Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

доходност от имоти

Публикувано от na 
Don
Re: доходност от имоти
04-10-2006 - 18:41:39
Цитат:

"За мен да инвестираш в друга държава означава да се запознаеш в детайли с юридическата и икономическа рамка там, а и да имаш начин да управляваш "отблизо" (дали сам да живееш там или да възложиш) инвестицията си. Първата работа на всеки чуждестранен инвеститор в БГ е да плати пари, за да проучи обстановката тук.

В БГ каквото и да е положението, е сравнително добре познато, а и който се е хванал на това, ще го опознае още по-добре."


Не знам колко имота отдаваш под наем и кое колко добре познато е. Ама ето тука моите впечатления:

1. При търсенето на наематели нямаш никакъв начин да провериш платежоспособността им => риск.

2. При сключване на договор пишеш официално наем 50 лв, защото ако напишеш истинската сума ще трябва да я декларираш като доход и да я обложиш с данък. Прагът от 200 лв/месец е много нисък.

3. Обикаляш като падар в началото на месеца да си събираш на ръка наемите.

4. Ремонтът на апартамент, в който са живяли 6 студента не е приказка, а кошмар.

5. Ако някой не си плаща редовно имаш сериозен проблем да го изхвърлиш.


От личен опит знам, че за да инвестираш в друга държава няма нужда чак в детайли да познавашю "юридическата и икономическа рамка", нито пък толкова отблизо да си управляваш инвестицията. Реално с наемателя имаш единствено среща при огледа, подписването на договора и предаването на апартамента. Нотариусът има грижа за изправността на сделката и парите се плащат едва когато той ти даде зелена светлина - до месец след сключване на договора. Всички наеми се плащат по банков път и средствата можеш да управляваш от кой да е компютър по света. Данъчните прагове са значително по-високи от тези в България, така че и при няколко апартамента приходът ти остава под облагаемия минимум. При минимално заплащане можеш да провериш финансовото състояние на кандидат наемателите. Наемателите имат значително по-високи доходи от тези в Б-я.

Ето когато достигнем тези условия на нашия пазар на жилища под наем, рентиерството ще стане по-привлекателна дейност.
Re: доходност от имоти
04-10-2006 - 19:36:52
Дон, Joan, едно уточнение. В САЩ няма такова нещо като необлагаем минимум. Всичките ти доходи, наеми, лихви се сумират и облагат по таблица с прогресивен данък. Може и $1 да имаш доход за годината- ще се обложи.

За Дон - нямаш си и представа какви проблеми можеш да си имаш тук. Чух за случай в New York, когато някаква, останала без работа за 9 месеца, заляла наемодателя си с бензин и го запалила. Трагедия.
Re: доходност от имоти
04-10-2006 - 20:37:08
Наблюдател, ти нали беше в Америка?
Какво ще кажеш за т.н. standard deduction? Според мен това си е точно минимален необлагаем доход - просто е наречен с други думи. Или нещо бъркам? И е в размер на $5150 за 2006 срещу ~ $1500 в Бг. Отделно ако си семеен - този deduction се удвоява ако партньора ти не работи. Отделно данъка в САЩ от $5150 до $15150 (за сам човек) е 10%, в Бг е доста по-висок и при това при доста по-ниски доходи. Отделно - вноските по ипотеки в САЩ ти се приспадат от данъчната база, а в Бг няма такова нещо първо си плащаш данъците и после плащаш ипотека с останалите пари. И последно - българското семейно подоходно облагане - прекрасно като идея и абсолютен shit като изпълнение. Аз съм в Бг така че наистина може и да не съм наясно с всичко, но това е което съм чел и чувал от приятели за САЩ и което усещам със собствения си джоб в Бг. Ако някъде бъркам - моля поправи ме. Колкото до побърканите хора - ако си мислиш че в Бг са по-малко, много се лъжеш.
Re: доходност от имоти
04-10-2006 - 22:05:26
Партнер1, много е правилна забележката, които правиш. Не коментирам цифрите, които посочваш, тъй като не съм специалист в тази област, но приемам, че са верни. Не ми се търсят моите данни за 2005г за да сверя, забутал съм ги някъде. Но какво точно исках да кажа:
Минималната часова ставка е $5.15 на час, което годишно отговаря на

$5.15 x 40 часа x 52 седмици = $10712
От тази сума извади стандарт deduction, както казваш $5150
$10712 - $5150 = $5562

Именно тези пари се облагат, т.е даже и при минимална ставка пак се плащат данъци, за разлика от БГ, където на работна заплата от 180 лв. не се дължи данък.

Не познавам облагателната systemа в БГ, вероятно тя е много променена от тази които знам, затова спирам дотък, тъй като във форума има много хора с по-добри познания от моите.

Само ще добавя, че това за което говорим са федерални данъци. Отделно се плащат данъци към съответния щат, но те са по-малки от федералните.

Относно "побърканите хора" - навсякъде ги има всякакви, нито БГ, нито САЩ е изкючение.


Re: rent/podohoden danak
04-10-2006 - 22:14:35
Zdravejte,ne bih mogal da vi priveda tochni danni za taksite varhu naemat na apartamenta,po prichina,che (kakto MISSI pravilno otbelyaza),apartamenta sam otdal pod naem ot sredata na January ,2006 I dohodite ot rent shte deklariram ,zaedno s ostanalite mi dohodi (investiral sam I v stock bonds&bank CD,s),osven tova sam self-employed I imam razhodi,koito sa deductable ot obshtata suma na prihodite .Za izgotvyaneto na moite Income taxes za year 2006 (tryabva da se podadat ot Jan,1st untill Apr.15th 2007-a sled tazi data ima something like penalty ,but I'm not sure about the amount) izpolzuvam uslugite na t.n. Income tax officer I poradi tazi prichina ,ne bih mogal da priveda tochna zifra ,kasaeshta danachnoto oblagane in particular za dohodite mi ot otdavaneto na tozi apartment,za koeto sazhalyavam. Ne bih mogal da vi osvedomya I za % of Uncome tax, tuk , v Cook county,no znaya ,che e progresirasht.Tova ot men-kakvoto znaeh go napisah.Priyaten den/Priyatna vecher!
Re: доходност от имоти
04-10-2006 - 23:02:30
Никола,
Както отбеляза ще е догодина,но минималната ти ставка ще е 10% /да предположим че все пак плащаш данъци защото имаш доходи.Единствено ако си влагал в пенсионно осигуряване не ги тегли по-рано - има пеналти- или ако теглиш след съвет на такс офисера.Системата за това е веднъж за ранното изтегляне и веднъж облагане с данък.
Глобата ти зависи от това дали сам ще си подадеш декларацията и след колко време.По-дълго закъснение - по-голяма глоба.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2006-10-04 23:35 от missi.
Re: доходност от имоти
04-10-2006 - 23:33:11
Пантер 1,
в общи линии си прав ,но ще си позволя да поправя някои неточности.
1.Няма значение дали съпруга/та работи или не - облагането е семейно и се облагат всички доходи-заплати,наеми,дивиденти,безработни/които тук се считат за трудов доход/,доходите на децата ти/те са също семейството ти/до определени години и др.
2.След като се съберат накуп всички приходи се прилага така наречената стандартна дедукция- тя е различна за семейни и несемейни.
3.След това се изваждат признати разходи- по ... на човек от семейството.
4.останалата сума по таблицата за облагане - като процента може да е 10%,15%,20% и расте.
Това е метода при който не се доказват разходите.При доказване се работи с документи и понякога за да ти го признаят трябва да е определен процент от дохода ти.Пример - за медицински разходи ще ти признаят разходите за лечение и лекарства надхвърлящи /примерно 3% /от дохода ти.
Лицата които са подопределен минимум изкаран доход имат право на таксов кредит- в зависимост от това дали си семеен и с колко деца минимума е различен.
Детските са най-накрая - те са твърда сума за дете до ... години.
Извинявам се на всички за които това е отклонение от темата.На другите се надявам да е било от полза.Наблюдател - да всеки долар се слага в кошницата-прав си.
Пантер суми не са цитирани защото не разбрах за облагането през 2006г/доходи от 2005/ ли говориш или за облагането на доходите от 2006 което ще се направи както вече ти каза Никола до 15 април 2007г.
Re: доходност от имоти
05-10-2006 - 00:20:05
Благодаря за инфото, аз не претендирам да съм много наясно - тази информация която написах по-горе я намерих за 15 мин в интернет, а цифрите които съм написал са за 2006.
Re: доходност от имоти
13-10-2006 - 11:10:00
Ето ви един красноречив пример за платена статия по темата:
"Едностайна панелка в жк Дружба 2 се изплаща от наем за 10 години" в-к Монитор

Аз съм реален наемодател на такава панелна гарсониера, но в Банишора. Ето какво излиза по мойте сметки, ако вземем цифрите от статията:
Инвестиция : 25000 Евро(щом е най-евтин значи е по БДС т.е нужен е ремонт)
Разходи по придобиването (комисионни + таксии) : 1000 Евро
Ремонт(подмяна на ВИК+стени + подове) : 4000 Евро
Обща стоиност на инвестицията : 30000 Евро
Гарсониерите обикновено са по 45 м2, а не по 49 и макар, че моята е напълно обзаведена със зор успях да намеря читав наемател, но за 250 лв/месец= 125 Евро.
Та значи 30000 : 125 Е = 240 месеца или 20 години. А статията казва, че за 10 можело....
moody smiley
Re: доходност от имоти
13-10-2006 - 12:20:49
Ами според мен наемът , който смяташ е нисък. Спокойно може да смяташ при 150 евро на месец, а като гооврим за период над 5 години може и към 200 без да сбъркаш. Та наистина не е 10 години, но 15 категорично ще стигнат, а би могло да се разчита и на 12.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход