Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Дешифриране на имотни обяви от началото на 90-те години до наши дни. Какво всъщност означава това “за ч.л.” в обявите на агенциите?

Публикувано от tbm2.net 
Quote
tbm2.net

Отвратителна практика от която страдат всички агенции много повече от колкото самите клиенти. Има няколко агенции в София може би са не повече от 15-20, които "работят" по такъв начин. Магарията има успех винаги, защото клиентите са все различни и евтините им номера периодично успяват. Вие си търсите тази година имот - намирате го и го купувате. Догодина вече не си търсите, но тогава други клиенти им се обаждат и т.н. колелото се върти и схемата работи. *yes* *yes*

*bow*Браво бе колега! За пръв път да видя в тоя форум обективно мнение от посредник на НИ!Ако беше Дичката досега щеше да е извадил брадвата и да ги уреди както си му е реда тези провокатори ,дето мътят бизнеса с НИ с тези въпроси!
Ето и следващия ми въпрос, който сигурно доста купувачи си задават:

Според вас основната причина за текста "за ч.л." е, че агенциите имат уговорка да не искат комисион от собственика. Това всъщност означава, че въпросните агенции работят за много по-малко общо възнаграждение; тоест че сделката е натоварена с много по-малко тотални комисиони.
Не е ли това стимул за купувачите да търсят точно такива обяви? Също и начин на агенциите да направят отстъпка, без да го казват на глас?
Коментар?

пп
На всички е ясно, че възнаграждението на агенциите се плаща от купувача, независимо как е оформена сделката. Купувачът се интересува от крайната цена, след всички разходи. Другото са маркетингови трикове.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-08-31 16:01 от Common_Sense.
Quote
Common_Sense
Ето и следващия ми въпрос, който сигурно доста купувачи си задават:

Според вас основната причина за текста "за ч.л." е, че агенциите имат уговорка да не искат комисион от собственика. Това всъщност означава, че въпросните агенции работят за много по-малко общо възнаграждение; тоест че сделката е натоварена с много по-малко тотални комисиони.
Не е ли това стимул за купувачите да търсят точно такива обяви? Също и начин на агенциите да направят отстъпка, без да го казват на глас?
Коментар?

пп
На всички е ясно, че възнаграждението на агенциите се плаща от купувача, независимо как е оформена сделката. Купувачът се интересува от крайната цена, след всички разходи. Другото са маркетингови трикове.


Основната причина не е само една, може да са няколко - например когато собственика на имота е възложил продажбата на агенцията, но на нея и се струва недостатъчно заложеното възнаграждение и съответно пуска обявата с кодовото - "за ч.л.", "за директни клиенти" "само за частни лица" и т.н.

Другата причина е когато това е най-лесния начин да спечелиш доверието на собственика на имота - "аз ще ти работя без пари" и следва пускане на обява с гореописаните "кодови названия".

И в двата случая клиентите на другите агенции не достигат до продавания имот, което няма как да не бави продажбата на този имот освен ако агенцията е супер оборотна и намери купувач за 5-6 дни и не се налага да работи с други агенции. В този същия случай обаче тази агенция дори няма да има нужда да пуска обява ако има готови клиенти купувачи...

От друга страна пазара е свободен и всеки може да си иска и да си прави каквото и както намери за добре. Аз пиша тези неща за да информирам всички собственици на имоти, които незнаят какво се случва с имотите им обявени за продажба в агенции с подобен стил на работа. Редовно мои клиенти не достигат до имоти, които се продават, защото агенцията предлагаща имота на пазара не желае да покаже имота на моите клиенти. Ако всичко това ви изглежда нормално - ок аз съм съгласен. Но ако имота залежава с месеци значи агенцията няма купувачи за него нали така?
Това са си ФАЛШИВИ ОБЯВИ - поне 10 брокера са ми го казвали.
Номера е да не им се обаждат "колеги" брокери на такива обяви.
Ползват ги за проучване на пазара - уникално изкривена логика - нема пазар и пускат фалшиви обяви да тестват търсене.
А дали не са обяви от типа "съжаляваме-този-имот-се-продаде-но-имаме-други-чудесни-предложения".
Да пускат се и такива обяви със същите кодови названия. Те лесно се разпознават - обикновенно са първите 3-4 обяви с най-ниски цени в съответния клас и най-често са без снимки. Ако търсите едностаен в центъра на София например и видите първите няколко обяви без снимки и на доста примамлива цена със съответното кодово обозначние - то те вероятно ще са не от най-истинските предложения. Или ще е капарирано преди малко, или точно след малко идва човека с капарото, или колежката е забравила да го свали от реклама, защото още миналата седмица се продаде и т.н. Естествено няма 100% гаранция, защото наистина се продават и реално изгодни неща.
Евала за темата winking smiley
Всъщност темата казва "намерете си добър брокер, да не си губите времето и парите напразно".
Иначе няма нищо особено за дешифриране. Само "за ч.л." в 90% от случаите значи две неща: или продавачът не плаща комисиона и затова фирмата търси частен клиент, за да получи нещо от сделката, или офертата е само при една агенция, която агенция иска да си намери частно лице за купувач, за да вземе и от него комисиона. Това е.
Също така е ясно, че често най-евтините неща в даден раздел са или измама като оферти, или дървета като имоти.
Какво толкова й се радвате на темата. Тука купувачи няма.
А как всъщност да разпознаем добрият брокер?

Започвам списъка, ще се радвам да се допълни.

1. Да има сайт.
2. Поне 90% от обявите му да са със снимка и добро описание.
3. От кога е на пазара.
4. Приличен офис
5. Препоръки от познати.
Препоръки от познати -ми изглежда най работещо, другото е дигизировка която всеки ще я направи.Как става кражба на обява от друга агенция-айде ти ще пуликуваш имота в твоя сайт , ами нали не познаваш продавача и нямаш ключ за огледи -как става тоя номер.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход