Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Отчаяха ли се Купувачите на имоти или още таят надежди за евтиния ?

Публикувано от avram 
Re: Отчаяха ли се Купувачите на имоти или още таят надежди за евтиния ?
07-04-2010 - 19:24:44
Quote
BulCan
От друга страна, ако в БГ имотите или наемите стигнат съотношение 10% годишна печалба, хайде 8% да са, би било изгодно да се купува и тук, но аз лично това не го виждам как ще стане.

Това значи, ако правилно съм разбрал- горе долу такава сметка- цена 100 000 единици (или 2 х 50 000), месечен приход от наем-450 чисто или 500 бруто (или 2 х225/250) и капитализация приблизително 3 000 (годишно или 3 % покачване на цената за година), даже ще остане малко за амортизация .

Според мен, не е толкова недостижимо...
За сега...
Re: Отчаяха ли се Купувачите на имоти или още таят надежди за евтиния ?
07-04-2010 - 19:35:45
Quote
Naskata
Quote
BulCan
От друга страна, ако в БГ имотите или наемите стигнат съотношение 10% годишна печалба, хайде 8% да са, би било изгодно да се купува и тук, но аз лично това не го виждам как ще стане.

Това значи, ако правилно съм разбрал- горе долу такава сметка- цена 100 000 единици (или 2 х 50 000), месечен приход от наем-450 чисто или 500 бруто (или 2 х225/250) и капитализация приблизително 3 000 (годишно или 3 % покачване на цената за година), даже ще остане малко за амортизация .

Според мен, не е толкова недостижимо...
За сега...

По-скоро при цена от 100 000 единици месечен приход около 700-800 единици бруто, което е много повече от 500. 3% капитализация годишно би било добре при горните показатели обаче. Като ми покажеш един имот, който ако му платя 100 000 ще вземам 800 на месец (и в момента и като трайна тенденция) бих го купил. Поне на "явния пазар" - обяви такива няма. По-скоро за 100 000 единици може да се вземе бруто 300 (даже и 400 да кажем) единици, което си е живо набутване. Лошото е, че тъмни облаци надвисват и над самата еврозона, ако беше само БГ, пак по-има надежда.
Re: Отчаяха ли се Купувачите на имоти или още таят надежди за евтиния ?
07-04-2010 - 19:53:25
а тогава се променя сметката-12 месеца х 800= 9 600, което 9,6 %+ 3 % капитализация и става 12,6 % годишно-нали така ?
Ако питаш мен, никаква обозрима надежда няма за Бг. ББ няма представа къде е и за какво-набуха кабинета с леви министри, в старанието си да е харесван от всички, започна да филртува и със синдикати и с някакви измислени "работодателски организации" и както и обикновено се случва-нищо не става. Днес пък се разсърди като малко дете на коституционния съд.
Толкова време проспа, за да съкрати чиновници и свие бюджетните разходи, че сега вече (според мен) единственото спасение е по подобие на валутния борд, въвеждане и на фискален борд.
Иначе следва икономическа разруха, от там политическа криза, от там... (не ми се мисли).
България направи огромна грешка, че избра ББ...
Дано да греша.
Re: Отчаяха ли се Купувачите на имоти или още таят надежди за евтиния ?
07-04-2010 - 19:56:59
avatar
Quote
BulCan
Quote
Naskata
Quote
BulCan
От друга страна, ако в БГ имотите или наемите стигнат съотношение 10% годишна печалба, хайде 8% да са, би било изгодно да се купува и тук, но аз лично това не го виждам как ще стане.

Това значи, ако правилно съм разбрал- горе долу такава сметка- цена 100 000 единици (или 2 х 50 000), месечен приход от наем-450 чисто или 500 бруто (или 2 х225/250) и капитализация приблизително 3 000 (годишно или 3 % покачване на цената за година), даже ще остане малко за амортизация .

Според мен, не е толкова недостижимо...
За сега...

По-скоро при цена от 100 000 единици месечен приход около 700-800 единици бруто, което е много повече от 500. 3% капитализация годишно би било добре при горните показатели обаче. Като ми покажеш един имот, който ако му платя 100 000 ще вземам 800 на месец (и в момента и като трайна тенденция) бих го купил. Поне на "явния пазар" - обяви такива няма. По-скоро за 100 000 единици може да се вземе бруто 300 (даже и 400 да кажем) единици, което си е живо набутване. Лошото е, че тъмни облаци надвисват и над самата еврозона, ако беше само БГ, пак по-има надежда.
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Надежда за жилищния пазар в Европа въпреки мрачните настроения
06.04.2010 10:20
Цените на жилищните имоти в Европа се понижиха през миналата година, което е първият спад, откакто Financial Times започва да следи пазара през 2000 г., но вече се наблюдават признаци, че ръстът се е завърнал на повечето пазари през четвъртото тримесечие.

Цените в 16-те държави от еврозоната са паднали с 4,6% през 2009, сочи индекс на изданието за еврозоната. По-широкият индекс, който обхваща 23 държави в Европа (без България), бележи спад от 2,8%.

Жилищните цени са паднали с над 7% в по-големите и по-развити икономики като Великобритания, Испания и Франция през 2009 г. Дори Германия, традиционно по-стабилен пазар, регистрира намаление от над 4% на пазара на съществуващи жилища и общ спад от 1,8%.

Най-големите спадове са отбелязани в страните, които бяха най-тежко засегнати от глобалната финансова криза.

В Ирландия жилищните цени са паднали с 12,4% през 2009 г., а спрямо пика си от 2007 г. - с 29%. Данните за четвъртото тримесечие сочат, че там има възможност за още спад, като годишният темп на понижение се ускорява до 16% от 13% през предходното тримесечие.

Жилищните цени в Исландия са паднали с 9,7% през миналата година. Сходна е ситуацията в Дания, където е отчетено понижение от 10,2%.

В Словакия 2009 година донесе намаление на жилищните цени от 11,1%, след като експортно ориентираната й икономика беше сериозно засегната от свиващото се търсене в Западна Европа.

Не навсякъде обаче кризата е толкова опустошителна. Полша, последно добавена към индекса на FT за Европа и единствената страна от Европейския съюз, която избегна рецесията по време на кризата, успява да отбележи 17% ръст на жилищните цени.

Скандинавските държави, с изключение на Дания, пострадаха леко, като през третото и четвъртото тримесечия на 2009 г. Финландия, Норвегия и Швеция изглеждаха постигат сигурно възстановяване. Цените в тези три държави надминаха нивата, достигнати преди спадовете от първата половина на 2009 г. Норвегия, която не е член на ЕС, отбеляза ръст от 11,6%.

Тримесечните данни пък сочат, че най-лошото може би е отминало за Великобритания, Испания, Франция и Германия, като те отчитат слаби повишения през четвъртото тримесечие спрямо третото, пише още Financial Times.

Кредитирането на домакинствата в еврозоната с цел покупка на жилищни имоти изглежда се подобрява. Заемите за покупка на жилища са нараснали с 2,1% за 12 месеца до февруари, след като се понижаваха през по-голямата част на миналата година.

От изданието обаче припомнят, че икономиката на еврозоната нарасна с едва 0,1% през последното тримесечие на 2009, което е забавяне спрямо ръста от 0,4% през третото.

Ед Стансфилд, икономист в сектора на недвижимите имоти в Capital Economics, изпитва съмнения относно това дали жилищното възстановяване ще се окаже дълготрайно. „Ако направите фундаментален оглед отгоре надолу на икономиката, е трудно да се избегне изводът, че (на много места) жилищата все още са твърде скъпи“, казва той. „Трябва да се очаква, че корекцията още не е приключил

SERDICA MEA ROMA EST!!!
Re: Отчаяха ли се Купувачите на имоти или още таят надежди за евтиния ?
07-04-2010 - 20:30:46
Четете "купешки" статии. Колкото повече четете толкова повече промивате мозъците.
Може и това да Ви е целта - балъци в БГ колкото искаш (и аз барабар с тях smiling smiley .
Аз се ръководя от простички правила и проста статистика.
Следя 2 квартала. записвам си имотите + цените. само с поне 3-4 снимки.
И гледам 2 неща - дали се продават (изчезват от обявите) и какви са им цените.
Изводите ми са - НИЩО не се продава или изчезват по малко от 10% от обявите. Да не говорим че и "тарикатите" дето ги спират обявите и след 2-3 месеца пак ги пускат ги хващам ....

Ето една не лоша статия = за размисъл и за събуждане от "розовите сънища"
[utre.bg]



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-04-07 20:51 от bota156.
Re: Отчаяха ли се Купувачите на имоти или още таят надежди за евтиния ?
07-04-2010 - 20:33:49
Ама като чуя тази дума "кешовци",звучи поне като "кретен"или най-малкото "престъпник".Да не говорим за "влогарите",то пък си звучи направо като "гнусари".Е,аз в момента съм влогар,продадох едно жилище,търся друго,какво предлагате да правя докато намеря,да си държа парите в буркан под дюшека ли?Очевидно е ,че всеки изхожда от личната си гледна точка и позицията,в която се намира-един е купувач,друг продавач,трети наемодател...интересът на единия,съвсем не е интерес на другия,ами дайте да вземем тогава взаимно да се унищожим със саркастични забележки,неприкрито презрение,и дребни заяждания!*huh*
Re: Отчаяха ли се Купувачите на имоти или още таят надежди за евтиния ?
07-04-2010 - 20:45:29
avatar
Quote
alana
Ама като чуя тази дума "кешовци",звучи поне като "кретен"или най-малкото "престъпник".Да не говорим за "влогарите",то пък си звучи направо като "гнусари".Е,аз в момента съм влогар,продадох едно жилище,търся друго,какво предлагате да правя докато намеря,да си държа парите в буркан под дюшека ли?Очевидно е ,че всеки изхожда от личната си гледна точка и позицията,в която се намира-един е купувач,друг продавач,трети наемодател...интересът на единия,съвсем не е интерес на другия,ами дайте да вземем тогава взаимно да се унищожим със саркастични забележки,неприкрито презрение,и дребни заяждания!*huh*
..........................................
Ама ти както сама отбелязваш, си на кеш докато не си намериш друг имот, разбира се че и аз така ще направя!
Влогара е друга порода. Той е катастрофик според когото завинаги цените на имотите ще падат или поне ще падат до такова ниво че да може едно дете в първи клас ако спестява от закуските , след първия срок да може да пожъне една гарсионерка.
Затова тези гурута в инвестирането проповядват влога като "инвестиция". Както отбелязах в друга тема във времена на криза процъфтяват всякакви апокалиптици, шарлатани вещаещи края на света , лъжелечители , спасители и друга подобна сган.

SERDICA MEA ROMA EST!!!
Re: Отчаяха ли се Купувачите на имоти или още таят надежди за евтиния ?
07-04-2010 - 21:17:23
Quote
sobstvenik 31
Ето как ще тръгнат нещата: Някои влогари не разбраха че никога никой нямя да им позволи в дългосрочен план те да печелят от лихви по депозити а бизнеса да губи и всички трайни активи като акции петрол имоти и т.н. да са надолу. То ако продължава така няма да има никаква икономика. Няма да има и банки. Тогавао кой ще им плаща измислените високи лихви. Това изкуствено състояние вече свършва. Ето как:
.........
Цени на жилища в София тръгнаха нагоре
07 Април 2010, 11:00
Източник:
Офертните цени на жилищата в някои квартали на София са се повишили с до 7% през първото тримесечие на годината спрямо последното на 2009 г.
Това показва справка на сайта за обяви на недвижими имоти @#$%&. Добре е да се знае, че това е първото повишение на офертните цени на жилищата в София от началото на кризата.

Най-много са нараснали офертните цени на жилищата в „Малинова долина” – със 7 на сто за три месеца. Така средната цена на продавани имоти там е станала 714 евро за кв. м, а през последните месеци на миналата година тя е била 633 евро на кв. м. С 6 на сто са се повишили офертните цени за апартаменти в квартал „Мотописта”. Така цената е скочила от 858 евро на кв. м. на 914 евро на кв. м. С по 4% са поскъпнали жилищата в „Дианабад”„Оборище”, „Иван Вазов” и „Изток”. В първия от изброените квартали цената е станала 929 евро на кв. м., в„Оборище” средната продажна цена е 1158 евро на кв. м., в „Иван Вазов” – 1329, а в „Изток” – 1269 евро за кв. м. с 2 – 3 % са се повишили офертните цени на жилищата във кв. Витоша и в Бояна.

В други квартали на София офертните цени обаче продължават да падат. В „Симеоново” жилищата поевтиняват с 5 на сто. Така средната цена на продаваните апартаменти от 869 евро на кв. м. е станала 831 евро на кв. м. В „Бъкстон”, „Красно село”, „Люлин” 1 и „Слатина” цените са спаднали с 3 на сто за първото тримесечие на 2010 г. В „Бъкстон” цените през март са били средно 817 евро на кв. м., в „Красно село” - 845 евро на кв. м, в „Люлин” 1 - 637 евро на кв. м, а в „Слатина” - 757 евро. В „Банишора”, Борово”, „Гоце Делчев”, „Дружба” 1, „Стрелбище”, „Младост” 1 и „Студентски град” няма промяна в офертните цени на жилищата.
Цените на реално сключени сделки през първото тримесечие на тази година спрямо последното на 2009 г. също са без промяна, коментираха брокери за Economynews.bg. Това, че продавачите искат повече пари за жилищата си, не значи, че ще ги получат смятат брокерите. По думите им пазарът вече се е нормализирал при по-ниски ценови нива и при по-слабо търсене в сравнение с преди кризата. Купувачи на жилища обаче имало. Търсели се жилища във всички квартали на София. Някои искат да си купят дом в квартал, който познават добре, други – да имат удобен транспорт до работното си място или да е в района на училището на децата им.

„През миналия месец имах двама клиенти, които търсеха жилища в Люлин, но си купиха в „Света тройца”, каза брокерката Надя Ценова от агенцията за недвижими имоти „Валер” ЕООД. Тя потвърди, че има ръст на офертните цени на жилищата в някои квартали на София. „Цената се определя от продавача, но сделката не се сключва на нея”, допълни Ценова. Опитът й показва, че купувачите винаги се опитват да намалят цената. Най-често могат да получат отстъпка от 10% и по-рядко от 15 на сто. „Само при спешни продажби, когато продавачите са притиснати финансово, цените са по-ниски”, обясни Ценова.
Според „Адрес” недвижими имоти жилище с добро разположение и примамлива цена може да се продаде и за седмица, независимо от кризата. Обикновено едно жилище се продава в рамките на няколко месеца, твърдят брокери. Надценените имоти остават на пазара повече от половин година, а понякога дори цели 9 месеца. Накрая собствениците им се принуждавали да намалят цените до разумни нива, за да могат да ги продадат.

Мненията на брокерите за това с какъв бюджет най-често разполагат купувачите за жилище в столицата са различни. В началото на годината от „Адрес” недвижими имоти твърдяха, че той е 40 000 евро, а през миналата година е бил 50 000 евро. Според Надя Ценова от „Валер” ЕООД той е 100 000 евро.
Според брокерите по-облекченото кредитиране от страна на банките е започнало да се отразява и на жилищния пазар в столицата. Освен от нуждата от дом, купувачите се решавали сега да купят жилище и заради понижените цени. „Ако през 2008 г. са смятали, че цените на жилищата в София за тях са непосилни, то сега купувачите преценяват, че могат да си купят нов дом”, твърдят брокерите.
Няма да коментирам Фантазиите на тема имоти и скок на цените-следващите години те плавно ще достигнат нивата от 96-та и надолу , защото тази криза е различна (в лошия смисъл).Плавно ще бъде,защото дървените глави на повечето собственици много бавно ще проумеят невероятния на пръв поглед но съвсем в реда на нещата спад. 80% от предлаганите имоти са в такова окаяно и вмирисано мухлясало състояние , че за мен само клошар би ги харесал (май обидих клошарите!) Израза " подпаркетно и шпакловка" ми звучи да си купя от магазина свинско , ама сам да си го заколя. Квадратура "с общите части 90 ама чисти 63 "- да се чудиш за малоумен ли те смятат или отсреща има явна патология! А кризата бавно и сигурно обхваща цялата планета. Европа е пред много сериозен проблем,който сама си създаде обединявайки държави с различен език,култура,отношение към труда ,стандарт и начин на живот. Знаете ли какво искат бившите западногерманци? Берлинска стена два пъти по-висока от старата! Тия дето правят мерседес ги обединиха с тия дето правят трабант и пият бира в работно време. Няма лошо-роднини са! Ще ги превъзпитат. Почти са успели.Тази държава на няколко пъти се възражда от пепелта все по-силна икономически . Те ще се справят с проблема първи.Другите в EU да му мислят! А ние сме вече извън времето и пространството-уникално население,управление,положителни иконом. показатели (теоретично) и супернисък стандарт живеейки в същата тази Европа ! Изхода- няма такъв за този проскубан , прост ,полугладен без критерий за битови условия и хигиена ,егоистичен ,малко или много подъл ,частнособственически настроен ,алчен и завистлив народ! Освен ако не се вземе в ръце.Ако не- изхода не е летище София щото и в останалия свят ценят само кадърни и образовани хора говорещи съответния език ,а направо НАСА и БАЙКОНУР и право към Марс и по-нататък.......
Re: Отчаяха ли се Купувачите на имоти или още таят надежди за евтиния ?
07-04-2010 - 21:21:49
paio, 100% си прав*ok*
Re: Отчаяха ли се Купувачите на имоти или още таят надежди за евтиния ?
07-04-2010 - 21:33:01
Quote
ilianm
paio, 100% си прав*ok*
Може да съм прекалил малко, но лицемерието е по-вредно.Изключвам присъстващите във форума,защото предполагам,ще ме разберат. Говоря за тези които хвърлят боклука си от терасите и цапат цялата държава и смятат това за НОРМАЛНО .Благодаря за разбирането приятелю!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход