Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

ЮРИБОР

Публикувано от mimat57 
Re: ЮРИБОР
14-02-2009 - 18:55:21
Какво става тук confused smiley Въпросът беше кога ще падне лихва вързана към юрибора moody smiley
Договор с Пиреос от 06.10. и в него е посочено "... годишен лихвен процент в размер на 6.4%, равен на базовия ... валиден след 15.08. ... формира от тримесечния юрибор плюс надбавка от 2% ... банката има право ... да променя размера ... в случай, че тримесечния юрибор достигне нива с 0.25 процентни пункта по-високи от посочените..." При така посочените конкретни цифри какво се получава към 14.02. moody smiley
CR
Re: ЮРИБОР
16-02-2009 - 13:19:19
mimat57 Написал:
-------------------------------------------------------
> Какво става тук Въпросът беше кога ще падне
> лихва вързана към юрибора
> Договор с Пиреос от 06.10. и в него е посочено
> "... годишен лихвен процент в размер на 6.4%,
> равен на базовия ... валиден след 15.08. ...
> формира от тримесечния юрибор плюс надбавка от 2%
> ... банката има право ... да променя размера ... в
> случай, че тримесечния юрибор достигне нива с 0.25
> процентни пункта по-високи от посочените..." При
> така посочените конкретни цифри какво се получава
> към 14.02.

вие не сте с плаващ лихвен процент и никога лихвата ви не е била обвързана с изменението на юрибор.
вие сте с фиксиран лп 6,4%, който в момента не е 6,4%, а е 7,65% или 7,15% в зависимост от това дали имате месечна или годишна такса.
Re: ЮРИБОР
16-02-2009 - 19:19:15
Увеличиха го, когато юрибора скочи, няма ли да го намалят сега confused smiley
Re: ЮРИБОР
17-02-2009 - 11:32:45
mimat, както си го цитирал, ако наистина е визирано само изменение нагоре, едва ли ще се сетят за обратното... А и да се сетят, там не е споменато, така че плащаш най-високата цена и винаги ти се коригира на по-висока , ако има, но ако падне , не пада. Странно нахално ми се вижда, но лично аз от гърците всичко мога да очаквам..
В крайна сметка сам си се подписал... и тогава си гледал колко е изгоден кредита, е, подробностите са ти убягнали.
Става като лакърдията има ли нужда от брокери, ерго кредитни консултанти...
Сега освен да се възмущаваш, друго не виждам как..
Прочее, 1.975 е вчерашния 3м юрибор...
CR
Re: ЮРИБОР
17-02-2009 - 12:22:52
> mimat57 Написал:
Увеличиха го, когато юрибора скочи, няма ли да го намалят сега
>

Когато сте теглили кредита в България влизаше външен ресурс от банките майки. Сега такъв няма. Юрибор може да е под 2%, но банките привличат евров ресурс на депозитния пазар на 3 пъти по-високи лихви. Съответно няма как да ви се намали фиксираната лихвата, просто защото няма евтини евра отвън.

Прости пазарни закони.



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2009-02-17 12:24 от CR.
Re: ЮРИБОР
17-02-2009 - 13:05:36
CR, не знам кой депозитен пазар визираш... 3 ПЪТИ, както се изразяваш по-високо от 3м юрибор е 6, от еония - 3.60, няма такива цени по пазарите, говоря за международните валутни пазари, не за лихварите в БГ или примоциите на гише в българските банки за парите на баба Пена.
На онези пазари всичко си има цена и затова са ликвидни, ане като нашта фодова борса, дето цената била 10 например, ама няма кой да ти купи на нея, но тя е 10... Да не пада много, че лошо, гледат ни хората...
просто в условията на кризата се увеличи премията за риск. И ако преди беше Х сега е Х+200 базисни точки и нагоре. А че банките у нас са клонове и нямат линии да вземат от друг освен от майката е друга бира и точно сега трудно ще им се дадат, а и те са никой - майката оперира навън, те си комуникират с нея.
И като капак на всичко - Леонията (цената на овернайт левовия ресурс) от средата на декември до оня ден бе само надолу - от 5 на около 2.90, а левът е конвертируем във всеки момент през БНБ, да ама на чуждите, особено гръцките банки не им се стои на левове и суапират вальорите днес-спот, така че да се все в еврови позиции, освен необходимите плащания на клиентите.
Това е и причината да има безумни обороти в БНБ, там информацията се дава за деня и операциите на трейд дата и валъор не се виждат отделно. И човек може да се подведе с изводите.
Та, да не влизаме в детайли - ресурс има, съдейки по движението на междубанковите лихви. Да, отвън няма заради кризата и това е проблем , безспорно, но в системата за визирания период е имало достатъчно пари и са се предлагали повече, отколкото търсили - факт.
От седмици Леонията е обратно - има бюджетни плащания.
CR
Re: ЮРИБОР
17-02-2009 - 17:00:04
пич,
и зад 1000 хеджа, леонии и прочие неясни за повечето хора думи не може да скриеш фактите. а те са отвън привлечен ресурс не влиза. а вътрешния е скъп.

на ти едни "негърци"

депозити ДСК

сега наплюнчи калема и сметай три по две колко и е ли то по-малко от 6.8%.

ДСК имат най-много привлечени ритейл депозити открай време. щом те пускат такива промоции, сети се сам какво правят останалите, чийто проценти от баницата са в пъти по-малки. други сайтове няма да ти давам.

като вземаш пари назаем /депозити/ на 6, няма как да даваш назаем /кредити/ на 4, шото юрибора бил 2.

проста и елементарна математика, където сложните обяснение не вървят. *beer*
Re: ЮРИБОР
17-02-2009 - 18:17:10
ОК, CR, схванах полета на логиката ти, но според мен ти убягва една малка подробност, а именно какъв е процента на привлечените средства от граждани в общия обем на пасива на банката - произволна вземи, на всеки сайт имаш публикуван баланс и отчет.
Да, намаля външното финансиране, да отчета е за минал период - най-пресните са за 2007 щото одиторите още работят по тези за 2008, но някои от големите публикуват и полугодишни такива.
Тогава ще ти светне колко точно е теглото на тези средства и как не е релевантно да смяташ, че срещу прИмо-депозита на 10 първите 3 месеца стои 5 ипотека.
при това сега именно по тази причина се надпреварват банките да правят промоции и инспирират туризма на вложителите.
А унгарците не са много различни от гърците. Български банки има само две, знаеш.. другите се конкурират и за да оцеляват трябва да се равняват помежду си, банкери-алтруисти аз поне не съм срещал...
Със здраве, ПИЧ!
Re: ЮРИБОР
18-02-2009 - 09:07:06
Това, което обясняваш не са прости пазарни закони - простите пазарни закони са следните - продаваш за толкова за колкото ще купят. Преведено в случая това означава - увеличават лихвите, защото в момента в България клиентите на банките няма от къде да рефинансират и са притиснати до стената.
Някои хора го наричат изнудване. Други го наричат успешен бизнес.
Дано си извлечем поука и бъдем по-разумни в бъдеще.
Никакво доверие на лихварите - отваряйте си очите на четириsmiling smiley
Re: ЮРИБОР
18-02-2009 - 13:25:34
4овек, мисля че изнудване е силно казано, макар че има някакъв резон някой да обвини банките в картелно споразумение, друг е въпросът дали и пред кого би испял да го докаже/ Банковата система движи света, в крайна сметка и освен великия Сорос за друг не знам да е успял да я изработи, при това и той го прави не с мушмули а с почти милиард паунди... преди май станаха вече 19 години...
Тук нещата са, разбира се по-скромни като мащаб, но не по-малко сериозни. Сметката не беше сложна до сега - банката обслужва клиенти - на дребно и корпоративни. Главно вторите движат пасива дори и в най-големите банки с клон на всеки ъгъл, дребното е трудо-, енерго-, реурсо-, заплато- и т.н. - емко, но без него не може, защото хората са брънките в корпорациите, при това сериозният бизнес предполага услуга от-до, от корпоративото обслужване сметки, акредитиви, инвестиции, гаранции, през превод на заплати до кредитни карти и потребителски кредити на персонала. Оттам и депозитната дейност, обхващаща вече и баби, щерки, внучки и т.н., изграждане на МРЕЖА, изпипване на детайл, прецизна работа с тарифите - добри условия за едни но не особено добри за други, при промяна на конюнктурата леки корекции със задължително запазване на баланса на макрониво, щото резултата да е все нагоре...
Дотук добре, но за да работи банката трябват пари, нали. Е, като всяко предприятие тя работи с основен капитал и оборотен - в случая при нея са привлечените средства. Главен дял там имат големите клиенти, както и институционалните клиенти - общини, министерства,ведомства, те са бюджетни разпоредители и е много добър бизнес ако успееш да ги привлечеш.
Инвеститорите отвън са друго добро перо. И отделно пари, влизащи от мама - средства на хед офиса зад граница, които търсят винаги горещите точки за да се умножат.
С бума последните години, особено в НИ в БГ, както и в други сфери и проекти, тези пари влизаха. Част от тях бяха наистина такива, други на офшорки - по познати схеми.
Да де ама идва кризата отвъд океана, пренесена в Европа чрез мултинационалните компании и банки. Вече доверие няма, пари също няма в обръщение толкова, банките си ребат линиите и превят грандиозни обеми с централните банки, защото ги тресе параноята ако ги разменят помежду си дали ще си ги получат на падежа. Хед офисите почват да търсят трескаво пари и да събират раздаденото тук и там, да отлагат вече финансирани проекти и да изтеглят ресурса. Е, у нас се случват такива неща, както с изтеглянето, така и със спирането на финансиранетом а от друга страна заради борда и фиксирания курс не е възможно да девалвираме валутата (сменим разменния курс и отразим ново съотношение) да облекчим напрежението, както го правят всички в Европа на подобен на нашия хал - Унгария, Румъния, Чехия и т.н. Любо Христов е написал много добра статия по тоя повод днес в "Дневник", мисля на инвестора са я постнали, струва си да се прочете.
Та, покачването на цената на кредита е сложно действие с много компоненти., като намалелият ресурс е само една от тях. Тук има и очаквания и нов поглед върху риска и преоценка на вече поетите ангажименти и така нататък, тоест изнудване би било ако ситуацията бе същата като преди няколко месеца и банките бяха спрели кредита за да притиснат субекта и после да го принудят да предоговаря за да му го дадат пак... Не е съвсем така, банката следва да защити интереса на вложителя (освен и собствения) и затова налага ограничения първо и после казва - аз приемат тази цена за разумна при новите условия, ако искате да ползвате парите при тези нови условия, ваши са, ако не - не съм склонна да рискувам повече при онези условия, понеже ги няма..
Е, дали и доколко банката е склонна да раздели цената на лошата нова ситуация с кредитоискателя или клиента е друга песен. Някои повече, други по-малко, някои качват тарифи, други проценти, трети съкращават и го отнасят клиенти, служители, абе обществото като цяло. Целта е да се запазят парите на вложителите, затова казвам, че няма банкер алтруист, може да раздава ама неговото си, не корпоративното(на банката), ако има склонност - не е за банкер. Той работи в едно произвоство и това производство произвежда пари и опосредства движението им, което е в основата на икономическия живот. Клатят ли се банките, клати се цялата система, ето затова е стремежа да не се допуска... и затова като дойде зор дори и в Америка дето собственика е цар и социализъм е лоша дума, не като в стара Европа, в крайна сметка държавата омете труповете и пусна водата. Така става и в Европа сега, така става и в нашто алко государство - държавата помага. А че някой можел да намаже - въпрос на манталитет и дисциплина е, да може, но може и да не му се размине, стига да не е на ниво над недосегаемото. А дали има такова и дали кой и доколко може да се възползва от евентуално такова е отговорност на гражданското обществото - ако е допуснало да се създаде това недосегаемо, значи е незряло и следва да се вземат мерки да не го допуска занапред. Лощото е че не става от днес до утре, не един народ е извървял този път и поколения са го изстрадали. За съжаление май сега сме на подобен етап. Кога ли прехода в БГ ще свърши (ако е почвал изобщо, както някой се смееше горчиво..)



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-02-18 13:29 от StefanB.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход