Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Линейни разширения.....

Публикувано от gogol 
Re: Линейни разширения.....
29-09-2008 - 22:22:23
A40 Написал:
-------------------------------------------------------
> ами аз може и да съм късметия-замазката я полагаха
> при 40 градуса

Не съм сигурен. Малко по-друго имах предвид - така до -40 ще имаш 80оС разлика.
Пък колко читаво се полага при 40оС, колегите да кажат.
Май няма да е лошо да помислиш още за фугите - струва ми се има сериозен риск.

Re: Линейни разширения.....
29-09-2008 - 23:41:24
Май че излъгах. И при дървото има линейно разширение. Забелязал съм го в дъбовото ми буренце, като го напълна с въздух и след няколко седмици се свива и разсъхва. После като го напълна с ракийка, изпива повече от мене- мамка му мечка!! :}
Гогол, това спада ли към линейните разширения?? На мене по-скоро буренцето ми има бъчвообразна форма!! Пък и, като че ли се явява линейно свиване!!!



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2008-09-30 00:08 от Don Balon.
Abu
Re: Линейни разширения.....
30-09-2008 - 07:04:39
Любо, има и пети фактор - якостта на опън (свиване) на материала. Например стъкло. Като малък много си правехме аквариуми с винкелна рамка и 3 мм стъкло. Доста по-късно (някъде към 9-10 клас) се светнах защо като ги оставя празни в мазата зимата се пукат стъклата... В случая освен от съответните коефициенти, съотношението височина/ширина на стената, Т на изработка (трябва да е близка до Т на ползване) от огромно значение е и здравината на стъклото. Който можеше да намери 4-5-6 мм или направо закалено стъкло, правеше по-големи аквариуми. Същото трябва да е при строителните материали, например замазка, ама с каква дебелина, армирана или не и т.н. После трябва да отчитаме и качеството на изработката. Пак за стъклото - една драскотина не влияе особено при нормални условия, но стегне ли рамката, пука се много по-лесно точно от нея. Ако в метала, бетона, дървото... има дефект, твърде вероятно е при напрежение да поддаде много преди проектните стойности.
По принцип съм почитател на мозайките, но познавам само една бригада, която може да прави полета от по 100 м2 без фуга и с гаранция, че няма да се напука... Гледал съм ги няколко пъти и единственото, което отчитам като разлика със стандартното изпълнение е изключителното старание сместа да бъде положена равномерно, с правилната консистенция и при подходящи условия. Последният път ставаше дума за монтьорски гараж - вътре го правиха с шлайфан бетон с фуги, а отвън с мозайка на цяло. Колкото и да е странно, мозайката е съвсем здрава на втората година, а бетонът, освен че се е износил е и силно напукан... Материалите са доста сходни - остава за причина кой го прави!

ПП Някъде средата на 80-те по физика ходихме да мерим линейното разширение на Аспаруховия мост. При дължина около 2,2 км теоретично сметнахме към 3 м отклонение (ако помня добре!). После на два пъти, веднъж декември и веднъж юни замервахме на място ширината на фугите "в работно положение". Май резултатът беше нещо като 2,3 м или 3,2 м - вече ми се губи, ама влезе в границите на предварителните сметки. Помня също, че не отчитахме дали конструкцията се извива по параболата... Абе забавно беше, ама няма го младежкият ентусиазъм вече.
Re: Линейни разширения.....
30-09-2008 - 09:03:58
Циментовите производи-бетон и замазки нямат линейни разширения!Образуването на цепнатини и фуги е от неспазване на технологията на приготвяне и полагане.
Бъчвените изменения разширение-свиване са от процесите хидратация и дехидратация. smiling smiley свойствени за всички природни хидрофилни колоиди вкл.дървесината и нямат отношение към линейните разширения ,причинени от промяна на температурата.За анализиране на свойствата на материята се прилага математичен модел-теория на групите с използване елементи на симетрия,кристално поле и евентуално мезе :}
Re: Линейни разширения.....
30-09-2008 - 14:55:35
Абу,
Напълно съгласен с допълнението - мислех, че се подразбира. Демек, като видим горе долу как мърда материала и според механ. му свойствата, да се прецени решение - фуга, парабола, дето викаш или друго.
Имах "удоволствието" преди години да видя на живо една замръзнала оранжерия - по фантастичните филми е същото - тръбите за отопление излезли през покрива в разнообразно странни форми. Тия сили са убийствени.
Аз лично често работя с плексиглас и подобни. При него термоизмененията от нагряване са необратими (ако няма накъде "да се разходи"winking smiley и много добре се вижда какво става. Поликарбонатите също - специални схеми на закрепване им дават за да останат прави или да не се спукат. А дължините им обикновено са 3-6м. На 3м. търся луфт поне 1см., като отчитам сезона за изработка и монтаж - зимата повече. Ако има твърдо (винтово) закрепване само средните отвори са номинал. Всички останали с нарастващ към краищата луфт.
Не съм се задълбочавал как става магията в стъклопакетите - там двете стъкла са в доста различни условия - вероятно затова рядко ги слагат по големи витрини.

Фло,
Май не си съвсем точен. Този мост - Аспаруховия, по мои спомени, е от бетон !? Пък и като шофираш по всеки по-голям мост, равномерния периодичен шум (тракане) при преминаване през фугите си е баш като във влака. И зимата по-силно.
Човекът ти пише 2-3м. на 2 км. !?
Вероятно не са мерили в двата крайни температурни режима.
Не може да ги няма тези данни в по-сериозните строителни справочници.
Re: Линейни разширения.....
30-09-2008 - 15:11:46
smiling smiley Сега трябва да е доста хладно и като минавам 4-5 пъти през Аспаруховия мост дневно не забелязвам разширения от 2-3 метра!Сигурно щяха да оставят следи по асфалта от горещините,а пък той е перфектен в момента.
Пак ще кажа бетоновите изделия и замазки нямат линейни разширения!Нещо повече и железобетона няма такива!
Re: Линейни разширения.....
30-09-2008 - 15:17:30
Линейното разширение на бетона е доста близко до това на стоманата. Това е една от причините тези два материала да работят толкова добре заедно.
Re: Линейни разширения.....
30-09-2008 - 15:20:03
фло Написал:
-------------------------------------------------------

> Пак ще кажа бетоновите изделия и замазки нямат
> линейни разширения!Нещо повече и железобетона няма
> такива!

Това не е вярно. Почти няма разлика в стойностите на разширенията на двата материала, но определено имат линейно разширение.
Re: Линейни разширения.....
30-09-2008 - 16:35:07
king_for_a_day Написал:
-------------------------------------------------------
> Линейното разширение на бетона е доста близко до
> това на стоманата. Това е една от причините тези
> два материала да работят толкова добре заедно.


Колега форумец!Причината желязото и бетона да работят заедно е ,че желязото има еластичност ,а бетона няма,иначе ,ако имаше ,нямаше да има нужда от желязо
:} в бетона!
Re: Линейни разширения.....
30-09-2008 - 17:16:00
По-подробно за железобетона:[uacg.bg]
при мостовете!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход