Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Постижимо ли е ?

Публикувано от chuhal 
Re: Постижимо ли е ?
24-03-2010 - 07:52:21
avatar
Quote
Hun
Някой беше казал че има разлика дали го взимаш за живеене или за инвестиция. Че кой ще купува без да мисли и за двете - или някой си мисли че щом е за живеене мога да го прекарам на двойна цена че е на зор а и няма избор ще купи къде ще ходи... Или щом е за инвестиция има пари и няма да му мисли много.

Има разлика. Когато купуваш имот за лично обитаване, се съобразяваш със семейството си, брой деца ( в момента и в близко бъдеще). Когато търсиш имот за инвестиция, основно се съобразяваш съотношението покупна цена - наем да е най-добро. Не случайно доста "инвеститори" купуват панелки: тънка цена - добър наем.
Re: Постижимо ли е ?
24-03-2010 - 08:43:50
Тук е пълно само с брокери, явно съм объркал сайта(форума). От такива не искам съвети :g:
Re: Постижимо ли е ?
24-03-2010 - 08:44:50
avatar
Проблемът ти е в това, че явно не съзнаваш значението на думата Форум . winking smiley
Re: Постижимо ли е ?
24-03-2010 - 12:38:12
Преди време бях пред твоята дилема. Нека споделя аз как размишлявах. smiling smiley

1. Щом търсиш в Младостите, Дружба си от провинцията?
2. Толкова малко ти трябва (70 м2), значи си сам или с жена/приятелка?
3. Вероятно в момента плащаш наем 400-500 лв/м и ти се виждат множко сухо на вятъра?
4. От година и кусур се тръби, че цените падат и те е страх, че ще изтървеш питомното сега?
5. Имаш заделени пари, вашите и те, евентуално може да се додаде и кредитни, не че ти се иска да плащаш лихвите?
6. Ако ти се наложи може да го оставиш, после наем ще ти капе, к'во толкова?
7. Чул си "по битивито" или в нета, че с пазарлък цените ще паднат от надутите оферти?

Дотук ако отговорите са "да", ясно ми е защо искаш да купуваш. Ясно и защо се чудиш "Ааа, ще се пазаря, те да не ми обясняват какви са цените, аз мога да ги смъкна! Ей, на 'сулю' (замести с име на приятел или форумен гуру) се пазарил, правил чалъми и станала работата!".

При мен тук нещата взеха U-завой. smiling smiley

1. Имам Х лв в депозити, близо до "евентуалната пазарна цена, за която си мисля".
2. В последната година лихвата ми никак не е лоша и с нея си плащам директно наема. Продължавам да си го плащам, сигурен съм, че до 6м ще си го покривам, а до 2 години ще съм около тази цел.
3. Инфлация няма (официално), неофициално вдигат газ и парно (супер, че не се възползвам от тях).
4. Половината неща си ги поръчвам през Интернет от как почна "кризата" и ми излизат крайно като цяло осреднено на 2/3 от цената в България.
5. Аз не съм рентиер, не разполагам с това време да търся, разправям, не съм мазач и т.н. да оправям след поредните свине. Т.е. това перо ми е толкова далечно и мътно...
6. Притеснение: Искам ли да живея в тази кочина завинаги! 20 години преход, на йота не сме мръднали напред. София става по-мръсна, по-задръстена с коли.
7. Притеснение: Дали обещаното увеличение в цената на имота ми ще се случи? Демографски държавата отива към пълна циганизация. 90% от качественото население избяга, само некачествените не останаха там...

Решението:

1. Живея си още под наем.
2. Купих си мега евтино китна стара малка виличка в местност, в която няма ни българи, ни цигани (не зная кои мразя повече). Направихме за 1 седмица стягане и почистване. Копаме си цветята през уикенда, разхождаме се из Балкана в местността, слушаме си радио и т.н. Не мисля да стягам вилата повече, освен една пружина да сменя на леглото winking smiley
3. Парите все още са си мои.
4. Обмисляме и ние да напуснем потъващия кораб ако нещата наистина загрубеят.
5. В противен случай се оглеждам в сайтовете за имоти за апетитни промишлени места в провинцията, където може да направим бизнес упражнение върху разликите в стандарта: Европа / Българска провинция.

Успех в начинанието! 80,000 лв не са малко пари в България. smiling smiley
Hun
Re: Постижимо ли е ?
24-03-2010 - 13:16:48
house_md - споделя през какви етапи е минал.
Всеки който си купува имот да живее си задава и въпроса - а как е като инвестиция. Ако не си го е задал - означава че може би е единствения който не се е набълбукал със десетторно завишените цени.

Панела не става нито за живеене нито за инвестиция.
Недоразуменията на новото строителсво също...
Старото пост комунистическо и то не е стока...

Ако все пак ти се налага да живееш в кочинка - единственото което може да те мотивира да го купиш е ако имота струва под десет годишен наем. В случая ако имот от този тип е с наем 200евро - (говорим за тухла) - не повече от 24 000 евро за тристаен.

Ако е панел - и 5 годишен наем му е много. Знай че ставаш вечен негов собственик - макар и преди да си се пенсионирал ще е вече принудително изринат с държавно постановление.

Ситуацията не е много розова, но ако имаш пари заделени - има хиляди възможности да ги развиеш, макар и рискови, но по-добре така отколкото да ги загробиш в имот без перспектива и бъдеща стойност.

Все пак - догодина ще има десетина хиляди нови оферти от хора притиснати от банки, изгладнели, заборчнели и т.н. (жалко за което), както и огромно количество завършващи се ново строителство... както и на инвеститори които "изчакват", както и на банки които "изчакват" ... бъдещето е още по-голямо предлагане и все по малко или никакво търсене.

Това означава шокиращо ниски цени вследствие на отчаяни продавачи и липсващи купувачи и това в контекста на една започваща депресия...
Re: Постижимо ли е ?
24-03-2010 - 13:46:08
Quote
Hun
house_md - споделя през какви етапи е минал.
Всеки който си купува имот да живее си задава и въпроса - а как е като инвестиция. Ако не си го е задал - означава че може би е единствения който не се е набълбукал със десетторно завишените цени.

Панела не става нито за живеене нито за инвестиция.
Недоразуменията на новото строителсво също...
Старото пост комунистическо и то не е стока...

Ако все пак ти се налага да живееш в кочинка - единственото което може да те мотивира да го купиш е ако имота струва под десет годишен наем. В случая ако имот от този тип е с наем 200евро - (говорим за тухла) - не повече от 24 000 евро за тристаен.

Ако е панел - и 5 годишен наем му е много. Знай че ставаш вечен негов собственик - макар и преди да си се пенсионирал ще е вече принудително изринат с държавно постановление.

Ситуацията не е много розова, но ако имаш пари заделени - има хиляди възможности да ги развиеш, макар и рискови, но по-добре така отколкото да ги загробиш в имот без перспектива и бъдеща стойност.

Все пак - догодина ще има десетина хиляди нови оферти от хора притиснати от банки, изгладнели, заборчнели и т.н. (жалко за което), както и огромно количество завършващи се ново строителство... както и на инвеститори които "изчакват", както и на банки които "изчакват" ... бъдещето е още по-голямо предлагане и все по малко или никакво търсене.

Това означава шокиращо ниски цени вследствие на отчаяни продавачи и липсващи купувачи и това в контекста на една започваща депресия...
Мисля,че много добре си ориентиран в ситуацията.Проблема е че обществото много трудно приема подобна прогноза или по-скоро реалност-предпочитат розови неща! Психология.
Hun
Re: Постижимо ли е ?
24-03-2010 - 14:06:20
Quote
paio
Мисля,че много добре си ориентиран в ситуацията.Проблема е че обществото много трудно приема подобна прогноза или по-скоро реалност-предпочитат розови неща! Психология.

Всичко опира до интелектуалната гъвкавост на даденото население. Процесите са подобни но с различно време на развитие и дълбочина.

Други държави преживяват спукването на балона, говорят явно и открито, преживяват драстичен спад, който ще бъде последван от нормализиране на пазара....

Бай Ганьовското мислене е отричане, хулене, лъжене, замаскирване, обвинение и плюене по всички и всеки... след което пълна разруха и тотален срив на всичко навсякъде, като отново всеки ще обвини всеки, следвано о хулене лъжене...

Резултата ще е катастрофален.
Това не е само в имотите. Това е на всички нива - от президентството, политиците, ... до последната чистачка или безработен.

Щраусовщината не е водило до нищо добро освен до това някои да се възползват от стойката.
Re: Постижимо ли е ?
24-03-2010 - 14:54:49
avatar
Както и други в този форум са казали повече от 40000 Лв. (не евро) за двустаен в дружба са лудост.
Ако все пак си решил да се набутваш разлепи няколко обяви по спирките в зоната в която търсиш и пиши че не си брокер.
поне ще спестиш 6% = 4000 лв. ...!
В никаъв случай не пускай обява във вестник или сайт - ще ти подпалят телефона брокерите. (те в момента много не кръстосват - няма кой да водят, стоят си на телефоните и пишат по форумите )
Hun
Re: Постижимо ли е ?
24-03-2010 - 16:09:03
Какви 6% какви 5 лева.
По 2 максимум 3% от всеки.
На 40 000 лева това са 800 до 1200 лева комисион.
По-добре ги дай за труда на брокера - проучвания, време,труд, договори, сигурност и т.н.
Да не говорим че брокера може да свали цената повече от теб.
Той може да свали и повече от 30% докато теб ще те възприемат като изнудвач.

Верно е че сумарно е 4 до 6% от двамата, но при отбивка с 10% повече от възможната твоя прави разлика 4% печалба в твоя полза (хипотетично).
Re: Постижимо ли е ?
24-03-2010 - 16:33:25
avatar
Quote
chuhal
Тук е пълно само с брокери, явно съм объркал сайта(форума). От такива не искам съвети :g:

Във форум за имоти, Вие не намирате за логично своето мнение да споделят и брокери - изумявам се.
Четете всяка тяхно мнение внимателно, всичко написано е вследствие на опит.
Ако искаш да прочетеш това, което на теб ти се иска - чети мненията на разни комбайнери, бармани и др.
Успех с покупката !
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход