Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

5 века не успяха да ни заличат от лицето на земята...

Публикувано от Кремена Дойнова 
5 века не успяха да ни заличат от лицето на земята...
06-01-2006 - 09:49:46
А сега след САМО 16 години сме на "правилния път" това да се случи!
ЗАЩО???

Социолози: ставаме 5 милиона
20 на сто от българите са неграмотни


До 2050 г. 20 на сто от българите ще са неграмотни, сочат прогнозите на Агенцията за социални проучвания и анализи. Най-добре образованите слоеве на нацията вече са някъде из Западна Европа, Австралия, САЩ.
Само след няколко години в България няма да има интелигентни млади хора, въпреки че произвеждаме такива непрекъснато. Това значи, че на пазара на труда ще има все по-голям и тежък дефицит на добре образовани и подготвени кадри.
От 40 до 70 хил. нашенци напускат страната всяка година. Едва 10% от всички емигранти в чужбина се завръщат отново. Ежегодно от образователната система отпадат между 30-40 хил. деца. Това пък показват данните на КНСБ, заяви Желязко Христов. Според него около 300 хил. от подрастващите българчета не ходят на училище. Според клаузите на конституцията ни пълноценен гражданин е само човек, завършил поне основно образование, изтъкна той.


СОФИЯ. Българската нация се топи с 40 хиляди души всяка година. Това е разликата между починалите и родените българи, заяви вчера социологът Михаил Мирчев. Той бе сред участниците в срещата на президента Георги Първанов с експерти по демография. На нея присъстваха 26 учени и общественици, които учредиха Национален консултативен съвет по демографските проблеми и създадоха стратегия за решаване на кризата.
100 хиляди българи умират годишно, предупреди Мирчев. Ако продължим с тези темпове на развитие, до 2050 г. нацията ни ще намалее до 5,2 млн. души при по-добрия вариант, и до 4,5 млн. - при по-лошия. Данните са на НСИ, а прогнозите, направени по тях, са на Агенцията за социални проучвания и анализи.
По-сериозен проблем според Мирчев е, че до няколко години коренно ще се измени структурата на населението. След 45 години българите у нас ще са едва 60% от хората, живеещи в страната. За сметка на това останалите ще са вече 40%. Налице е сериозна демографска криза с тежки икономически последици, предупреди социологът. Това ще предизвика спиране на икономическия процес и е сериозна бариера пред членството ни в ЕС, категоричен е той.

През 2003 г. естественият прираст при ромите е 19,4 на 1000. При турците родени у нас е 2,7 промила. Единствено отрицателен е прирастът при българите - минус 8,1 промила.

Детската смъртност в България е 3-4 пъти по-висока от тази сред децата, живеещи в страните от Евросъюза. Това сочат данни на КНСБ, оповестени вчера от лидера Желязко Христов. У нас смъртността сред малчуганите е 13,3 на 1000, а в Гърция например е 4.
През последните 14 г. рязко е намалял и коефициентът на плодовитост на българката - от 2,2 на 1,1 на хиляда. Това означава, че все по-малко жени в страната ни раждат повече от едно дете. На първо място сме в Европа и по висока смъртност. На всеки 100 хил. българи годишно си отиват по 1102, заяви Христов. В съседната ни Гърция пък на 100 хил. души умират едва 500-600. От 1990 г. досега населението у нас е намаляло с 1,1 милиона души. 868 000 от тях са емигрирали трайно в чужбина.
Според синдикалния лидер раждаемостта може да се стимулира чрез по-добра социална политика.


Цитатите са от днешния брой на в-к Стандард.
Потресеващо!


Re: 5 века не успяха да ни заличат от лицето на земята...
06-01-2006 - 10:19:15
Значи в Стандарт ме водят необразованsmiling smiley
Що не го гледаш от положителната страна - като намалява броя се увеличава собствеността. Ще бъдем по-малко , но по-богати. При по-малка гъстота на население опасността он епидемии е по-ниска.
В крайна сметка ние ще богатеем, циганите ще работятsmiling smiley
Re: 5 века не успяха да ни заличат от лицето на земята...
09-01-2006 - 14:36:33
Ако действително Ви интересува демографския срив - ето едно
интересно мнение.
Вярно за Русия, но и тук нещата не са по-различни. Неутрален съм към позициите на сайта, просто там е превода на BG.
Re: 5 века не успяха да ни заличат от лицето на земята...
09-01-2006 - 15:20:47
Любо, благодаря за интересния линк. Аз поддържам мнението на автора и даже точно на Кремена бях казала в една друга тема "Българката не ражда по същата причина, по която и швейцарката не ражда". И не е причината недоимък или мизерия - най-бедните страни отчитат най-висока раждаемост. Пък Кремена не се съгласи с тази ми теза smiling smiley

Говорила съм с лекар, един от прочутите ни специалисти по семеен стерилитет, и той ми е казал такова мнение - една от оснвните прични за стерилни двойки в момента в развития свят (не само в БГ) е високата възраст на сключване на брак (не само формален, а и на фактическо съжителство). Защото репродуктивните способности на хората, особено на жената, са най-активни малко след съзряването й, т.е. при сегашната акеслерация някъде между 14 и 18 години. И ако нашите пра-баби на 18 години вече са имали по едно дете, сега си помислете жените на колко години решават да имат деца - все по-често над 30. В този период и особено с развитието на противозачатъчните средства (защото тези момичета водят полов живот все пак) риска от нарушение на възпроизводителната способност нараства неимоверно. В някаква степен, това важи и за мъжете. Т.е., младите хора просто не си свършват навреме работата smiling smiley и с напредването на възрастта стават все по-неспособни да си я свършат - грубо казано, де.

Та проблемът с намаляването на раждаемостта и отрицателният прираст е проблем на развития свят. И както в БГ си имаме циганите, така във Франция си имат арабите.

Кремена, ами не знам как е в CH, но в Белгия все повече белгийци НЕ са от европейски произход. И там си имат аналогичен проблем, само дето не ги наричат цигани smiling smiley

Колкото до детската смъртност (на деца до 1 год.) - ами щом най-много деца се раждат в малцинствените групи с най-нискък стандат на живот, е съвсем нормално и смърността на бебетата там да е по-висока от тази при "белите" - напр. в Гърция, където си имат по-малко цигани, ако не броим албанските имигранти за такива smiling smiley.

Както и да е - демографските показатели и сравнения между страните по тях се публикуват от НСИ - и който наистина се интересува от тях, по-добре вместо да чете писания по вестници от профъюзни лидери, да прочете статистическия годишник и да види, че по повечето показататели сме на едно равнище с новоприетите страни членки на ЕС - Унгария, Литва, Полша и т.н. За детската смърност вече казах - за отбелязване е, че по този показател Румния е даже още по-зле, а и там има немалко ромско населелние smiling smiley
По повод статията...
09-01-2006 - 22:51:34
eye popping smiley Първо да си кажа, че така изглеждах като отворих линка eye popping smiley , може би само дето не бях виолетова ами жълта... smiling smiley

Но какво да се прави, любопитството ходи по хората, та се зачетох и какво да кажа... типично изопачаване на нещата, така че да съдействат на една пропаганда и да успокояват духовете...

Няколко цитата
- Покажете им сравнителната таблица с брутния вътрешен продукт на глава от населението, където в последната колона е поставена графата "раждаемост на хиляда". Там повече от ясно се вижда, че колкото по-високо е жизненото равнище, толкова по-ниска е раждаемостта.
confused smiley
- Най-смешното в този случай е, че такива мерки (става въпрос за повишаване на жизненото равнище, особено за младите майки и т.н.), насочени именно към насърчаване на раждаемостта, са били предприемани в продължение на целия 20 век в редица капиталистически и социалистически страни. Нулевите резултати от тези опити отдавна са достояние на всички, но стереотипите като че ли винаги са по-силни от простия здрав разум.
confused smiley confused smiley
- Съкращението на населението, както вече по-горе споменахме за «икономическите чудеса», представлява резултат от урбанизацията, индустриализацията, съвременното образование, еманципацията на жените.
confused smiley confused smiley confused smiley
- За да се увеличи раждаемостта и поне да се възстанови нулевия ръст на населението е необходимо рязко да се понижи възрастта за сключване на брак - до 14 годишна възраст за жените и до 17 годишна за мъжете. Да се въведе разделеното училищно възпитани е образование - отделно за момчетата и отделно за момичетата. Да се разработят различни набори от предмети за училищата, отделно за момчетата и отделно за момичетата. Жената е длъжна от 15 до 30 годишна възраст да се занимава с децата и семейството, а после вече, ако има време и желание, да прави кариера. Е тук вече не се въртяха питанки около глават ми, а направо ми прилоша...

- мнозинството семейства има собствено жилище в града и "вила". Разбира се, в повечето случаи това е само една недотам уютна къщичка за птички върху всичко на всичко шестстотин квадратни метра земя, но въпреки всичко, има. В града няма какво да се прави, а и да проживееш с нищожните пособия за безработни или пенсии е нещо повече от изкуство, затова и семействата в по-голямата си в част прекарват на чист въздух и три поколения живеят заедно.

и т.н. и т.н. има още доста изказвания, които ми звучат :crazy: (някой от тях граничещи с абсолютни глупости) а да не говорим, че като цяло твърденията сериозно си противоречат, което след като бъде прочетена статията налага - поне при мен - ВЪПРОСА: Е каква е сега всъщност ИСТИНСКАТА причина confused smiley confused smiley confused smiley

Joan e права, че вече един път сме водили дикусия на подобна тема, както е и права, че не стигнахме до един общ знаменател... И продължава да твърди, че проблемът с намаляването на раждаемостта и отрицателният прираст е проблем на развития свят :ami: . Искам само да кажа, че в РАЗВИТИЯ СВЯТ (имам предвид Запада) отрицателен приръст просто НЯМА! С други думи НЕ СЪЩЕСТВУВА ФЕНОМЕНА: висока смъртност, висок процент на емиграция, ниска раждаемост. Има намаляване на раждаемоста, което съпоставено към удължаването (!!!) на живота, поставя и тук известни проблеми за разрешаване, а именно че НАСЕЛЕНИЕТО ОСТАРЯВА. Но това не е в никакъв случай резултат на същите фактори които водят до това “стопяване” което се наблюдава в България. Е, в едно Господина все пак е прав, човечеството няма да загине, докато има страни с естествен прираст, пък дори и в рамките на 1, 2%. Застрашено е едва тогава когато прираста е – (МИНУС) 6,7,8 %....

Аз пък не знам как е в Белгия, нито в Унгария, нито в Полша, Румъния и т.н. И честно да си кажа не ме и интерсуваше досега особенно.... Затова и си направих труда да ги видя тези “успокояващи” статистики в НСИ, вместо да вярвам наивно на недоказани глупости от вестниците...
Първата статистика която видях: Раждаемост смъртност и естествен прираст на 1000 души
от населението за периода 1945 - 2004 година [www.nsi.bg]

Ами бие на очи, че смътноста е на равнището на 1945 (!!!!) година, а раждаемоста и естественият приръст са от 1992/3 година на едно (ниско) ниво на каквото никога преди това не са били! И още нещо бие на очи: ОТРИЦАТЕЛЕН Е ПРИРЪСТА от началото на 90 години... Нещо да ви впечатлява?

А ето тук няколко други линка
- [www.scb.se] (Швеция)
- [www.scb.se] (Щвеция)
- [www.bfs.admin.ch] -[www.bfs.admin.ch] / (Швейцария)
- [www.destatis.de] (Англия)
- [www.destatis.de] (Франция)
- [www.destatis.de] (Китай)
-
- [www.destatis.de] (Холандия)
- [www.destatis.de] (САЩ)

А сега няколко “за успокоение”
- [www.destatis.de] (Унгария)
- [www.destatis.de] (Полша)
- [www.destatis.de] (Русия)

Ако съпоставим официалните данни с “обясненията” на Господин Горбунов (who the hell ist this???) бързо би трябвало да направи впечатление, че нещо нещата не съвпадат.

И като заключение ще кажа, че според моето скромно мнение, причините нещата да са такива каквито са в момента са ЕДИНСТВЕНО в ОТРИЦАТЕЛНОТО РАЗВИТИЕ НА ОБЩЕСТВЕНАТА СИСТЕМА. Не може да се очаква от един народ, който се намира е това психическо и финасово състояние в което е Българският от години, да мисли за БЪДЕЩЕ. Човека е така устроен, че мисли за бъдещето едва когато настоящето му се струва сигурно. Иначе се бори – кой по-успешно, кой по-безуспешно – за оцеляване... И вечер пада “умрял” в леглото, притиснат от грижи и притеснения, които му пречат да мисли за...




Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2006-01-09 23:04 от Кремена Дойнова.
Re: По повод статията...
10-01-2006 - 09:39:27
Аз съм съгласен с Joan. Жените в България не искат да раждат, не защото не могат да изхранват децата, а защото искат да бъдат независими - сами да си изкарват хляба. А това означава, че трябва да завършат университет, да почнат работа, и т.н. и раждат по-късно. Ако раждат на 18годишна възраст, и на 36 годишна възраст вече са баби, и имат по две деца - прираста се увеличава.
Мъжете също не държат да имат деца в началото на кариерата.
Истината е , че младите държат да бъдат независими. А това с раждане на деца на 18-20 годишна възраст не става.
И не се дължи толкова на кризата, макар, че има известно влияние и тя - по-трудно се реализират младите и минава повече време докато се решат на това да имат деца.
В крайна сметка не познавам жена, която да е решила да няма деца. Ако някой познава - да си каже. А това означава, че политиците говорят глупости, защото българката иска да ражда, просто иска да го прави по-късно.
Re: По повод статията...
10-01-2006 - 10:01:09
Кремена, не ми се спори с теб, защото не виждам смисъла от това. Погледнах само първия ти линк - за Швеция, и видях следното:

За 1998 - прираст на имигранти 10 873

за 2004 - прираст на имигранти 25 442

Съответно от -4 000 става на + 10 000 прираста на населението за тези 6 години.

Искам отново да ти обърна внимание на факта, че тази статистика, както и нашата, отразява броя на гражданите на Швеция, но не дава информация за етническата им принадлежност. Имигрантите в Швеция от слабо развитите страни също като нашите цигани раждат по много деца. И тези деца, също като нашите циганчета (които са български граждани), са шведски граждани. Ако забелязваш, нарастването на прираста от имигранти е пряко свързано с преодоляването на отрицателния прираст. Това се опитвам да ти кажа, но ти не искаш да чуеш. Отрицателният прираст, характерен и за "онези страни", се мъчат да го преодолеят със свежа кръв отвън. По същия начин, както у нас с кръвта на циганите.

Колкото до причините за отрицателен прираст сред "белите", не съм си го измислила аз това. Но не ми се търси и рови за линкове, пък и няма смисъл.

И накрая, ако приема тезата ти (чисто теоретично), че развитието на нашето общество през последните 16 години е причина за "циганизацията" ни, искам да те питам - ти какво предлагаш по въпроса? На мен лично ми е писнало от критикуващи, които само сочат с пръст това и онова колко е лошо, но никой не споменава КАКВО да се направи, за да не е така, и КОЙ да го направи. И най-важното, не споменава ТОЙ САМИЯТ какво прави, за да защити убежденията си и да промени ситуацията към по-добро. Ти самата какво правиш, за да не се циганизираме ? Освен да критикуваш?
Re: По повод статията...
10-01-2006 - 14:17:50
Кремена, не ми се впускаше в обяснения за това, че демографските показатели трябва да се тълкуват, освен дето трябва да се гледат. Защото не ми се изнася елементарна лекция на тема демография. Ама просто немога да се стърпя, макар и да ми е огранчно времето.

Именно - остаряването на на селението е другата страна на медала "ниска раждаемост". Това е, което аз коментирах в дискусиите си с тебе - защо българката не ражда, и твърдях, че е по същата причина, по която швейцарката не го прави.

Когато има ниска раждаемост и ниска смърност - има застаряване на насел., когато има ниска раждаемост и висока смърност - има отрицателен естествен прираст. Сега - тълкуването.... Застаряването на населението от икономическа гледна точка е по-голям проблем от отриц. естествен прираст - защото то означава пасивно населелние на социални помощи (пенсии) за сметка на активно работещо население, което създава продукт. Затова и пенсионните системи в западните страни изпитват все по-големи притеснения - и все повече намаляват облагите им. Грубо казано, високата смърност освобождава обществото от грижата за възрастните хора, и намалява бремето върху работещите. Моля те, нека не започваме дискусии от морална гледна точка.

По причина на застаряването на населението е и политиката за привличане не имигранти в "онези страни" - по същата причина е и бясното преследване на нелегалната заетост, която не прави социални отчисления. Както грубо се изразих в предния си пост - това е преливане на "свежа кръв", макар и от други етноси.

Сега за България - най-страшното обезкървяване от демографска гледна точка за БГ е емиграцията - тя е основно сред млади хора в активна възраст. В този смисъл аз пак се чудя защо точно ти няколко пъти подхващаш темата за "циганизацията" и бъдещото заличаване на бъгарите като нация. След като със своите действия си пряко отговорна (и аз веднъж вече го казах) за осъществяването на това.

Аз съм далече от мисълта да съдя теб или когото и да било, или пък да се карам. Просто мисля, че ако си патриот и наистина си загрижена да оцелеем като нация, би следвало да допринасяш с действията си за това. Ако пък по някаква по-важна причина, надделяваща над патриотизма, правиш друго, поне си мълчи. Или пък, ако виждаш начин и от CH да помогнеш на ситуацията - супер! Почвай да го правиш или поне дай акъл как да стане - ама практически, не просто да сочиш с пръст "тия са лошите"
Re: По повод статията...
10-01-2006 - 15:38:25
Кремена, забравих само да отбележа по повод твоето твърдение "И вечер пада “умрял” в леглото, притиснат от грижи и притеснения, които му пречат да мисли за... ". Ако погледнеш данни за броя на абортите, ще видиш, че не липсата на достатъчно секс е причина за ниската раждаемост smiling smiley
Пък и при съвременното ниво на медицината не е необходимо изобщо да се стига до аборт.




Re: По повод реалноста...
10-01-2006 - 18:45:17
Joan, защо реши че спорим confused smiley . Аз лично не споря, аз (се опитвам да) дискутирам. Не че не ми прави впечатление, че ти по една или друга причина не си склонна да се съгласиш с очевадната действителност. Това ме "дразни" понякога, но после се smiling smiley и си казвам: е и какво от това, че Кремена и Joan не могат да се разберат... Фактите са факти, а и ние не сме капацитетите, от чието мнение зависи бъдещето на вселената... Как беше тая приказка "Когато фактите говорят и боговете (?!) мълчат"

Та, как дойде до това заключение "Съответно от -4 000 става на + 10 000 прираста на населението за тези 6 години.". Не че те проверявам, просто искам да следя мисълта ти....

И ми прави впечатление, че често ме предизвикваш да дам решението. Не мога! Как да го сторя от "разстояние" след като вие които сте на место вече 16 години не успявате?. Да ви сменя правителството? Да променя законите? Да накажа виновниците за действителноста? Ако можех МОЖЕ БИ щях да го сторя. Не е сигурно, защото аз нито съм Жана Д'арк нито пък имам стремежи да вляза в историята. Да не говорим че сам човек нищо не може да направи, дори и да иска...И тъй като съм далеч от тази действителност единственото което ми остава е да коментирам с разумни хора. И да се надявам, че в дикусията ще се роди истината...Е мога и да си кажа, абе я майната им, ако щат да измират като мухи, аз нали съм си добре, що ме боли. Е да ама не мога, както и не мога да разреша проблема. Той обаче съществува и да го отричаме е все едно да казваме на черното бяло. Аз – от разстояние – си мисля че това са причините: Хората имат много сериозни други проблеми за разрешаване и да имаш деца усложнява всичко още повече. Самият факт, на който ти обръщаш внимание – абортите – говори също за това! Чакам решаващият аргумент от вас - дето сте вътре в нещата - който да ми „отвори очите”. Ей така от любопитство ако искаш го наречи, ако искаш от криворазбрано родолюбие или даже ако искаш от нямане какво друго да правя... И ти и Човек идвате с „жените са еманципирани, искат кариера да правят, да печелят пари, да са независими, искат да раждат ама по-късно и прочие”. Нищо ново под слънцето! Ама защо толкова много (жени и мъже) рано умират?

Сега ще се върна малко назад, когато аз бях дете. Аз просто не бях едно „рядко срещано явление” а едно от многото. И всички ама всички майки на моите съученици и приятели работеха – ДО ЕДНА! Всички имаха прфесия, желанието за образование и ценз винаги е било силно развито у Българката, а не едва с идването на „демокрацията”! И печелеха пари, е не като днес winking smiley .., ама не си спомням тогава някой да се оплакваше, че парите не му стигат. По-скоро хората се чудеха какво да купят с тези пари, тъй като предлагането беше... е, спомняте си. Децата или бяха самостоятелни или бабите се грижеха. Тук говорим за 70-те, началото на 80-те години.

А кажете ми сега ако погледнем нещата само от тази оптика КАКВО ТОЛКОВА СЕ Е ПРОМЕНИЛО? Повече стоки... Хубаво, ама смятам че тези дето могат да си ги позволяват, могат да си позволят и бавачка (ако баба няма)...
И още нещо: Баща ми почина 1983, млад, при катастрофа. Поради тази причина съм ходила както преди, така и след великата дата (1989) на гробища. И изумявам всеки път когато сега се вглеждам в некролозите! Не само броя им, а най-вече възраста на хората ме потриса...

Сега за емиграцията! И тука грешиш Joan. Не грешиш в констатцията си че тя има отношение към това развитие, но грешиш – според мен – да я правиш отговорна за това. Това е резултат и според мен е по-важно да се запитаме ЗАЩО младите хора напускат България. Тук не говорим за „развързаните” в самото начало на 90 години. Аз съм на мнение, че от тях известна част се върна, а тези които „успяха да се устроят на запад” сега по един или друг начин допринасят позитивно за България. Аз говоря за хората които година след година напускат с ХИЛЯДИ страната – все още! Защо не се създаде обстановка която да им даде НАДЕЖДА в България и да ги накара да останат. Имай предвид едно: от всички Българи които познавам или съм чувала за тях, нито един не е тъпак, който защото не се оправил в България, тръгнал по Европа. А доколкото за мен, аз (sorry ако се повтарям) напуснах БГ през 1988 година. Бих казала такава ми била съдбата, но когато аз напуснах БГ никога не съм и в сънищата си помисляла че Ноември 1989 някога ще дойде. Така че аз не влизам в категорията на „виновните”... smiling smiley

„Застаряването на населението от икономическа гледна точка е по-голям проблем от отриц. естествен прираст - защото то означава пасивно населелние на социални помощи (пенсии) за сметка на активно работещо население, което създава продукт. Затова и пенсионните системи в западните страни изпитват все по-големи притеснения - и все повече намаляват облагите им.” Защо наричаш пенсиите социални помощи? Действитлено старите са пасивни що се отнася до създаване на продукт, затова пък са изключително активни в консумирането на продукти. Затова не съм съласна с теб, че на запад това крие един икономически проблем. Може би в България, ако човек има щастието да доживее пенсионна възраст. Напротив на запад, икономиката си търка със задоволство ръцете и се радва на богатите старци и ги ухажва до омайване. Понякога дори повече отколко активното, работещо население. Та единствен е проблема на държавни пенсионни институции, които са създавани при една друга демогравска реалност. Но, аз тях не ги мисля... Ами виж Япония, там пенсионно осигуряване не съществува...

И въобще най би ми се искало да кажа остави го тоя Запад, неговите проблеми са „бели кахъри” в сравнение с Българските. Не че няма проблеми, но има начини, институции, правителство, и най-вече ПАРИ да си ги разрешава... Убедена съм че много от нещата които в БГ се случват, ТУК просто не могат да се случат. Мноооого преди да се стигне до това положение ще се набият спирачки, и то здрави! Убедена съм също че НИКОЙ НАРОД не би търпял 16 години това, което Българският търпи. Надолу, надолу, надолу и никаква светлина в края на тунела. А, ок ЕU! Да, това може да е някъкво решение, но и то няма да настъпи веднага. Ще има доста мъчителни процеси! Ще поживеем, ще видим.

Понякога се питам какъв е този строй в момента в БГ? Не е демокрация, не е и диктатура. Нещо по средата... Народа мисли, че всичко може да си позволи без последствия, ама нищо не си позволява, защото единици държат юздите, колят и бесят и си правят каквото си искат....

И сега, моля те, не ме карай да се връщам в България. Все пак не съм мазохист
:]



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2006-01-10 18:49 от Кремена Дойнова.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход