Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Цените след НОВА ГОДИНА

Публикувано от 302 
Re: Цените след НОВА ГОДИНА
14-02-2007 - 15:06:37
Я пак смятай. Според мен наемите са се увеличили със 100%. , а не с 25%.
Re: Цените след НОВА ГОДИНА
14-02-2007 - 15:43:21
Добре, питам. Ето ги и въпросите:
Защо твоят приятел е решил да отдава под наем за 130 евро на месец, при положение, че не може да се намерят обяви за под 150 евро в момента? Обърнал ли се е към агенция или е решил да дава на първия срещнат?
4ovek
14-02-2007 - 16:15:24
4ovek, ква заплата даваш пък ти ?!
Модератор в сайт !

пълен смях !

ха,ха,ха

Re: 4ovek
14-02-2007 - 16:24:22
Ами плащам на хора да пишат за да не се чува твоята дума. Ти откъде мислиш се появяват толкова много твои опонети тук. Да не мислиш, че без пари някой ще вземе да се излага да ти опонира на логичните, добре обосновани твои мнения. Ей, много скъпо ми излизаш, да знаеш.
Re: Цените след НОВА ГОДИНА
23-02-2007 - 18:05:32
Na pechelivshite chestito,a za tezi,koito si gubiat vremeto da ni ubejdavat v tovakak shte padat cenite e tazi statia ot Dnevnik.bg


Динамиката на пазара на жилища през последните месеци беше интензивна както заради традиционната активизация в края на годината, така и заради предстоящото присъединяване към ЕС. Еврочленството се очакваше да създаде допълнително търсене и в резултат – ново повишение на цените на жилищата. Множество прогнози посочваха ръст от 20% в цените през месеците около датата на присъединяването.


Офертните цени, отчетени в рамките на периода ноември – януари, обаче се промениха с по-бавни темпове. В София по-скъпите райони отчетоха минимален ръст. Изключение при тях са "Иван Вазов" (с ръст от 11.52%) и "Хиподрума" (9.69%). В средния ценови сегмент ръстът бе по-значим, като най-големи промени настъпиха в кварталите от предградията като "Малинова долина" (12.03%) и Драгалевци (7.80%). Като цяло най-голяма промяна отчитаме в сегмента на най-евтините квартали. Средните цени са по-ниски за по-големите жилища, което показва, че най-търсени остават малките апартаменти. Данните отразяват ръст на търсенето, движен основно от купувачи със средни доходи, използващи основно банкови кредити. В същото време чуждестранните купувачи са в все още малък дял от пазара на градски жилища. Данните за Варна показват дори по-умерени промени за последните 2 месеца. В престижните райони цените растат минимално, като най-висок е ръстът в "Нептун" (14.21%) и "Общината" (8.55%). Средният сегмент отчита най-висок ръст за сметка на най-бавно поскъпващите жилища в по-непривлекателните квартали. Имайки предвид развитията от цялата 2006 г., когато цените във Варна дори надхвърлиха тези в аналогичните пазарни сегменти в София, данните вероятно потвърждават достигането на краткосрочен ценови таван на пазара в града.


Междувременно НСИ обяви последните данни за промените в цените в областните градове за четвъртото тримесечие на 2006 г., както и за цялата 2006 г. През последното тримесечие на 2006 г. средната цена на кв.м за страната достига 904 лв., или 5.5% ръст, спрямо 856.7 лв. през третото. Поскъпването в трите най-високо ценени града (Варна, София и Бургас) беше относително високо, като във Варна и Бургас ръстът е около средния за страната и само в София промяната е по-слаба.



За второ поредно тримесечие ръстът на средните цени в Стара Загора е значителен и в резултат градът достига до 4-та позиция сред областните градове. В същото време, цените в Пловдив отново отбелязват слаба промяна (1.5%), като при запазване на тази тенденция очакваме Русе да измести Пловдив от групата на 5-те най-скъпи града. При евтините градове най-значима е промяната в Ямбол, Кюстендил и Ловеч, докато Видин потвърждава позицията си на един от най-непривлекателните градове – отчитайки спад от 6% за тримесечието.


Ако погледнем по-далеч назад, жилищата поскъпват повече от растежа на дохода, но сравнимо с растежа на инвестициите и дори по-бавно от борсовия индекс. Това обаче не отчита качествените изменения в предлаганите нови имоти – това е особено видно за по-малките областни градове, където новото строителство на луксозни сгради на практика не съществуваше допреди 5-6 години. След 2001 г. цените в страната са се увеличили средно 2.64 пъти, което означава средногодишно оскъпяване от 21.4%. С изключение на Бургас повечето големи градове отчитат ръст на цените по-нисък от 3 пъти. Цените в София през 2006 г. са 2.2 пъти по-високи от през 2001 г., което дава средногодишно нарастване от 17.4%. Същевременно БВП е нараснал в левово изражение с 58%. Инвестициите обаче са нараснали с 2.2 пъти. Индексът SOFIX за периода се повишава с около 13 пъти.


Всичко това дава основание да смятаме, че пазарът на жилища се движи основно от пораснало търсене, както местно така и външно. От своя страна местното търсене се финансира все повече с кредит, затова и растежът му изпреварва нарастването на текущите доходи, т.е. купувачите разчитат на бъдещ доход. Оптимизмът за повишаване на бъдещите доходи пък се основава на ускоряващия се растеж - видим и на пазара на труда, резултат от сериозното увеличаване на инвестициите. Така на макрониво може да свържем динамиката на пазара на жилища най-вече с промените на обшия инвестиционен климат в България и с размера на потока от външен капитал, вливащ се в местната икономика.


Re: Цените след НОВА ГОДИНА
19-04-2007 - 16:31:28
Отново статия за коментиране:


от Катя Ценова, изпълнителен директор на "Адрес недвижими имоти" [639 прочитания]

17 април, 16:18


Настоящата активност на пазара и ръстът на цените на имотите не са характерни за първите месеци на годината. В известна степен януари 2007 не направи изключение от обичайните показатели, тъй като клиентите изчакваха развитието на цените и търговията. Периодът на ниска активност тази година обаче бе по-кратък в сравнение с минали години. Голяма част от купувачите, които не успяха да сключат сделка през декември, продължиха търсенето през януари и февруари.

Поскъпването на жилищата от началото на годината е 7.74%

спрямо последното тримесечие на 2006, сочат данните от реално сключени сделки. Ръстът нарасна с бързи темпове в началото на годината и се забави през месец март. Най-голямо увеличение на цените, с повече от 17%, се наблюдава в Бургас. В кв."Славейков" на морския град едно от най-търсените жилища – двустайният апартамент, се е продавал за 550 евро/кв.м през месец януари, а през март цената вече е 620 евро за квадратен метър. Търсенето е главно за готови жилища в добро състояние, както и за луксозни апартаменти. Предлагането за високите нива над 100 000 евро обаче, в момента е доста ограничено.

Пловдив е втори по поскъпване в страната,

като увеличението спрямо последното тримесечие на 20006-та е с 6.8%. От началото на февруари се наблюдава раздвижване по отношение на предлагането на имоти. На пазара преобладават офертите за ново строителство за сметка на панелните апартаменти. В началото на годината новостроящите се жилища в един от големите квартали "Кючук Париж" са били с цена от 430-450 евро за кв.м, но през март продажната цена вече е 500 - 520 евро за квадратен метър.

С 2.61% са се повишили цените в София,

където пазарът са активизира още от средата на месец януари. Ръстът е значителен както при новото строителство, така и при панелните помещения. Квартал "Люлин" отбелязва значително повишаване както на цените (24%), така и на предлагането на нови проекти. От общо 30 сгради обявени на пазара, 10 са предложени от началото на годината. Другият квартал с интензивно строителство и забележителен ръст на цените е "Манастирски ливади", като повишението е над 9%.

Варна изпревари София по цени на недвижимите имоти,

като средната цена за първото тримесечие е 765 евро/кв.м, а в столицата - 726 евро/кв.м. В морската столица ръстът на цените за периода е най-малък от големите градове - 1.06%, тъй като нивата там са традиционно високи. В кв. "Трошево" новото строителство се предлага на цени от 620-630 евро/кв.м, докато през март те са от 650-670 евро за квадратен метър. Панелните апартаменти, които са доста ограничени като оферти, също бележат ръст в цените. Към момента те се доближават до тези на новото строителство.

Преобладаващото предлагане на ново строителство

и ограниченото на панелни жилища е основна тенденция на пазара през първите месеци на годината. Предприемачите постепенно започнаха да изкарват изтеглените в края на 2006 г. оферти, но ги предлагат на завишени с 20-30% цени. Наблюдава се и задържане на най-атрактивните апартаменти с добро изложение и разпределение. Те се пускат на пазара в по-напреднал етап на строителство и на по-висока цена. Голяма част от строителите вече не продават на зелено, тъй като имат набран капитал и не се нуждаят от средства, за да завършат сградата.


Въпреки значителното покачване на цените на панелните жилища и доближаването им до цените на новостроящите се, собствениците все още не се решават да ги обявят за продажба. Вероятно те изчакват развитието на пазара, но прогнозите са, че до по-голям ръст едва ли ще се стигне. Интересът на купувачите към панелните апартаменти е значителен заради възможността с по-малко средства да се нанесат веднага в жилището си.

Сделките с кредити се увеличават от началото на годината и достигат близо 80%

което показва, че основната група купувачи са хора със средни доходи, които се насочват към средния или ниския ценови диапазон. За разлика от тях купувачите на жилища на високи нива заплащат кеш и по-рядко с помощта на ипотека.

Жилищният сектор от пазара на недвижими имоти вече не се сегментира само по това дали строителството е ново или старо, дали е панелно, ЕПК или тухла. За клиентите все по-важно значение има разположението на апартамента, наличието на екстри като добра топло- и шумоизолация, паркомясто и др. Това са фактори, които и в бъдеще ще играят все по-голяма роля при образуването на цената.

Основните показатели на ценовото сегментиране на имотите ще бъдат местоположението, гледката и състоянието на околните сгради. Влияние ще оказват още инфраструктурата, степента на прецизно изпълнение на довършителните работи и състоянието на общите части на сградата. Екстрите като подземни гаражи, близост до магазини и детски градини също оказват значително влияние при формирането на цената на недвижимия имот.

Амплитудата между цените предлагане и търсене се увеличава, което ще доведе до нарастване на периода за взимане на решение и сключване на сделка. Активността на пазара ще се засилва, като по-голям ръст в сделките се очаква през следващите няколко месеца, когато купувачите ще са проучили цените и офертите, отговарящи на техните изисквания.





Re: Цените след НОВА ГОДИНА
19-04-2007 - 18:11:32
Глобал,
Направих усилие да зачета статията, но бързо съобразих, че не заслужава никакво внимание.
Изпълнена е с противоречиви и подвеждащи тези.
Още в първия изведен акцент за ръст от 7,74 % с цитирани стотни откривам толкова натрапчива тенденциозност, че не мога да подтисна негативните надигащи се подозрения.

Толкова неприемливо се ползват думите "имоти" "жилища" "апартаменти" като пълни синоними, че губя нишката за какво иде реч.

Веднага след това ме обземат съмнения, че авторката може и да има тежка непоносимост към статистиката и боравенето с числа.
Очевидно цялата и теза се гради около тези "повече от 17 %" в Бургас. Защо скромничи, а не постави поне един знак след запетаята остава тайна. Посоченият пример за някакви жилища в Бургас е неудачен и нищо неказващ. Грубо. Ако искаше да звучи достоверно би трябвало да развие убедителна теза на тема Бургас, да защити теглото му в средната.
След като вторият - Пловдив е с 6,8 %, а и цялата страна е под "средната стойност", а най-големите - София (едва 2,61 %) и Варна са далеч назад, веднага става ясно, че хипотезата за претеглени и сериозни данни е практически изключена дори от формално-логическа гледна точка.

Остава само малката надежда, че поне е извършила правилно няколко семпли аритметични действия, в резултат на което е изведена тази претенциозна стойност.
Не си заслужава да продължавам, че нататък е дори по-тъжно.
Прочетено набързо и крайно субективно :}, за което ме извинете.
Усещам, как искам да изтрия написаното и не знам защо не съм го направил.
Re: Цените след НОВА ГОДИНА
19-04-2007 - 18:46:12
Начев,
как може да си помислиш да го изтриеш!Та това е г-жа Ценова ,и.д. на "Адрес",а те са член на НСНИ! А НСНИ са най-големия РЕГУЛАТОР.Как може да се съмняваш в написаното от нея!
/да се смееш ли да плачеш ли!!!/ :} :} :}
Re: Цените след НОВА ГОДИНА
20-04-2007 - 10:06:18
Nacheff,

Съгласявам се веднага, макар че обичам да противореча, дори и само за спорта smiling smiley
На мен ми се стори толкова елементарна тази статия, че даже не ми се коментираше. Но щом ти си я счел за достатъчно интересна, не мога да премълча.

Най-напред изобщо не става ясно на база на каква информация се смята - това седлки само на Адрес ли са, от други АНИ ли са събирали информация или е от някакво специално проучване, или пък са ползвали данни от НСИ. Казват "данни от реално сключени сделки", обаче източникът е напълно неясен. От там нататък всякакви сметки са "витаещи във въздуха". Както вече много пъти съм казвала, от методологията на събиране на информация зависи всичко за изводите.

В сайта на НСИ още няма данни за 1-во трим. на 2007 - каквото и да си говорим за родната статистика, поне донякъде дава обективна информация. Всъщност по-обективна от нейната просто няма кой да даде - по дефиниция всички други източници са субективни според интересите си. Ще почакам да видя техните данни, преди да кажа каквото и да било за ръста на цените за началото на 2007.

По отношение на средното нарастване и това по градове - кашата е пълна. Не си съвсем прав, обаче - спокойно може да изкара средна 7,7 % само от 17-те процента на Бургас - например ако е на база само техни сделки и половината от сделките им са в Бургас smiling smiley Ясно ти е обаче при това положение доколко числото 7,7 % е представително за цялата страна smiling smiley Искам да кажа, докато не разберем на каква база е смятано, всякакви предположения за дадените числа са безсмислени.

Мога да повярвам, че Варна е изпреварила София в средната цена. И че новото значително превишава панелното като предлагане (това установих и сама, търсейки за един познат панел в София). И за сделките с кредити е логично да е така, не става ясно обаче каква част от стойността на закупения имот е с кредит - това също има голямо значение за тенденциите на цените (едно е да е 20 %, друго е да е 90 %).

За факторите за сегментиране няма какво да се каже - мисля, че са ясни и винаги са били тези, не е отсега. Винаги хората са гледали освен район и вид строителство, и изложение, и паркоместа, и детски градини, и пр. Въпросът е кое е най-голяма тежест при избора - това е важното да се каже, и какви са теглата на тези фактори. Защото няма префектно жилище и винаги се прави някакъв компромис с нещо.

Последният параграф ми се струва нелогичен "Амплитудата между цените предлагане и търсене се увеличава, което ще доведе до нарастване на периода за взимане на решение и сключване на сделка. Активността на пазара ще се засилва..." Хем периода се увеличава, хем активността с? Малко трудно едновременно да стане, може, ако досега е нямало сделки и е текъл "период на размисъл", който ще се реализира в сделки след 1-2 месеца. Но пък тогава тези данни за цените са напълно ненадеждни.

Накрая ще ти кажа - загубих си времето с тази дивотия САМО заради теб - знаеш за моите чувства smiling smiley (чисто приятелски и колегиални, да не се уплашиш сега :} )
Re: Цените след НОВА ГОДИНА
20-04-2007 - 10:45:49
Joan,
защо да си губиш времето с тази дивотия?
Виждала съм да правиш перфектен анализ на още по-нищо-незначещи неща, например за противността на София и нивото на цените. Аз неслучайно копирах статията, още повече че е на нашата приятелка изп. директор ( което произхожда от "дирек"winking smiley Катя Ценова. smiling smiley smiling smiley
В случая, анализът ти пак е перфектен, но ми се струва че го правиш от предимно статистическа гледна точка. Вярно е, че статистиката изобщо, е най-обективната като наука и елиминира субективните фактори. Но произхождащата от "дирек" не е статистичка, и няма претенции да бъде такава. Аз си мисля, че е твърде далеч от основите на тази наука, ама току-виж - да вземе да ме изненада.
Иначе, и на мен в тази статия ми направиха впечатление 2 неща: говори се за реално сключени сделки, и второ- разминаването в последното изречение между амплитудата на сключване на сделки и активноста на пазара. Съвсем правилно си отбелязала, че и двете нещо не могат да имат пряка връзка.
Ами представи си, че госпожата едва ли е писала статията. Повече ми прилича на приятелски разговор, преразкан от някой (журналист) за медийния пазар.
Що се отнася до Бургас, и моите представи от разговори с местни играчи на имотния пазар съвпадат с нейните. Което ме изненада. На моя песимизъм относно цените, бургазлии твърдят, че пазара се радва на търсене и повишение. Може би, сделките с чуждоземци им дават пари. Същото се отнася и за Варна.
За София - лично наблюдение: през януари магазин от 16 кв.м. на "Македония" се продаваше за 80 000 Е; в момента е 62 000 Е; магазин до "Мария Луиза" през февруари се продаваше на цена 83 000 Е, сега - 76 000 Е.
Разбира се, тези данни нямат претенцията да са обективни - те са плод на лично наблюдение. Моля, несъгласните с моето наблюдение, и имащите опит на имотния пазар, да не ме нападат, а да напишат техните представи за моментния пазар...
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход