Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Добро утро БЪЛГАРИЯ

Публикувано от acen1975 
Re: Добро утро БЪЛГАРИЯ
16-03-2008 - 22:18:18
ЪЪЪЪЪЪЪЪ,нещо тва да ви напомня за тва ,което говоря от 3 месеца насам?
ха да видиме къде е Глобал,която разправяше,че съм говорел врели некипели и си нямам представа от банково дело........
да казах ви-дайте им малко време и на кухите бг анализатори-тъпички са и им трябва повечко време .
опаааааааааа,някои хора ще почнат да заспиват все по трудно нощем
даааа-първи пробуждания от летаргичния сън на бг медиите.....
Мобиман-мерси за линка!




Банките с вързани ръце за лошите платци
Найден Недялков, nnedialkov@pari.bg
10.03.2008 07:51
Прочети коментарите(0)
Нередовните кредити се увеличават с почти 70% за година

Ако преди ипотечните кредити бяха едни от най-сигурните активи на трезорите, след последните промени в Гражданско-процесуалния кодекс (ГПК) това се промени.

Промени
Новите изменения, които са в сила от началото на месеца, отвориха вратичка за нередовните клиенти. Те могат безнаказано да не плащат с месеци вноските за новото си жилище и все така да бъдат сигурни, че ще го запазят. В променените разпоредби законодателят е усложнил значително правната уредба за бързо осъждане на длъжниците и преминаване във владение на обезпечението.

Продължи четенето
Реклама:

Последици
Промените позволяват на отношенията между кредитор и длъжник да влязат в безкрайна спирала от съдебни процедури. Според юристите това крие рискове от увеличаване на лошите кредити. Банкерите обаче са на мнение, че ситуацията е под контрол. Все пак всяка кредитна институция ще трябва сама да намери начин да се справи с особеното положение, в което я поставя новият ГПК.

Ръст
Най-сериозно влияние ще окаже обновеният кодекс върху ипотечното кредитиране. Вероятно банките вече ще включват нови клаузи в договорите, които да осигурят спокойствието им, че ще получат парите си навреме. Само че към края на януари 2008 г. търговските банки вече са отпуснали ипотечни заеми за над 5.7 млрд. лв. Към този момент всеки петдесети заемател се оказва, че не може да обслужва задълженията си. Така лошите ипотечни кредити са на обща стойност почти 126 млн. лв.
Любопитен момент е това, че ако за последната година отпуснатите кредити в този сегмент са нараснали с 62%, увеличението на лошите задължения ги изпреварва и е 69%.

Изход
Когато един клиент не може да обслужва заема си, банката има няколко варианта за изход. Тя може да преразгледа кредита му, да го разсрочи за по-дълъг период и да повиши или понижи лихвата му. В противен случай банката може да се обърне към съда или да продаде лошото вземане на друга специализирана в тази сфера компания. Трезорът ще загуби реално от продажбата, но поне ще получи около 70 до 80% от парите си веднага.
Официалният дял на лошите кредити към момента е 2.2%, но реално е около 4-5%. Причина за това е фактът, че повечето трезори предпочитат да продават лошите задължения и така излизат от статистиката.
Re: Добро утро БЪЛГАРИЯ
17-03-2008 - 08:56:51
acen1975 Написал:
-------------------------------------------------------

> ха да видиме къде е Глобал,която
> разправяше,че съм говорел врели некипели и си
> нямам представа от банково дело........
> да казах ви-дайте им малко време и на кухите бг
> анализатори-тъпички са и им трябва повечко време

Тук съм Асене!

Принципно, не ти чета излиянията, ама днес случайно видях ника си споменат, та за това ще те попитам:

Можеше да ме цитираш, къде точно съм говорила, че говориш врели-некипели и че нямаш престава от банково дело.( Имаш свободата и тепърва да го направиш!)?

Това не ми е в стила - да казвам грубо и директно нещата, които мисля. Но разбрах, че в контекста си схванал недоизреченото и като че ли "страдаш" от моите заключения?

Или може би, нямаш опонент на Твоето Ниво и това ти сваля личната самооценка?
Re: Добро утро БЪЛГАРИЯ
17-03-2008 - 10:31:11
Re: Добро утро БЪЛГАРИЯ
17-03-2008 - 12:24:42
За палтените публикации:
Ето на каква статия попаднах миг преди да се срине борсата. Просто ми беше интересно повечето хорица не кешираха през ноември ами чакаха да им се стопят париците. Ето каква била работата-а-а. Ако са чели вестник Стандарт нищо чудно до последно да се надявали.

Встник Стандарт:СЪБОТА, 17 Ноември 2007

Бизнесът: Срив на борсата е невъзможен

Резки движения на фондовата борса надолу не са възможни, защото големите институционални играчи ще се намесят и ще "подпрат" пазара. В тях има значително количество свободни средства, каза Камен Колчев, председател на борда на "Елана Холдинг" АД, на среща на Клуб Investor.bg.

Ето какво пише същия вестник само 2 месеца по-късно:

Вестник Стандарт 17/1/2008

Индексът SOFIX отчете най-големия си спад за последните пет години

Борсата загуби близо 1 млрд. лв. само за ден. По време на вчерашната търговия всички борсови индекси отчетоха рекордно понижение. SOFIX падна с 5,6%, или 78,95 пункта до 1482,39 пункта. Такъв голям срив индексът не е имал през последните пет години.

Е това са българските вестници дето пълнят главите на народа с глупости. Я вижте сега борсата . Ако и Срив на имотите е невъзможен , пази боже. Май имотния балон ще се пръсне както борсовия ...











Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2008-03-17 12:37 от greenbul.
Re: Добро утро БЪЛГАРИЯ
17-03-2008 - 12:49:13
Ей, това последното толкова ме изкефи, че си го слагам за подпис smiling smiley

Приземяване Приземяване Приземяване Приземяване Приземяване



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-03-17 12:49 от greenbul.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход