Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

РЕДНО ЛИ Е БАНКИТЕ ДА ОТВАРЯТ АГЕНЦИИ ЗА ИМОТИ

Публикувано от najnaj 
Re: РЕДНО ЛИ Е БАНКИТЕ ДА ОТВАРЯТ АГЕНЦИИ ЗА ИМОТИ
26-11-2007 - 14:24:34
А редно ли е оценителя на агенцията да дава по-ниска оценка от реалната,по простата причина,че и същата агенция продава дадения имот confused smiley

Имоти с добро местоположение и добра цена !!!
Гарантирана коректност и лоялност към всеки клиент !!!

тел.:056/82-62-27, 0898/44-66-91
Re: РЕДНО ЛИ Е БАНКИТЕ ДА ОТВАРЯТ АГЕНЦИИ ЗА ИМОТИ
27-11-2007 - 10:31:49
Купувай си имотите ,но недей да си пускаш офертите в тази тема,събуди се и влез в друг форум!
А колкото до оценителите-смени агенцията!
Анонимен потребител
Re: РЕДНО ЛИ Е БАНКИТЕ ДА ОТВАРЯТ АГЕНЦИИ ЗА ИМОТИ
27-11-2007 - 14:16:59
И какво лошо има?

Аз като кредитоискател съм по-спокоен ако взема имота от банката - най-малкото тя ще е проверила всичко за него преди да отпусне кредит. Нали се сещаш, че банката няма да рискува да ипотекира имот ако има нещо гнило.

Второ, предполагам заради връзката с процедурите на банките имотите които се предлагат се банките (или техни АНИ) са проверени по точно определена процедура - като в казармата "прави едно, прави две и т.н.", описани са по точни правила и т.н. Кажи ми коя АНИ има поне вътрешен правилник за работа?

Трето, отпада въпросите "може ли да се купи с кредити банката ще отпусне ли пари за този имот и колко".

Та, за мен като кредитоискател това, че банките предлагат имоти е добре, на теб като АНИ явно конкуренцията не ти харесва - нормално, но недей се опитва да я бориш с това че аз ще съм ощетен.

P.S. да ти кажа писнало ми е да хода при строители и да питам с кои банки работят и да ходя по банките и да питам кои строители финансират.
Re: РЕДНО ЛИ Е БАНКИТЕ ДА ОТВАРЯТ АГЕНЦИИ ЗА ИМОТИ
27-11-2007 - 14:26:57
До Найнай ,
Ами нека АНИ да си отворят банки . Иначе защо са го направили е повече от очевидно.
Re: РЕДНО ЛИ Е БАНКИТЕ ДА ОТВАРЯТ АГЕНЦИИ ЗА ИМОТИ
27-11-2007 - 14:46:59
И аз съм ЗА банките да имат АНИ .
Много по бързо ще става всичко много по точно и много по сигурно .
Според мен брокерите трябва на първо място да вземат мерки и да станат по честни и лоялни и да се научат да работят адекватно пък тогава да плюват във форумите за АНИ -тата на банките .


Автоматичен подпис:
Моля Ви да приемете спокойно факта, че КРАХ НА ПАЗАРА на НИ в БЪЛГАРИЯ НЯМА.










Re: РЕДНО ЛИ Е БАНКИТЕ ДА ОТВАРЯТ АГЕНЦИИ ЗА ИМОТИ
27-11-2007 - 15:31:25
НайНай,
Надявам с е, че знаеш за подхода ми. Опитвам се да поставям въпроси, да давам отговори (доколкото мога и е удачно). Острото противопоставяне, разните му там квалификации, обиди- те не са по моята част :-))
След като си казах горното, мога и да споделя - мисля, че с този въпрос напипваш нещо важно, но субективното ми мнение е, че формулировката не е коректна. Дано не съм те засегнал!
Според мене, по правилно е да се попита - Защо банките отварят агенции?
Това вече е един сериозен въпрос и отговорите са повече от един.
Сигурно ще е полезно за форумците да чуят мнения по темата.
Аз бих започнал, но не познавам добре работата на АНИ, пък и не съм им фен :-)).
Вярните отговори ще дойдат от вас - вие, които сте вътре във всекидневните проблеми.

1. В най-общ план очевидно е, че има важни елементи, които съпровождат цялостния процес по прехвърлянето на собствеността на НИ и които елементи зависят или са свързани с работата на АНИ, а банките рискуват или губят оставяйки тези неща в чужди ръце. Не биха го правили и то по простата причина, че е несвойствено за тях. Очевидно в момента е назряла ситуация, която го налага.

2. По конкретно. (без претенции за изчерпателност)
- пазарите с а циклични. Пазарът на ипотечни кредити в Бг расте сериозно в последните 4 - 5 г. През септември се случи нещо, но още е рано да се каже категорично, че тенденцията е пречупена. При този ескалиращ пазар неизбежно ще дойдат проблеми. Досега повелята е била - гонете пазарен дял, продавайте. Световната практика показва, че през първите 5-7 години ипотеките се обслужват редовно. След това започват проблемите. За съжаление точно този процес тепърва ще се случва в Бг. В идните години ипотеките навлизат в един рисков период. За съжаление това съвпада и с глобалната финансова криза, която стартира в средата на тази година и проблемите ще се задълбочават. Нещата ще се случват в условия на оскъден и скъп ресурс. Има хипотеза за нарастване на лихвите, процентът на проблемните ипотеки ще расте. Някой трябва да се грижи за продажбата на жилищата и интересите на банката. Кой по-добре от тяхно специализирано звено.
Дано кредотополучателите в Бг да са си направили добре сметките и да няма крайности. Ние в Бг си падаме по крайностите :-))

- нещо в бизнеса с последничеството при имоти не е както трябва. Не искам да засягам болна тема, че сте чувствителни. АНИ гонят потенциални клиенти. Не може първият въпрос да е: Вие колега ли сте или потенциален купувач? Ерго, ще взема ли двойно възнаграждение.

- отговорност и гаранции. Свързани АНИ И банка биха дали на клиента (вероятно) по-добро обслужване и чувство за сигурност.

- може да се затвори един цикъл. Кредитираш предприемач (строител), може да получиш чрез своя АНИ ексклузивно право да продаваш имотите, кредитираш и купувач, даваш му гаранции, обслужваш прехвърлянето. От всички тези действия може да се печели. При което, отбележи, купувачът винаги плаща цялата сметка, но в последната хипотеза брутният разход за него може и да е по-нисък. А това значи повече доволни клиенти, повече бизнес.

- в нашата действителност има особености с изповядване на сделка на данъчна оценка, а плащане по пазарна цена. Това създава въпроси, проблеми, дискомфорт. Ама, нали за да се спести някой и друг лев, какво ли не правят хората!
В момента има банки, които доколкото разбирам изискват целево и директно плащане на предоставения на кредит ресурс към продавача, без парите да са реално на разпореждане на купувача. Имало други банки, които приемали да предоставят кредита на купувача и да го оставят той да се оправя и разплаща.
С две думи, данката не участва в преговорите и не знае, каква е истинската договореност. Ако се изместят външните АНИ и на тяхно място се постави стоята, всички елементи на сделката могат по всяко време да се контролират.

Има и още, но време няма.

Вие сте на ход да обясните по-подробно.
Re: РЕДНО ЛИ Е БАНКИТЕ ДА ОТВАРЯТ АГЕНЦИИ ЗА ИМОТИ
27-11-2007 - 15:49:57
Две забележки по този текст:
Световната практика показва, че през първите 5-7 години ипотеките се обслужват редовно. След това започват проблемите. За съжаление точно този процес тепърва ще се случва в Бг. В идните години ипотеките навлизат в един рисков период.
1. Твърдението "след първите 5-7 г. започват проблемите" намеква че едва ли не всяка ипотека става проблемна тогава??? Или просто искаш да кажеш че вероятността за проблеми нараства? Разликата е от земята до небето.
2. Да, в идните години България навлиза в един период в който има достатъчно много ипотеки на 5 и повече години. Но! Какъв точно е проблема на човек купил за 300 евро квадрата или дори 300 долара? При положение че цената сега е най-малко по 3, а доходите на човек успял да вземе тогава ипотека (знаем какви бяха условията), са най-малко двойни оттогава? Не можеш да сравняваш зрял пазар с един бързоразвиващ се пазар. Точно този растеж води до оптимистични очаквания и прави хората по смели да купуват дори и на тези цени в близко бъдеще. Защото виждат успеха на хората купили преди години. Разбира се този растеж няма да продължи вечно, но няма и да спре скоро, ако се вярва на сравнително оптимистичните очаквания за растеж на икономиката.
Re: РЕДНО ЛИ Е БАНКИТЕ ДА ОТВАРЯТ АГЕНЦИИ ЗА ИМОТИ
27-11-2007 - 16:13:15
Към nacheff !
1.Липсата на открит принцип при изповядване на сделките с имоти/по данъчна оценка/води до изкривяване на пазара на имоти.
2.Знаем всички как се постига висока оценка за даден имот /даване в брой на оценител или кредитен инспектор/рано или малко по-късно ще си изкусаме попарата.
3.Произхода на средствата наливани в новото строителство по курортите,както и в София е знайно откъде са,пита се докога ще е така?
4.Липсата на регулация от страна на държавата при АНИ/никакъв контрол,сляпо и сакато се прави на брокер-професионалист/
5.Така ли е по света,банката да прави агенция???
Re: РЕДНО ЛИ Е БАНКИТЕ ДА ОТВАРЯТ АГЕНЦИИ ЗА ИМОТИ
27-11-2007 - 16:45:34
"Твърдението "след първите 5-7 г. започват проблемите" намеква "
Не намеква.
Апропо има разни виждания относно процентите на проблемните кредитни договори, който превръщат проблема в значим за банката.
Още повече - има различни категории проблеми. Различни срокове. Тук е редно банкерите да говорят за детайли.
Ама какво съм започнал да ти обяснявам на тебе, след като ти това си го знаеш.
Дори ми се струва, че са изнасяни конкретни данни, но беше отдавна.
Re: РЕДНО ЛИ Е БАНКИТЕ ДА ОТВАРЯТ АГЕНЦИИ ЗА ИМОТИ
27-11-2007 - 16:50:46
НайНай,
Това е вярно.
Имал съм поводи да споделя, че съзирам проблеми в този вид дейност и в работата на АНИ. Не искам отново да човъркам рани. Част от пролемите са си "системни".
Нещо трябва да се променя.
Банките реагират. Ясен сигнал, че на пазара предстоят промени. Интерпретацията и обясненията са осъдени да са субективни.
Не ви налагам собствените си в ъзгледи.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход