Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

доходност от имоти

Публикувано от na 
na
доходност от имоти
29-09-2006 - 05:12:25
Предлагам да отворим дикусия за доходноста от имоти в България и по света; Всеки да сподели своите лични наблюдения и впечетления; на мене ми прави впечетление, че цените в определени райони на София и Варна достигат 1400-1500е/кв, но ми се струва, че е абсурдно тези имоти да се отдадат под наем с прилична възвращаемост(8-10%)
Re: доходност от имоти
29-09-2006 - 07:17:38
Taka e, absurdno e!
Spored men takiva tseni plashtat samo tezi, koito perat pari ili sa napravili udar s nivata na baba si, koito bila parva linia more i sega lesnite pari gi biat po djoba.
Spored men pechalbata ot imoti sega e glavno ot kapitalovo pokachvane - da si napravish mnogo hubavo smetkata i da investirash tam i taka che da ti se kachi tsenata maximalno za 5-10 godini.No tova ne sa superskapite raioni. Po skoro malki gradcheta, zemia na podhodiashto miasto, vilni zoni s perspektiva, mozhe bi malki fermi s ogled na EU pomoshtite...Za golemite gradove - sredna raka imoti, na dobri mesta i s dalechen srok na zavarshvane i blagoustroistvo (po badeshtata linia na metroto da rechem) za da spechelish ot tova, che imash parite i shte go prodadesh na niakoi , koito ne mozhe da si pozvoli da chaka sled vreme po-skapo.Da se plashta nad 550-600 EUR v dobar kvartal i nad 700-800 v centralen raion e ...glupavo (ade da se izkasha po-meko).
Re: доходност от имоти
29-09-2006 - 10:19:27
na, категорията "прилична възвращаемост" няма смисъл. Има пазар, който бече на тези нива и вече не е. Както долара струваше 2.40 и сега е 1.50. Всичко едо икономически фундаменти, технически движения и тайминг. Ако това не го разбира човек, има да се чуди защо цените са "ненормални"
Бпрочем според последното изследване на "Индъстри уач" именно начият пазар е сотклонение от нормалното - стои в печелившата крайност и затова е интересен, но напоследък се измества от румънския по възжращаемост и тенденцията е да се следва нормалното - още няколко процента надолу. Погледни къде са нивата в САЩ и Европа...
Re: доходност от имоти
29-09-2006 - 13:13:00
na,

Напълно покрепям StefanB. Възвръщаемостта е относителна величина. Винаги имаш алтернативи за влагане на пари и избираш тази, която в момента е "най-изгодна" - в кавички го слагам, защото зависи не само от процента, а и от риска, който носи. Ако прилична според теб е 8-10 %, но в момента няма такава алтернатива - тогава какво? Парите - под дюшека ли? smiling smiley А и това може да е алтернатива за някого....

Или пък ако си решил да е в имоти, сравняваш със стойностите на показателя за други пазари. И пак е относително, поради спецификите в различните страни.

StefanB, ами чудят се много хора smiling smiley Днес загледах форума на инвестор - там май повече и от тук се чудят smiling smiley
na
Re: доходност от имоти
29-09-2006 - 16:53:01
Аз точно затова отворих тази тема защото взеха да ми попадат разни оферти от САЩ и Европа за апартаменти по-евтини от София и Варна и с много по-сигурен наем и прилична възвращаемост(8-10%);и като говорите за риск примиум- не го виждам при наемите в Бг; Мисълта ми е, че има доста хора с повече имоти, които разчитат на доход от наем; и ако например цените в Гърция или Германия, или Испания или Франция са подобни с по-добра и по-сигурна възвращаемост. А възвращаемостта като процент не виждам защо да е относителна- купуваш например апартамент в Лозенец с идеята,че ще взимаш 300е/месец; Обаче с последното поскъпване на цените, ако платиш 1000-1200е/кв за района за апартамент от 65кв- излиза,че възвращаемостта е 5%; Просто ми се струва, че наемите не могат да следват цените защото няма толкова платежоспособни наематели.
Re: доходност от имоти
29-09-2006 - 18:45:56
Намери ми имот с възвращаемост 8-10% в Щатите и ще ти дам 10% комисиона.
na
Re: доходност от имоти
29-09-2006 - 22:23:55
готово! само ми кажи как да се свържем и ще ти намеря имот; държа на 10% комисион обаче
Re: доходност от имоти
30-09-2006 - 09:18:16
Само ми е интересно как ще докажеш на Боби, че наистина ще печели по 10% годишно.
Ако си спомняш тук някой беше разкрил как може 25% за първата година да получиш. Просто ти продават нещо вместо за 1000, за 1250 евро на кв.м. и първата година ти ги връщат тези 25%, като уж са намерили наемателsmiling smiley
na
Re: доходност от имоти
30-09-2006 - 16:32:33
най- лесният вариант е да му намеря имот със съществуващи наематели; съвсем случайно ми попаднаха подобни оферти и едната е с 10% възвращаемост след заплащане на данъци и такси
Re: доходност от имоти
30-09-2006 - 16:40:32
След което наемателите се изнасят smiling smiley Същата схема. Даже в този случай няма да си получиш 10%.

Не може всички да печелят от едно и също нещо, става пренасищане и цените падат. Ако искаш да спечелиш, прави това което другите не правят. Използвай твоите умения и знания, както и обстановката около тебе за да си гарантираш печалбата. Няма 10% гарантирано, никъде.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход