Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

ЮРИБОР

Публикувано от mimat57 
Re: ЮРИБОР
10-02-2009 - 11:31:18
Въпросът ми не е точно за тази тема, но да не отварям нова ...
Предлагат ли банките в България ипотечни кредити с фиксирана лихва (оставаща постоянна до края на заема)? Колко процента от заемите са с такава лихва? Защо тук се обсъждат само заеми с променлива лихва?
Re: ЮРИБОР
10-02-2009 - 11:44:45
Не знам Барба...не съм чувал!
Re: ЮРИБОР
10-02-2009 - 14:35:36
Булбанк имаха такъв продукт преди време, но в момента, доколкото зная най-доброто, което може да договориш е условие за промяна на лихвата при движение на бенчмарка с повече от х% или х базисни точки (второто не се използва в масовите договори, че не го разбират) Бенчмарка е или Юрибор или Либор или ОЛП (тук също има подхлъзвания - оказва се понякога че бил не оня ОЛП а някакъв на конкретната банка). И върху това има надбавка.
Така е направено, че все могат да те изклатят, или ако се вдигне котвата(бенчмарка) или като променят в един момент надбавката в резолтат на условието записано с малко букви в 99.9% от договорите - че банката може да променя условията по всяко време.
Вече споменах - който плаща той поръчва музиката. Поне у нас и засега.
Re: ЮРИБОР
10-02-2009 - 17:47:57
Стефане, а чисто хипотетично не е ли правилно да има регулатор, който да не позволява да има клауза в договора , че банката има право да променя лихвата едностранно?
Малко в сферата на мечтите ми е мисленето в момента, но нали държавата съществува не за да събира данъци като мутра, а за да регулира обществените отношения...
Re: ЮРИБОР
10-02-2009 - 18:06:07
Estestweno 4овек, че е праилно и ще стане, надявам се, както задължиха банките да не събират такси по предсрочно погасяване засега само по потребителските кредити, така и ще ги задължат и по ипотечните вероятно, както и да не си позволяват своеволия... Но виж, това е договор, всеки е свободен да избере - да приеме условията или да не ги приеме. Съгласи се, че банката също има право в известна степен да иска да се подсигури - тя дава кредит за 20 -30 години, кой ще се наеме да прогнозира къде ще са нивата тогава, след 5-10-15 год? Просто не е възможно да обезпечиш(хеджираш) такъв риск, поне не у нас с нашите инструменти на т.нар. пазар... Но само след няколко години, като се приеме еврото - аз вярвам, че до 15 ще стане, е тогава тези неща ще отпаднат автоматично.
Не веднъж съм споделял тук, че съм убеден, че Евросъюзът е най-доброто нещо, случило се на България за последните 140 години... Няма само хубаво на света, но тук балансът е оптимален. А и ни дойде навреме. Просто, за съжаление нашето поколение няма да успее да бере плодове, но... съдба...
Re: ЮРИБОР
10-02-2009 - 18:07:37
но нали държавата съществува не за да събира данъци като мутра, а за да регулира обществените отношения...

По тоя въпрос могат да се изпишат две-три цистерни с мастило!
Re: ЮРИБОР
10-02-2009 - 19:14:51
Все пак едно е да обвържеш лихвата с някакви по-ясни правила като Юрибор+ твърда надбавка, друго е да пише "при промяна на пазарните условия".
Както и да е - ще дойдат по-добри времена за другите след нас. На нас пък ни се е паднало да сме били участници в нещо голямо и значимо и ако не друго то ще има за какво да разказваме на внуцитеsmiling smiley
Re: ЮРИБОР
11-02-2009 - 11:28:08
4овек, измазах! Стана много хубаво, само дето без финиш не става за латекс, пак излезе много прав. Трябва си колор и шкурка, факт. Освен ако не мина на пръскан латекс с дозатор на капки, така ми е направен апартамента в къщи, финиша е прозрачен лак и после може да си миеш, ама наистина с течаща вода стените с шампоан... Верно, обаче че запечатваш всичко доживот... Но основата там няма значение, става като релефно пано и стои много красиво, особено ако са рапки с различна големина и вискозитет. май работата ще ми излезе толкова, колкото да платя на конвенционален бояджия за шпакловките с кит и шкуренето...
Ще видя..
Сори за оф-топика
Re: ЮРИБОР
11-02-2009 - 12:03:31
И аз се извинявам за оф-топика - сега не се подвеждай , че трябват две ръце шпакловка. Това което трябва са поправки по грубите места (може с шийт рок, колор кит, сатен или каквото и да е друга фина шпакловъчна смес) съвсем тънко за да не стане на вълни, защото мазилката е теглена с мастар, а шпакловката се прави с маламашки и става по-крива, след това шкурене (за да се занулят местата където е нанесен нов материал) , след това грунд (може и непрофесионално с разреден латекс), след това една-две ръце бяло преглеждане за дребни поправки на места (латекса показва къде ще се вижда) , още една ръка бяло (или грунд) върху поправките и след това цветовете.
Тъпото е , че трудно ще накараш майсторите да изпънят горните условия все ще искат да шпакловат за да изкарат някой лев отгоре.
Имай предвид, че няма смисъл от супер фина основа , защото латекса така или иначе ако се нанася с мече е по-грапав от такава основа.
Re: ЮРИБОР
12-02-2009 - 11:28:42
4овек, благодаря за съветите!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход