Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

ЮРИБОР

Публикувано от mimat57 
Re: ЮРИБОР
09-02-2009 - 10:47:47
Tresor,
преди да се ядосваш на държавата, че била малоумна, що не погледнеш каква е разликата между държава с пазар на ликвидността и пълноценна ЦБ и нашия? - Справка Закона за БНБ. И ще разбереш, надявам се, или поне ще ти просветне отговора на въпроса защо у нас БНБ НЯМА възможност да провежда парична политика и да ОПРЕДЕЛЯ както в "нормалния", по твоите думи, свят основната лихва. Именно да определя - тоест събират се УС (на ЕЦБ, на Банк оф Ингланд, на ФЕД и т.н. нормални) и решават - от утре лихвата ще е толкова, понеже така и така. Гласуват, решават и правят пресконференция, отговарят на въпроси и обосновават решението си Така е и в държавите с плаващ курс на валутата. У нас това не може да стане, у нас процентът, определян от БНБ е всъщност едно просто изчисление на нивата за месеца на краткосрочни депозити - Леонията, търгувани между банките, които БНБ публикува на месечна база. Нищо повече. Ето затова терминът "определяне" е подвеждащ, по-скоро действието, което тук се прави е изчисляване и публикуване.
До преди две години (ако не бъркам) този процент се изчисляваше по друга методика - на базата на постигнатата доходност по ДЦК на аукционите, но впоследствие се реши, че настоящият метод е по- ясен и говорещ за лихвените нива...
Затова не е ситуацията като в "нормалните " държави с нормалните централни банки.Такъв е законът просто..
Борд....
Според закона за БНБ тя не може да отпуска кредити, не може да репира (да прави репа, понеже репото е вид кредит), може единствено да купува и продава валута като така налива или дърпа левове , както и да борави с МЗР-то. Тоест инструментите й за парична политика са отрязани в условията на борда.
Това е положението...

Именно в този смисъл Хъмпи е прав - наистина е ПАЗАР, не БНБ намалява лихвата, тя само регистрира намалението на лихвата на междубанковия пазар.
Това трудно се разбира от журналягите по вестниците, не знам защо. И пишат глупости...



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2009-02-09 11:04 от StefanB.
Re: ЮРИБОР
09-02-2009 - 12:52:17
Здравейте ,*sos*
Може ли някой да ми обясни какво означава "С подписването на настоящия договор кредитополучателят дава неотменното си и безусловно съгласие ,при промяна на пазарните условия, банката едностранно да промени лихвения процент по кредита, за което същия ще бъде уведомен в едномесечен срок..."
Дали банката може само да вдига лихвата при тези условия? Какви са сегашните пазарни условия? И при условие, че не съм уведомена нито писмено нито по телефона, а едва месец след като съм си платила вноската ми се обадиха да ми кажат ,че съм в просрочие защото вноската била вече с 100 лв. повече ?Какви са ми правата или да не съм спала като съм подписвала договора?
Re: ЮРИБОР
09-02-2009 - 17:09:38
Точно така Стефчо!
Верен извод!!!
Това е то - НЕЗАВИСИМА ЦБ в още по-независима ДЪРЖАВА!
А ВБ - невъзможно е да падне .... само дето може да се ПРОМЕНЯТ
[основни] PARAMETRI по него, но това са досадни подробности, нали *beer*
Re: ЮРИБОР
09-02-2009 - 18:08:28
Tresor,
тая лакърдия с борда не ми се почва, честно, всеки си има мнение по въпроса, достатъчно е дъвкано, каквото и да се каже може да се оспорва и да се върти като кокошката и яйцето. Безспорно е следното:
1. Борда е въведен със закон и може да бъде свален само със закон. Той фиксира курс 1 дем=1 лв, съответно 1 евро = 1.95583 лв заради курса на ЕЦБ 1 евро=1.95583 дем.
2. Не може да се променят параметри по него относно валутния курс ОСВЕН посоката на спреда купува-продава (0.5%), а именно, понеже не е фиксирана в закона посоката спрямо котвата 1.95583, напълно възможно е вместо курс КУПУВА на БНБ 1.94605 и 1.95583 за евра в брой да се приеме от УС от утре сутринта да стане КУПУВА 1.95583 и Продава съответния процент (0.5% фирсиран в закона)над него. Нищо повече не би могло да се промени БЕЗ РЕШЕНИЕ НА ПАРЛАМЕНТА, говорим за законов ред. Е, ясно, че принципно всичко е възможно в БГ, ако дойдат партизаните може и 1/1000 курс да сложат, но тук говорим за законов начи все пак имаме претенции за европейска страна и не е като преди 10 години, не си ли съгласен?
3. Ако някой пипне курса си отива, това е ясно на всеки... А дали има интереси които си заслуватат вече не зная, това е друга бира... Но да не говорим чсни неща.
Така че, всеки си решава сам дали и доколко вярва на логиката.
Не казвам, че винаги се случват логичните неща, но това е мое мнение...
Колкото до държавата - тя според мен никога не е била независима нито преди нито след 1876, 1944 или 1989. Ние сме малка държава и за да ни има трябва да сме с някой, та независими не сме били, няма и да бъдем.
Виж с Центр. банка нещата са други, според мен, да, за мен ние имаме независима централна банка, една изключително отворена и модерна институция и само човек който няма поглед върху нея би си позволил да поставя това под съмнение. Ти, ако правилно разбирам, иронизираш това, но това е твое право и твоят поглед, аз твърдя противното на базата на опита си. Повече нямам какво да добавя.

Лала Бум, наистина е добре да четеш преди да подпишеш, но и да четеш едва ли ще успееш да промениш нещо... Просто който дава парите поръчва музиката.
Освен да се ожалиш на изпълнителния директор, АТБ, Защитата на Потребителите и в Банков надзор едновременно с копие до твоята банка, че не те е информирала надлежно че ти променя условията и да се надяваш да хване декиш, друго май не ти остава... Но пробвай, може и да се получи нещо.
Успех!
Re: ЮРИБОР
09-02-2009 - 23:26:41
Стефане, наскоро гледах данните за М1 агрегата, даже си правих графика...много интересна "чупка" се получава в графиката...за 2008 за първи път от десет години няма увеличаване на кеша...дори е надолу! И друго което гледах е че почти се припокриват М2 и М3...нали разликата между двата е в срочните валутни депозити...много се учудих наистина!
Re: ЮРИБОР
10-02-2009 - 09:50:09
Не, преди да правиш графики си изчисти методологията. иначе не знам какви чупки ще видиш.... Срочните валутни депозити са част от разликата, но не само тя, тук се изкривява картинката...
M1 са тесните пари, най-ликвидните използвани за разплащане - О/н в лв и валута. Те, заедно с квазипарите (депозити до 2 год и тия с предизвестие, както и спестовните до 3 месеца) са М2, а М3 - това е М2 плюс най-нисколиквидните т.нар. "търгуеми инструменти" - репа, акции и дялове на фондове...

И що се хабиш да правиш графики, влез в сайта на "зависимата " централна банка, ще се оринеш в цифри и отчети, на хората за това им плащат, ама няма кой да чете.. Там пише всичко, ненапразно казвам, че това е най- прозрачната институция.
Друг ве въпросът ако поставяш под съмнение данните, но не пречи да сравняваш с други източници, уверявам те, че няма разлики.
Излиза, че или имаме супер заговор и конспирация в государството и всички лъжат, или просто цифрите са такива, вече изводите всеки си прави сам.. Аз твърдя че е последното.

Колкото до 2008 и намалението на кеша - ами банките това им е работата да дават пари. А до края на първото полугодие кредитите вървяха яко, даже до 3-ти куортър. Естествено, че при юрибор 5 и цена на кредита 10 и финансиране отвън 3-3.5 е най-изгодно да бухаш кредити за да вържеш бюджета. Към края на годината гърците се подплашиха, че кризата идва и спряха да наливат, унгарците също, италианците и те с техните проблеми и намаля външния поток. Да, ама тук от МЗР отпуснаха кеш, сега наливат през ББР целево за да да има за конкретни проекти...
Абе не е цвете, но не толкова черен дявола...Нисля, че ще издрапаме и се взимат правилни мерки. За мен системата е ОК,засега, ако има проблеми те са привнесени и ако не я съсипят с безхаберни решения нещата ще вървят.
Последното е уорнинга...
Re: ЮРИБОР
10-02-2009 - 10:26:56
Стефане нещо не си ме разбрал! Знам какво представляват агрегатите. Данните ги взимам от сайта на БНБ www.bnb.bg...не съм се счупвал да смятам нищо! Изкарах редовете за трите агрегата в ексела, това става точно за 15 секунди, и ето я картинката!

Re: ЮРИБОР
10-02-2009 - 10:47:30
Храбър, просто сам задаваш въпрос дали разликата между 2 и 3 са депозитите, отговарям, че не са САМО. Това е графиката, съгласен, на базата на паричния отчет.
Е, какво е интересно, просто е отразен факта на вкарването на свободния ресурс в различни инструменти - до март-април 2008 продължаваше наливането на свободни средства на борсата, много хора още вият и държат акции с 300% загуба - какво да ги правят.
Други купуваха имоти до средата на годината, не за да живечт там а за да прадат скъпо.
Тоет вадеха от сметки и излизаха на пазара за активи, различни.
Графиките ти го показват..
Какво е интересно, в смисъл какво намираш в това, което да те притеснява повече от широко известното - кеша е кът, междуфирмената задлъжнялост расте, икономическата активност се свива, ще има фалити, сливания и т.н....
Това ли искаш да кажеш?
Re: ЮРИБОР
10-02-2009 - 11:00:24
През целият период...айде да кажем от 2003-2004 насам, хората купуват акции и наливат в имоти...М1 расте това е очевидно...до 2007 когато какво става не знам, ти си по навътре трябва да кажеш, това ми беше първият въпрос. Аз си го обяснявам като изтегляне на пари от обръщения от страна на БНБ за да се спази правилото ХмилиардаЕвро=1,95583Х милиарда лева! А другият ми въпрос беше свързан с М2 и М3...те почти се препокриват...къде са валутните срочни депозити(в обема на М3), защото от тук излиза, че такива НЯМА!
Re: ЮРИБОР
10-02-2009 - 11:27:53
Не съм се ровил толкова надълбоко, а и не съм тесен специалист по въпросите на Банково управление, Храбър, така че не бих казъл, че в този аспект мога да съм полезен. Но гледайки цифрите, аз си го обяснявам с това, което споменах - истерията от лесните печалби на борсата и пазара на НИ, вкарването от все повече народ на все по-големи суми там, включително и временно свободните средства от депозитите в банките, това от една страна. От друга, предкризисната еуфория на растежа - икономиката работи на пълни обороти, увеличена нужда от инвестиции за разширяване на бизнеса и отново липса на свободни средства, те се вкарват веднага в активи - примерно нови автобуси за транспорта, нови камиони за строителните фирми, машини, нови офиси, нови магазини и разширяване на съществуващите и т.н., инвестиции за обучение на персонала, повишение на заплатите (нечувано за 2008 в сравнение с предходните години ) и т.н. Това за фирмите - малки и големи.
Тоест ресурса излиза от банките и се инвестира.
Отделно с повишаването на оборота и активността , мисля, все по-голяма част се стреми да бъде изпран докато още може (ДДС-та, схеми счетоводни) и/или заделен като спестявания под дюшека в евро - изтеглянето на левове от БНБ е на практика продажба на евра, а те са нетен продавач за миналата година, доколкото помня, а иначе регулирането на обращението - обикновеното изтегляне (изключвам подмяната на негодни) си е работа на специалистите занимаващи се с регулацията на обръщението, а то е чиста функция на споменатата от теб формула, в най-груб вид.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход