Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

НЕ МОГА ДА СИ ОБЯСНА КОЕ Е ВЯРНО???

Публикувано от najnaj 
Re: НЕ МОГА ДА СИ ОБЯСНА КОЕ Е ВЯРНО???
09-03-2007 - 18:23:42
Може и така , Аврам да каже в коя позиция е най добре в момента. Да претежаваш ново построено и да продадеш сега .Да изчакаш с продажбата за по добри цени . Да закупиш сега нов строен имот . Да теглиш кредит за покупка или строеж на имот . Моля посочете най добрия вариант според вас.
Re: НЕ МОГА ДА СИ ОБЯСНА КОЕ Е ВЯРНО???
12-03-2007 - 10:06:31
като го чета този Аврам (всичките му постинги) - точно той едва ли ще ти каже нещо
Re: НЕ МОГА ДА СИ ОБЯСНА КОЕ Е ВЯРНО???
15-03-2007 - 10:53:24


"Анкета: Покупките на жилище с ипотечен кредит все по-популярни

От Ангел Милев


Покупката на жилище с ипотечен кредит става все по-популярен избор за финансиране на инвестицията, сочат резултатите от анкета на Investor.bg. Общо 15 на сто от близо 1 500 отговорили посочват, че вече са купили жилище с ипотечен кредит и в момента го изплащат, а други 18% - че планират такава покупка през следващите 12 месеца. Около 19 на сто от анкетираните пък предвиждат да направят такава покупка в даден момент, но все още не са решили точно кога. Според Павел Цанев, управляващ съдружник в Лега Консултинг, компания, която предоставя консултантски услуги в областта на недвижимите имоти и правните въпроси, настроенията на пазара относно закупуването на имот чрез банков кредит клонят към готовност, като значителна част от купувачите на имоти, и най-вече апартаменти, използват банков кредит за финансиране на покупката.

Според него причините за това са главно желанието на повечето хора у нас да притежават собствен дом, предпочитанието да изплащат банков заем, вместо да плащат наем и понижените от банките лихвени нива. По думите на Тихомир Тошев, изпълнителен директор на консултантската компания Кредит Център, от началото на годината се наблюдава засилен интерес към търсене на ипотечни кредити. Той посочва, че около 20 на сто от покупките на жилища се извършват с помощта на ипотечни заеми.

„Хората видяха, че такава покупка не е толкова трудна, банките също предлагат все по-гъвкави условия, а очакването страната ни да се присъедини към ЕС дава на купувачите сигурност“, коментира Тошев. От друга страна обаче, обемът на ипотечните кредити е все още доста по-малък в сравнение дори с Централна Европа.

Според 18 на сто от участниците в анкетата ипотечните кредити в момента в България не са изгодни и затова не планират да ги използват като начин за финансиране. Десет на сто са отговорили, че ще търсят други начини за финансиране, а 20 на сто не смятат да купуват имот в близко бъдеще.




Investor.bg: angel@investor.bg"

От това, което прочетох досега, разбрах само, че МОЖЕ /ама не е съвсем сигурно/ да се дигнат лихвите по кредитите, което естествено от тия 20 % готови да теглят ипотечен кредит ще ги стопи до 10%. Като се има предвид и че дигането на цените в края на миналата година и началото на настоящата е чисто спекулативно - сделките поне за умните купувачи ще намалеят.
Re: НЕ МОГА ДА СИ ОБЯСНА КОЕ Е ВЯРНО???
15-03-2007 - 11:08:09
Много внимателно са си подбирали анкетираните за да достигнат тези проценти. Направо смях в залата.
Re: НЕ МОГА ДА СИ ОБЯСНА КОЕ Е ВЯРНО???
15-03-2007 - 11:09:58
Аз анкетирах закупилите с кредит, и 100% от тях отговориха че са закупили с кредит. smiling smiley
Re: НЕ МОГА ДА СИ ОБЯСНА КОЕ Е ВЯРНО???
15-03-2007 - 11:32:47
Глобал,

Не си мислиш правилно.
Има две заблуди у хората, дължащи се на неразбиране и "умни и способни" жирналисти.
1. че БНБ определя курс
2.че БНБ определя лихвите
Сега поред:

1.Курсът на лева е фиксиран от 1997. Единственото което прави БНБ е да изтегли от информационната система фиксираните от ЕЦБ курсове за деня към еврото - в 14.30 всеки ден и да ги превърне в левове, изчислявайки ги ПРЕЗ ФИКСИРАНИЯ курс. Проста елементарна третокласна сметка, при която, забележете, БНБ не може и да иска да промени нещо субективно. Дори не е просто тройно - операция делене и умножение се използват, през 1.95583 залегнали в закона. Това е.
Така че, БНБ не определя курса, тя изчислява към лева определения от ЕЦБ курс на еврото към основните европейскуи валути. Това е.

2. БНБ не определя лихвата, тя, на базата на предоставяната й от банките иформация публикува в края на всеки месец усреднената за предходния месец лихва на банките маркетмейкъри и тази лихва важи като референтна лихва - основна да го наречем, за месеца.
При кредитите всяка банка казва, че ползва като елемент от лихвата която прилага именно тази лихва - ОЛП, но, забележете, само като елемент, всяка банка слага отгоре своя надбавка.
Малко банки направо казват, че лихвите които обявяват са изчислените към момента, при действието на тозимесечния лихвен процент, ерго, пазара на лихвите з а предходния месец, формализиран презь ОЛП (чрез БНБ)
Както става , надявам се, ясно, всяко движение на лихвените нива в света играе и влияе на междубанковия лихвен пазар, оттук и на ОЛП, оттук и на компонентата в лихвите по кредитите, а дали ще се отрази на крайната цена на кредита е въпрос на политика на всяка банка.
Точно тук е ключа от бараката - дали при покачване от 3.50 на 4.00 поне тази година на репо лихвите, кредитите у нас ще запазят нивата си или ще мръднат и те.
За мен, ще мръднат, но заради конкуренцията и мегдана в печалбата, не особено много. Но със сигурност тренда на понижаване на лихвта по кредитите ще се счупи, с две думи - кредитът леко че поскъпне - дали чрез цената - лихвата или таксите, това е вече маркетинг умения.
Re: НЕ МОГА ДА СИ ОБЯСНА КОЕ Е ВЯРНО???
15-03-2007 - 11:54:38
StefanB Написал:
-------------------------------------------------------
> Глобал,
>
> Не си мислиш правилно.
> Има две заблуди у хората, дължащи се на
> неразбиране и "умни и способни" жирналисти.
> 1. че БНБ определя курс
> 2.че БНБ определя лихвите
> Сега поред:
>
> 1.Курсът на лева е фиксиран от 1997. Единственото
> което прави БНБ е да изтегли от информационната
> система фиксираните от ЕЦБ курсове за деня към
> еврото - в 14.30 всеки ден и да ги превърне в
> левове, изчислявайки ги ПРЕЗ ФИКСИРАНИЯ курс.
> Проста елементарна третокласна сметка, при която,
> забележете, БНБ не може и да иска да промени нещо
> субективно. Дори не е просто тройно - операция
> делене и умножение се използват, през 1.95583
> залегнали в закона. Това е.
> Така че, БНБ не определя курса, тя изчислява към
> лева определения от ЕЦБ курс на еврото към
> основните европейскуи валути. Това е.
>
> 2. БНБ не определя лихвата, тя, на базата на
> предоставяната й от банките иформация публикува в
> края на всеки месец усреднената за предходния
> месец лихва на банките маркетмейкъри и тази лихва
> важи като референтна лихва - основна да го
> наречем, за месеца.
> При кредитите всяка банка казва, че ползва като
> елемент от лихвата която прилага именно тази лихва
> - ОЛП, но, забележете, само като елемент, всяка
> банка слага отгоре своя надбавка.
> Малко банки направо казват, че лихвите които
> обявяват са изчислените към момента, при
> действието на тозимесечния лихвен процент, ерго,
> пазара на лихвите з а предходния месец,
> формализиран презь ОЛП (чрез БНБ)
> Както става , надявам се, ясно, всяко движение на
> лихвените нива в света играе и влияе на
> междубанковия лихвен пазар, оттук и на ОЛП, оттук
> и на компонентата в лихвите по кредитите, а дали
> ще се отрази на крайната цена на кредита е въпрос
> на политика на всяка банка.
> Точно тук е ключа от бараката - дали при покачване
> от 3.50 на 4.00 поне тази година на репо лихвите,
> кредитите у нас ще запазят нивата си или ще
> мръднат и те.
> За мен, ще мръднат, но заради конкуренцията и
> мегдана в печалбата, не особено много. Но със
> сигурност тренда на понижаване на лихвта по
> кредитите ще се счупи, с две думи - кредитът леко
> че поскъпне - дали чрез цената - лихвата или
> таксите, това е вече маркетинг умения.


Стефан Б,
за заблудите на журналистите не мога да отговарям. Но за курса на лева никъде не съм казала, че той се определя БНБ. Това, че курсът е фиксиран към еврото, е записано в Закона за БНБ.
Това, което обясняваш за търговските банки, че начисляват ОЛП плюс техните лихви, за мен не е изненада. Била съм кредитополучател. Но в крайна сметка, институцията, отговорна да определи ОЛП е БНБ и никой друг. Независимо, че само събира и обработва информацията на банки-маркетмейкъри.
Re: НЕ МОГА ДА СИ ОБЯСНА КОЕ Е ВЯРНО???
15-03-2007 - 11:58:38
СтефанБ,
Характерно при държави във валутен борд е, че те си внасят чрез фиксирания курс инлацията /дефлацията/ от държавата, към коята е вързана паричната единица. И понеже, нашата валута е вързана към еврото, категорично може да си сигурен, че това ще се отрази и на нашия пазар.
Re: НЕ МОГА ДА СИ ОБЯСНА КОЕ Е ВЯРНО???
15-03-2007 - 12:33:47
Безспорно, Global, но за целта на нашия коментар тук, а именно - лихвите по кредитите и корелацията между тяхното движение и това на цените на НИ, доколкото аз схванах твоето внушение бе, че ЕЦБ вдига лихвите, а БНБ определя(доколкото знаеш) лихвата на пазара в БГ, тоест не си сигурна дали и доколко това ще се отрази на лихвите, респективно ще изиграе рестриктивна роля за отпускане на кредит и следователно и на движение на цената на НИ - задържане или спад.
Дали нещо пропуснах? Или не е така?
Е, аз се опитвам да обясня, че освен ОЛП (който исках да подчертая че е резултат на чисто пазарните котировки на големите банки) като компонент в цената на кредита, огромна роля има и надбавката, както и общата политика на кредитните институции принудени от конкурентните условия на пазара да задържат, дори намаляват печалбата си за да запазват динамиката на обема на раздадените кредити и да оправдават заплатите си пред собствениците. Кой със свиване на печалбата, кой с подвеждане, кой с трикове за ниска лихва през първата година и премълчаване на написани ситно текстове, кой с друго - въпрос на маркетинг и умения на екипите.
Не може да не се отрази всяко едно покачване, естествено. Въпросът е къде и доколко, а това е супер важно за всеку кредитоискател.
Колкото до коментара за държавите във валутен борд, ще си позволя да имам съмнение относно издържаността на тези постановки на Ханке и Фонда- това, че ние сме вързани към еврото и тезата, че внасяме инфлация или дефлация е вярна по принцип, но в случая коя точно инфлация или дефлация ще внесем - на Германия или на Гърция или на Италия или на Еврозоната като цяло и ако е така защо точно инфлацията ни спъва като критерии за Еврозоната. Нещата не са механични, иначе Аржентина по дефиниция нямаше как да гръмне.... Има още много и различни фактори. Но да не забиваме толкова!
Re: НЕ МОГА ДА СИ ОБЯСНА КОЕ Е ВЯРНО???
15-03-2007 - 12:45:56
СтефанБ,
Когато писах по тази тема, се спомних че БНБ определя основния лихвения процент по някаква схема, която е доста по-различна от предишната. Разбира се, ти си "хванал" моето колебание и отлично си обяснил как става това понастоящем. Доколко това ще се отрази на лихвите по кредитите.
В България кредити се отпускат с доста повишена лихва, като преди влизането ни в ЕС това се обясняваше с повишения кредитен риск. Т.е ако ОЛП на БНБ се повиши с 0,5 % , но пък се намалят лихвите на търговските банки, може да няма никакво повишение на лихвите. Възможни са всякакви варианти. Мисля, че Аврам беше пуснал тезата, че лихвата можела в ЕС да се повиши с 0,5 %. И какво от това? Нас 0,5 % изобщо не ни плаши, при това ниво на лихвите в България.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход