тях се изпълнява под ъгъл 45 градуса. По този начин комина може да бъде снабден със собственно кондензно гърне и ревизионен отвор, което същественно упростява обслужването му и намалява изискванията към коминната система.
Re: за камината - "отрано"
27-08-2009 - 19:34:36
При мен, въобще я спестихме долната част от комина, с ревизията - начина по който съм вързан към комина - на тавана, някои го считат за неправилен, но до момента нямам никакъв проблем.
LKK
Re: за камината - "отрано"
27-08-2009 - 20:09:33
Иво, не се обиждай, но и аз го смятам за неправилен. Нали, ако ти се наложи да викаш коминочистач /а според предписанията това трябва да става всеки отоплителен сезон/ всичко което ти е в комина ще ти отиде в горивната камера.
Радвам се, че нямаш проблеми, ама ако не я разпалваш бързо и с буен огън в началото може да ти се образува конденз в комина и познай къде ще се стече.
Това по-скоро е нещо като пожелание към тези на които тепърва им предстои правенето на камина, комини и ..., а ти не се коси особенно, на повечето хора е направено като при теб. Да не говорим за новото строителство, където съм виждал външна и вътрешна камина на един комин и на едно ниво, просто едната вътре, а другата отвън на терасата и общ комин - ГЕНИАЛНО!!!
Re: за камината - "отрано"
28-08-2009 - 00:01:39
Ivo.NovDom ..виждам съм ги нашенските готови блокчета...и май не стават.Ако ще се пали инцидентно тая печка,стават.Ама с тоя квардратен/правоъгълен профил чистенето ще е ад.Иначе пак с блокчета си ги правят,но слагат вътре керамична тръба.По-лесно се поддържа.С температурата няма проблем-там няма нееднородни материали-в самите блокчета няма арматура,лепят се с цимент...всичко е с еднакви топлинни разширения или много близки.Тухлените зидарии създават повече проблеми точно там-тухлите се лепят с хоросан...а тия два материала се разширяват различно,влиза вода,замръзва и в края на краищата комина рухва там след 10-ина години или се нуждае от сериозен ремонт.Прецизното измазване уж го спасявало...ма това са по-скоро майсторски легенди.Ползва ли се активно...те разширенията си работят.

За конденза...това е проблем само при чисто нови комини.Малко сажди да има натрупани и проблема изчезва.Саждите са уникален изолатор!
Re: за камината - "отрано"
28-08-2009 - 09:43:43
Интересна темичка.Докато сте на комини още,ето ви един добър/според мен/тук.
Впрочем това за предимствата на външните комини може доста да се коментира.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход