Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Рекламата продължава

Публикувано от Анонимен потребител 
Re: purchasing power parity (PPP)
02-05-2006 - 15:15:01
По повод въпроса "колко струва 1 лев" и темата за PPP - ровейки за друго smiling smiley, намерих данни на Евростат за 2003, където PPP на лева (измерена не с БВП, а с FCEH - Final Consumption Expenditure for Households) е дадена 0,42 при база 1-ца средно за ЕС-25.

Там имаше и просто обяснение на показателя PPP:

"In their simplest form PPPs are price relatives that show the ratio of the prices in national currencies of the same product in different countries. E.g., if the price of a loaf of bread in France is 1.87 euros and in the United Kingdom it is 0.95 pounds, then the PPP for bread between France and the United Kingdom is 1.97 euros to the pound. This means that for every pound spent on bread in the United Kingdom, 1.97 euros would have to be spent in France to obtain the same volume of bread.Therefore, to compare the volumes of bread purchased in the two countries, either the expenditure on bread in France can be converted to pounds by dividing it by 1.97 or the expenditure on bread in the United Kingdom can be converted to euros by multiplying it by 1.97."

Като се има предвид, че PPP на "германското евро" е 1,09 спрямо средното за ЕС-25 (това са данните пак на Евростат) и ако се приеме средна цена за кв.м. в Мюнхен 3000 е/кв. , излиза, че за София (ако Мюнхен е най-скъпият град в Германия, а София - в България) 1 кв.м трябва да струва (ако към него се приложи усреднения за цялата потребителска кошница PPP на лева) средно 1155 лева.

Защото PPP на лева спрямо "германското евро" ще бъде 0,385, т.е., в Мюнхен плащат по 3000 е/кв м., а в София - по 3000*0,385 = 1155 лева.
Re: Рекламата продължава
02-05-2006 - 15:19:16
Като имаме предвид, че по-голямата част от трудещите се в България си бъркат в носа, то май ще разбереш накрая за какво иде реч. Защото като почнем да плащаме по 1000лв. за бъркане в нос вместо 200 става страшно. Или не си съгласенsmiling smiley
Анонимен потребител
Re: purchasing power parity (PPP)
02-05-2006 - 15:22:38
сега остава само да се разберем в Мюнхен с общите части и стените ли смята или без
Re: purchasing power parity (PPP)
02-05-2006 - 15:27:28
С кавото и да ги смяташ цената за 2003г. е била по-ниска в Софияsmiling smiley
Re: Рекламата продължава
02-05-2006 - 15:28:22
Работим повече за по-малко пари и без глезотии от сорта на - стана 5 часа следобед, вземам си шапката. Нещо ново ли казвам?
И това е нормално. Има доста да си плащаме за няколко десетилетия безметежен и осигурен живот на нашите родители. В нашия бранш дори сме привилегировани заради голямото търсене. В други браншове знаеш ли какъв гърч е?
Човек гледам, че се оплаква че поради голямото търсене и строителите са се разлигавили, един вид... smiling smiley
;-)
Re: Рекламата продължава
02-05-2006 - 15:31:08
4овек, аз отдавна съм го разбрал, но тук става въпрос за друго:
Цената на труда си се определя от търсене и предлагане. Производителност и т.н. имат някаква връзка, но не съвсем. Има колеги които взимат повече от мен, а са по-непроизводителни, има и такива които вършат 2 пъти повече работа от мен, а взимат 10% повече. Ако някой смята че в държавния сектор се гледа производителност е голям наивник, а все пак това е 42% от БВП. Дори в частни фирми /примера със САП/ като опре ножа в кокала дават повече, а не вярвам за много хора които са били на слаби позиции - 600-700 и са им вдигнали заплатите с 50% да им се е повишила производителността от нищото?
Ти сам каза че в бг е трудно да намериш качествена работна ръка, тогава защо даваш на некадърници по 500лв например? Явно понякога е по-добре скъпо платен некадърник, майната му на производителността. Иначе съм съгласен че заплатата би трябвало да зависи от производителността, но определено няма пряка зависимост.
Re: Рекламата продължава
02-05-2006 - 15:46:13
Е как да плащаш на хора дето ги няма. Няма качествена и се п инуждаваш да палщаш по 500лв. на такива дето си бъркат в носа и по 700 на такива ако си поискат могат и да работят.
НА кадърни се плаща над 1000лв., ама ги няма такива достатъчно. И вместо да се получа така кадърните да взимат по 3000лв., а за бъркане по 200-300 кадърните изкарват заплатите на тези дето си бъркат в носаsmiling smiley
Re: purchasing power parity (PPP)
02-05-2006 - 15:52:27
Тинки,

Ясно е, че сметката лежи на доста допускания smiling smiley - дали РРР за лева е правилно изчислен - там си има трикове - аз ги казах в предишния си пост по темата. Дали средната цена за Мюнхен е тази - информацията не съм взела от официален източник както за БГ. Не че не вярвам на Петер, ама все пак... Дали за София е тази цената. Дали ако за цяла Германия и БГ е това съотношението за цени от потребителската кошница (средно), то и за Мюнхен и за София е пак то - може вътре да има "изкривявания" по райони или по градове. И т.н.

Това, което исках да покажа, е, че при отчитане на паритетите на покупателна способност на валутите цените в софия в момента не са пъти надценени или подценени. Т.е, се движат в "нормални граници" съпоставено с ЕС-25 и германия. Отклонения с до 20 % в + или - не ги смятам за съществени smiling smiley

Това "упражнение" може да се приложи за всички страни от извадката (даже и Швейцария е вътре smiling smiley и да се види какво ще се получи. Но мен ме мързи smiling smiley
Re: Рекламата продължава
02-05-2006 - 15:54:24
Много се разлигавихаsmiling smiley Ще трябва да се стяга дисциплинатаsmiling smiley
;-)
Re: Рекламата продължава
02-05-2006 - 15:57:49
Нещо не ти хванах логиката? Това да не е фирма към социалното министерство? Единия който изкарва работата на другите му даваш двойно, а тези които си бъркат в носа ги разкарваш. Но май един кадърен + 2 нособъркащи е по-ефективно? Или по-скоро за какво да му даваш 3000, като се навива на 1000, а със спестените пари ще наемеш няколко нособърковци - все е повече от нищо. А ако разхода на нособърковците е по-голям от печалбата която носят на фирмата е тогава Масларова на колене трябва да ти падне :}
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход