Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Водно подово отопление

Публикувано от Колев 
Re: Водно подово отопление
13-04-2008 - 11:06:39
Лошото е че у нас не можеш а си сигурен, че когато купуваш скъпо - купуваш качество. За това пита човека. Ако вършат една и съща работа - защо да купуваш по скъпите. Преди време (вече не помня коя) фирма ми изпрати оферта за слънчева инсталация за над 10 000 лв. Със същите колектори и бойлер се вместих в 2000 - 2500 лв. Хидрофорната система ми излезе под 1000 лв - некакъв "майстор" ми искаше 3000 и дълго ме убеждава, колко се "набутва" с тази цена... Така че у нас не важи, че скъпото винаги е по-добро.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-04-13 11:08 от bulhomes.
2v6
Re: Водно подово отопление
13-04-2008 - 13:43:02
Quote

чаро Написал:
-------------------------------------------------------
> благодарности 2v6 ...аз чета разни брошури на
> овентроп и ... доста се омот'вам, въпроса е
> лаишки но да питам -pex тръбата , предсавлява
> прозрачен слой полиетилен -слой заварен
> алуминий-слой бяла на цвят пластмаса (полиетилен
> пак?) или няква друга щот срещам големи трудности
> в разпознаването!!! виждал съм ГБС да прави
> подово с тръби почти прозрачни на вид - те какви
> може да са??
> абе общо взето кои тръби са най-добри за подово
> може ли някаква "класацийка" да се спретне? -
> предполагам ще е полезно на много хора

Не е така. На тръбата трябва да e отбелязано точно каква е. Има трислойни PE-Al-PE (полиетилен с алуминиева вложка) или PEX-AL-PE. Те са скъпи за целта защото издържат 10 bar при 95 градуса.
При подовото има 40, максимум 50 градуса и максимално налягане 2-2.5 bar. Могат да се използват по-евтини тръби - PEx ("омрежен" полиетилен) или PPR (полипропилен).

Тръбата PEx (някои я отбелязват с PE-X) е полиетиленова с допълнителни междумолекулни връзки (х), при което се получава молекулна "мрежа". Получава се голяма здравина, затова тези тръби са достатъчно здрави и еднослойни. Могат да са полупрозрачни или да са оцветени, това зависи от производителя. На пипане са по-твърди от другите.

Препоръчвам ти да търсиш тръба 18-22мм с максимално тънка стена - под 2мм.
Преди имаше PPR и PEx на цена под 1лв, но търговците за съжаление предпочитат да продават по-скъпо.


ico
Re: Водно подово отопление
13-04-2008 - 21:48:07
Обърнете съм www.esco-engineering.biz
Re: Водно подово отопление
15-04-2008 - 19:21:57
2v6 виж си личната smiling smiley
Re: Водно подово отопление
16-04-2008 - 14:21:55
Здравейте! Нов съм тук - регистрирах се, защото май ще ми се наложи да прявя подово, та имам няколко въпроса.
Отоплявам 80 кв. м апартамент с локално парно - до сега с камина водна риза. Сега мисля да минавам на термопомпа въздух-вода за подгряване на водата в системата. Ще трябва да купувам още един радиатор - за стаята в която беше камината. При термопомпата температурата на водата е по ниска - (ок. 45-50 градуса) - от колкото от камината. И понеже водното подово отопление изисква по-ниска работна температура, а и така или иначе в едната стая ще сменям паркета с ламинирам се замислих дали да не подменя радиатора там с подово. Та въпроса ми е - може ли в една система да се свържат паралелно радиатори (които работят с по-висока температура на водата) и подово, което от досега прочетеното от форума би трябвало да работи с вода не повече от 30 градуса. Стаята, в която ще го правя е най-студената (10 кв. м., 2 външни стени, изложение север-изток, 5 см. топлоизолация, ПВЦ дограма), инсталирания радиатор е 2 кВт отоплителна мощност.
Въпроси:
- Дали и подовото трябва да има същата мощност и може ли тя да се постигне с такава температура на водата
- ако от друга страна се налага редуциране на температурата от 45 грдауса например до 30, това не може ли да стане с обикновен шибърен кран, с който да огранича дебита на водата
Предварително благодаря на всички, които откликнат!
2v6
Re: Водно подово отопление
17-04-2008 - 17:53:49
Quote

svilen_ Написал:
-------------------------------------------------------
> Здравейте! Нов съм тук - регистрирах се, защото
> май ще ми се наложи да прявя подово, та имам
> няколко въпроса.
> Отоплявам 80 кв. м апартамент с локално парно - до
> сега с камина водна риза. Сега мисля да минавам на
> термопомпа въздух-вода за подгряване на водата в
> системата. Ще трябва да купувам още един радиатор
> - за стаята в която беше камината. При
> термопомпата температурата на водата е по ниска -
> (ок. 45-50 градуса) - от колкото от камината. И
> понеже водното подово отопление изисква по-ниска
> работна температура, а и така или иначе в едната
> стая ще сменям паркета с ламинирам се замислих
> дали да не подменя радиатора там с подово. Та
> въпроса ми е - може ли в една система да се
> свържат паралелно радиатори (които работят с
> по-висока температура на водата) и подово, което
> от досега прочетеното от форума би трябвало да
> работи с вода не повече от 30 градуса. Стаята, в
> която ще го правя е най-студената (10 кв. м., 2
> външни стени, изложение север-изток, 5 см.
> топлоизолация, ПВЦ дограма), инсталирания радиатор
> е 2 кВт отоплителна мощност.
> Въпроси:
> - Дали и подовото трябва да има същата мощност и
> може ли тя да се постигне с такава температура на
> водата
> - ако от друга страна се налага редуциране на
> температурата от 45 грдауса например до 30, това
> не може ли да стане с обикновен шибърен кран, с
> който да огранича дебита на водата
> Предварително благодаря на всички, които
> откликнат!

Остави си радиатора. Пускаш водата първо през радиатора и после през подовото. Така хем няма да прегерее пода, хем ще имаш достатъчна мощност. За да работи подовото добре дебита трябва да е голям.



Re: Водно подово отопление
21-04-2008 - 15:19:31
Най-добрата тръба си остава българската! Скоро правих подово и доста прочетох и поразпитах по темата, тръбите са много важни. Ползвам петслойни тръби с ал. вложка на българската фирма "Юнит Пайп България", доколкото знам това са единствените производители в България, работят добре и много хора са доволни. Имам приятели, които го правиха с тръби уж италиански и немски, оказаха се ментета, всички други са китайско производство и не вършат. А като се прави, трябва да се прави качествено, българското си е качествено, евтино и няма по-добро. clap:
2v6
Re: Водно подово отопление
21-04-2008 - 17:32:55
Quote

Petyrr Написал:
-------------------------------------------------------
> Най-добрата тръба си остава българската! Скоро
> правих подово и доста прочетох и поразпитах по
> темата, тръбите са много важни. Ползвам петслойни
> тръби с ал. вложка на българската фирма "Юнит Пайп
> България", доколкото знам това са единствените
> производители в България, работят добре и много
> хора са доволни. Имам приятели, които го правиха с
> тръби уж италиански и немски, оказаха се ментета,
> всички други са китайско производство и не вършат.
> А като се прави, трябва да се прави качествено,
> българското си е качествено, евтино и няма
> по-добро.

И какви са цените на тези тръби?
Преди имаше габровски ППР по 50 ст за метър, ама изчезнаха. За подово бяха идеални!




Re: Водно подово отопление
22-04-2008 - 09:53:59
Цените са като на китайските, малко по-високи, но си заслужава. За едно подово от 30 кв.м. сами си сметнете колко ще спестите, ако купите китайска тръба с 5 или 10 ст. по-евтина, като нямате гаранция дали утре няма да избие и да направи поразии са хиляди левове.
Ориентировъчно цената е 1.40лв за л.м. на дребно за Ф16. Производителите са в района на х. Плиска, чул съм, че и от там може да се купи.
Re: Водно подово отопление
24-04-2008 - 19:00:34
Az ne sum suglasen, che tazi Bulgarska za koiato govorite e po-kachestvena ot Hep2o (Angliiskata).
Ako klienta gleda cenite predi kachestvoto, to togava niama znachenie kakvo shte si kupi...no ako kachestvoto e znachimo za nego, to toi shte se porovi malko v po-tehnicheski harakteristiki na samata truba(sistema), i shte napravi pravilniat izbor, ta makar i po-skup.
Uspeh..


www.technopipe.bg
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход