Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Моля за съвет за газови котли

Публикувано от petkok 
Re: Моля за съвет за газови котли
03-02-2008 - 19:09:25
Възможно ли е проблема с големият разход да идва от самия котел - Симе Формат Зип, т.е. да си е калпав котела. Някой има ли отзиви за марката? Според инструкциите в книжката - трябва да има тример за регулиране на температурната мощност, обаче там където трябва да е той - само дупка в електронната платка?????
Re: Моля за съвет за газови котли
03-02-2008 - 21:28:12
здравейте на всички.
аз съм от Бургас и при нас сега навлиза газификацията. Някой може ли да ми каже казов котел РАДИАНТ стока ли е. Имам си локално парно с камина, като я подменя с газов котел ефективно ли е да си оставя бойлера който е със серпентина
благодаря предварително.
Re: Моля за съвет за газови котли
03-02-2008 - 22:45:50
Според мен няма никакъв смисъл да си оставяш бойлера.Нали котела ти топли вода за битови нужди.Защо да отнемаш топлина от радиаторите за да ти топли и бойлера.
Re: Моля за съвет за газови котли
03-02-2008 - 23:14:24
Най-добрият вариант е да се запази бойлера - по няколко причини - назад сме ги писали. Но щом трябва ще повторя - по-голям комфорт при къпане (особено през зимата), по-малко ядове с котления камък, по-евтин котел - едноконтурен, по-голям избор на котли с ниска мощност. Дано отоплителната инсталация да е направена читаво (да е пресметната правилно),за да не береш после ядове с разхода на газ. Досега, с камината това не е било фатално, защото топли и самата печка, но сега трябва да се провери.
Re: Моля за съвет за газови котли
04-02-2008 - 10:57:13
Благодаря Ви,
мисля да направя някакъв комбиниран вариант, двуконтурен но топла вода за къпане от котела само през лятото, бойлера ще използвам зимата, все пак ще се посъветвам и с проектантите при моята система дали ще стане дано да са на ниво.
камината ми топли една стая и сега системата работи перфектно при газовия котел незнам как ще е с разхода.
НЕ МОЖЕТЕ ЛИ ДА МИ КАЖЕТЕ ЗА ТОЗИ КОТЕЛ РАДИАНТ
2v6
Re: Моля за съвет за газови котли
04-02-2008 - 13:03:52
Quote

LazarG Написал:
-------------------------------------------------------
> А бе от време на време изпускаш по някой бисер
> като този:
Цитат:Радиатор на 70 градуса отдава
> по-малко топлина от два радиатора на 50 градуса,
> нали?
> ама няма да обръщаме внимание ! Знам, че и на
> тебе ти е ясно, че не може да се твърди без да се
> знаят размерите на радиаторите!...

Най-точно казано радиатор на 70 градуса (80/60) грее по-слабо от радиатор с два пъти повече ребра на 50 градуса (60/40). Разбира се при един и същи вид ребра. Това при температура в помещението 20 градуса. При 30 градуса ще греят еднакво.
2v6
Re: Моля за съвет за газови котли
04-02-2008 - 13:15:22
Quote

LazarG Написал:
-------------------------------------------------------
> ...на теория
> нискотемпературната система е малко с малко
> по-висок КПД - беше го изчислил на 3%. Тя обаче
> има други недостатъци - от една страна по-обемисти
> и по-скъпи радиатори и затова не се предпочита от
> клиента. Но от друга страна при работа на ниска
> мощност на котела се отделя повече конденз и
> катрани по топлообменника, което влошава
> топлообмена и тези теоретични 3% се губят, че и не
> се знае още колко...

Моя котел работи между 40-50 градуса. Само когато е много студено (-10 градуса) се налага да качва над 60 градуса.
Дори и при вода 40 градуса, температурата на изходните газове са му над 120 градуса. При тази температура конденз не е възможен. Ако имаше конденз щеше да се напълни с вода и да загасне. smiling smiley

Съгласен съм че нискотемпературната инсталация е по-скъпа, може дори два пъти.
При наистина нискотемпературна инсталация котела може да работи на висока мощност и в същото време на ниска температура.
Re: Моля за съвет за газови котли
04-02-2008 - 14:24:21
2v6 Написал:
-------------------------------------------------------

> Дори и при вода 40 градуса, температурата на
> изходните газове са му над 120 градуса. При тази
> температура конденз не е възможен. Ако имаше
> конденз щеше да се напълни с вода и да загасне.

Разбира се, че има конденз при тези температури ! Ако температурата на изгорелите газове е 120°С, това не значи, че е равномерна за целия поток. В средата на струята е по-висока, но по контактната повърхност с топлообменника е близо до тази на самия топлообменник. По периферията на струята изгорели газове водните пари кондензират и после пак се изпаряват, и пак кондензират, и пак се изпаряват. При всяко изпарение обаче, разтворените в тях сажди се отлагат по повърхността от която се изпаряват и се образува нагар. Друг е въпроса, че при изгарянето на метан за разлика от другите твърди и течни горива саждите са малко и много малка част от тях остават по топлообменника, но така или иначе колкото се снижава работната температура, толкова повече нагари и катрани се отлагат. Аз бях луднал от една камина с водна риза преди години и докато не поставих термостат на помпата, който да я включва малко преди завиране, проблема с конденза не се оправи. При газта катраните са многократно по-малко, но така или иначе си ги има и ако котела работи продължително време на ниска температура се отлагат и трупат. Затова нискотемпературни системи се правят с кондензни котли, а конвенционалните са високотемпературни.
//Добавено:
Направих си труда да погледна точни каталожни данни - в момента имам на разположение пред себе си упътване за инсталиране и поддръжка, както и сервизно ръководство на един от най-разпространените котли Mora Proxima PK20. В него изрично е подчертано, че температурата на входящата в котела ОВ (отоплителна вода) не трябва да е по-ниска от 35°С! А температурата на изходящата се регулира в диапазона 45°- 85°С. Максималната температура на изходящите газове е 133°С (би трябвало да е при 85°С), което означава, че при 45°С може би изходящите газове са с температура около или под 100°С(не се споменава). Което пък означава, че ако котелът се експлоатира при температури на водата 40-50°С, това е около или под допустимия минимум. Производителят забранява експлоатация на котела при ниски температури заради конденза и нагара, въпреки че по твоите сметки е по-икономично! Просто трябва да се прави баланс между икономия и оптимална работа. Не знам твоя котел каква марка е (може би Радиант), но тези препоръки би трябвало да са приблизително еднакви за всички некондензни котли и значи, че не ползваш твоя котел в оптимален режим. Оптималният режим при по-топло време е в средата на скалата или 65°С, като в големите студове се стига до 80-85°С. Така че V-образний шестцилиндровий - "педала до ламарината" - това е правилната игра!






Редактиран 4 път(и).Последна редакция на 2008-02-04 21:30 от LazarG.
Re: Моля за съвет за газови котли
04-02-2008 - 16:51:20
vseki da vleze v tozi sait [prize.zzl.org] vajno smiling smiley
Re: Моля за съвет за газови котли
04-02-2008 - 22:25:14
Хъм, този спам го видях и в друг форум, но така и не схванах на кого и за какво служи.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход