Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Честито поредно ново дъно

Публикувано от javcho 
Re: Честито поредно ново дъно
25-07-2010 - 16:20:45
Quote
barbaron
Quote
др. Иванов
... Тука са се събрали разбирачи, което е хубаво, защото очаквам да ми изчислят срива, спада или балона, т.е. с колко са паднали цените, на които се правят сделките?

Вече си голям и можеше и сам да го сметнеш, ама нейсе, нали си ни приятел.
Отиваш там: http://www.nsi.bg/otrasal.php?otr=20&a1=583&a2=626&a3=627 и гледаш динамичния ред за средните пазарни цени за София.
Цена трето тримесечие 2008: 2470 лв/м2, цена второ тримесечие 2010: 1558 лв/м2 = 780 евро/м2..
Следователно с (1558 - 2470) / 2470 * 100 = -37% СРЕДНО са паднали цените за София.
Следователно скоро ще дойде момента за апартамента (не за мен, аз купувам на 2500 км от София) smiling smiley
Но всеки трябва да се простира според чергата си и да не купува на цена/м2 по-висока от едномесечния чист доход на семейството му *yes*

Quote
др. Иванов
Егати глупостите!

Егати наглия глупак smiling smiley
Re: Честито поредно ново дъно
25-07-2010 - 16:23:21
По принцип -имаше си целенасочено балониране на строителството от по големите играчи , и ние мишките все бяхме отзад със 6 месеца с информацията , те си снаеха кога да строят и кога да продават и най важно кога да спрът и оттеглят с печалбите .А ние водени от алчност останахме не 6 месеца ами още 1 година и повече движени по инерция.
Re: Честито поредно ново дъно
25-07-2010 - 16:28:50
avatar
Quote
barbaron
Quote
barbaron
Quote
др. Иванов
... Тука са се събрали разбирачи, което е хубаво, защото очаквам да ми изчислят срива, спада или балона, т.е. с колко са паднали цените, на които се правят сделките?

Вече си голям и можеше и сам да го сметнеш, ама нейсе, нали си ни приятел.
Отиваш там: http://www.nsi.bg/otrasal.php?otr=20&a1=583&a2=626&a3=627 и гледаш динамичния ред за средните пазарни цени за София.
Цена трето тримесечие 2008: 2470 лв/м2, цена второ тримесечие 2010: 1558 лв/м2 = 780 евро/м2..
Следователно с (1558 - 2470) / 2470 * 100 = -37% СРЕДНО са паднали цените за София.
Следователно скоро ще дойде момента за апартамента (не за мен, аз купувам на 2500 км от София) smiling smiley
Но всеки трябва да се простира според чергата си и да не купува на цена/м2 по-висока от едномесечния чист доход на семейството му *yes*

Quote
др. Иванов
Егати глупостите!

Егати наглия глупак smiling smiley


barbaron ти постоянно май се друсаш...Явно купуваш в Сибир:}
Re: Честито поредно ново дъно
25-07-2010 - 16:30:46
Като гледам, големите играчи са глътнали най-много вода, щото са им големи тумбаците. Да не споменавам имена. Но, понеже са големи и с малко държавна подкрепа, повечето от тях пак ще се отърват с милиони печалба от бума, въпреки милионите загуба от кризата.
Например от 2003 до 2008 може да си спечелил 50 000 000, не защото си много умен, ами благодарение на пазарния бум и началния капитал от 10 000 000, та сега като загубиш при кризата 20 000 000 от глупост и алчност, не е голяма беда.
Всъщност кризата е голяма беда само за хората и фирмите с лоши ипотеки. Защото има и добри ипотеки.
Re: Честито поредно ново дъно
25-07-2010 - 16:36:24
Quote
Imotko
Като гледам, големите играчи са глътнали най-много вода, щото са им големи тумбаците. Да не споменавам имена. Но, понеже са големи и с малко държавна подкрепа, повечето от тях пак ще се отърват с милиони печалба от бума, въпреки милионите загуба от кризата.
Например от 2003 до 2008 може да си спечелил 50 000 000, не защото си много умен, ами благодарение на пазарния бум и началния капитал от 10 000 000, та сега като загубиш при кризата 20 000 000 от глупост и алчност, не е голяма беда.
Всъщност кризата е голяма беда само за хората и фирмите с лоши ипотеки. Защото има и добри ипотеки.

Ти проверявал ли си с какво ти е пълна зелената тиква.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-07-25 16:39 от Върколак.
Re: Честито поредно ново дъно
25-07-2010 - 16:36:38
Аз лично голям играч не познавам , тука местните са това -чуваш че някой го прави правиш и ти строиш за 100 евро продаваш за 500-600 -е хе еее то става , ай де пак да пробвам , и така до края.Под големи играчи си мисля -тези които са скъъпили тоя сценарий за наливането на капиталите от ония мръсните бизнеси в строителството , което се повтори знаите къде-Испания,Литва,Естония , България и много други.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-07-25 16:39 от filmatoplo.
Re: Честито поредно ново дъно
25-07-2010 - 16:40:09
Quote
др. Иванов
Нито един сливльо не е познал нищо. Когато от 2004 г. при цени от 300 Е плещиш как цените ще се сринат и след 6 години цените паднат до 750/от 900/ и продължиш да твърдиш как спадът щял да е някога във времето не правиш това от наличието дори на малко акъл. Да не говорим, че съм показал как се прави прогноза - казваш датата, какви са цените на тази дата и какви ще бъдат след 8 месеца/лятото на 2009г/. Аз не съм познал всичко, но общо взето съм в нормата. В същото време виждаме, че няма никакъв нишан да има цени дори 3 пъти по-високи от тези, които даваха сривльовците. Никой, абсолютно никой, дори не заподозря кои причини ще доведат до срива на търсенето и незначителното намаление на цените. Плещиха се най-невероятни глупости като фундаментални фактори за срив като започнем от средни заплати, падане на борда, фалирали банки, курс 1/4 евро/лев, съотношения Виена/София и т.н. Естествено нищо от това не се сбъдна. Причините бяха в банковата криза в развитите страни, която не ни засегна но роди страх, бясната пропаганда от някой партийни централи срещу строителството с цел да се предизвика криза за да падне правителството, тук някой посочи безбройните статии плъзнали от началото на 2008 г., и най-вече политиката на новото правителство, което специалистите ще кажат дали е икономическа криза, катастрофа или стопанска разруха. Никой не беше посочил тези причини и затова и не се сбъднаха налудничавите прогнози.

Иванов,
сам казваш, че в Триъгълника са спаднави цените от Е1250 на Е800 средно (усреднео между посочените ЛИЧНО от теб Е850 и Е760). Значи спадът е с Е450 за 2 години. Ами ако паднат с още Е450 за 2 години колко е м2? Ами да, точно Е350 (800-450). Не казвам, че ще станат Е350 – просто ако се запази тренда.
Разбира се, нещата може да се обърнат и м2 в същия този Триъгълник. да стане отново Е1200. Но ще е против всякакви икономически закони.
А ние си живеем в парадоксална страна – навсякъде по Коледа се обявяват намаления, а у нас тогава всички цени скачат да се удари келепира.
Re: Честито поредно ново дъно
25-07-2010 - 16:47:17
Добре цените падат или паднаха до едно ниво -кой не му изнася това и на кой му изнася .Като сравняваме между -Строител-предприемач-продавач ,Брокер и Купувач.Нали тези бяха артистите на пазара.Първите трима ги обединих щото са с обща цел.
Re: Честито поредно ново дъно
25-07-2010 - 16:49:28
Нямаше целенасочен балон. Големите:повечето/ не пострадаха, защото са големи, многократно казвах, че при криза в строителство най-малко ще са засегнати големите предприемачи. При царят и Станишев се създаде един либерален режим, който доведе до рязко увеличаване на доходите и инвестициите. Големите градове привлякоха много хора, които искаха да живеят добре на базата на едни добри заплати. Много хора които работиха в чужбина започнаха да си купуват жилища в страната, както и чужденци, затова растяха и цените. Какъв балон? Това, че някой взимал 600 лв. кого го интересува, да не би бензина да го продават според доходите? Англичанина като си продаде съборетината в някое село трябва да купи кооперация на Витошка, защото Сульо взимал малка заплата? Или руснака да си даде двустайната панелка в Моства за 1200 долара на месец и с наемите за една година да си купи тристаен на морето? Който няма пари ще си купи евтино жилище около София, както е навсякъде по света. Само но 30 км. от София приятел продаваше двустаен ремонтиран за 25 хил. лева - Столник, центъра. Затова никага не е имало балон, точно обратното - сега цените са изключително ниски, заради стечение на различни инзвънредни фактори, което едва ли ще продължи повече от 2-3 години, а може да спре буквално всеки момент от също така случайни и извънредни фактори.
Колко трябва да ти е пипето, по точно вятъра в тиквата, за да приемеш, че цялата недвижимост на София може да се изкупи с 1/4 от спестяванията на граждани и фирми в банките? При балона в Япония се беше стигнало до цени при които цената на Гинза, търговската улица в Токио беше по-висока от цялата недвижимост в Холандия, т.е. ако Япония продаде Гинза си купува Холандия. Това е балон, не когато с 20 картини на импресионисти можеш да купиш европейска столица.
Re: Честито поредно ново дъно
25-07-2010 - 16:55:34
Иванов какво трябваше да се случи различно от това което стана..Ако пък вярвахме само на платените репортажи -сега къде щеше да сме.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-07-25 17:10 от filmatoplo.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход