Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

КАКВИ ТУХЛИ?

Публикувано от topurov 
Re: КАКВИ ТУХЛИ?
12-04-2009 - 12:59:03
peterbg Написал:
-------------------------------------------------------
Колкото до 5 см външна ТИ аз така
> или иначе трябва да правя някакъв вид замазка,та
> тя ше служи повече като декор.Фло ако тази
> плътност е достатъчна, дай някаква рецепта за
> преготвянето примерно на тези 350 кг/м3
> ПБ.....Благодаря предварително


Тук можеш да видиш приложение
Можеш да добавиш и 50-100 кг пясък към цимента,който е 300кг. за един кубик !В обикновена бетонобъркачка първо се слага водата,после цимента , пясък,ако има и накрая топчетатаПрепоръчвам към цимента ,когато се слага да се добавят полипропиленови фибри-900гр.на един кубик/Fibermesh/ тел.02/958 3048!Бъркане 2 минути!
Не ти трябва замазка при такава стена а направо фасадна облицовка/сайдинг/-камък,дърво ,винил. и там дебелината може да е 2-5 см.

На практика за кофраж се използва предвидения за покрива материал от водоустойчив шперплат,като същия е можело да бъде ползван и за плочите. Преварително платната се обмазват с кофражно масло или с домашно приготвена емулсия от 80% вода,10% веро и 10 % олио в тази последователност-бърка се с дрелка до получаване на бяла течност за няколко минути.Лично аз за направната вода за полистиролбетона ползвам пластмасова цистерна втора употреба от 1000 литра, в която разтварям 20 кг.-/един чувал/ калциев хлорид/20лв./Той е отличен пластификатор на циментения разтвор,ускорител на втвърдяването и увеличава якостта.Другото ,дето му трябва на работника е бетонобъркачка,лопата ,3 кофи и количка ! В общи линии е това .Успех!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-04-12 16:55 от фло.
Re: КАКВИ ТУХЛИ?
12-04-2009 - 16:12:01
Здравейте,
Аз имам идея в една от детските стаи западната и източната стена да бъдат с двоен зид, като главаната ми цел е естетическа, а това с ТИ ще бъде нещо като награда winking smiley
Вътрешният зид ще бъде фугирана зидария с единички, но въпросът тук ми е за това по средата какво да бъде, стеропор или друго, да слагам ли някаква пароизолация, полиетилен ли, що ли? Също, имате ли идея къде бих могъл да намеря единички тухли, но от онези старите дето не са с идеално прави и остри ръбове?

Честита Цветница на всички *drink1*
Re: КАКВИ ТУХЛИ?
12-04-2009 - 16:31:56
фло Написал:
-------------------------------------------------------
Междувпрочем,кой знае защо
> вече е прието да се говори за коефициент на
> топлинно съпротивление,което е обратното на
> любимото ти топлопреминаване!Освен това топлинното
> съпротивление според мен е и функция на времето и
> от там са моите котлонни проверки, поне в
> практиката за сравнение!
Фло,
Дай да е задълбаваме в тази тема:

Google
Информация Няма резултати за "коефициент на топлинно съпротивление".
Google
Резултати 1 - 10 от около 1 710 за "коефициент на топлопреминаване ". (0.27 секунди).

Съпротивлението (а не коефициента на топл. съпротивление) е реципрочната стойност на "коефициент на топлопреминаване ", когато става дума за цялата преграда. Така че е "почти едно и също", като съпротивлението е по-удобно за отделен материал с известна дебелина. В САЩ основно него ползват - тук, засега другото (по норматив). Както и да е - не е толкова важно, но ...
И двете НЕ ЗАВИСЯТ от времето, по-скоро обратното - времето за достигане на някакво състояние зависи от тях - вероятно това ползваш в твоите експерименти.
Колкото по-бавно настъпват наблюдаваните промени, толкова съпротивлението е по-голямо, а коефициентът по-малък. Същото и в електротехниката.

Ти обоснови вижданията си за местото на ТИ - един вълнуващ и важен въпрос.

А обсъжданият и предлаган от теб ПБ определено ми харесва - засега повече на блокчета. Добра ТИ, прилична паропропускливост (но по-голяма от др. леки бетони, вероятно заради "затворената кухинност", както пишеш), по-тънки топли стени.
Останалите предимства още не съм ги осъзнал. Ще поизчакам практически отзиви.

Re: КАКВИ ТУХЛИ?
12-04-2009 - 17:50:04
Любо Написал:
-------------------------------------------------------



> Ти обоснови вижданията си за местото на ТИ - един
> вълнуващ и важен въпрос.

Ето моето основание за ТИ в средата на зида!

цитат:Р. Клаузиус:
Топлинната енергия не може да преминава спонтанно от система с по-ниска температура към система с по-висока температура.


Това е втория закон в термодинамиката!Означава,че през зимата не влиза студа в къщи ,а излиза топлото т.е. движи се от зона с висока температура към зона с ниска температура и се налага да подържаме нагревателни уреди за комфорт и една вътрешна ТИ би направила значителни икономии на енергия.През лятото е обратното,понеже нагряването е отвън и ниската вътрешна температура дърпа топлото навътре в къщата,то една външна ТИ би свършила добра работа и за да не се прави двойна изолация, най-добре е варианта за монтаж на ТИ в средата на зида!Сега за икономическия аспект: Ако приемем ,че така и така цената на материала за ТИ е в близки граници ,независимо къде се слага и това е с известна уговорка ,то работата по външния монтаж е стигнала до отделна самостоятелна дейност в строителството!Даже има разни асоциации на алпинистите, на фирмите топлоизолаторджии и редица други мераклийски сдружения да оскъпят и без това скъпото строителство,докато ТИ в средата на зида върви заедно с цената на труда за зидането на тухлите!
Re: КАКВИ ТУХЛИ?
12-04-2009 - 18:42:29
http://209.85.129.132/search?q=cache:zMQVl4A7nsYJ:www.polybet.bg/stroiteli.php+топлинно+съпротивление+]За Любо! Сравнителна х/ка и топлинно съпротивление[/url]

Моят вариант е това да се прави на място-на самия строеж!По-икономично,равно ,нацяло и без транспортни и зидарски разходи!
Re: КАКВИ ТУХЛИ?
12-04-2009 - 20:04:40
Фло,
Мерси, попадах на тези търсейки Севлиевска (по памет фирма) - имаше ли такава там за ПБ.
Тези блокчета могат ли действително да минат без мазилка?
Това:
Коефициент на водопоглъщане: - 38g/m²s
На кое др. прилича, че не съм се задълбочавал - наготово да ми кажеш?

За 2-рия закон, за топлина/студ накъде ходят съм се съгласявал поне 2-3х с теб.
А вече как ще им пречим - къде е преградата (ТИ) - не ме убеждаваш.
Виж пак "смешния" пример с бирата.
Вече се изчерпвам - хайде този път с ел.ток - дали ще изключа ключа или са ми отвъртели централния бушон - все не свети крушката. Ако вържа още една крушка последователно - първо на фазата, после на нулата - какво?
Токът (топлинният поток) зависят от общото съпротивление, независимо от местата на отделните R. Поне за тока е известно, че не зависи и от посоката +/-. Още повече, че в мрежата полярността постоянно се мени.
Ако потопя един термос в казан вода 18оС и направя опити с чай (бира) в термоса - веднъж 15оС, а после 21оС - очаквам в термоса да станат 18о за едно и също време без да се е променило местото на изолацията, спрямо по-топлото.
ЗАЩОТО въпросното топл. R НЕ зависи нито от посоката на топлото, нито от времето (апропо).
Като експериментираш пак, защо не пробваш да смениш посоките на изследвания детайл. А в лабораториите как го слагат, ако е многослоен?

А "проблемът" ми е (ако си спомняш) - намирам вътрешната ТИ с вата за доста по-проблемна откъм влага/дишане. "Тройният" зид засега не ми върши работа.

Не е тази темата, ама да ме прощавате:
Фло,
Как гледаш на идея - в дървена конструкция да се ползва ПБ за пълнеж. Евентуални проблеми с блокове или отлят на место. Там - разнородни материали, свързване едно към друго, трето, за което не се сещам?
Re: КАКВИ ТУХЛИ?
12-04-2009 - 20:57:07
Любо Написал:
-------------------------------------------------------

> Фло,
> Как гледаш на идея - в дървена конструкция да се
> ползва ПБ за пълнеж. Евентуални проблеми с блокове
> или отлят на место. Там - разнородни материали,
> свързване едно към друго, трето, за което не се
> сещам?
>
Това дали конструкцията да е дървена или от железобетон е отговорност на твоя конструктор,но при всички случай трябва да е противоземетръсна!Виж информации от последното земетресение в Италия-изпопадали са сградите от новото строителство,а сгради от 13 век стоят.Там е за това,че още отлагат нормативите на евросъюза за сеизмична устойчивост на строителството!Моето виждане при еднофамилните къщи е следното:
-конструкция: колоните /всичките /в основата са свързани помежду си с греди със същата якост като колоните,както и в горния край-така при трус цялата конструкция има еднаква честота на трептене и не изпада в резонанс.
-олекотяване на обекта във височина:леки топлоизолирани покриви без бетонни плочи на покрива,леки оградни стени от леки топлоизолиращи материали свързани с мека връзка с конструкцията-полиуретани!
В Япония най-много жертви при земетресения са дадени при традиционните им дървени къщи с представителни 12 тонни покриви от каменни плочи-красиво и самоубийствено!
Тълкуването ти на втория закон на термодинамиката с битовите примери-бира ,ток,термос и т.н е неадекватно,макар и забавно.Въпреки ,че тоя закон е изведен в едно изречение и изглежда лесен за разбиране на практика е постоянно пренебрегван от хилядите кандидат-откриватели на перпетууммобиле-вечния двигател! Опитите с вечния двигател остават постоянни,както и неразбирането за мястото на топлоизолацията!





Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-04-12 21:05 от фло.
Re: КАКВИ ТУХЛИ?
12-04-2009 - 22:34:16
Фло,
Мани го закона - аз си го почитам за валиден, независимо как се опитваме да забавим действието му.

фло Написал:
-------------------------------------------------------
> Това дали конструкцията да е дървена или от
> железобетон е отговорност на твоя конструктор,но
> при всички случай трябва да е
> противоземетръсна!

Мисля си, че е достижимо и с дърво ? А и примери доста стари.

Моето виждане при еднофамилните къщи е следното:
> -конструкция: колоните /всичките /в основата са
> свързани помежду си с греди със същата якост като
> колоните,както и в горния край-така при трус
> цялата конструкция има еднаква честота на трептене
> и не изпада в резонанс.

Не казаваш задължително ли от ж. бетон? Аз си мисля (само), че при леките конструкции резонансната честотата е по-висока от земетръсните вълни. Разрушаващите моменти - по-малки.

> -олекотяване на обекта във височина:леки
> топлоизолирани покриви без бетонни плочи на
> покрива,леки оградни стени от леки топлоизолиращи
> материали свързани с мека връзка с
> конструкцията-полиуретани!

Това май се изпълнява при дървените. Меките връзки кога/защо ми се губи - те стената ли пазят, конструкцията ли или при разнородност на материали?

Благодаря за отделеното време.
Re: КАКВИ ТУХЛИ?
12-04-2009 - 22:39:48
Изолацията в средата на зида е оптимален вариант,гледано от към функциите на самата ТИ.
Технически обаче е много по-трудно за изпълнение и изисква далеч по-голяма прецизност в сравнение с отделната вътрешна или външна изолация.На тая система вътрешните зидове от край време се правят от разни леки бетони.Някога и вътрешния,и външния зид са били тухлени.Към днешна дата...е малко безсмислено.
Re: КАКВИ ТУХЛИ?
13-04-2009 - 00:45:16
Любо! Изискванията при противоземетръсните конструкции са дадени в Наредба№2 МРРБ ДВ, бр. 68/21.08.2007 г.сигурно я има в сайта на МРРБ качена!

Предполагам,че меката връзка на зида с колоните и трегерите /20мм/е да осигури известна свобода на движение на колоните и да не се получи инерционна сила и от зида при труса.Полистиролбетона може да поеме натиск и потъване навътре без да се разруши т.е. може да служи и като мека връзка ,ако е отлят до колоната без разстояние,каквото се изисква при тухлите от клинкер например!

Не се наемам да коментирам дървените конструкции ,откакто си подострих показалеца на една дърводелска машина! За тях най-добре е да дадат компетентно мнение аргонавт и николов!

salvador:Технически обаче е много по-трудно за изпълнение и изисква далеч по-голяма прецизност в сравнение с отделната вътрешна или външна изолация.

За съжаление много малко майстори зидари знаят как се зида трислойна зидария т.е. два успоредни зида с междина по средата! Технически нито е много трудно нито се изисква голяма прецизност-изисква се опит и знание,което се е загубило последните 20 години!Масово се зидат четворките неправилно,а те са измислени и конструирани точно с тая цел-трислойната зидария!В един квадратен метър трислойна зидария има същия брой четворки колкото ,когато ги редят легнали,каквато е масовата практика!Редят ги легнали бързо и затова после слагат ТИ отвън и хората приемат това за нормална строителна практика.Ако сте гледали новините по bTV тази вечер можехте да чуете какво каза един италианец от пострадалия от земетресение град! Каза ,че баща му си е строил къщата 3 години и сам ,преди годинии не е мръднала, а неговия блок от новото строителство за няколко месеца се е срутил целия.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход