Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Re: Честито поредно ново дъно
25-07-2010 - 14:19:52
Quote
Imotko
и никой не вярва, че цените на имотите ще падат още много.

Епа този извод как следва от предходните ти думи немога да разбера.
Re: Честито поредно ново дъно
25-07-2010 - 14:31:39
Следователно с (1558 - 2470) / 2470 * 100 = -37% СРЕДНО са паднали цените за София.

Егати глупостите!


Иванов, я кажи дали цените в "комплекса" са паднали през последните години, за да разберат всички, колко си в час всъщност.

др. Иванов [ Отговор ]
Прогнози за цените
19-11-2008 - 12:59:45 Регистриран: преди 1 година
Мнения: 1 917

П.П.Сега,бих си позволил и аз да си дам "прогнозата" за имотите в БГ и да приключа. Догодина ще си говорим.
Значи за курортните имоти предвиждам пълномащабна катастрофа, Слънчев Бряг, Банско и пр. по 50% надолу до след 2 години. За големите български градове като София, Варна, Бургас и др. ,спад с - 15% през 2009-2011 като цяло и срамежливи едноцифрени ръстове после. В това се включва до около +1% ръст на тухлено строителство в центровете и до около -15% спад на панели. Всички прогнози в икономиката естествено са вероятностни и на горната прогноза давам вероятност около 60% . Имам и друг сценарии при рецесия по дълбока от голямата депресия -цените в градовете падат до -50%. Това е най-катастрофалното което мога да изкарам. Вероятност около 25%. Ха да видим!

Този пост ме подсети да направим прогнози за цените. Все пак сме се събрали само специалисти по всичко.

Но тъй като за да има прогноза трябва да има и ниво на цени на цени от което да започнем, предлагам да го пишем. Например, ако приемем, че цените в Банско са 650Е/м2 и станат 900 е скок от 35%, но ако станат 900Е, някой може да каже, че тази година са били 1300 и това е спад от 30%.

Аз правя следната прогноза за цените в Слънчев бряг през лятото на 2009 г .

Извън комплека/Инджекьойско блато, около Тънково/ сегашна цена около 400Е/м2, прогнозиран ръст от 15% или 480-600Е/м2

Сл.бряг Запад - сегашна цена около 700Е/м2 за по- малки комплекси, 800Е/м2 за средна хубост и 900Е и нагоре за хубавите - също ръст със средно 15%.

Сл.бряг Изток, сегашна цена от 850 до 2200Е/м2, поради което не може да се направи обща прогноза но и там ръст.

Банско - не познавам района и не знам реалните продажни цени, но цените в най-лошият случай ще се запазят или ще растат.

София - силните улици в центъра нагоре. Спад в измислените "локации", т.е. тези дето брокерите ги пробутваха на селяните като добри и в които допреди 10 г. шопите не си пасяха и овцете. Но съвсем разумен спад и то спрямо семптември 2008 г., в най-лошият случай ще стигнат нива от март-април 2008г. Спад в престижните квартали, които отдавна не са престижни - Лозенец, Стрелбище, Изток.
Панели без промяна или малък спад спрямо реалните цени на сделките в момента./защото има обяви за двустаен в Обеля с търсена цена от 90 хил.евро, спрямо подобни свадбарски цени ще има спад, но не и спрямо реалните/.

Връщане към пролетните нива за останалите, по-непрестижни квартали.

Силен спад в някой цени из всички квартали, причинени от проблеми за отделен предприемач, принуден по една или друга причина да продаде1-2 или повече апартамента за да върже положението. Поради падането на цените на материали и раб.ръка това ще са малко случаи и няма да засягат всички апартамевни в сградата. Ако някой иска да се възползва трябва да следи пазара.

Прогнозата за София е изцяло съобразена с негативната и повсеместна пропаганда от СМИ, а не с реалното положение. При прекратяване на психологическият натиск цените ще вървят нагоре, до изравняването им с тези в съседни столици.



Извадки от двата сайта - днешна дата!

Резултати от вашето търсене на:
Тип : продажби
Град: Бургас област
Район: к.к.Слънчев Бряг
Средна цена на имотите в извадката 186132.63 евро
Средна цена на кв.м: 1010.69 евро



Резултат от Вашето търсене на:
Вид имот: 1-СТАЕН, 2-СТАЕН, 3-СТАЕН,
Местоположение: област Бургас
Под райони: К.К.СЛЪНЧЕВ БРЯГ,

Средна цена на имотите в извадката: 62162 euro
Средна цена на кв.м: 1013 euro.
Re: Честито поредно ново дъно
25-07-2010 - 14:44:23
Ти ще си купиш ли на тези цени? Защо мислиш, че някой друг ще купи?
Re: Честито поредно ново дъно
25-07-2010 - 15:03:09
avatar
Quote
др. Иванов
Сега,бих си позволил и аз да си дам "прогнозата" за имотите в БГ и да приключа. Догодина ще си говорим. Значи за курортните имоти предвиждам пълномащабна катастрофа, Слънчев Бряг, Банско и пр. по 50% надолу до след 2 години. За големите български градове като София, Варна, Бургас и др. ,спад с - 15% през 2009-2011 като цяло и срамежливи едноцифрени ръстове после. В това се включва до около +1% ръст на тухлено строителство в центровете и до около -15% спад на панели. Всички прогнози в икономиката естествено са вероятностни и на горната прогноза давам вероятност около 60% . Имам и друг сценарии при рецесия по дълбока от голямата депресия -цените в градовете падат до -50%. Това е най-катастрофалното което мога да изкарам. Вероятност около 25%. Ха да видим!

Малко форумци могат да направят една такава прогноза.
В повечето случай се заема една крайна позиция : нагоре, надолу или застой (опряло дъно).
Поради факта, че се "формулата" е с много неизвестни, затова има вероятност от грешка.
Тук някъде е ключа от бараката - в написаното от др.Иванов.
Re: Честито поредно ново дъно
25-07-2010 - 15:04:17
Quote
Imotko
За който е бил на пазара и имал малко мозък в главата, тенденцията за кризата стана видима през февруари-март 2008, а през юни-юли стана очевидна.
За съжаление, сега, като броим, се оказва, че малко мозък са имали твърде малко хора.

Много е трудно обаче някой играч на нашия пазар да е предвидил истинските мащаби на спада. Затова относно имотите бих определил като успешен инвеститор или успешен дребен играч всеки, на когото кризата не му е взела всичко, който бумът му е дал, т.е. всеки, който се е отървал с печалба.
Imotko за който е имал ум в главата кризата беше видима още през 2006г с тъпите очаквания че като влезем в ЕС заплатите ще станат както в Германия и имотите ще се увеличат.Както много пъти съм писал в природата има баланс навсякъде.Е и тук идва.Иначе си прав умните хора сме много малко в България и ще ставаме все по малко......Истинския мащаб на спада още не е дошъл.Като станат цените 500-600 евро в Лозенец и Иван Вазов тогава ще си говорим.Това време не е далече.
Re: Честито поредно ново дъно
25-07-2010 - 15:04:23
Quote
др. Иванов
filmatoplo,
Ти този ли го слушаше? Е случил си!

kuku987 [ Отговор ]
Re: Който може да се спасява - Имотите СЕ СРИВАТ!!
28-10-2008 - 22:51:50 Регистриран: преди 3 години
Мнения: 2 032

взех си малко почивка.

кузманина писал:
>Въпрос на време е отново цените да тръгнат нагоре.
>Важно е паниката да отниме

да, след като паднат на 250 евро на квадрат на топ място може да започнат и да скачат отново след известно време. например след 10 години. до нива 280 евро например. за топ локейшън. и само това дето не се е разпаднало дотогава.


др. Иванов [ Отговор ]
Re: Какво казват от бранша: Жилищата в София поевтиняха с 8%
22-10-2008 - 11:53:16 Регистриран: преди 1 година
Мнения: 1 916

Някой сами са взели да си отговарят.
няма паднали цени, няма и да има. Цената е това на което се прави сделка. Другото е предложение за цена.
Пример:

мъжка риза на 30 ноември - цена -50 лв.
Същата по време на коледното намаление
"мъжка риза 110 лв. - 50%, само 55 лв.

това става и с имотите. В Триъгълника март правих проучване - 850е/м2. След по-малко от месец - 1000Е/м2, лятото - 1250Е/м2. това са очаквания за цени, а не цени на имота. Защото на 1250 едва ли е имало сделка. Сега може очакванията да паднат от 1250 на 1100, но това не значи намаление на цените с 15%, а на очакванията на продавачите. Щеше да е намаление на цените, ако е имало десетина сделки на 1250 и сега за останалите апартаменти същият предприемач свали цените на 1100.

Дава се пример с апартамент в Дружба дето паднал 2 пъти - от 140 хил на 70 хил., ама той е от 70 м2. че някой малоумник/или перач/ е искал на ново строителство в Дружба 2000Е/м2 какво променя пазара?



Цените в Триъгълника март 2008 г. са били 850 и апартаменти вероятно са се продавали. След това за 3-4 месеца обявите стават 1250, като нямаме информация дали са се продавали, след което в края на ноември обявите стават за 1100, а сега са пак за 850Е/м2 в този сайт и за 760 в другия, като последния месец са се продали 3-4 апартамента без да се знае точната цена. Тука са се събрали разбирачи, което е хубаво, защото очаквам да ми изчислят срива, спада или балона, т.е. с колко са паднали цените, на които се правят сделките?

Иванов,
Моля цитирайте и времевият интервал, който авторът на прогнозата е дал. Иначе изглежда, че искате да дискредитирате Kuku987.

Quote
kuku987
06-04-2009 - 05:12:40
раздуването на балона започна през 2002-2003.
2004 вече балона се виждаше с просто око (цени от по 600 евро).

1994-1997 цените бяха накъде там. (200-250 евро след пирамидите и инфлацията).
възможно е и да са били малко по-скъпи. но не много.
един приятел купи 1993 къща (голяма) на пъпа на Варна, точно до пощата за 25 000 долара.

таймфрейма ми е 2-4 години. може и по-скоро да се случи.

Т.е. според Kuku987 излиза, че Е250 ще се случи в периода 6.04.2011-6.04.2013 г.

Разбира се това е прогноза на Kuku987, а не моя.
Re: Честито поредно ново дъно
25-07-2010 - 15:22:19
avatar
Quote
batko
Quote
Imotko
За който е бил на пазара и имал малко мозък в главата, тенденцията за кризата стана видима през февруари-март 2008, а през юни-юли стана очевидна.
За съжаление, сега, като броим, се оказва, че малко мозък са имали твърде малко хора.

Много е трудно обаче някой играч на нашия пазар да е предвидил истинските мащаби на спада. Затова относно имотите бих определил като успешен инвеститор или успешен дребен играч всеки, на когото кризата не му е взела всичко, който бумът му е дал, т.е. всеки, който се е отървал с печалба.
Imotko за който е имал ум в главата кризата беше видима още през 2006г с тъпите очаквания че като влезем в ЕС заплатите ще станат както в Германия и имотите ще се увеличат.Както много пъти съм писал в природата има баланс навсякъде.Е и тук идва.Иначе си прав умните хора сме много малко в България и ще ставаме все по малко......Истинския мащаб на спада още не е дошъл.Като станат цените 500-600 евро в Лозенец и Иван Вазов тогава ще си говорим.Това време не е далече.

Ти си бил голям хуморист?:]Пишеш явно в "Стършел",затова той фалира:}
Re: Честито поредно ново дъно
25-07-2010 - 16:09:43
Аз мога да кажа че още като се заговори тука за спукването на балона 2007 ма така по сериозно -и седнали на кафе със колеги дори по -големи местни предприемачи в разговор им казвам какво ще стане -те ме гледаха като изтървани и ми викаха че съм луд.Какво се оказа обаче -сега понеже темата е болна -не ги беспокоя с това че ги предпредих.Те си го знаят, и са гузни и ги е яд.Даже с единия бяхме партньори -естествено прекратих участие в бъдещ проект .Сега извинявай ама наистина бяха алчни за още и още -толкова ли не видяха че сделките намалят -преди продаваха на зелено,постепенно това се промени -продажби имаше вече при готова сграда с по 20 огледа , и накрая само огледи без нито 1 продажба .Нима не са това индикации че няма да я бъде-после ваканционните имоти първи пострадаха .
Re: Честито поредно ново дъно
25-07-2010 - 16:13:08
Нито един сливльо не е познал нищо. Когато от 2004 г. при цени от 300 Е плещиш как цените ще се сринат и след 6 години цените паднат до 750/от 900/ и продължиш да твърдиш как спадът щял да е някога във времето не правиш това от наличието дори на малко акъл. Да не говорим, че съм показал как се прави прогноза - казваш датата, какви са цените на тази дата и какви ще бъдат след 8 месеца/лятото на 2009г/. Аз не съм познал всичко, но общо взето съм в нормата. В същото време виждаме, че няма никакъв нишан да има цени дори 3 пъти по-високи от тези, които даваха сривльовците. Никой, абсолютно никой, дори не заподозря кои причини ще доведат до срива на търсенето и незначителното намаление на цените. Плещиха се най-невероятни глупости като фундаментални фактори за срив като започнем от средни заплати, падане на борда, фалирали банки, курс 1/4 евро/лев, съотношения Виена/София и т.н. Естествено нищо от това не се сбъдна. Причините бяха в банковата криза в развитите страни, която не ни засегна но роди страх, бясната пропаганда от някой партийни централи срещу строителството с цел да се предизвика криза за да падне правителството, тук някой посочи безбройните статии плъзнали от началото на 2008 г., и най-вече политиката на новото правителство, което специалистите ще кажат дали е икономическа криза, катастрофа или стопанска разруха. Никой не беше посочил тези причини и затова и не се сбъднаха налудничавите прогнози.
Re: Честито поредно ново дъно
25-07-2010 - 16:17:20
Ама аз нали това казвам -че като говорех това което пише тука и ме мислиха за луд точно както пише сега Иванов.За еврото-1/4 за борда и тем подобни -които не са изключени да се случат по натам във времето.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход