Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

US-издание: В България има ”имотна пирамида”

Публикувано от naughty 
US-издание: В България има ”имотна пирамида”
30-11-2007 - 15:50:16


"Цените на недвижимите имоти в България са силно раздути и скоро ще спаднат рязко.
Това, което става в момента в България е "имотна пирамида", която ще доведе до много болезнени последици за хората, вложили пари в няколко имота в София или по Черноморското крайбрежие". Това се казва в анализ на американското списание за пазарни проучвания Howe Street за състоянието на българския пазар за недвижими имоти, предаде БГНЕС.
В анализа на изданието се казва, че "кредитната и ипотечна криза, започнала в САЩ ще достигне и до Източна Европа и по-специално в България".
"Има два сериозни показателя за образуването на "имотен балон". Първият е съотношението между наема и цената на жилището, а вторият е съотношението между цената на жилището и средния годишен доход в страната. Анализът показва, че и в двата случая цените на недвижимата собственост в България са силно раздути. Обикновено, съотношението на годишните приходи от наем към цената на жилището трябва да бъдат около 10%-12%, докато приходи под 6% означават силно надценяване и образуване на балон. В случая с България приходите от наеми са около 3-4%, което показва, че цените на имотите са силно преувеличени.
Вторият показател е за съотношението между цената и годишния доход и той трябва да бъде около 3:1. Това означава, че при среден доход за страната от 10 000 лева (всъщност според експерти средният годишен доход е около 8000 лв. - бел.ред.) средната цена на жилище трябва да бъде 30 000 лева", пише още в анализа. Според американското издание "в България цените на имотите са обикновено 7-9 пъти по-високи, което означава, че става въпрос за спекулативен балон".
"Анализаторите на българския пазар не признават факта за голямото спекулативно надуване на цените, защото нямат интерес от това", се заключава в публикацията.

ORIGINAL
Re: US-издание: В България има ”имотна пирамида”
30-11-2007 - 16:02:07
30 000 лъва трябвало да са жилищата? Пишете и мене в петицията cool smiley
от къде идва заблудата всъщност
30-11-2007 - 16:04:34
avatar
"а вторият е съотношението между цената на жилището и средния годишен доход в страната"

Всъщност тези анализи са базирани на данни от НСИ да речем където всичко е официално т.е. какви са осигуровките - осигуряват се масово хората на по 300лв в София, но взимат по 1300лв това в статистиките не може да се изчисли, защото е "божа работа". Второ вложенията на българи работещи в чужбина са огромни - техните доходи работещи половината на черно на запад също са "божа работа".
Трето инвестициите от чужденци - те до известна степен могат да бъдат изчислени, но май това в тази статия е пропуснатоsmiling smiley
Четвърто - един имот струва толкова колкото може да даде някой за него, ако няма кой да даде толкова единици той няма да бъде продаден. А щом се продават на тези цени значи спад не се знае дали може да се очаква, а още по-малко кога можем да го очакваме!
Има много надценени имоти и те са главно по черноморието - тип ваканционни жилища. Тези имоти са основна цел на чужденците и когато разберат, че трудно могат да дадат под наем през зимата в Слънчев бряг тристаен апартамент почват да се чудят какво ставаsmiling smiley)) Тяхната идея е - лятото на почивка там (ако може) а през останалото време приходи от наематели...е да ама как ще стане?
В Банско пък се престараха доста със застрояването и там цените не виждам на къде могат да растат за падане незнам - възможно е.
В София - търсенето е огромно и се купува всичко. Ако ще има спад на нещо ще е на панелите, но кога - "божа работа"
Но такива категорични обобщени заключения обосновани на икономиката на страната и средната работна заплата ще ме извинявате, но смешна историяsmiling smiley
Да се говори за цялата страна като за едно общо за имотите е смешно...
Колко парцела има според вас за продажба без проблемни става въпрос в центъра и широкия център на София? Дали се търсят въпреки безумните си цени - търсят се при това много...
Ново строителство в южните райони с южно изложение от читав строител и нормално разпределение дали има под път и над път? Едва ли...или ако има ще е на сериозна цена...
Но важното е да има "КРАХ НА ПАЗАРА НА НЕДВИЖИМИ ИМОТИ В БЪЛГАРИЯ"
confused smiley eye popping smiley :}

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: US-издание: В България има ”имотна пирамида”
30-11-2007 - 16:06:08
Като станат по 15 000 лв. апартаментите, ще си купя 3. И една къщичка за 10-на евра.

Що ли не си гледат тях си?!?!
Re: US-издание: В България има ”имотна пирамида”
30-11-2007 - 16:11:54
евала на американските разбирачи!
Купувам и аз за 20 000лв ама ВЕДНАГА!
30-11-2007 - 16:12:51
avatar
Да и аз съм навит даже давам 20 000лв за апартамент при това купувам веднага и още 3 с кредитsmiling smiley нека има за децата поминък (когато ги направя) ...пък и наеми да имаsmiling smiley

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
БГ издание: В САЩ доматите имат вкус на пластмаса....smiling smiley
30-11-2007 - 16:18:47
avatar
В цял свят цените на имотите са високи и милиони хора живеят под наем, но само у нас понеже такава е традицията трябва да си купим нещо - то няма лошо, но когато не можем просто ще живеем под наем или ще теглим кредит така е по целия свят, но само на нас не ни изнася и все търсим пирамиди, телета под воловете, еврейски заговори, балони и т.н.

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: US-издание: В България има ”имотна пирамида”
30-11-2007 - 16:24:41
Аз не съм специалист, но се говореше за среден годишен доход от 10000лв. което е 833лв. на месец. И за страната е напълно реален. В София се вземат големи заплати, но в провинцията се радват на 400-500лв. Че апартаментите няма да струват 30000 в градовете е ясно, но там пак става дума за някава средна цена, която не се знае как е изчислена. Ако се включат и разни селски къщи дето се рушат в разни населени места дето запустяват, но всичко това е много приблизително. Нямаме реална статистика. Но съм склонен да мисля, че цените са силно преувеличени. Въпреки това, всичко е въпрос на търсене и предлагане. Ако има луди да купуват, то повече от ясно е, че ще се продава скъпо. Като намалее търсенето, та чак 6-7 месеца след това ще спаднат цените. А за София, такова нещо поне засега не се наблюдава.
Re: US-издание: В България има ”имотна пирамида”
30-11-2007 - 17:06:33
avatar
r_stoma Написал:
-------------------------------------------------------
> Аз не съм специалист, но се говореше за среден
> годишен доход от 10000лв. което е 833лв. на месец.
> И за страната е напълно реален. В София се вземат
> големи заплати, но в провинцията се радват на
> 400-500лв. Че апартаментите няма да струват 30000
> в градовете е ясно, но там пак става дума за
> някава средна цена, която не се знае как е
> изчислена. Ако се включат и разни селски къщи дето
> се рушат в разни населени места дето запустяват,
> но всичко това е много приблизително. Нямаме
> реална статистика. Но съм склонен да мисля, че
> цените са силно преувеличени. Въпреки това, всичко
> е въпрос на търсене и предлагане. Ако има луди да
> купуват, то повече от ясно е, че ще се продава
> скъпо. Като намалее търсенето, та чак 6-7 месеца
> след това ще спаднат цените. А за София, такова
> нещо поне засега не се наблюдава.

Не знам как го пресмятат.
Статистиката сочи средно 800лв. заплата за София.Но това не е България..... confused smiley
Re: US-издание: В България има ”имотна пирамида”
30-11-2007 - 17:13:11
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход