Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Какъв път извървяхме от 2009 до сега
10-01-2014 - 16:08:59
Анкета
Удовлетворни ли сте от предлаганите услугите на пазара и стойността им
Само регистрирани потребители могат да гласуват.
%гласа% гласа.
Да 1
 
20%
Не 2
 
40%
Ползвам частични услуги 1
 
20%
Изцяло се оправям сам 1
 
20%



През 08.2009 повдигнах тази тема във форума „За Купувачи и Продавачи нали искате промяна". Сетих се за нея smiling smiley, и да видим до къде стигнаха нещата. Контакта на собственика в офертата ,.... огледа онлайн
Re: Какъв път извървяхме от 2009 до сега
11-01-2014 - 19:43:41
avatar
Пътя за различните хора е с различна дължина *write* някой не са мръднали и сантиметър, но други са изминали дълъг път. Изчислих, че за тези пет години 2009-2013 година в София са се продали 103 000 имота. Аз също имам скромно участие в съдействието за продажбата на една част от тези имоти като съм бил и само от страната на продавача и само от страната на купувача и дори съм бил и от двете страни smiling smiley

Има според мен известен напредък специално при младите хора, които имат нужда от съдействие при покупката. Напредъка го отдавам на това, че всеки преди да предприеме някакви действия за харч на пари прави някакво макар и бегло проучване в интернет. Повече от половината купувачи в София са млади хора имам предвид до към 35 годишни по мои наблюдения те са около 55-65% от купувачите. Обаче и при по-възрастните купувачи най-вече пенсионерите има съпорт от техните деца и внуци, които им помагат преглеждайки информацията, която е налична в нета, а и след това те остават наследници на тези имоти. Тази част от хората, които се информират от интернет преди да купят най-вече те разбират ползата от услугите на брокерите. Е близо една трета от тях си наемат брокер едва когато разберат, че и сами да си открият офертата в интернет брокера на продавача им иска комисион и един вид ги задължава да ги обслужи, но това отдавна не е тайна за никого. За правилно в никакъв случай не е правилно, но определено се е наложило като практика, а тази практика не е от вчера. Как ще ме накараш да ти платя комисион за услуга, която не желая - ок разбирам вашето нежелание и то е съвсем уместно, но и аз като брокер имам преаво да избера дали да продам този имот на вас или на друг купувач, който няма проблем да си плати за обслужването. Въпрос на избор е - ако брокера няма други клиенти за даден имот, който предлага и му се появят купувачи, които не желаят да плащат комисион или се пазарят за неговия размер е напълно възможно брокера да им приеме офертата. Но представете си предлага се атрактивен имот (а то всеки иска да купи атрактивен имот) и вие сте един от 15 кандидат оглеждачи за този имот през този месец и изявявате желание да купите имот, но категорично отказвате на брокера да му платите за каквато и да е било услуга. Брокера спокойно може да продаде харесания от вас имот на друг клиент, който няма проблем с плащането на комисионната му.

Естествено брокера може да получи комисион само от едната страна ако купувача се яви на оглед с нает от него предварително брокер от друга агенция и тогава няма проблем да стане сделка. Каква е разликата може би ще запитате учудено когато и в единия и в другия случай брокера на продавача получава комисион само от едно място по тази сделка. Разликата се изразява в две неща - първото е, че брокера от другата агенция има ангажимента да си обслужи клиента (купувача) като под обслужване се има предвид - водене на преговори за цената и условията за покупка на имота, проверка на документалната история и правния статут на имота, проверка за тежести, искови молби, възбрани и т.н. изготвяне на предварителен договор, консултация за ипотечен кредит и т.н. Ако купувача няма брокер част от тези задължения автоматично падат върху плещите на брокера на продавача и той няма да има никакъв проблем да ги извърши, но не и безплатно.

Втората причина брокера на продавача да няма проблем да направи сделката със свой колега е именно това, че брокерите са колеги и утре другия брокер може да му върне жеста и да сподели с него имот, който предлага на свой ред брокера представляващ сега купувача.

И в двата случая брокера обслужващ собственика на имота, който се продава НЕ получава комисион от страна на купувача, но разликата е доста сериозна и към тази разлика бих добавил, че покупко-продажбата на имот в България е съпътсвана от много неща за които е добре да се посъветвате с опитен човек, а когато нямате такъв на среща вие започвате да се допитвате до хора, които са имали някакъв жалък опит в покупко-продажбата на 3-4 имота и наемането на 2 такива и те между другото са най-лошите съветници и дават потресаващо неуместни съвети, които вместо да ви помогнат дори биха ви навредили, защото един грешен съвет е много по-лошо нещо от липсата на съвет особено при недвижимите имоти.

Моят съвет към купувачите на имоти е - наемете си брокер от самото начало на търсенето на имот и ще спечелите и време и пари, които иначе ще загубите. Не гледайте "изгодните" оферти, защото те се пускат от едни и същи 70-80 "фирми" или аз незнам точно как да ги нарека като дори 4-5 от тях предлагат към настоящия момент общо над 1500 оферти за изключително изгодни имоти като 95% от тях изобщо не съществуват. Тези агенции "предлагат" най-изгодните имоти във всички райони на София и офертите им изглеждат доста достоверно при това. Ще научите за липсата на тези имоти едва когато организирате оглед за тях. Не когато се обадите да питате има ли такъв имот, а когато поискате оглед с точен час и ако не ви го отменят половин - един час преди уговореното време то значи ще ви заведат на оглед, но на някой друг имот.

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход