Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Съвременна българска къща

Публикувано от Abu 
Re: Съвременна българска къща
04-11-2009 - 07:57:37
Г-н Nasko.Stoykov, това е точно така . Къщата щом е строена сега , то няма начин да не е съвременна /дори да е от кал и слама/.
Хората сме различни и затова е нормално да имаме и различни вкусове и различно мислене. Точно тук е най-голямата разлика , защото архитектурата е един вид "огледало" на изповядващата от човека философия . Това е и основното ни различие със Салвадор и това ме провокира да пиша в темата.

докато опитите да се имитира възрожденска къща са много рисковани и в много от случаите резултатите са плачевни. За това ако не се лъжа и сменихме името на темата, понеже възрожденска и съвремена за една къща е много трудно да бъде. Възрожденските елементи и пропорции са почти задължителни и ако човек се опита да ги заобиколи, се получава големия гаф.

Разковничето е в смисъла на няколкото думи , които използвате във Вашето изложение. Основния проблем е в ИМИТИРАНЕТО на възрожденска къща . Ако архитекта имитира , то няма да стигне далеч и ще се получи големия ГАФ. Подхода не трябва да бъде имитиране , а ТВОРЧЕСКО ИНТЕРПРЕТИРАНЕ. Тогава една къща може да бъде и СЪВРЕМЕННА и ВЪЗРОЖДЕНСКА , като ЗАДЪЛЖИТЕЛНО СА СПАЗЕНИ ПРОПОРЦИИ И ЕЛЕМЕНТИ.
Предубедеността на българина към имитация , води до това , че се търси РЕСТАВРАЦИЯ , а не НОВО СТРОИТЕЛСТВО , защото от реставрацията няма по-добра имитация.

Извинявам се за моите пристрастия . :-[
За тези , които са се сблъсквали с проектиране и строителство - забелязали ли сте , че всеки архитект НЕ може да проектира ВСИЧКО?
Re: Съвременна българска къща
04-11-2009 - 13:08:17
Може би се изразих не точно. Като започнахме да обсъждаме "съвремената БГ къща", се разбра че желанията относно етажноста , формаъа на покрива и още доста неща са толкоз различни, че нямаше начин да не сътвориме някоя "простотия", като възрожденска къща с плосък покрив :] Напълно сум съгласен че щом е строена сега, щом е електрифицирана и с канализация-възрожденската къща също е съвремена, но само толкоз, започнеш ли да я "доусъвършенстваш","доусъвременяваш"....ГАФА е неизбежен.
Re: Съвременна българска къща
04-11-2009 - 15:55:35
Nasko.Stoykov Написал:
-------------------------------------------------------
> Може би се изразих не точно. Като започнахме да
> обсъждаме "съвремената БГ къща", се разбра че
> желанията относно етажноста , формаъа на покрива и
> още доста неща са толкоз различни, че нямаше начин
> да не сътвориме някоя "простотия", като
> възрожденска къща с плосък покрив Напълно сум
> съгласен че щом е строена сега, щом е
> електрифицирана и с канализация-възрожденската
> къща също е съвремена, но само толкоз, започнеш ли
> да я "доусъвършенстваш","доусъвременяваш"....ГАФА
> е неизбежен.


Една съвременна къща не е задължително да е с възрожденска архитектура, НО една съвременна къща с възрожденска архитектура може /ако не , обезателно :] / да има "всички съвременни екстри" winking smiley
Re: Съвременна българска къща
04-11-2009 - 16:32:14
...и асансьор...
Re: Съвременна българска къща
04-11-2009 - 16:45:27
.... разбира се ... :]
Re: Съвременна българска къща
05-11-2009 - 05:16:54
Когато се прибирам в Родината често ми се случва някой приятел да рече: "Ти Ходи ли в Мол София (или др. забележителност), страхотна архитектура, лукс" sad smiley От любезност за да не го разочаровам отвръщам, че е страхотно и т.н. но си мисля възможно ли е нашенският предприемач, пардон Инвеститор да си мисли че с молове, алуминий и стъкло ще впечатлим някой идващ от Чикаго или Лондон :}
Когато идем в Гърция се възхищаваме на атмосферата, във Австрия или Холандия също, но това вероятно е защото там хората имат свой стил и традиции, които едва ли са по-добри от нашите, но ги имат и пазят. Хресват ми австрийските къщички, но ако я видя същата цвъкната някъде в Костинброд ще извърна очи с погнуса.
Е това с американската къща по-горе ми "хареса" winking smiley

Хайде със здраве и не се косете,
Re: Съвременна българска къща
06-11-2009 - 03:34:48
Г-н Гето, сега разбирам че Вие не пребивавате в България, и от там иде основно разликата в мисленето ни. Ние все още се впечатляваме от доста неща за разлика от Вас пренаситените с впечатления "чужденци". Аз макар и да съм един от тези дето се възхищават на моловете и американските къщи, си мисля че те(моловете) не са направени за да впечатляват някого(особено идващите от Чикаго и Лондон), а за удобство при пазаренето. Не знам, може и да бъркам, може все пак на някого да е по-удобно да пазари при Аврам-Бакалина, после да походи 1-2 км. за да се избръсне при Манчо-Бръснара намиращ се на Понеделник Пазара, след което да се рзтъпче до кино Комсомол за да изгледа един филм. Въпрос на вкус.... :] а колкото до косенето, вече не се мОриме на ръка, имаме си "тримери" и "лонмоВери"



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2009-11-06 03:48 от Nasko.Stoykov.
Re: Съвременна българска къща
06-11-2009 - 03:55:57
Една съвременна къща не е задължително да е с възрожденска архитектура, НО една съвременна къща с възрожденска архитектура може /ако не , обезателно / да има "всички съвременни екстри"

Нямах в предвид "екстрите" г-н Аргонавт. Исках да кажа за задължителните елементи и пропорции. Как би изглеждала една възрожденска къща с плосък покрив или алпийски покрив, прозорци с р-ри 2.60Х2.60, ПВЦ сайдинг, Битумни керемиди или дори соц. керемиди....? Наистина съвремената къща не е задължително да бъде възрожденска, също както и възрожденската къща не бива да бъде смесица със "съветско-сталинския архитектурен стил", насаден у нас през последните 50-60 год..



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-11-06 05:05 от Nasko.Stoykov.
Re: Съвременна българска къща
06-11-2009 - 04:12:56
Уважаеми Наско, това че така лесно се докачаш е малко смешно, но доста симптоматичноwinking smiley Вярно моловете в Америка се строят с цел удобството на потребителите и главно извън гъсто населените центрове. Всички знаем че у нас това не е така и нито е удобно, нито практично. Наско, моловете по света са за средна ръка хора, така ли е в Мол ъф Софиа или другите :}
Но тук говорим за българската архитектура така че да не осираме темата на човека!

Хайде със здраве *drink1*
Abu
Re: Съвременна българска къща
06-11-2009 - 04:53:49
Шопинг-центровете по света съвсем не са безлични, още по-малко единствено подчинени на удобство и функционалност (цък).
Колкото до връзката на съвременното с Възрожденското, омръзна ми да обяснявам едно и също - тя е в съдържанието и не е задължително да е само във формата и материалите. Затова още в началото говоря за по-широко разбиране. И най-същественото - възрожденско, сиреч духовно, днес е това, което ни вълнува и обединява. Масовото строителство поражда негативни емоции у повечето от нас - ами идеално! Нека също толкова обединено открием модел, стил, рамка, в която емоциите са положителни. Така разбирам духовното аз - да мислим заедно за нещо хубаво. Обратното на това никой да не се стреми към красивото, или в най-добрия случай да го прави самоцелно, само по собствения си кеф.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход