Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

НЕ МОГА ДА СИ ОБЯСНА КОЕ Е ВЯРНО???

Публикувано от najnaj 
Re: НЕ МОГА ДА СИ ОБЯСНА КОЕ Е ВЯРНО???
15-03-2007 - 13:01:45
Стефан Б написа:
"Колкото до коментара за държавите във валутен борд, ще си позволя да имам съмнение относно издържаността на тези постановки на Ханке и Фонда- това, че ние сме вързани към еврото и тезата, че внасяме инфлация или дефлация е вярна по принцип, но в случая коя точно инфлация или дефлация ще внесем - на Германия или на Гърция или на Италия или на Еврозоната като цяло и ако е така защо точно инфлацията ни спъва като критерии за Еврозоната."

Затова има критерии в ЕС към държавите-членки да се придържат към някакво ниво на инфлация. Така, че ние не можем да си внесем нито германската, нито италианската, нито гръцката, защото горната граница (мисля) беше 3 % годишно.
Затова България, дори да иска да влезе в Еврозоната, не може да изпълни критерия за ниска инфлация.
Re: НЕ МОГА ДА СИ ОБЯСНА КОЕ Е ВЯРНО???
15-03-2007 - 13:22:45
Kogato w Ewrozonata лихвите бяха между 2 и 3 процента, в БГ ипотеките струваха 10-12 при това не ГПР, а самата лихва.
И до ден днешен няма законово изискване към банките да публикуват ГПР по ипотечните кредити, само по потребителските. За мен тук въпросът е Ленинов - "Кому ето въ1годно" (нямам руски шрифт, сори)
Сега лихвите навън се качват. Цената на ресурса тоест расте, на заемния ресурс. От друга страна тръгват програми на Евросъюза, по които ще влизат пари и банките ще ползват тези пари, това е също ресурс. От трета страна - парите все повече минават през сметки, това е също ресурс.
Е, най-просто казано, докато кредитоискателят е склонен да плати цената на ресурса плюс цената на регулативните нормативни изисквания плюс печалбата на банката, а той е склонен, защото си е направил сметката, че това, което струва днес х пари, след двадесет години ще струва х+у пари като у ще е по-малко от 2х най-грубо (обикновено ипотеката излиза главницата по 2). Докато има такива хора и те са преобладаващата част, лихвите ще растат.
Не следва да се забравя, че има част от тях, които не търсят само печалбата, а търсят просто задоволяването на потребността жилище (не че не биха могли да са под наем, но не смятат за разумно да изплатят жилището, което ще наемат за 15-20 години и после да са без собственост, предпочитат да плащат лихва по кредита и на финала да имат апартамент) Въпросът е, че трета година наблюдаваме бум на продажбите, все ми се струва, че тези вторите хора би следвало вече да са понамалели. Жилище със сигурност човек купува средно под веднъж в живота си...
Е, имаме миграция, особено в големите градове. Да речем оттук голямо търсене.
Но все си мисля, че основното е спекулация, очаквания за бъдещо покачване на цената и влагане на лесни пари там. Успоредно и вземане на кредит за покупка и последваща пеализация и инкасо на горница.
Е, докато има ръст на цените на НИ ще има ръст на кредитите за покупка и задържане на лихвите, до леко повишение , както и обратното. Ако, обаче, цените на НИ задържат, кредитите също ще задържат и тогава нищо чудно да видим отново понижаване на лихвите, поне номинално - конкуренцията ще си каже думата.
Re: НЕ МОГА ДА СИ ОБЯСНА КОЕ Е ВЯРНО???
15-03-2007 - 13:31:30
Съгласна съм с твоите разсъждения. Само имам едно подозрение и то е, че ЕЦБ поне сега няма да качи лихвата, защото и без друго, еврото става много скъпа валута, покрай падането на американския долар. Но аз в игрите на големите не се меся.
Re: НЕ МОГА ДА СИ ОБЯСНА КОЕ Е ВЯРНО???
15-03-2007 - 13:49:00
Прав си за разсъжденията си за недвижимите имоти. Но ти предпоставяш кредитът като основен фактор за повишение на цените.
Според мен, обаче, основният фактор са все още ниските цени на НИ в сравнение с Европа. Само за В.Търново има пришълци от Англия и те са с брой 30 000 души. Това е приток на капитал и дори увеличаване на населението, за разлика от Габрово, което не може да изкуши хората към миграция. Тези хора, вярно са в пенсионна възраст, но се оказва, че с техните пенсии, те са най-богатата прослойка на В.Търново. Понеже, имам роднини там, имам сведения, че те дори не готвят в къщи. Те просто ядат по ресторантите /и те преуспяват/, а тези, които са заложили на хранителни стоки, губят, защото англичаните не ги посещават.
Аз мисля, че този процес, при тези нива на цените, ще продължи още. Докато цените в България са доста по-ниски от Европа, ще има търсене на недвижими имоти. Но това не означава банките да отпускат повече кредити, защото сам каза- човек купува жилище един път в живота си. Българите-кредитоискатели за жилища, ще намаляват, но пък ще се повишат исканията за кредити на фирми.
Re: НЕ МОГА ДА СИ ОБЯСНА КОЕ Е ВЯРНО???
15-03-2007 - 14:06:21
Само че, Global, има държави, които не спазват това изискване и реално инфлацията в еврозоната става над 3 % - не знам с колко защот не знам дела на икономиките на тези държави. Дали понасят санкции или не, друг въпорс, основното е, че реалната инфалция е над заложената в критериите. А дали я внасяме и коя точно, не знам smiling smiley
Re: НЕ МОГА ДА СИ ОБЯСНА КОЕ Е ВЯРНО???
15-03-2007 - 14:13:00
Джоан, не съм международник и не знам дали има държава-членка на ЕС ,която да има повече от 3 % инфлация. Не знам и какви санкции пролучават. Но си мисля, че прегрешенията в ЕС се плащат. Всеки случай знам, че България ако не докундиса инфлацията си до 2-3 % няма да е членка на Еврозоната.
Re: НЕ МОГА ДА СИ ОБЯСНА КОЕ Е ВЯРНО???
15-03-2007 - 14:27:49
nihonjin,

Какво те смути в анкетата? Изглежда логична без особени изкривявания.

Сборът от процентите поне дава 100 % smiling smiley Иначе 18 + 10 % смятат, че са неизгодни и не смятат да ги използват - интересно какво смятат да използват и какво разбират под "други начини на финансиране". Прибавени и 20 %, дето не искат да купуват жилище, става 48 %, дали "червен картон" на кредитите.

Иначе 15 % вече купили с кредит + 18 планиращи в близко бъдеще (1 год.) = 33 % привърженици на кредита - по-малко са от 48 % все пак. И тези 19 % "колебащи се" по средата не са ясни, дето планират с кредит, ама не знаят кога, те могат и да отидат в другата група, ако условията се влошат.

А за да се каже, че кредитите стават все по-популярни, трябва да е била направена същата анкета преди 1 или 2 години и тогава привържениците на кредита да са били по-малко. А в статията изобщо не се споменава какво е било положението, при това със същите въпроси (за да има съпоставимост) преди - преди година, или 2... Може пък тогава повече хора да са имали намерение да купят с кредит или изобщо да купуват жилище и да са се отказали впоследствие по някаква причина. Така че съдържанието на статията няма нищо общо със заглавието всъщност.
Re: НЕ МОГА ДА СИ ОБЯСНА КОЕ Е ВЯРНО???
15-03-2007 - 14:31:58
Ами последното, което се сещам, е Гърция smiling smiley - дето я изловиха че е стъкмила данните за инфлацията си, за да влезе в еврозоната. Може и други да има, не помня. И не помня дали Гърция плати някакви санкции.

Не си мисли, че ЕС е някаква "полиция", има държави (май Германия беше), които не спазват изискванията за бюджетен дефицит. Изобщо вътре в ЕС съвсем не цари "мир и процъфтяване", непрекъснато има нарушаване на правилата и (евентуално) санкции, които предполагам, отнемат години, ако изобщо бъдат приложени. Системата е изключително тромава, бих казала.
Re: НЕ МОГА ДА СИ ОБЯСНА КОЕ Е ВЯРНО???
16-03-2007 - 15:06:55
Та да си дойдеме на въпроса,
в момента цените на имотите реални ли са в България???????
Re: НЕ МОГА ДА СИ ОБЯСНА КОЕ Е ВЯРНО???
16-03-2007 - 15:41:57
Отговора ще е ясен ... след 10 години със сигурност. smoking smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход