Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Къща в малък град или апартамент в голям град?

Публикувано от ivapenkova 
Re: Къща в малък град или апартамент в голям град?
07-01-2011 - 11:08:50
Близък поглед върху училището (едно е) до 7ми клас нямам...имаме приятели и познати с малки деца, до 7-8 ми клас, та от тях знам, че училището, като база, е добро, учителите също са ОК. Ще видим реално как е smiling smiley

Ето и линк към Помагало, за училищата там.

[schools.pomagalo.com]

Ами мислех си да ползвам южната дъга на ОКП, после по Горнобански път до АМ"Люлин", иттам Перник-Брезник....
Тези дни разстоянието 50 км го вземам за 1 час, през Владая и Перник. Което е много добре smiling smiley



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2011-01-07 12:01 от kalin72.
Re: Къща в малък град или апартамент в голям град?
13-01-2011 - 04:06:42
Противно на широкоразпостраненото мнение че видиш ли добрите училища са в София или др. голями градове е крайно погрешна и снобска. В малкото населено място и "провинциално" училище детето има всички шансове да стане добър човек. А щастливото и волно детство, близко до природата и естественият живот е предпоставка и стабилна основа в/у която да гради.

Браво Калине, добър избор*drunk*

„Бъди възторжен идеалист, честен до самопожертване, смел до безумство,
влюбен в България до фанатизъм!”
Полковник Борис Дрангов
Re: Къща в малък град или апартамент в голям град?
13-01-2011 - 08:52:54
Поздравления за решението на Калин.Аз от малък мечтая да живея и отгледам децата си в къща.Неуспях с децата , но за останалата част от живота ми ще го бъде.Но тук имам една малка забележка относно разстоянието - за мен е доста голямо и е ограмна загуба на време.Сметни го така.2 часа на ден в път, 12 часа на седмица , 50 часа в месеца , 600 часа в годината - ами това са 25 денонощия от годината ти в път.Погледнато от друга страна това са 75 работни дни , три месеца още които вместо да ги шофираш можеш да ги работиш.С парите които ще искараш , можеш да си позволиш къща на по-близко разстояние.Да незабравяме , че това време ще е загубена и за жена ти и за децата ти.Тогава за мен щетите стават огромни и недопустими.

Не се обиждай и сърди на поста ми.Давам си моите разсъждения от деня в койта взимах решение - колко отдалечена да ми е къщата от София.Аз лично за себе си незбърках.
Re: Къща в малък град или апартамент в голям град?
13-01-2011 - 09:06:18
Браво, браво, колко сме умни. Открили сме топлата вода.
Re: Къща в малък град или апартамент в голям град?
13-01-2011 - 10:21:26
Пътувам от доста години, на малки и големи разстояния smiling smiley Не съм свикнал да смятам пътя като загуба на време. А и чисто математически да е вярно това, няма как да стане в реалността smiling smiley
Re: Къща в малък град или апартамент в голям град?
13-01-2011 - 10:56:18
Quote
bibise
Поздравления за решението на Калин.Аз от малък мечтая да живея и отгледам децата си в къща.Неуспях с децата , но за останалата част от живота ми ще го бъде.Но тук имам една малка забележка относно разстоянието - за мен е доста голямо и е ограмна загуба на време.Сметни го така.2 часа на ден в път, 12 часа на седмица , 50 часа в месеца , 600 часа в годината - ами това са 25 денонощия от годината ти в път.Погледнато от друга страна това са 75 работни дни , три месеца още които вместо да ги шофираш можеш да ги работиш.С парите които ще искараш , можеш да си позволиш къща на по-близко разстояние.Да незабравяме , че това време ще е загубена и за жена ти и за децата ти.Тогава за мен щетите стават огромни и недопустими.

По първата част на аргументите - напълно съгласен - малките градчета са в състояние да предложат чудесно основно образование, защото там професията на учителите е престижна, хората си гледат работата много съвестно, общините са много тясно ангажирани с проблемите на школата, а и всички се познават, така че няма проблем с родителския контрол. Плюсовете на чистия въздух, спокойствието и близостта до природата няма какво да обяснявам.
Що се отнася до сметките за загубеното в път време, бих възразил леко в посока на това, че тази сметка си направил така, сякаш живеейки в София човек пристига до местоработата си практически моментално. А истината е, че с малки изключения, софиянците губят някъде между 1 час и 1,5 час дневно за пътуване. На този фон два, два и половина часа вече не изглеждат толкова много.
Ако има неотчетено съображение в транспортната оценка на локацията, то е по-скоро липсата на ЖП-връзка в Брезник. Докато има петрол и човек може да си кара колата на разумна цена - това не е проблем. Когато, обаче, след години тази възможност изчезне по обясними причини - ЖП транспортът ще се превърне в стратегическо преимущество за населените места, които го имат. Е, да се надяваме, че времето когато ще трябва да слезем от сегашния тип коли няма да е съвсем скоро!
Re: Къща в малък град или апартамент в голям град?
13-01-2011 - 18:00:56
Днес се сетих за още един аспект при разсъжденията си , когато избирах колко да ми е отдалечена къщата от София.С това ще нанеса леки корекции в сутрешния си пост и ще се съглася донякъде с Иворад.Защото аз все още съм обременен от ходенето ми за 15 мин. до офиса - с метрото естествено.

Да приемем за отправна точка едно и също място в София.Имам пълната информация за мършрута по който аз ще пътувам.Метростания " Сердика ".От Костинброд , което бе моя избор , до метростанция " Сердика " са 18 км. и ги пътувам за около 30 мин.Брезник - София , Калин казва , че го пътува за 1 час.Говорим за разлика от 30 мин.И за мен това съвсем не е разлика за подценяване.Ако за един ден - добре , ако е за втори ден - добре , но ежедневно е убийствено.И нека да изоставим аспекта от сутринта , че можеш да ги работиш , вместо да ги пътуваш.Крайна сметка ако си на стандартна работа , няма как да стане.Но това са 30 мин. сън сутрин в повече , това са 30 мин. време посветено на семейството в повече.Но най - вече това е натрепване на умора.Обичам постановките.Да направим една.Аз и Калин работем в една и съща фирма , работата ни е еднаква , умствените и професионалните ни умения са абсолютно еднакви.Само , че той живее в Костинброд , аз във Брезник.Кой мислите че , ще е по добре развиващият се на работното си място.Когато дойде време за повишение на един от двамата , кой ще го получи първи.Естесвено Калин.Умишлено обърнах ролите.

Но ето и един друг аспект.Да посмятаме малко.Той ще изминава 48 км. , аз ще карам 18 км.За ден той ще шофира с 60 км. в повече.Да приемем един среден период за експлоатация на къща - 20 год.За този период той ще измине 400 000 км. в повече от мен.Да приемем , че кара дизел и има среден разход 5.5 литра /км. , това прави 22 000 литра дизел , при сегашната цена са 50 000лв.Той ще натрупа с тези 400 000 км. поне още 20 000 лв. в ремонти и технически обслужвания / масла , филтри , ремъци /.На всичкото отгоре 400 000 км. са напълно достатъчни са пърна армотизация на един нов автомобил - средна ръка 30 000 лв.И той се оказва , че за 20 год. ще плати 100 000 лв. в повече от мен.А дали това не разликата между неговата и моята къща.Дори и да не е.Живота на една постройка е доста над 20 год.

Някой ще каже , че това са разходи пръснати в годините.Ами пръснете ги под формата на кредит.Тогава нещата от първия абзац ще са Ви бонус.

Калине , това са само мои разсъждения.За мен те са правилни.За теб дали са или не са - незнам.Няма аз да решавам , къде ти да си купиш къща.Но просто седни и се замисли върху тези неща.

Успех в тежкото решение.Дано вземеш правилното - ЗА ТЕБ.

ПС. Един ден , когато работех все още за брат си , го репликирах " Защо се заядаш с мен за 100 лв. които съм изтървал от една поръчка от която сме взели 3000 ".Той се обърна и ми каза " За тебе една , но аз годишно правя 200 , и затова на Коледа ти си стоиш в къщи а аз обикалям света ".От тогава се научих да ценя дребните суми.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-01-13 18:03 от bibise.
Re: Къща в малък град или апартамент в голям град?
13-01-2011 - 20:42:28
Сега се сетих още нещо.

А ако / когато колите станат две.А три.
Re: Къща в малък град или апартамент в голям град?
13-01-2011 - 20:49:46
Бибисе, ама много си прагматичен бе човек! Нима изборът да живееш далеко от престолнината е само финансов? Ей човече, освен пари има и друго за което да живее човек.
Калин вече я е купил къщата. Пожелайте му живот и здраве пък той си знае*drunk*

Така и с мен. Като кажа прибирам се у дома всекой отваря една уста да ми покаже колко ще сгреша, как съм щял да видя и т.н.
"Ако не можеш помогна, то по-добре недей пречи"!

Поздрав Калине, Брезник е хубаво градче*drunk*

„Бъди възторжен идеалист, честен до самопожертване, смел до безумство,
влюбен в България до фанатизъм!”
Полковник Борис Дрангов



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-01-13 20:52 от Geto.
Re: Къща в малък град или апартамент в голям град?
13-01-2011 - 21:30:30
Е, bibise, и ти можеш да бъдеш критикуван winking smiley
Аз лично не гледах чак толкоз разстоянието с кола, даже Годеч примерно ще увеличи пътя с най-много 10 мин, спрямо Костинброд нали? Аз съм лесен - с колата, а децата? Моя приоритет беше - градски транспорт до метро. От Волуяк и Мрамор автобуса пътува точно 15 мин. до метростанцията и е абсолютно точен по разписанието. Две от децата ми са на 12 и 13, сутрин сами излизат и се прибират следобед. Пътя им е малко повече от преди, живеехме в Обеля 2. Сутрин като хванат автобуса в 6:30, 7:15-7:20 са в училище, едното в Лозенец, другото СМГ на бул. Левски.
Иначе ти явно си ми "комшия" можеш да минеш някой ден на домашно винце winking smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход