Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

доходност от имоти

Публикувано от na 
Don
Re: доходност от имоти
04-10-2006 - 11:52:52
na,

това с узряването на пазара ми хареса. Кога ще стане това при жилищното строителство в София за мен е неясно. Затова просто не съветвам никой да се впуска в този бизнес, докато няма налице наематели с такива доходи, че наемът да е под 30% от месечния им приход.

Съвсем друго е при офис- и търговските площи. На прага на влизането ни в ЕС има и ще се увеличава търсенето на качествени офиси (не апартамент на 3-тия етаж в жилищна сграда например).

Та мнението ми във връзка с темата е:

1. Доходност от жилища в София - само за тези, които строят и продават.

2. Доходност от административни сгради (тип Бизнес парк в Младост) - висока, но пак ниша, която са си запазили едрите инвеститори.

3. Доходност от търговски площи (имаме 2 търговски улици в София и няколко мола) - висока - докато има кой да плаща 30-60 Евро/м2 и няма сериозна конкуренция при предлагането.
Re: доходност от имоти
04-10-2006 - 12:08:04
Don,

А какво съветваш хората, дето нямат наследени магазини на Витошка, не са едри инвеститори, но имат свободни 40-50 к евро?

Питам, 'щото аз все подпитвам за алтернативите, ама все не получавам отговор. Това да не е някава професионална тайна? smiling smiley

За наемателите и дохода им май с теб вече си говорихме в друга тема. Все повече се убеждавам от практиката (около мен), че съквартируването става масовият начин за живот под наем. Като не може да плаща един 400 евро за тристаен апартамент (най-масовото предлагане), се събират 3-ма и си делят по 130 евро. Може и 6-ма (по двама в стая). Друг е въпросът, че наемодателят предпочита да е един/семейство, отколкото 6-ма наематели. Но ако иска да има доход от наем, ще трябва да се примири с някои неудобства.

Пак се спирам на темата за миграцията към София - на теб може и да не ти се вярва, но тя е факт от доста време и поне засега няма изгледи да спре. Докога - не знам.
Пусни една обява за търсене на някакъв млад служител/работник в София да видиш, че 80 % от кандидатите ще бъдат от провинцията, при това почти всичките ще са под наем. Да не говорим за студентите и това колко висши учебни заведения има в София.

И ако не вярваш, загледай темата за "съквариранти" в този форум - можеш да прочетеш много интересни неща.
Don
Re: доходност от имоти
04-10-2006 - 12:09:18
Joan,

1. С риск да те разочаровам пак ще ти кажа, че Германия не е Мюнхен.
na нали ти обясни, че възвръщаемост от над 10% в USA не се постига в най-развитите и богати щати, а в т.нар. провинция.

2. Примерът, който давам не е имагинерен и не съм го чул от някой си някъде. Това е информация от първа ръка.

-> 6 eвро/м2 е чистият наем, който ти влиза в джоба, защото данък сгради, застраховки, поддръжка, консумативи etc. са за сметка на наемателя.

-> 682 евро/м2 е продажната цена, на която е осъществена сделката.

-> Наемателката няма да се изнесе, защото е пенсионерка, a пенсионерите не са много мобилни, особено когато им харесва жилището.

В заключение - доходността от над 10% е трайна и дългосрочна. Този пример не е изключение, просто при подходящите условия който търси намира, а в София още нямаме подходящите условия.

Re: доходност от имоти
04-10-2006 - 12:16:21
Don,

Защо да съм разочарована smiling smiley Ами na да иде да инвестира там, където е конкретния пример - негова си работа, ако ти вярва. Риска си го носи той.

За мен да инвестираш в друга държава означава да се запознаеш в детайли с юридическата и икономическа рамка там, а и да имаш начин да управляваш "отблизо" (дали сам да живееш там или да възложиш) инвестицията си. Първата работа на всеки чуждестранен инвеститор в БГ е да плати пари, за да проучи обстановката тук.

В БГ каквото и да е положението, е сравнително добре познато, а и който се е хванал на това, ще го опознае още по-добре. Но не знам защо вярвате (поне така ми се струва на мен), че в Германия няма мошеници, които да се възползват от ваши евентуални незнания. Че в БГ има, е факт.
Don
Re: доходност от имоти
04-10-2006 - 12:20:14
Йоан,

аз нямам предвид хората, които имат 40-50.000 евро. Тези, които разполагат с подобни суми явно имат друг бизнес и за тях покупката би била по-скоро вложение, а не инвестиция. Но тези, които имат печеливш бизнес обикновено влагат парите си в разширяването му.

Аз просто не съветвам хората да купуват апартамент като теглят заем и разчитат да си връщат заема и да печелят едновременно като отдават под наем.
Don
Re: доходност от имоти
04-10-2006 - 12:28:20
Йоан, това което писах е във връзка с темата доходност от имоти. Не го разбирай като призив инвестирайте в чужбина, а иде да покаже, че може би доходността в България няма този блясък, който и се придава (изключая гореспоменатите възможности)
Re: доходност от имоти
04-10-2006 - 12:49:00
Don,

аз за не знам кой път ще кажа - доходността е винаги обект на сравнение. Ако някой търси къде да инвестира, сравнява алтернатви. Дали са различни сектори в една държава или един и същи сектор в различни държави, не е от значение.

Та за какъв блясък говорим? Доходността в БГ (ако се вземат предвид всички рискове) е по-висока от тази в чужбина, според мен - все още. И има момента с непознаването на чуждата обстановка. Но пък някой може да му се струва, че "чуждите тикви са по-едри от нашите" smiling smiley Ами успех му желая в начинанието.

И все пак - ако в БГ няма блясък и не си струва, тогава какво? Дали за вложение (разбирам го като защита от обезценка) или като инвестиция - има ли значение? Къде да си вложи 40 к свободни пари някой, според теб?
Don
Re: доходност от имоти
04-10-2006 - 13:06:07
Joan,

напълно си права, че трябва да се сравняват алтернативи. Като веща в тази сфера знаеш, че отговор на въпроса къде да си вложа 40к евро няма. Просто защото въпросът е неясно формулиран, а освен това отговорът трябва да е индивидуален за всеки човек. Тук става въпрос за недвижими имоти, примерът с Германия който дадох не е реклама, а пример за успешно осъществена сделка, при която нямаше мошеници smiling smiley
А ако този с 40к евро иска да си купи апартамент (не да инвестира в него) най-добре да изчака до лятото на 2007
Re: доходност от имоти
04-10-2006 - 13:13:57
А ако много хора решат и те да изчакат лятото на 2007, накрая всички те могат да се окажат неприятно изненадани smiling smiley
Re: доходност от имоти
04-10-2006 - 13:22:17
Нека всички които вярват в добрата възвръщаемост от имоти в България да теглят кредити, инвестират и спечелят. Това е му е хубавото на пазарната икономика. Не виждам защо трябва да ни убеждават по форумите и чрез медиите колко е изгодно. Нека просто се възползват от създалата се ситуация и натрупат богатства. smiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход