Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

кога се плаща комисионната на АНИ при покупка на имот

Публикувано от dessy2008 
кога се плаща комисионната на АНИ при покупка на имот
10-03-2008 - 12:36:24
Здравейте,
за първи път ще купувам имот, с агенция. сега брокерката ми се обади и ми каза, че комисионната й се плаща при подписване на предварителния договор. а ако не се подпише окончателен - нотариален акт? и тъй като документите на имота са от миналата година, ще се вадят нови, които аз ще видя при окончателното подписване/покупката.
интересува ме какъв е реда.
досега съм наемала апартамент през агенция, и там ми е ясно.
Re: кога се плаща комисионната на АНИ при покупка на имот
10-03-2008 - 12:43:31
Имате ли договор за поръчка с агенцията?
Re: кога се плаща комисионната на АНИ при покупка на имот
10-03-2008 - 12:45:42
avatar
dessy2008 Написал:
-------------------------------------------------------
> Здравейте,
> за първи път ще купувам имот, с агенция. сега
> брокерката ми се обади и ми каза, че комисионната
> й се плаща при подписване на предварителния
> договор. а ако не се подпише окончателен -
> нотариален акт? и тъй като документите на имота са
> от миналата година, ще се вадят нови, които аз ще
> видя при окончателното подписване/покупката.
> интересува ме какъв е реда.
> досега съм наемала апартамент през агенция, и там
> ми е ясно.


Плаща се при подписване на предварителен договор. Ако не се сключи окончателен,то ще е по вина на някоя от страните,а изправната страна ще получи компенсацията, посочена в договора. Обикновено тя е в размер на капарото,а то е 10% от продажната цена.
Прочети си предварителния договор.
Re: кога се плаща комисионната на АНИ при покупка на имот
10-03-2008 - 12:46:54
не, нямам. видях имота в интернет, обадих й се, и отидохме да го видим. после ходихме още един път, но без нея, и й се обадих и й казах, че ще го купуваме.
това, което ме притеснява е, че този имот вече един път е бил обявяван за продан, но собствениците са се отказали в последния момент.
затова аз настоях за предварителен договор, ако се отказват - да се отказват сега, а не пред нотариуса, както е станало преди - не са отишли.
Re: кога се плаща комисионната на АНИ при покупка на имот
10-03-2008 - 13:09:07
добре, комисионната се плаща при подписване на предварителен договор.
но за предварителния договор какви документи са нужни?
адвокатът ми каза, че трябват актуални 2008 година: скица, данъчна оценка и удостоверение за тежести.
а брокерката, че всичките тези документи се представят пред нотариуса.
така ли е?
каква ми е гаранцията, че документите ще са ок?
Re: кога се плаща комисионната на АНИ при покупка на имот
10-03-2008 - 13:16:08
Не случайно ви попитах,тъй като,в този договор за поръчка са описани ангажиментите на агенцията към вас,срещу които те получават комисион.Доверявайте се на документи,не на благи думи.А за предварителния договор,прочетете поста на Камелия.
Успех!
Re: кога се плаща комисионната на АНИ при покупка на имот
10-03-2008 - 13:20:02
avatar
dessy2008 Написал:
-------------------------------------------------------
> добре, комисионната се плаща при подписване на
> предварителен договор.
> но за предварителния договор какви документи са
> нужни?
> адвокатът ми каза, че трябват актуални 2008
> година: скица, данъчна оценка и удостоверение за
> тежести.
> а брокерката, че всичките тези документи се
> представят пред нотариуса.
> така ли е?
> каква ми е гаранцията, че документите ще са ок?


Брокерката е длъжна да ти направи проверка за тежести преди да се подпише предварителния договор. Без да видиш черно на бяло,че няма тежести,не подписвай. Виж и документа за собственост-оригинал. Трябва да го донесат при предварителния договор. Скица и данъчна оценка са необходими при изповядване на сделката,но виж старата скица-дали графичните данни от нея съвпадат с тези от н.а.
Редно е,ако искаш предварително да покажеш документите на адвокат,да ти осигурят възможност. smiling smiley
Re: кога се плаща комисионната на АНИ при покупка на имот
10-03-2008 - 13:23:53
Интересно!Имате адвокат,а търсите мнение от форума!
Re: кога се плаща комисионната на АНИ при покупка на имот
10-03-2008 - 14:36:33
Lujat te ce komisionnata se plashta pri predvaritelnia dogovor, vijdal sum mnojestvo brokeri vzeli si komisionnata i otsvirili klienta - nito idvat pri notariusa, nito osigyriavat otstreshnata strana. TAKA CE DAI IM KOMISIONNATA NA 2 PUTI I GO ZAPISHI I V DOGOVORA S AGENCIATA 50% OT KOMISIONNATA SLED PODPISVANE NA PREDVARITELNIA DOGOVOR, DRUGITE 50% SLED IZPOVIADVANE PRI NOTARIYSA I KOGATO VSICHKO PO SDELKATA E NARED smiling smiley smiling smiley AKO NE SE SYGLASIAT NA TVOITE USLOVIA SI NAMERI DRUGI, NO TE NE BIHA TE IZPUSNALI ZA NISHTO NA SVETA, TAKA 4E NAI V NACALOTO MOJESH I DA GI PROBVASH KOMISIONNATA SLED SDELKATA PRI NOTARIYSA, NALI SI IMAT DOGOVOR S TEB NIAMA OT KAKVO DA SE PRITESNIAVAT !!!! :g: :g:
Re: кога се плаща комисионната на АНИ при покупка на имот
10-03-2008 - 15:03:11
До komin4e (88.203.248.---) Дата: March 10, 2008 01:23PM
Интересно!Имате адвокат,а търсите мнение от форума!

Адвокатът ми е много против брокерите, защото само искат разни неща, а нищо не правят, и после той оправя бакиите им.
Искам да знам как са точно нещата.

Досега съм наемала три апартамента в София. Бях доволна от брокерите, и съм си плащала комисионните, но всичко ми е било в границите на логичното.
Сега ме притесни това, че адвокатът казва едно, а брокерката съвсем противоположно.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход