Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Защо агенциите не обявяват точните адреси?

Публикувано от dedepene 
Re: Защо агенциите не обявяват точните адреси?
11-10-2010 - 22:12:09
Я Пунди е тук : )


Абе само знам, че лакомията уби котката... или любопитството беше smiling smiley или свинята уби.. все тая - важното е че ако комисионната си беше както едно време, в рамките на нормалните и разумните 3% (по 1.5 на страна), сега нямаше да ви заобикалят едно 25-30% от сделките... Ами нали акъл не приемаме и винаги знаем повече.. Малко трябва за да се усетиш, че на клиентите тази услуга им е твърде скъпа и определено незаслужена. Българина е материалист, не може да плаща за услуга 1/15 от имота си.. виж 2К за плазма ще даде, ама то щото може да я пипне поне, а на брокера кво да му пипаш smiling smiley
Аз съм ви казал, че ще отидете на 3%, ами вие нейсе...Чудя се защо още не е изкочила фирма-конкурент на 3% !? - да не се натискате нещо ей :]
Re: Защо агенциите не обявяват точните адреси?
11-10-2010 - 22:33:29
Големите фирми ще се борят до последно.
Re: Защо агенциите не обявяват точните адреси?
11-10-2010 - 23:20:58
Борбата започва така ежедневно:
"Ало, ние имаме РЕАЛЕН клиент за Вашия апартамент!Може ли да го рекламираме..".:}
Re: Защо агенциите не обявяват точните адреси?
12-10-2010 - 08:54:32
Което винаги ме е разсмивало.
Как имате реален клиент за моя апартамент като не сте дошли да го видите?Как предлагате нещо което не познавате?
Имам два много лесни въпроса към брокерите. Колко години и къде се учи за да станеш брокер? и Коя е държавната институция която ви контролира, регулира и следи за нарушения на етиката и морала, съответно санкционира при измама или заблуда на клиент?
Re: Защо агенциите не обявяват точните адреси?
12-10-2010 - 10:41:07
Potential_Buyer, ще започна отзад напред - не вярвам, че в твоята работа всички сте еднакво добри, то просто не е възможно, може да сте еднакво старателни, но като хора с различни възможности, няма как да сте еднакви.
След сато ми обявиш имоти си за продажба, ще дойда да го снимам, ще седнем в офиса да си подпишем посреднически договор, ще уточним цената, на която искаш да го предлагаме и си отиваш. Комисиона може да бъде 3, 2,1 10 % ,въпрос на преговори, може да бъде фиксирана сума. Започвам да рекламирам имота ти, /на седмица давам по средно 400 лв. за реклама/, твоя имот можеш да го намериш в 14 печтни издания /апропо, ти можеш ли да назовеш 14 заглавия на вестници и списания?/ ,във всички възможни сайтове за имоти, правим огледи, в движение заедно с теб коригираме цената /ако това се налага/, намира се купувача, подписваш ПД, плащаш ми , изповядваме сделката, получаваш си парите до стотинка и след това при всяко събиране с приятели разказваш колко си доволна от моята работа и ми довеждаш нови клиенти. Ако имаш въпроси, готов съм да ти отговоря.
Re: Защо агенциите не обявяват точните адреси?
12-10-2010 - 11:17:07
Само аз ли забелязвам, че ТЕМАТА е абсурдна?!?
Води се полемика тип 'преливане от пусто в празно' ...
брокери се мъчат да убедят неубеждаеми по презумпция
'клиенти' в дадена теза, ония от простолюдието пък
скачат --- комисионната им била висока --- какво
общо има това с адреса на имота и опита
за 'прескочикобила' --- ама това е .... прост народ - тъпоумни
теми --- Дедепене no offence, no hard feelings...winking smiley
Re: Защо агенциите не обявяват точните адреси?
12-10-2010 - 12:27:18
Quote
iNet_Hobo
Само аз ли забелязвам, че ТЕМАТА е абсурдна?!?
Води се полемика тип 'преливане от пусто в празно' ...
брокери се мъчат да убедят неубеждаеми по презумпция
'клиенти' в дадена теза, ония от простолюдието пък
скачат --- комисионната им била висока --- какво
общо има това с адреса на имота и опита
за 'прескочикобила' --- ама това е .... прост народ - тъпоумни
теми --- Дедепене no offence, no hard feelings...winking smiley

none taken...достатъчно отдавна съм в този форум и съм развил имунитет към спектъра от изразни средства. smiling smiley

Темата не е абсурдна, но въпреки моите усилия се измести, някак естествено при това. Всъщност ако се позамислиш малко има връзка между първоначалната тема и всичко друго, което беше претоплено и сервирано. Прелюбопитно наистина, защото спора винаги финишира в патова дискусия около някое звено по веригата на добавяне на стойност...това се случва във всички "популярни" тук теми, тази не е изключение....
Re: Защо агенциите не обявяват точните адреси?
12-10-2010 - 12:49:14
dicho, Благодаря ти за изчерпателния отговор и информация! smiling smiley

Три въпроса:

1. Дали трябва да ти оставя копия от документи:
- данъчна оценка;
- арх. проект;
- копие от НА.
Или по принцип е достатъчно да донеса в оригинал НА и копия от другите документи и от тях посредника си взема тази информация, която му е необходима? Изобщо аз какви документи като копия е добре да оставя на посредника - просто клиента да има достатъчно инфо.

2. Цялата комисионна на брокера ли се плаща в момента на подписване на предварителния договор? Или вървят нещата поетапно:
- предварителен договор (плащане на 10% от стойността на имота; плащане на 10% от стойността на комисионната на брокера);
- прехвърляне на апартамента (плащане на 90% от стойността на имота; плащане на 90% от стойността на комисионна на брокера)?

3. Това удостоверение за липса на тежести аз предварително ли трябва да си изкарам в момента, в който реша да пускам апартамента за продажба (т.е. когато дойда при теб), или когато дойде реален клиент, който желае да провери това?

Не се сърди - който не знае пита. Аз не зная и питам.

ПП: В моята работа конкуренцията е на ниво тънкости във владеенето на регламентите. Контролът е жесток, наказанията са също жестоки - няма "хитринки", "тарикатлък" и т.н.



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2010-10-12 12:57 от Potential_Buyer.
Re: Защо агенциите не обявяват точните адреси?
12-10-2010 - 12:56:46
dedepene, не се сърди, но според мен ти вече получи отговори на твоите въпроси. Поне аз така мисля.
Re: Защо агенциите не обявяват точните адреси?
12-10-2010 - 13:02:50
Quote
dedepene
Quote
iNet_Hobo
Само аз ли забелязвам, че ТЕМАТА е абсурдна?!?
Води се полемика тип 'преливане от пусто в празно' ...
брокери се мъчат да убедят неубеждаеми по презумпция
'клиенти' в дадена теза, ония от простолюдието пък
скачат --- комисионната им била висока --- какво
общо има това с адреса на имота и опита
за 'прескочикобила' --- ама това е .... прост народ - тъпоумни
теми --- Дедепене no offence, no hard feelings...winking smiley

none taken...достатъчно отдавна съм в този форум и съм развил имунитет към спектъра от изразни средства. smiling smiley

Темата не е абсурдна, но въпреки моите усилия се измести, някак естествено при това. Всъщност ако се позамислиш малко има връзка между първоначалната тема и всичко друго, което беше претоплено и сервирано. Прелюбопитно наистина, защото спора винаги финишира в патова дискусия около някое звено по веригата на добавяне на стойност...това се случва във всички "популярни" тук теми, тази не е изключение....


Принципно истината е винаги по средата ... но има една доза злоба, прекомерно голяма - бих казал, към брокерското съсловие, която ми
е непонятна. Все пак и това е професия като всички останали, е да вярно нужна и е регулация, но все пак има трайно установени
практики и начин на работа ... така че не виждам смисъл да се акцентира върху проценти и т.н. По цял свят комисиона
на Посредника варира между 4-7% от продажната цена на имота. Така е и в Щатите, където той е различен според
сътветния щат, но обикновено е между 5 и 7 процента и е 'СКРИТ' в цената на имота, т.е начислен е върху нея един вид
като косвен данък или акциз. В БГ и повечето европейски страни е възприета друга практика комисионът е 'ЯВЕН', възлиза
на 5-6% и съответно е ПОДЕЛЯЕМ между страните по сделката. По мое разбиране това е 'fair enough' спрямо двете страни
по сделката, не виждам логика комисионното задължение да се поема само от едната страна, т.е другата да е привилигирована.
А има и 'direct sales by owner' --- като не искаш да плащаш търсиш обяви от частни лица. Но ако искаш да ползваш инфо за имот
както и впоследствие да го закупиш от АНИ, най-добре си калкулирай 2-3 процента върху нея, няма да обеднееш, но поне
ще си останеш почтен човек ... другото е въпрос на избор ... все пак в НК няма норма, която да криминализира деянието
'заобикаляне на брокер' --- това си е въпрос на възпитание, уважение към чуждия труд и към себе си, начин на житейско възприятие
и т.н и т.н
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход