Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

bg estate agents?!?

Публикувано от hariboy 
Re: bg estate agents?!?
15-08-2007 - 16:15:00
avatar
Victor Написал:
-------------------------------------------------------
Да не
> говорим колко глупаво е по време на предварителен
> договор когато с надценката ти плати продавачът, а
> купувачът ти плаща отделно комисионна.


Това не го разбрах!
Ако имам обявена цена 100 000,примерно,на предварителен договор купувачът плаща на продавача 10% капаро=10 000.След което и двете страни трябва да си платят комисиона.Дали продавачът ще плати с пари,донесени от вкъщи,или ще отброи от тези,дадени му в момента,не бърка никого.И двамата плащат според уговорката.
smiling smiley
Re: bg estate agents?!?
16-08-2007 - 09:24:08
имах предвид, че трябва да престане практиката и двете комисионни да ги плаща купувачът( то няма друг де при положение, че парите идат от него), но той трябва да вижда , че и продавачът плаща , а не само да дава горницата над цената smoking smiley

Освен това цена 102000 си е леко тъпа



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2007-08-16 09:26 от Victor.
сметни разликата...
16-08-2007 - 09:47:33
avatar
Ами имат "изгода" ако цената е много по-висока вендъж обясних на една жена тук във форума, че всъщност тази "изгода" не е никаква изгода. Напротив за брокера по-скоро е добре цената да е по-ниска за да стане по-бързо сделка от колкото купувача да се откаже, защото продавача иска да стане милионер за един ден или ако иска да продаде панелна гарсониера на цената тристаен тухлен...

50 000Е цена на апартамент - 3% комисион на агенцията това прави 1500Е от които има мброкера ще получи стандартните 30% или 450Е ако има сделка.
Ако сделката се провали, защото продавача види, че има много огледи и реши, че може да вдигне цената с 3 000Е ето каква разлика се получава:

53 000Е цена за продавача - 3% комисион на агенцията са 1590Е от които за брокера 30% са 477Е или "крупната сума" от 27Е повече...страшна изгода.

А ако се провали сделката, защото продавача е вдигнал цената, а това е гарантирано, кое ще e по-добре за мен, че евентуално ще взема 50лв повече след още много време, защото вдигането на цената ще забави продажбата или ако има сделка на по-ниската цена сега? Незнам как мислиш, че е по-хубаво, но аз ще ти кажа - по-хубаво е да им оборот (сделки) от колкото да се "лакомиш" за 50лв повече (пък дори и 200лв да са).
Защото по-добре три сделки този месец от колкото 150лв повече и тези сделки да станат след 4 месеца... Именно за това обяснявам в подписа си, че цените не се вдигат от брокерите - тези решения се взимат от собствениците тези имоти и в много редки случаи когато цените на имотите са над 150 000Е има изгода за брокера да се качва цената, но от друга страна пък тези имоти най-трудно се продават по начало...

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-08-16 10:45 от Продавач.
Re: bg estate agents?!?
16-08-2007 - 10:40:54
avatar
Victor Написал:
-------------------------------------------------------
> имах предвид, че трябва да престане практиката и
> двете комисионни да ги плаща купувачът( то няма
> друг де при положение, че парите идат от него), но
> той трябва да вижда , че и продавачът плаща , а не
> само да дава горницата над цената
>
> Освен това цена 102000 си е леко тъпа


Не знам защо смяташ,че единият клиент трябва да вижда как другия плаща.Това не са "групови" отношения.Комисиона търпи корекция при различни обстоятелства. Например-купувачът вече е купил чрез агенцията друг имот.Тогава процентът на комисиона се намалява.Или продавачът вече е продал други имоти.....
Няма тъпа цена.Има цена,която продавачът е обявил.Обикновено пак той определя, колко би свалил в името на пазарлъка.
Струва ми се,че нещо не се разбираме.За каква "горница" говориш?Нали вече ти обясних,че цената на сделката е вписана в предварителния договор.И не подлежи на предоговаряне.Всеки клиент си плаща комисиона на тази база.
smiling smiley
Анонимен потребител
Re: bg estate agents?!?
16-08-2007 - 11:06:02
Е това с пазарлъка не го разбирам. Аз като видя цена 62 000 или 102 000 за мен това значи 62 000 или 102 000. Толкова си обявил продавача - толкова ще му платя ако реша да го купя. За мен ако продавача е обявил 102 000, това аз да ходя да му разправям, че ще му платя 98 000 е все едно да го обвиня, че иска да ме излъже с тази цена 102 000.

Това, което не мога да разбера е защо продавачите добавят някаква горница за пазарлък, също както не ми е ясно защо купувачите ходят да гледат имоти, за които нямат пари с надеждата с пазарлък да ги докарат до възможностите си.
нагледал съм се...
16-08-2007 - 11:18:19
avatar
Тинки Уинки Написал:
-------------------------------------------------------
> Е това с пазарлъка не го разбирам. Аз като видя
> цена 62 000 или 102 000 за мен това значи 62 000
> или 102 000. Толкова си обявил продавача - толкова
> ще му платя ако реша да го купя. За мен ако
> продавача е обявил 102 000, това аз да ходя да му
> разправям, че ще му платя 98 000 е все едно да го
> обвиня, че иска да ме излъже с тази цена 102 000.
>
> Това, което не мога да разбера е защо продавачите
> добавят някаква горница за пазарлък, също както не
> ми е ясно защо купувачите ходят да гледат имоти,
> за които нямат пари с надеждата с пазарлък да ги
> докарат до възможностите си.


Ами защо мислиш, че направих темата за таксата за оглед - съвсем на скоро през уйкенда ходих на оглед извън София точно с такива клиенти - "Колко може да падне цената?"
"Не съм сигурен, че може изобщо да падне отговорих аз...но ок предложете цена да попитаме собственика дали може да отстъпи толкова колкото...имате вие?"

Оказа се, че ги досрамя изобщо да се опитат да се пазарят, а още щом ги видях ми стана ясно по притеснениете им физиономии, че идват да се пазарят, но да се пазарят много...в крайна сметка по думните ми разбраха, че не са единствените желаещи да си купят този имот и повече не ги чух. Но тяхната теория беше, че щом имота се продава от два месеца и не е продаден значи цената му ще пада :} :} :} :} :} :} :} :} :} - е не познаха вдигна се spinning smiley sticking its tongue out
Има хора, които още по телефона си питат, защото явно нямат толкова пари -
"Има ли коментар на цената?" -
"В рамките на разумното казвам аз..."
"А може ли 3-4 000Е да отстъпи от цената...?"
"В рамките на разумното пак поватрям...8 000лв не е разумно предложение :crazy: "

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Анонимен потребител
Re: нагледал съм се...
16-08-2007 - 11:52:41
Quote

Има хора, които още по телефона си питат, защото явно нямат толкова пари -
"Има ли коментар на цената?" -

Абе има го и обратния случай:
[www.imoti.net]

това
Quote

Спешно, коментар.
какво ще рече? И то забележи обявата от Адрес - е от тях не го очаквах.

Я пусни една тръсачка в София и сложи ключова дума "коментар" да видиш още що оферти ще има такива. Е това сега сериозна оферта ли е?
Re: bg estate agents?!?
16-08-2007 - 12:02:03
а когато продавача казва:
"аз искам 100 000 - останалото, вашето, си го слагайте отгоре"
Re: bg estate agents?!?
16-08-2007 - 12:09:17
avatar
Тинки Уинки Написал:
-------------------------------------------------------
> Е това с пазарлъка не го разбирам. Аз като видя
> цена 62 000 или 102 000 за мен това значи 62 000
> или 102 000. Толкова си обявил продавача - толкова
> ще му платя ако реша да го купя. За мен ако
> продавача е обявил 102 000, това аз да ходя да му
> разправям, че ще му платя 98 000 е все едно да го
> обвиня, че иска да ме излъже с тази цена 102 000.

В 99% от случаите има пазарлък.Няма резон да обвиняваш някой,ако склони да намали цената.Виж-обратното,да!Това за България.Има страни,в които набират няколко кандидата и ги пускат да наддават.
У нас най-пазарящите се са израелците и гърците.Цяло изпитание е да присъстваш.

.... също както не
> ми е ясно защо купувачите ходят да гледат имоти,
> за които нямат пари с надеждата с пазарлък да ги
> докарат до възможностите си.

Продавач вече ти отговори.Мога от личен опит да потвърдя.Обажда се и не ми дава възможност дори да обясня нещо за имота.Направо иска сваляне на цената.
Анонимен потребител
Re: bg estate agents?!?
16-08-2007 - 13:21:21
Не, аз не обвинявам никого, аз самия се чувствам кофти от това да искам намаляване на цената, защото смятам, че по този начин обиждам другата страна.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход