Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Наем или Заем (обяснено като за деца)

Публикувано от gekko 
Re: Наем или Заем (обяснено като за деца)
03-01-2011 - 23:13:19
avatar
Quote
Jim
Айран, те, специалистите 20000 евро за нищо ги нямат. И затова не ги смятат. Иначе те са му носели 260-270 лв.лихва, т.е. месечно е печелил 40 - 50 лв. Сега дава месечно 290 лв. за панел. Очевадна далаверка. Всъщност този пример е много точна илюстрация с цифри за разликата между наем и заем.
Собственик, каква е доходността ти от последния купен имот. Защото от апартамента ми от 2001г. доходността ми в момента е 13,75% и то след като намалих наема с 10%. Но от тогава много вода изтече. За да се разбере разликата обаче, човек трябва да има теоретични познания от 3-4 клас по математика.
...............
Джими, бедни селяко, айде на бас, че ти нямаш нищо. АРбитри колкото искаш! Ако ти бедни мизернико ме убедиш че притежаваш нещо или отдаваш нещо , ще ти стисна ръката, но съм сигурен че си от най-голямите мизерни гащници. Така че не ми се напъвеай, глупендер мизерен си.
Re: Наем или Заем (обяснено като за деца)
03-01-2011 - 23:15:13
avatar
Quote
Jim
Айран, те, специалистите 20000 евро за нищо ги нямат. И затова не ги смятат. Иначе те са му носели 260-270 лв.лихва, т.е. месечно е печелил 40 - 50 лв. Сега дава месечно 290 лв. за панел. Очевадна далаверка. Всъщност този пример е много точна илюстрация с цифри за разликата между наем и заем.
Собственик, каква е доходността ти от последния купен имот. Защото от апартамента ми от 2001г. доходността ми в момента е 13,75% и то след като намалих наема с 10%. Но от тогава много вода изтече. За да се разбере разликата обаче, човек трябва да има теоретични познания от 3-4 клас по математика.

Е, те са му носели 260 лихва, която е отивала за наема на една стая в апартамент, заедно с още 2 души. Страшна далавера е било! С тая печалба от 40- 50 лв., редовно е почивал на Канарските острови.:]
Наистина, този пример е точна илюстрация в цифри за разликата между наем и заем. Само дето накрая си оставаш на улицата в първия случай, а във втория- имаш собственост, с която можеш да разполагаш както намериш за добре.
Jim
Re: Наем или Заем (обяснено като за деца)
03-01-2011 - 23:43:47
В първия случай имаш 20000, във втория имот за 35000 и дълг за 15000. Както и да е. Той не е дал подробности за големината и местоположението на панелката, както и местоположението на тристайния, така няма как да направим сравнение и спорът за конкретния случай е малко безсмислен.
Собственик, за два реда и половина си ми направил 4 комплимента. Извинявай, че няма да ти отвърна, не съм силен в литературния език.
Re: Наем или Заем (обяснено като за деца)
03-01-2011 - 23:47:38
avatar
Quote
камелия
Quote
Jim
Айран, те, специалистите 20000 евро за нищо ги нямат. И затова не ги смятат. Иначе те са му носели 260-270 лв.лихва, т.е. месечно е печелил 40 - 50 лв. Сега дава месечно 290 лв. за панел. Очевадна далаверка. Всъщност този пример е много точна илюстрация с цифри за разликата между наем и заем.
Собственик, каква е доходността ти от последния купен имот. Защото от апартамента ми от 2001г. доходността ми в момента е 13,75% и то след като намалих наема с 10%. Но от тогава много вода изтече. За да се разбере разликата обаче, човек трябва да има теоретични познания от 3-4 клас по математика.

Е, те са му носели 260 лихва, която е отивала за наема на една стая в апартамент, заедно с още 2 души. Страшна далавера е било! С тая печалба от 40- 50 лв., редовно е почивал на Канарските острови.:]
Наистина, този пример е точна илюстрация в цифри за разликата между наем и заем. Само дето накрая си оставаш на улицата в първия случай, а във втория- имаш собственост, с която можеш да разполагаш както намериш за добре.

+260 лева от лихва
-220 лева наем
---
+40 лева месечно

а сега плаща наем на банката -180 лева месечно (средно, а първоначално по -280 лева) - само лихвите (лихвите=наем - хем "свое" жилище, хем наем се плаща и то по-висок). Разликата е 220 лева в полза на варианта под наем (средно, а първоначално 320 лева!!!). Ако пък сметнем цялата вноска -340 лева, стават 380 лева в полза на стария вариант. Даже ако приемем, че сам би живял под наем, масовият е 250 лева - пак е по-изгодно.

И в двата варианта важи аргументът "ами ако си загуби работата" - и в двата случая ще ходи на улицата. Но в първия има 20000 евро, а във втория и толкова няма да има. А когато има 20000 евро, на човек живеещ при подобни условия, вероятно биха му покрили години безаботица.

Наистина показателен пример!

P.S. Т.е. на втори прочит - само в случая с кредита ще ходи на улицата, защото иначе ще си остане където е бил и ще си плаща наема от лихвите, че и ще му остават.



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2011-01-04 00:23 от dodo2.
Re: Наем или Заем (обяснено като за деца)
03-01-2011 - 23:55:42
А бе всичко е много субективно, в случая, а и като цяло. Този човек 20К еуро от къде ги е имал, той е живял под наем с още двама коча, значи варианта да ги е спестил сам от заплати е невъзможен, тъй като се предполага, че и заплатата му не е била голяма, а като останат някакви пари, кочовете решават да си направят купона и да се напият, на дискотека да идат, гадже да забият, кефа да си направят, а като има някой лев - харчи се. По-вероятен сценарии в такива случаи е парите да са от наследство или по-точно от продаден наследствен имот. Ако той не използва парите да си купи нещо ( да ги вложи ) означава, че рано или късно, по-бвано или по-бързо ще издуха парите - ерген човек, с приятели ли, с мацки ли, парите ще замината, така или иначе не са толкова огромна сума. Та варианта, че си е купил апартамент, като че ли изглежда наистина най-разумен в подобна ситуация, за да ги съхрани и след време да има някаква собственост.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-01-04 00:00 от АБВГЗ.
Re: Наем или Заем (обяснено като за деца)
04-01-2011 - 00:10:29
avatar
Аз както и да го гледам, един човек ако премине от месечен разход 220 лева на месечен разход 340 лева и при презумпцията ниска заплата, той за следващите 15 години трябва да забрави изобщо мацки, пиене и т.н. По-добре да ги беше дарил на манастир и да стане монах. трябва доста да се въздържа smiling smiley



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-01-04 00:23 от dodo2.
Re: Наем или Заем (обяснено като за деца)
04-01-2011 - 00:14:22
Стига сте го дъвкали това "след време", живейте сега да му се невиди! След 30 години ще се обърнете назад и ще видите че сте оставили само купчина бетон след себе си! Никой балон не трае вечно. Всяко лошо нещо отминава. Гледайте по-позитивно на живота. И това ще мине.
Re: Наем или Заем (обяснено като за деца)
04-01-2011 - 00:21:48
avatar
Ама и аз съм писал глупост, но ме мързи да се поправям, където пише 70 да се чете 220 smiling smiley
поправих се, извинете :ami:



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-01-04 00:24 от dodo2.
Re: Наем или Заем (обяснено като за деца)
04-01-2011 - 00:54:50
Quote
dodo2
Аз както и да го гледам, един човек ако премине от месечен разход 220 лева на месечен разход 340 лева и при презумпцията ниска заплата, той за следващите 15 години трябва да забрави изобщо мацки, пиене и т.н. По-добре да ги беше дарил на манастир и да стане монах. трябва доста да се въздържа smiling smiley

Разликата между наем и заем от 100 лв. месечно, в следствие на доходи от лихви не е чак толкова голяма, а и не се знае колко време ще устиска да ги държи тия пари на депозит, колко доход от лихви ще види и банката на финала дали няма го врътне, под предтекст, че не е спазил условията по договора за депозит и лелката на гишето да му измрънка - " прочетете си точка едикоя си от договора, господине" и т.н., така че в случая е постъпил 100 % правилно.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-01-04 00:56 от АБВГЗ.
Re: Наем или Заем (обяснено като за деца)
09-08-2015 - 20:15:22
Я да възродим малко темата.

Е, наем или заем?

Преди няколко дена търсех къде да сложа малко пари и ... лихвите кретат 1-1.5%

Дано някой е чел като писах преди 4 години и половина
[forum.imoti.net]
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход