Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Банките

Публикувано от TZARS 
Re: Банките
18-09-2012 - 02:07:01
Re: Банките
18-09-2012 - 02:07:46
Re: Банките
19-09-2012 - 16:09:07
avatar
С единодушно решение Централната банка на Япония обяви че запазва лихвения си процент между нула и 0.1%.
Re: Банките
20-09-2012 - 09:54:25
Да се направи черен списък на длъжници, които са фалирали, предлага шефът на УниКредит Булбанк Левон Хампарцумян.

Въвеждането на 10-годишна давност за борчовете на физическите лица трябва задължително да бъде придружено и от създаване на регистър с фалиралите длъжници, така че те след това за дълъг период от време да не бъдат допускани до кредитната система, заяви пред БТА банкерът, който е и председател на Асоциацията на банките в България. Този коментар е по повод предложението на депутата от ГЕРБ Емил Радев да се въведе абсолютна 10-годишна давност за задълженията на гражданите.

В този регистър трябва да се включват не само борчовете към банките, но и към мобилните оператори и всички други доставчици на стоки и услуги, смята Левон Хампарцумян. Лицата, които фигурират в този регистър, веднъж завинаги трябва да останат извън кредитната система - иначе ще накараме добросъвестните да плащат и за недобросъвестните, защото за съжаление в България злоупотребата с права е национален спорт, заяви банкерът.

Според юристи обаче смисълът на предложенията на депутата Емил Радев за 10-годишна абсолютна давност е да няма "длъжници за цял живот", които дори оставят борчове и на децата си. Затова фалиралият би трябвало след определен срок да се смята "чист" откъм задължения и да може пак да му се гласува доверие. Що се отнася до предложението на шефа на най-голямата българска банка за регистър на длъжниците, БНБ и сега има такъв. "В момента има кредитен регистър, който се ползва от банките - правят справки, преди да отпускат заем. Този черен списък на практика го има", коментира депутатът Емил Радев. В него обаче са заведени на отчет само кредитите от банките, които са просрочени. Данните в регистъра се пазят дълго време и всяка банка може да направи справка за всеки как е плащал дълговете си. Преди време, когато се обсъждаше създаването на този регистър, някои банкери предложиха в него да се включат всички борчове. Хората с неизрядни данъчни задължения също бяха нарочени да влязат в регистъра. Тогава обаче консултации с юристи доведоха до сегашния вид на кредитния регистър.

Проблем на банките и на другите кредитори обаче не са дребните длъжници, някои от които висят с по 100-200 лв. (особено към мобилните оператори), коментираха юристи. Най-сериозна заплаха са кредитните милионери, които дължат стотици милиони към трезорите. Има случаи такива заеми да не се обслужват с години, а договорите по тях са подписани на четири очи с шефовете на кредитните институции. Условията са като за ВИП клиенти, опрощават се лихви и се предлагат разсрочени плащания. Именно отписването на такива заеми заради 10-годишна давност може да причини най-големи загуби на банките.
Re: Банките
20-09-2012 - 22:47:22
Британският град Бристол пусна собствена валута, наречена "бристолска лира", в опит да стимулира местната икономика, съобщиха информационните агенции в четвъртък.

Официално новата валута бе пусната в обращение от кмета на града Питър Мейн, който си купи с банкнота хляб от местна хлебарница. Така Бристол стана вторият британски град със своя парична единица, чиято стойност ще е равна на британската лира. Градът е напечатал купюри с номинал 1, 5, 10 и 20 бристолски лири на обща сума 125 хил. лири.

В специални пунктове жителите на града ще могат да обменят местната за национална валута.

Над 350 компании ще се включат в инициативата и така бристолската лира ще се превърне в най-голямата алтернатива на лирата стерлинг.

Въвеждането на местна валута ще даде възможност голяма част от средствата да останат в Бристол, тъй като след като получи местни пари, предприемачът ще бъде принуден да купи стоки в града.

Бристол е разположен в югозападната част на Великобритания, има население около 400 000 души и е известен като едно от най-големите пристанища в региона.

Градът е второто населено място във Великобритания, което въвежда собствена валута - през 2008 г. това направи град Луис.

В САЩ пък в момента са в обращение около 75 местни валути, повечето от които са се появили преди повече от 100 години.
Re: Банките
21-09-2012 - 10:00:02
АМНИСТИЯ НА БОРЧОВЕ, НО ЗА ЧИЯ СМЕТКА?

Валерия Стойкова

След като години наред междуфирмената задлъжнялост растеше със скоростта на светлината, оказва се, че борчовете на гражданите успешно я настигат. Само за няколко месеца са натрупани 1,6 млрд. лв. дългове на физически лица, показват сметките на Камарата на частните съдебни изпълнители в България. Това са неплатени сметки за ток, парно, вода, телефон, кредити към банки. Обяснението е ясно - кризата продължава вече няколко години, безработицата расте лавинообразно, много работодатели намаляват непрекъснато заплатите. И когато единият от семейството е останал без работа, а на другия доходите са се свили наполовина, тогава грижата е първо за изхранването на семейството и после идват вноските по заеми. Макар че този вариант е още по-страшен - има опасност за натрупаните борчове семейството да се прости с жилището си, да бъде запорирана заплатата на работещия, в дома да влезе съдия изпълнител с всички произтичащи от това неприятности. Да не споменаваме случаите, при които хората си плащат, колкото могат, но лихвите се трупат и в крайна сметка от година на година те дължат все повече и повече. В България вече се образува една нарастваща по численост група на "вечните" длъжници, които не само че няма изгледи да се издължат, но прехвърлят огромни борчове на децата си. Банката продава домовете им, но тъй като цените на имотите драстично са паднали, а лихвите са надули кредита неколкократно, те дължат все повече и повече. Практиката на кредитните институции е в първите години да се плащат лихвите, така че главницата си стои непокътната и върху нея се трупат нови лихви.
Но каквото и да се случва, държавата няма нужда от

бум на хора, ровещи по кофите

и спящи в подлезите. Но какво да правим при постоянно растящите цени на кредита, на тока, парното и водата? Мантрата на пазарните фундаменталисти, които преобладават в България, е, че "едно нещо струва толкова, колкото може да се плати за него". Вече е ясно, че все повече българи не могат да плащат, но цените вървят нагоре. А няма изгледи доходите да се повишат така, че да осигурят, ако не охолен, то поне достоен живот на хората. Още по-невъзможно е в кратки срокове да се изгради социална система, подобна на европейската. Държавата не е правила опити това да се случи в по-добрите времена, какво остава сега.
Затова предложението на депутата от ГЕРБ Емил Радев за премахване на "вечните" длъжници срещна одобрението на колегите му от всички парламентарни партии. Въпросът обаче е дали идеята за 10 години абсолютна давност на борчовете няма да навреди именно на хората, които вече не могат да плащат? Защото банките имат добре работеща система и са в състояние да си събират вземанията за много по-кратко време от 10 г. В противен случай плащат солени провизии. Техен проблем са големите длъжници - кредитните милионери, които влачат борчове с години. За останалите дългове сега има давност и тя е доста по-изгодна за закъсалите длъжници - 3 и 5 години. При добро желание

всеки кредитор може да се вмести

в това време. Въпросът е да не се прекъсва срокът и да се наложат съизмерими граници във времето за връщане на задълженията. И още нещо много важно - законът трябва да пресече опитите на мошениците да вземат кредити или да не си плащат сметките и да се измъкват сухи от водата.
Re: Банките
09-10-2012 - 21:30:46
avatar
27 846 са "богатите" в страната.
Това е броят на депозитите на граждани на стойност над 100 000 лв., сочат данни на БНБ.
Само за една година броят на тези влогове е нараснал с около 7000.
Тези 27,8 хил. души държат 20% от всичките спестявания в страната, сочат данните на БНБ.
Спестяванията на средната класа нарастват доста по-бавно.
Влоговете на стойност между 20 хил. и 100 хил. лв. са 287 хил.
Спестяванията на тази средна класа са нараснали с 1,4 млрд. лв. за година, или съвсем малко повече, отколкото са натрупали най-богатите 28 хил. българи.
Средната класа държи около една трета от спестяванията в страната. Но много от парите във влоговете са получени от продажба на апартаменти, ниви или на семейния бизнес. Не всички притежатели на депозити са забогатели, а просто са превърнали част от семейното имущество в пари, като се има предвид, че много продават бизнеса си, защото е закъсал.
Re: Банките
09-10-2012 - 22:46:21
По умните постъпихме така. Остава да видим какво очакват останалите!
Re: Банките
10-10-2012 - 14:40:19
avatar
Данък върху лихвите по депозити ще има

Инфлацията изяжда една част от лихвите по влогове, друга част ще ги обложат с данък.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2012-10-10 14:42 от TZARS.
Re: Банките
10-10-2012 - 15:10:59
Дано да отпадне между първо и второ четене!

Горките ипотекари, лизингари и други зависими от банките. Ще им вдигнат теглото с още един десятък!
За съжаление, не можете да отговорите на тази тема. Тя е затворена.