Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Започвам да строя....пак

Публикувано от markk 
Re: Започвам да строя....пак
04-11-2009 - 13:48:07
Abu Написал:
-------------------------------------------------------
> Любо, полиуретанът в сандвича е със структура на
> ХПС, после плоскостите са многослойни с доста
> лепило между слоевете. Само тези двете не пускат
> ама грам пара.

Може, ама да видя Мютата.
По мои сведения:
Мю полиуретан = 30-100
Мю ОСБ= 30-100
Мю Фибран = 80-250

Чак за "грам" - sad smiley
Те и детските балони "грам не пускат", докато не ги напълниш с хелий.
И за какъв им е на канадците паропропускливото фолио отвън, ако си прав?
Не ме убеди. smiling smiley
Re: Започвам да строя....пак
04-11-2009 - 15:06:17
avatar
нещо си в грешка.
Мю полиуретан = 100-300
плътност 50кг/м3
за да се осведомиш виш:
ELASTOPOR H 1202/13 продкт на BASF Gruppe
колкото до парапропускливото фолио то има за цел да предпази външното ОСБ защото панелите са СИП *smiley_ahh*
имаи ми вяра в това съм сигурен:
в това което несъм,питам!!!! както сам разбра
Re: Започвам да строя....пак
04-11-2009 - 15:42:32
gurgata Написал:
-------------------------------------------------------
> колкото до парапропускливото фолио то има за цел
> да предпази външното ОСБ защото панелите са СИП
> имаи ми вяра в това съм сигурен:

ОК!
Мерси за данните.
Само не ми е ясно какви пари СЕ ПРОПУСКАТ с това фолио край/през външното ОСБ? sad smiley

Маркк, сори.
Abu
Re: Започвам да строя....пак
04-11-2009 - 16:14:27
Любо, това Мю на колко грама вода на квадрат за денонощие се равнява? За мен порядъкът е важен - 50-100-200, а не 0 или 10000. На практика никаква вода не може да премине, защото са два пласта на всичко отгоре. Така че "нито грам" го разбирай буквално.
А ползват паропропускливо фолио, защото е евтино и лесно се полага. Сам казах по-горе, че от паропропускливостта му файда няма. Ако ми намериш паронепропусклива полиестерна мембрана на същата цена, нея ще ползвам - все ми е тая.
Re: Започвам да строя....пак
04-11-2009 - 18:53:51
avatar
abu,
В Канада слагат обикновен найлон,отвътре на осбто какви функции има според теб и имали смисъл да го поставя под летвите за гипсокартона?
Abu
Re: Започвам да строя....пак
04-11-2009 - 21:21:12
Ами има смисъл - той Любо за това говори. Паропреграда отвътре и паропропускливо отвън, ако ти е дишаща стената. Ако не е дишаща - само запечатващото вътре. И подходящ режим на проветряване на стаята, за да не втаса всичко преди найлона от парите. Препоръчва се дори плътен интериорен латекс, но за мен такова покритие е некомфортно за жилищно помещение. Така да се каже, гипсокартона го жертвам...
Re: Започвам да строя....пак
04-11-2009 - 22:06:10
Abu Написал:
-------------------------------------------------------
> Любо, това Мю на колко грама вода на квадрат за
> денонощие се равнява?

Абу,
Връщаш ме към едни стари дискусии.
Числото на Мю се равнява на МЕТРИ - дебелината на въздушен слой със същата паропроницаемост.

Но по въпроса ти (ако не греша в сметките, че отдавна беше):
За стена - гол СИП панел (174мм):
ОСБ - 12мм, Ламбда = 0,13, Мю=100
Пяна - 150мм, Ламбда = 0,025 (не й вярвам), Мю=100 (от Гургата)
ОСБ - 12мм, Ламбда = 0,13, Мю=100

При разчетни:
Вън: -16оС; ОВВ 80%
Вътре: 20оС; ОВВ 50%

Имаме: U=0,157 W/m2K, което е супер, но пак да кажа, че тази Ламбда я обявяват (доколкото намерих) дори по-добра от Ламбда на сух неподвижен въздух, което е...!?

Дифузионният поток излиза - 0,04 g/(m2*h), което е 1g/m2 за денонощие.
По-скоро си прав за "грам", ако са верни данните smiling smiley

За сведение, участието на ОСБ-тата е 10+10%, останалото е за сметка на пяната.
Ако се замени пяната с вата, отиваме на 0,3 g/(m2*h).
Казано с др. думи - Еквивалентна дифузна дебелина - Sd (чети метри въздух) за голата стена:
При пяна - 17м
При вата - 2,5м

П.П. За найлона, който дискутирате докато смятах. Ако са верни данните за СИП панела и изложените резултати, ми се струва, че НЯМА нужда от специални мерки за парите, ако се предвиди друго за въздухонепропускливост. Проблемът е, че ако има въздухопреминаване през неплътности, това може да направи много по-големи бели от дифузията - и като термични загуби и като овлажняване на околните елементи.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-11-04 22:17 от Любо.
Abu
Re: Започвам да строя....пак
05-11-2009 - 07:12:56
Е, Любо, нали разбра въпроса? Вярно, неточно зададен, вярно, мързи ме да смятам (то егати сложното, ама...). Както ти казах, гледам порядъка и дори да лъжат, дори аз да сгреша, разликата ще е малка, а самият детайл на стената няма да е грешен, а неоптимален - много съществена разлика има!
Не разбрах дали прие аргумента ми за ползването на пародифузионно фолио отвън при паронепропусклива стена. На същото основание е употребата на найлона отвътре - нито е сложно, нито е скъпо, а повече би помогнал, отколкото да пречи.
Не става въпрос как аз вкъщи съм го направил, а как е най-безболезнено... Кухнята ми е такава (затова правих опити на пристройката) - гипсокартон, вата, ОСБ, тераколена шпакловка, ЕПС на винтове, мрежа и три ръце бяла циментова шпакловка - никъде фолио или найлон. Много приветливо стои, няма проблеми с влага отвън, а за отвътре съм се погрижил като сложих 6 м2 стари дървени дограми, които прилично проветряват. Има и ширм, и комин за газовия бойлер. Ако беше жилищно помещение, щях да се постарая да уплътня дограмите, но вентилация щеше да има - с каквото и да топля, след 15-20 минути въздухът става неприятен за дишане и ща-не ща проветрявам. Па ако пуша, съвсем... Сега, ако някой смята да пали печка сутрин и до вечерта да му е топло... ще има да взема, никаква пароизолация няма да помогне. Малко топлиш, малко проветряваш и сменяш въздуха - това е според мен.
Re: Започвам да строя....пак
05-11-2009 - 16:19:59
gurgata...много отдавна никъде не се слага обикновен найлон.Просто от десетина години найлона има добавки за саморазлагане.Други материали са,не е найлон...
Re: Започвам да строя....пак
05-11-2009 - 16:39:11
avatar
salvador,
и аз така си мислех,но ги питах е се оказа че е об. найлон *huh*
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход