Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Линейни разширения.....

Публикувано от gogol 
Re: Линейни разширения.....
30-09-2008 - 17:27:21
фло Написал:
-------------------------------------------------------

> Колега форумец!Причината желязото и бетона да
> работят заедно е ,че желязото има еластичност ,а
> бетона няма,иначе ,ако имаше ,нямаше да има нужда
> от желязо
> в бетона!


smiling smiley Причините да е толкова успешна комбинацията от стомана и бетон са няколко - вече споменататите топлинни разширения, доброто им сцепление, защитата на армировката от корозия и т.н. Може би най-важната е индиректно спомената от теб, но отново си се плъзнал по повърхността на нещата. Това, което вероятно имаш предвид под "еластичност" всъщност е "якост на опън". Основната идея на армировката е да поема именно опънни напрежения - например в долната част на гредата, но това няма нищо общо с еластичността. Тя дори е минус, защото ако армировката позволи еластични деформации, в бетона (който не е еластичен) ще се появят пукнатини, което е необратимо.

П.П. За съжаление файъруола ми спира линка, който си дал, но ако в сайт на УАСГ намериш някакво противоречие с фундаменталните неща, които съм написал и то не на страничката "Хумор", обещавам да пусна специална тема, където да си посипя главата с пепел и публично да обещая, че ще изям за вечеря най-дебелия учебник по съпромат или стоманобетон, който намериш (пък бил той и с твърди корици tongue sticking out smiley )



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2008-09-30 17:35 от king_for_a_day.
Re: Линейни разширения.....
30-09-2008 - 17:41:19
king_for_a_day Написал:
-------------------------------------------------------
.
> Тя дори е минус, защото ако армировката позволи
> еластични деформации, в бетона (който не е
> еластичен) ще се появят пукнатини, което е
> необратимо.


Чудесно!Обясни горното твърдение ,че бетона,като не е еластичен ще има линейно разширение и ,и защо е необратимо появата на пукнатини, щом бетона,както твърдиш има линейно разширение и то приблизително колкото желязото?!


P.S.По-горе споменаваш термина "якост на опън"! Коректния термин за бетона е "якост на опън при огъване"Не е ясно дали правиш разлика!Другите термини при изпитанията за якост са :нормализирана якост на натиск-касае въздушно-сухо състояние на проверявания бетон:средна якост на натиск-средноаритметична стойност на якостите от пробите:характеристична якост на натиск-якост,която отговаря на фрактил по-малък от 5% якостта на натиск



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-09-30 18:09 от фло.
Re: Линейни разширения.....
30-09-2008 - 17:55:17
фло Написал:

> Чудесно!Обясни горното твърдение ,че бетона,като
> не е еластичен ще има линейно разширение и ,и защо
> е необратимо появата на пукнатини, щом
> бетона,както твърдиш има линейно разширение и то
> приблизително колкото желязото?!


Линейното разширение зависи от температурата и би се получило дори при ненапрегнати елементи, а това което дадох като пример е натоварването при експлоатация в една конструкция. Еластичността се наблюдава при механично натоварване, а не при температурно разширение.
Re: Линейни разширения.....
30-09-2008 - 18:27:26
avatar
Мила Фло,съжалявам ,но не съм съгласен с твърдението ти че при бетона и производните на циментова основа няма разширение....
Материала с който работих беше полимер цимент с пластификатор осигуряващ водоплътност!Линейните разширения на покрива при температура на въздуха плюс 39С си бяха точно 10 см за всеки 10 метра - това направо съдра мрежа 160гр. плътност и уви присъствах на тоталното разпадане на положената система хидроизолация....
Това бе първата ми грешка ,че не отчетох линейните разширения!
Втората беше като видях как работи при минусови температури-ахнах от кеф като видях какви ги върши природата - покрива определено си дишаше на макс!
Изринах всичко - назад съм с 10000 лева,но си държа на имиджа и си го оправих като пич-виж в снимка бг - там съм го постнал-виж "Покрив"......
Аспарухов мост си работи линейно тъй като е предварително напрегната конструкция - там проблема е решен точно с ония железа дето дрънчат като влак през нива.....
Повярвайте ми хора - линейните разширения ако не ги сметнете добре ще има душа да пати.....Аз си платих пая-сега остава винаги да смятам линейни разширения и задължително да си прорязвам фуги....
За колегата дето още не си е направил такава на покрива или терасата - не си прави - просто си остави място като налагаш плочкитекъм бордовете и задължително лепиш с флекс лепилаи оставяш 4мм фуга....
Много се радвам ,че темата е така посещавана и обсъждана - вярвайте от всички Ви може да се научи по нещо....
Любо ме разбива със всичките му там изчисления- личи си че е учен човека.....! :loveu: :] :]

Чест и почитание
Re: Линейни разширения.....
30-09-2008 - 19:20:03
gogol Написал:
-------------------------------------------------------
..
> Материала с който работих беше полимер цимент с
> пластификатор осигуряващ водоплътност!Линейните
> разширения на покрива при температура на въздуха
> плюс 39С си бяха точно 10 см за всеки 10 метра -
> това направо съдра мрежа 160гр. плътност и уви
> присъствах на тоталното разпадане на положената
> система хидроизолация....
> Това бе първата ми грешка ,че не отчетох линейните
> разширения!
>
> Чест и почитание
> Gogol


Колега,много се притеснявам ,че не си отчел грешката си точно!Ако беше обърнал внимание на репликата ми за бъчвените разширения ,можеше и да се замислиш за полимера -пластификатор.Обикновенно за тази цел използват метилцелулоза на Доу кемикъл.Според молекулната маса предлагат различни видове!Аз ползвам аналогичен продукт с молекулна маса 200000 след хидратация.Това означава молекулата да увеличи дължината си 200000 пъти.Напълно е възможно да са сложили не правилното високомолекулно вещество и при това в повече/човешка грешка/Повече за хидратацията на високомолекулните вещества и техните свойства можеш да попрочетеш в книжките по колоидна химия :} :} :}

P.S.Като бетонджия ти казвам,че подходяща добавка за водоустойчивост на бетон и замазки с цимент е осапунения естер на абиетиновата киселина.Много е лесен за добив директно на обекта`!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-09-30 19:45 от фло.
Re: Линейни разширения.....
30-09-2008 - 21:42:31
Гогол,
Чест и почитания, но няма да ти благодаря за "ласкателствата".
Тук се намесих защото въпросът е доста интересен (особено повдигнат от човек, ПИПАЛ нещата), а спомена, че си опитал да намериш някакви "по-научни" или нещо от сорта сведения и не си успял.
Моето твърдение е, че не са нужни кой знае какви "научни висоти" за да си обясним повечето неща в строителството (пък и в живота) - малко физика (на първоначални нива), аритметика (евентуално алгебра), достатъчна информираност (което днес почти не е проблем - само трябва да си изясним какво търсим) и здрав разум (което или много се учи или идва от само себе си с възрастта и опита).
От друга страна е подходът към форума - моите представи са, че тук сме за да спестим "напъните" на останалите да откриват сами всичко и да си споделим ПОЛЕЗНИ И РАЗБИРАЕМИ сведения, факти и подходи за решаване на проблемите.
Вярвам, че споделяш това и, поне за мен, си личи от повечето ти "включвания".
От др. страна, почти винаги се намира някой който да ни "засипе" с непонятни термини и твърдения и да "заглуши" дискусията.

И сега (колкото и да не ми се иска пак):
Фло,
В последните един-два твои поста половината ти думи са ми НЕПОЗНАТИ!?!!
КОМУ Е НУЖНО ТОВА?
Наравих си труда да прегледам и линка, който си дал - НИТО ДУМА ПО ТЕМАТА.
Иначе пълен с неща, които ме карат да се чувствам "тъпо копеле". Сигурно са много важни и отговорни за теб, но ТУК се дискутира ДРУГО и, колкото и да ми е непонятно, мога да видя, че е ДРУГА ТЕМА. "Шапка ти свалям", че ги разбираш.
Бях сигурен, че ако ми потрябва нещо за бетоните ще погледна твоите мнения - недей ме разколебава.
Мисля, че не е проблем за теб да ни дадеш Коефициента на темп. лин. разширение на разните бетони. Също и какво биха понесли като въздействие от топлинни сили, с колко биха се подобрили нещата от фибри и пр. Защо не го правиш - ти си знаеш.
Re: Линейни разширения.....
30-09-2008 - 22:13:01
avatar
и все пак си ви обичам..... :loveu: :loveu: :loveu:
симпатяги.... :]

Чест и почитание
Re: Линейни разширения.....
01-10-2008 - 11:17:19
Любо Написал:
-------------------------------------------------------

> Мисля, че не е проблем за теб да ни дадеш
> Коефициента на темп. лин. разширение на разните
> бетони. Също и какво биха понесли като въздействие
> от топлинни сили, с колко биха се подобрили нещата
> от фибри и пр. Защо не го правиш - ти си знаеш.


Проблем е,щото не съм срещал такива данни!Вече 200 години хората ползват цимента,който се прави от измелен камък ,смесват го с пясък и чакъл и вода и правят бетон.Това е възстановен камък,който може да се отлива във форма.Да е виждал някой камъните да имат разширения от топлинни сили?Даже има една технология наречена "парен бетон",където точни елементи сушат с прегрята пара!Къде у вас,в къщи, плочите и железобетонните колони имат компенсатори на разширение? smiling smiley
Re: Линейни разширения.....
01-10-2008 - 11:41:04
фло Написал:
-------------------------------------------------------
> Проблем е,щото не съм срещал такива данни!

Не си ги срещал, защото не си отварял учебниците!

> Къде у вас,в къщи,
> плочите и железобетонните колони имат компенсатори
> на разширение?

Във всяка по-дълга обществена сграда има деформационни фуги, например на всеки 20 метра или нещо от сорта.
Re: Линейни разширения.....
01-10-2008 - 12:50:19
king_for_a_day Написал:
-------------------------------------------------------
>
> Не си ги срещал, защото не си отварял учебниците!
>
Цитирай,автор,том ,страница,който да дава данни за топлинните линейни разширения на бетона :} :} :} щом си отварял учебниците! smoking smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход