Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Линейни разширения.....

Публикувано от gogol 
Линейни разширения.....
28-09-2008 - 11:00:19
avatar
Моля,всеки сблъскал се с проблемите "Линейни разширения" да бъде така добър да опише своя случай и придобитият опит след това за разрешаването на дадения проблем....
Мисля,че това ще е една добра тема за обсъждане и разрешаване на проблемите относно линейните разширения на различните видове материали.....
Благодаря!

Чест и почитание
Re: Линейни разширения.....
28-09-2008 - 16:03:24
avatar
Линейни разширения на материали, или на цели детайли?
Re: Линейни разширения.....
28-09-2008 - 16:51:06
avatar
Да споделим мнения и при двата случая....


Чест и почитание
Re: Линейни разширения.....
28-09-2008 - 17:32:23
Гогол, дай тон де!!! Сподели с какви случаи си се сблъсквал. Аз като привърженик на дървото в строителството, нямам никакъв подобен пример.
Re: Линейни разширения.....
28-09-2008 - 17:37:46
я по-добре на матерялите пък всеки да си смята...
замазка при подово "мърда" с 1 см на всеки 5 метра....(инфо -колега от форума)



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-09-28 17:38 от чаро.
Re: Линейни разширения.....
29-09-2008 - 10:59:54
Мой съсед прави наново тераса... Бяха му пльокнали само топлоизолация без мрежа, без дилатационни фуги, без шприц и мубеше надигнал греса... А терасата е на последен етаж, няма отгоре друга, под небето... Игра къртача после и наново, както си трябва...
Re: Линейни разширения.....
29-09-2008 - 17:35:57
avatar
Пиша това понеже миналата година просто не съобразих за линейните разширения и къртих до здраво един покрив който мои ученици бяха направили...
Оказа се че въпросния продукт с който бяха измазали мърда на 10 м с цели 10см.... confused smiley :g: eye popping smiley
Играха къртачи и т.н. ,но ми беше обеца на ухото и оттогава не спирам да мисля за всички линейни разширения.
Търсих къде ли не литература-щото искам да се барна като учен кит,ама нейсе - никъде нищо....
Реших че ще е добре да обменим опит с колеги как точно да избягаме от появата на фуги и отвори вследствие свиването и разширяването на видовете материали.
Зная горе долу как действа битумната мембрана,зная още и за два три материала,но уви това не ми е достатъчно.... winking smiley

Чест и почитание
A40
Re: Линейни разширения.....
29-09-2008 - 21:46:44
мойте майстори ме убедиха че не ми трябва фуга-терасата е 7м на 13м,под небето,и хакнаха така замазката върху топлоизолацията-сега треперя какво ли ще се случи ако вземе да се разширява.заради лошото време хидрото още не е налепено и се чудя дали да не прорежа някоя и друга фуга confused smiley
Re: Линейни разширения.....
29-09-2008 - 21:55:27
Колеги,
Приведените по-горе цифри ми се струват големички (удвоени поне), което не е лошо - да има запас.
За дискусията.
Дано не съм досаден, но ще спомена, че дискутираните проблеми зависят от 4 фактора:
- Коефициента на линейно топлинно разширение
- Работния температуран диапозон (не е споменат и в двата примера)
- Дължината на непрекъснатия (без фуги) материал (участък).
- Температура на полагане.
По мои данни:

Коефициентите на някои материали - 1/оС (Умножени х10000 - за сметките се залага числото х10 на минус 4-та):

желязо - 0,12
гипс - 0,25
дърво (дъб по жилите) - 0,075
стъкло - 0,03
пластмаси (около) - 0,4-0,7
гума - 0,7
Това са по-полезните ни - от Справочник по химия.

За покрива на Гогол - приемам, че е нещо като гума (друго нямам под ръка).
Всеки МЕТЪР би се удължил (свил) с 0,07 МИЛИМЕТРА/оС
Ако приемем, че работи от -40 до +60оС, за всеки метър ще имаме макс. 7мм !!! разлика.
За десет метра - 7см. Приближаваме се до данните от Гогол, но със всичко на макс.
Спрямо температурата на полагане - ок. +/- 3-4см.
За примера с подовото, мисля темпер. диапазон ще е мах. 50оС.
Ако има грешки в аритметиката - сори. Някой да я провери.
A40
Re: Линейни разширения.....
29-09-2008 - 22:16:20
ами аз може и да съм късметия-замазката я полагаха при 40 градуса
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход