Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Съвременна българска къща

Публикувано от Abu 
Re: Съвременна българска къща
03-11-2009 - 13:17:10
За прозорците е нужна ориентация. Запад и север-малки по размер и малко като бройка, но изток и юг - точно обратно. Според мене географската ни зона е такава че позволява всичко, що се отнася до покривите-плоски, алпийски, ниски, високи.
Re: Съвременна българска къща
03-11-2009 - 15:10:26
Изхождайки от моето семейство (2 щерки и син) и тяхните желания, което се опитвам да асимилирам, излиза, че една съвременна БГ къща се различава от другите съвременни НеБГ къщи по това, че трябва да има едно живо огнище, около, което да се събира фемилито, независимо, че през лятото няма да работи.
От тук се добавят и следните "екстри":
- когато този или онзи се поразсърди, трябва да има собствени "покои" където да се "врътне" докато му мине;
- когато този или онзи е решил да си покани "приятелче/приятелка" да има къде да си пишат "домашните", без да бъдат обезпокоявани и без те самите да пречат;
- всички да си паркират "таратайките" на сухо и топло;
- ако може хладиника да е много голям и тате и мама да го зареждат;
- когато си ползват баните и WC-тата в покоите, да не се чува "пъшкането" ;
- двора също да се "парцелира" - 4 BBQ-та, 4 басейна и т.н.;
В общи линии една съвременна БГ къща за 4 членно семейство трябва да съдържа 4 студия под един покрив с топла връзка към 4-те гаража и общото помещение с огнището. Хубаво е да има и отделни входове/изходи към съответната част от двора.
Задължително партидите за комуналните услуги да са на името на "чорбаджията"!
Единствения компромис, който може да се направи е фитнес залата да е обща!
Abu
Re: Съвременна българска къща
03-11-2009 - 17:47:33
Парцарев, плащай на диванетата една боксониера под наем в града и от време на време (с другите татковци от тайфата) зареждайте консумативи и възстановявайте щети. Още по-добре ако можеш да си позволиш втори имот, който да служи за развлечения на тинейджърите и почивка на дъртите. Спартански обзаведен, евтин и не чак толкова близо до раздразнителни съседи.
Кола, терен и джобни - така съм си записал на харда и дано да не забравя, докато дойде време да го изпълнявам.
Re: Съвременна българска къща
03-11-2009 - 22:30:23
avatar
Nasko.Stoykov Написал:
-------------------------------------------------------
> За прозорците е нужна ориентация. Запад и
> север-малки по размер и малко като бройка, но
> изток и юг - точно обратно. Според мене
> географската ни зона е такава че позволява всичко,
> що се отнася до покривите-плоски, алпийски, ниски,
> високи.


В нашия край- над Севлиево, запада и севера са без прозорци. Къщите " гледат" на юг и изток. В България преобладават западните ветрове, а северът си е винаги студен......
А покривите- не ми се вижда нормално да са плоски. Имаме достатъчно дъждовни и снежни дни.......
Re: Съвременна българска къща
03-11-2009 - 22:40:39
Абу,
моите диванета бяха тийнейджъри преди 10-15 г. Сега сами се оправят и щъкат всяка събота и неделя по татковината. Това ми позволи да им оставя железобетона и от ранната пролет се преместих в къщата на дядо ми, която се опитвам да постегна и сега съм малко като на село, на дърва....! Та се надявам пушека да ме предпази да не се довлекат и тук, защото веднъж се изсипаха с велосипедите, заедно с проятелчетата и когато има казах, че лопатите са в мазето те ме попитаха: " А къде да ги преместим?"....
Та и аз споделям последното ти изречение, но сериозно се замислям за конче с двуколка вместо кола!
Иначе съвременната БГ къща трябва да е малка, кокетна, пасивна и по възможност на пл. "Славейков"!
Re: Съвременна българска къща
03-11-2009 - 23:25:33
salvador Написал:
-------------------------------------------------------
> Общо взето съм съгласен."съвременна" е обратното
> на "традиционна".Всеизвестно е,че не винаги
> заложеното в традицията отговаря на духа и
> възможностите на днешния ден.Преди 100 години в
> къщите не е имало ел.инсталации.Сега дори по
> вилните зони има мрежа и възможност даже за
> трифазен.За асансьори не говорим въобще...при нас
> е пълно с къщи,чиито втори етажи са напълно
> изоставени,т.к. вече старите им и трудноподвижни
> собственици изобщо не могат да се качат до там.
> Години наред стълбите са се изпълнявали само и
> единствено като вътрешни и по-старите архитекти
> продължават да проектират така.Докато съвременния
> подоход все повече е стълбището да е конзолно и да
> излиза извън основното тяло на сградата.
> За покивите е същата работа...Аз съм почти
> убеден,че само след 10-15 години керемидите от
> керамика или бетон ще са в графата с бруталната
> екзотика и ще бъдат заменени с метални
.Все повече
> ще навлиза "соларната" архитектура и къщата
> наистина ще си се превърне в "машина за живеене" -

> многото сметки няма да са вече само за
> конструкцията,а ще има все повече неща за
> смятане...1 час слънчево греене повече в една стая
> доказано води до икономия на енергия и повишаване
> на комфорта.Тези неща са непознати за
> традицията.Има го направено тук-там,но то е
> постигнато по метода на пробата и
> грешката.
ТРябвали са поколения,за да се достигне
> до създаването на нещо,което сега ни изглежда
> очевидно.


"Съвременната" къща си е съвременна и не е задължително да е в разрив с традиционната.
Стълбите като външни и не затворени са нефункционални. Ако се търси архитектурен елемент , може да се използва стълбището за вертикала или нещо подобно.
Керамика е имало от преди хилядолетия и ще има също в бъдеще , наред с метални , гумени и т.н. керемиди.
Къщата като "машина за живеене" е доста отдавна лансирана идея . Може би плод на тази идея са и панелните жилища , най-много доближаващи се до това.
Ако анализираме "традицията" , но не от последните 60 години , ще установим доста "съвременни" идеи и решения.

Накрая бих казал "А сега да дойде БУЛДОЗЕРА..." . Малко в твой стил. smiling smiley Не се заяждам с теб , просто сме на различно мнение.
Re: Съвременна българска къща
03-11-2009 - 23:34:08
Една от най-известните сгради на модернизма в архитектурата, вила Савой (1928-30) е шедьовър на пуристкия дизайн на Льо Корбюзие и може би най-добрият пример за неговата цел - да създаде къща, която да бъде "machine a habiter" – машина за живеене. Разположена в Поаси в покрайнините на Париж, къщата е красива и функционална като машина. Тя е плод на дълги години проектиране и основа на бъдещите проекти на архитекта. Въпреки че на снимка изглежда груба, сградата е сложна и вдъхновяваща структура.

Re: Съвременна българска къща
04-11-2009 - 00:05:21
Доста ми прилича на тази в с. Сейково, но е събрана, а не разгъната!
Разликата е в гладките стени и ...... времето !
Re: Съвременна българска къща
04-11-2009 - 01:16:59
Re: Съвременна българска къща
04-11-2009 - 01:38:40
А бе най-вероятно съвремената еднофамилна БГ къща ще е и едноетажна и двуетажна, с изба и без изба, с плосък, алпийски, нисък и висок покрив, с големи и малки прозорци, без басейн с басейн(може и 4), вътрешно дворче, заден двор, преден двор, от тухли от стиропор, от дърво. Щом е съвремена, тя трябва да отговаря на съвремения човек, а той е толкоз различен. Не по-маловажно е и да се вързва с околната среда, а тя също е различна. Една ще бъде в равнината, друга в планината, трета ще е построена на скат. *drink1* Няма и как да е иначе, понеже ако постигнеме единомислие и проектираме "идеалната" съвремена БГ къща, и като накацат една до друга...как ще познаеме коя е нашата? Проектирайки къщата по свой вкус и за своите нужди, дори да изглежда странно и непонятно за останалите- отговора е готов "това целях-това постигнах", докато опитите да се имитира възрожденска къща са много рисковани и в много от случаите резултатите са плачевни. За това ако не се лъжа и сменихме името на темата, понеже възрожденска и съвремена за една къща е много трудно да бъде. Възрожденските елементи и пропорции са почти задължителни и ако човек се опита да ги заобиколи, се получава големия гаф.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-11-04 02:47 от Nasko.Stoykov.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход