Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Редови къщи и имат ли те почва у нас?

Публикувано от pe6o 
Re: Редови къщи и имат ли те почва у нас?
14-02-2008 - 00:56:40
Пешо,

Такива постройки се строят винаги на 1-ва линия за да спират шума и др. неудобства на 2-та линия която е съставена само от едно или дву-фамилни къщи. В така наречените от теб "Редови" къщи, живеят онези които не могат да си позволят къща, но са малко по-добре финансово от онези в блокаsmiling smiley
Сега една др. подробност. Точка 5-та е невъзможна, просто не става (е в България всичко може). Не можеш да буташ или променяш.

За да живееш пролично в един такъв дом всички трябва да плащат месечна такса за подържане на всички общи и птрилежащи площи. Тук таксата варира от $300 до 1000 долара на месец. Застраховки и т.н.

В С. Америка само будалите живеят в Town House.

Бъдете здрави и не залитайте прекалено winking smiley
Re: Редови къщи и имат ли те почва у нас?
14-02-2008 - 01:15:14
Geto,
Дай шанс и на по-бедните да се почувстват като теб!
Re: Редови къщи и имат ли те почва у нас?
14-02-2008 - 05:25:32
Само будалите живеят в такива "таун хаус" е силно казано. На този вид къщи трябва да се гледа като на един нормален жилищен блок само с тази разлика че "апартаментите" са разположени хоризонтално, а не вертикално.Като се намерят 2-3 от собствениците които не си подържат "къщето" или не си плащат таксата за подръжка, цялата красота отива по дяволите. Има и в сев.америка такива случаи. Там където няма такса , а всеки сам се грижи за външния вид-доста често картинката наподобава жилище на жил-фонд (ако някой си спомня как изглеждаха).А има и такива които са по 6-7 стотин хил.$ и таксата е доста солена. За сметка на това изглеждат като изкарани от приказките. Като си помисля колко хиляди??? жил. блокове се изградиха в БГ по "татово" време, как се стопанисваха, как се зарешетваха, как на този от първия и втория етаж не им трябвал асансьор, как на никой не му пукаше че тавана прокапал освен на собственика на последния етаж, акъла не ми го побира кой, кога и как ще вкара ред в тези "панелни коптори"???
Re: Редови къщи и имат ли те почва у нас?
14-02-2008 - 07:36:00
да допълня за таунхаус-
Гето,не си прав-много е добре да се живее в таунхоус и за това са много разпостранени.
и месечния асесмънт е средно около 250$ и тва включва поддръжка и подрязване на тревата(най мразя да си подрезвам тревата),топла и студена вода,както и поддръжка на покрив и фасада-в случай на проблем с покрива или пребоядисване се използват не твои пари,а пари от общия асесмънт.както и подръжка на басейн,клъбхаус и тенис игрищата,които нормално съпътстват този вид комплекси.а,да също и ако вратата на гаража ти се повреди-пак се използват тези пари,а не твои собствени.

асесмънта,който се събира не е от някаква си компания,а от борд,който се избира от собствениците на тези къщи-веднъж в годината.
или никой не дърпа излишни пари от там.
в щатите е много разпостранено къмюнити лайвстайл,за разлика от бг.или ти си купуваш къща в тва къмюнити,но преди да я купиш,се подписваш,че ще спазваш законите на тва къмюнити от хора.ако не искаш -не можеш да купиш.а ако се подпишеш и не спазваш законите-съотетно те разбиват с глоби.много добре измислено,но и човек трябва да е малко или много отговорен,както и да респектира и уважава съседите си,което не е много характерно за българина и за тва не може да осмисли плюсовете на тва да живееш в къмюнити.нали знаеш-те ше ми кажат аз кво да правя..........
аз съм живял в такъв комплекс и да ти кажа честно по ми харесва от собствена къща с голям двор,дето трябва аз да го подържам.(мързелив си падам).
а ако не го подържам,съседите жив ще ме изядат......
та дори могат и да викнат специален екип да го подържа и аз да си плащам,ако се оплачат в местната управа.
такива са законите в сащ-имаш ли собственост-трябва да се грижиш за нея.ако не-сами ти изпращат и ти си плащаш като пич.

Абу,не си прав,че тези комплекси са на първа линия до натоварени улици.те са като отделни комплекси и се водят резиденшъл ерия.или-само собствениците използват тези улици,както и няма нито магазини,нито търговски площи-само собствениците.
тъй като в сащ всеки си има кола-разтоянията не са проблем и обикновено кварталите с къщи и таун хауси се водят резиденшъл(само живеещите използват улиците).тва разбирасе е в събърбите(предградията). в самия град е по друго,но там и живеят предимно мексиканци и по бедни преселници.


Re: Редови къщи и имат ли те почва у нас?
14-02-2008 - 09:32:25
Много хубаво, че Пешо подметна тази тема, защото и аз се чудя как така не им хрумна на "предприемачите" да го разработят този сегмент за толкова години вече. Някой има ли поглед колко такива комплекса има завършени в София въобще?

Иначе аз съм живял в "таунхаус" в Далас и много ми хареса и концепцията и изпълнението. Никакво изложение нямаше към никаква голяма улица - точно както Асен казва - това си е тих резиденшъл, като е заградено цялото (контролиран достъп тип бариера smiling smiley ). Целият комплекс беше страшно функционален и ненатрапчив като архитектура и устройство. Всички къщички бяха с лице/вход към много приятен вътрешен двор (courtyard) с японските дръвчета, големи саксии и тревичка - никакъв кич или изхвълряния - всичко в един хомогенен стил. Типично разпределение - хол, кухня и балконче/дворче (patio) на партера и две спални + 2 бани горе. Наем $750, в който влиза газ, ток, вода и поддръжката на общите части (circa 1999). Като цяло супер тихо и споко - много добра алтернатива на апартамент на същата цена!

Това, което ме дразни в СФ, е че подобни комплекси ги позиционират в "мега-лукс" категория, като често ги изпълняват в подобаващо кичозни варианти за подсилване на ефекта. Кога ли ще се сетят кое какво е?!
Re: Редови къщи и имат ли те почва у нас?
14-02-2008 - 10:49:43
Дедепене, такъв комплекс на 25 дка е комплекса Бокар, както казах в началото на темата - завършен е; друг имаше в Бъкстон на фирма АДА, но с по-грозни кубични къщички. Сигурно има и други в София.
Що се отнася до поддръжката - това важи за всички имоти у нас, лошото е, че засега никой не може да те задължи, а би трябвало с покупката на имота да подписваш договор и за поддръжка. Ако не го спазваш - глоба или напускаш. Но това у нас не може да стане...
Всъщност поддръжката за какво е - най-вече да се чистят вътрешните улички, да се поддръжат подземните комуникации при аварии, уличното осветление и настилка... Всичко друго е работа на самите собственици - градинките, вътр. почистване и др.
В Испания имало практика да се отделя едно малко жилище там тип боксониера за "кмета" на такъв комплекс - и той се грижи за всичко, вкл. за плащане битовите сметки, наемане чистачки, градинари и пр., разбира се - собствениците си плащат тези разходи и някаква не много висока заплата на този кмет.
Мисля, че това спокойно може да се организира и тук, и сигурно го има някъде, не зная ?!
Re: Редови къщи и имат ли те почва у нас?
14-02-2008 - 12:10:59
не мога да го намеря дори на картинка този комплекс на Бокар....обаче гледайте как 80м2 в строеж се харчат за 1 лимон долара :}

[www.mirela.bg]



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-02-14 12:13 от dedepene.
Re: Редови къщи и имат ли те почва у нас?
14-02-2008 - 12:50:25
avatar
Редовите къщи имат почва у нас и според мен тепърва ще се строят и продават.
Аз ги одобрявам.

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Редови къщи и имат ли те почва у нас?
14-02-2008 - 14:34:33
Аве как е това "редови къщи", ама на английски? Защото като пуснах в търсачката "ordered houses" първото което ми изкара беше "Cheap properties for sale - Hundreds of properties All around Bulgaria".
Иначе като потребител съм против това, което според мен значи редови къщи - за брокерите обаче със сигурност трябва да са нещо много суперско - навързани са като свински черва и ако продадеш една, тя сигурно ще повлече и другите!
Re: Редови къщи и имат ли те почва у нас?
14-02-2008 - 17:19:43
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход