Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Вътрешна изолация

Публикувано от Ivich 
Re: Вътрешна изолация
07-08-2008 - 20:54:36
avatar
огледни учебник за 9 клас - Строителен техникум....
И ако казвам ,че такова понятие няма това е дотолкова,че с нищо не променяме топлоизолационните стойности в дадения обект!
Ако 3-4 % ви се струват много - то тогава станете финансист....
Иначе гарантирам конденз при разлики в температурите- това си е просто закон освен ако не се топлите на дръвца....
Това е от мен....
За сега... :]

Чест и почитание
Re: Вътрешна изолация
07-08-2008 - 20:56:05
avatar
Ако трябва да бъда честен този спор не ме интересува - още един клиент за хидроизолация.... :] :] :loveu:

Чест и почитание
Re: Вътрешна изолация
07-08-2008 - 21:16:10
Любо, при еднакво мю на неопора и ЕПС-а имаме разлика в ламдата, което означава различен температурен, а от там и влажностен режим в стената. Конденза се получава между вътрешната изолация и стената, като при използването на обикновен ЕПС вместо неопор в тази зона разликата е почти 2 градуса, което преминава границата на кондензация.
За сведение на Гогол, нямам и дори не искам да имам нищо общо с Неопор.
Re: Вътрешна изолация
07-08-2008 - 21:30:20
avatar
Това просто е търговско наименование на този ХПС...
Лошо е за вътре точно този модел изолация.....
Няма никаква паропропускливост , а това си е проблем! :cry:

Чест и почитание
Re: Вътрешна изолация
07-08-2008 - 21:32:48
Неопора се прави по технологията на епс-а, а не на хпс
Re: Вътрешна изолация
07-08-2008 - 22:22:53
asdf123 Написал:
-------------------------------------------------------
> Конденза се получава между вътрешната
> изолация и стената, като при използването на
> обикновен ЕПС вместо неопор в тази зона разликата
> е почти 2 градуса, което преминава границата на
> кондензация.

Аз като "Тома неверни" хванах калкулатора и за:
Вар.1: Неопор 3см, Ла=0,03/ Тухла 25см, Ла=0,52/ Неопор 5см
и
Вар.2: Стиропор 3см, Ла=0,035/ Тухла 25см, Ла=0,52/ Стиропор 5см

1/Алфа (i) + 1/Алфа (e) = 0,17
Вътре 20оС
Вън -20оС

Получих температура на вътрешната страна на зида:
Вар 1: 6,3оС
Вар 2: 6,5оС


Което е в моите очаквания - При по-добра изолация тази повърхност изстива по-малко през външната излац, но и се топли по-малко през вътрешната.
Сиреч, не би трябвало да се менят рязко нещата от материала, от където започна тази раздумка.
Може и да греша - правя аналогия с електротехниката - съпротивления, разлика в потенциалите и просто тройно правило. Ламбдите са от цитирания сайт.

Гогол,
В девети клас, техникум само един учебник ли имат?
Мен ми е останал по физкултура за гимнезия smiling smiley
Лека вечер,
Re: Вътрешна изолация
07-08-2008 - 22:51:03
Чакай, чакай, как ги получи тези 6,5оС??? Това с ламбдата на стиропора, че е 0,035 си е чист рекламен трик. За по-точни пресмятания си залагай 0,040. Производителите малко послъгват. В Германия например ламдите са на групи - 0,040; 0,035 и т.н. Ако пробите сочат 0,0351 напр. директно епс-а се класифицира в група 0,040.
В България няма /или поне не се сещам/ зона с изчислителна вътрешна температура -20оС... Аз ги сметнах при -10.
В случая вече си имаме 5 см неопор отвън и пробвай вариант 3: 3см неопор-тухла-5см бял ЕПС с Ла=0,040 като при това положение температурата между тухлата и вътр.изолация е 4оС
Re: Вътрешна изолация
08-08-2008 - 15:21:50
avatar
Може и по пеене ....
Няма значение....
Правете си изолацията и ближете рани впоследствие.... winking smiley smoking smiley

Чест и почитание
Re: Вътрешна изолация
08-08-2008 - 18:47:32
asdf123,
Някой от двамата бърка - допускам аз като любител.
Не мога да ги поуча тези 4оС (при 20вътре, -10вън) . Те трябва да са някъде в зида.
Понеже питащите изчезнаха (или си затраяха), ще си позволя още малко, с идеята да хванеш грешката:
Съпротивление на топлопреминаване (или както му се вика):
Rслой= дебелна на слоя(м)/ламбда материал.
Алфа - нормативни величини, характеризиращи повърхностните преходи вътре и вън.
R сума = 1/алфа(i) + Rвътр.изол+Rзид+Rвънш.изол + 1/алфа(е)
R сума= 0,13 + 0,03/0,03 + 0,25/0,52 +0,05/0.04 + 0,04 =
R сума = 0,13 + 1 + 0,48 + 1,25 + 0,04 = 2,9
Изменение на темл. върху (единица R) = (20 - (-10))/R = 30/2,9 = 10,34 (за единица R)
Падове на темп. в отделните слоеве:

Вътр. пов.-1,34оС, Вътр.изол. - 10,34оС, Зид - 5оС, Външна изол.- 12,92оС, Външна пов.-0,5оС.
Общо -30,1оС (от закръгленията), а температура 4оС е някъде по-навън от средата на зида.
За дискутираната температура на вътрешната стена на зида, в случая - 8,62оС.
С Неопора вън - 9,73оС. Появява се разлика 1,1оС, но дали практически някой ще сложи отвън Стиропор, а отвътре Неопор - аз бих сложил Фибран отвътре заради Мю-то, защото (по мойте представи - само качествено) тази повърхност става подозрителна за конденз при ООВ вътре 50% .
Вероятно смешничка самодейна методика. Ако има грешка, вяравам, ще помогнеш.

Принципно, обаче да ме "светнеш" - Ако точката на росата за вътр. въздух е да допуснем (пимерно в горната сметка) 4оС и е някъде в зида:
Къде се появавя конденза - в средата, на вътр. или външната повърхност на този зид? Чувал съм за понятие "Първа кондензна повърхност", но не ми е ясно?
Например при вата е доста интересно, а също и за местото на пароизолацията - евентуално по-навътре в стената.

Гогол,
Майтапиме се ние с теб, но не е редна твоята "категоричност", особено когато някой пита как да си направи вътрешна изолация, а ти му отговаряш "Няма такова понятие" без никакви съществени доводи.
Колегата asdf123 по горе дава:
"Ако стената е с тухли 4-ка при поставянето на 3 см Неопор отвътре се променя U от 0,44 на 0,31, което е много по-добър топлоизолационнен ефект. При тази конфигурация конденз не може да се получи."
Това са си 30-40% подобрение в случая на питащия (а не 3-4% за финансисти).
Да, вярно е, могат да възникнат проблеми с влагата при вътнешна (но и при външна) ТИ. Затова е 100х по-добре те да се обяснят и да се внимава.
Сам знаеш какъв бум са предстенните обшивки с гипскартон и вата - те също СА вътрешна изолация, а въпросът за пароизолацията при тях "постоянно спорен".
Хайде малко по-сериозно и полезно - знаеш, че ти вярваме. clap:



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-08-08 19:01 от Любо.
Re: Вътрешна изолация
08-08-2008 - 19:32:30
avatar
:loveu: :loveu: :loveu:
Независимо от числата ще видите че ще гъбяса....
Вън имам 5 ЕПС 25кгза 1м3,лепено на гребен....Отвътре си сложих корк 0,6см. - щот гъзарията ме тресеше тогава.....И впоследствие изринах всичко щото гъбясах....
Хайде сега го докажете математически ,че аз бях слаб по математика..
Само дето не знам коефициента на топлопроводимост на корка!?
А тия характеристики дето дадохте линка са за ХПС - !?!?! moody smiley

Чест и почитание
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход