Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Къде е киро на кирия

Публикувано от bota156 
Re: Къде е киро на кирия
13-03-2010 - 19:52:46
преди тийсетина години в София е имало следният случай:
Мисля, че в Света троица беше, та в един двустаен апартамент е живял дълго време един клошар, който през целият си живот е ровил по кофите и се е хранил с едно кисело мляко и половинка хляб дневно. Когато умира, намират в кухненските му шкафове 600 000 лв. Това преди трийсетина години на ония пари, което се равнява днеска сигурно на 30 млн. И съответно държавата си ги прибира.
Re: Къде е киро на кирия
13-03-2010 - 20:14:24
Quote

Жилища се купуват докато човек е в работоспособна възраст.Апартаменти,къщи,земя....кой каквото му трябва.

Тука е по-забавно от сайтовете с вицове. Няма ли да се намери доброволец да превежда премудрите брокерски слова на немски и английски - да се осветлят клетите хора как трябва да си планират финансово живота.

Но пък от друга страна, еманацията на мобилност в мамковината е притежаването на (последен модел) мобилен телефон ;-).



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-03-13 20:19 от Winnetou.
Re: Къде е киро на кирия
13-03-2010 - 20:25:10
Quote
ivorad
Quote
Scyther
Тази бакалска сметка не отчита бъдещото понижаване на наемните цени, както и понижаването на стойността на "актива".



Само за да бъдем изчерпателни - "тази бакалска сметка" не отчита и възможно повишение както на наемните цени, така и на цените на НИ. Т.е. - сметката е за ситуация "тук и сега". В икономическите анализи с прогнозен характер, да напомня, това е сигурна грешка.

ivorad, това сигурно е модерния прочит на "Купувай, че утре ще е двойно". :ami:
Да, определено да се правят прогнози въз основа само на моментната картинка е глупост и грешка. Съвсем не случайно написах в края на предходния си коментар;
Quote

Останалото е въпрос на сметки и наблюдаване на графиките, отчитащи състоянието на икономиката, безработицата, паричното предлагане и не на последно място цените предлага в сайтовете.
Това най-общо трябваше да се интерпретира като следене на макроикономическите показатели и трендове. Предполагам ще се съгласиш, че за да скочат рязко цените утре, трябва да има сериозна причина. А като казвам сериозна причина имам предвид редица макроикономически показатели като ръст на заетостта, ръст на доходите на населението, ръст на стандарта на живот, ръст на преките чуждестранни инвестиции, ръст на паричната маса, ръст на БВП, повишаване на кредитните рейтинги от международните мониторингови компании и т.н.
От друга страна, независимо, че моментната картинка не може да служи за икономически прогнози, тя си има своя чар. Тя показва чии прогнози в миналото са се оказали верни и чии надежди са попарени. Това не трябва да се забравя, инак рискуваме да се окажем в ситуация извън времето. Нещо като да кажеш на всеослушание "Хайл Хитлер" в Германия през 1943 г., или 2 години по-късно...
Re: Къде е киро на кирия
13-03-2010 - 23:17:18
avatar
Quote
broker112
преди тийсетина години в София е имало следният случай:
Мисля, че в Света троица беше, та в един двустаен апартамент е живял дълго време един клошар, който през целият си живот е ровил по кофите и се е хранил с едно кисело мляко и половинка хляб дневно. Когато умира, намират в кухненските му шкафове 600 000 лв. Това преди трийсетина години на ония пари, което се равнява днеска сигурно на 30 млн. И съответно държавата си ги прибира.

Е, ти сега за Бай Пешо такива черни прогнози ли даваш? Аз съм оптимист и си мисля, че Бай Пешо ще издържи до тогава докато не си сложи въжето на врата ! Все пак не мисля, че е лош човек. Просто не знае в кое време и място живее.*yes*
Re: Къде е киро на кирия
14-03-2010 - 10:44:48
Като захванахте Икономическата тема.
Една сметка за достъпността на имотите = над 5 годишни дохода на семейството е недостъпен имота.
Средна заплата в БГ - 550лв (от НСИ). Нека работят 2-ма членове на семейството.
Нека тази заплата за София е двойна - 1000лв че по лесно се смята. т.е общо 2000лв месечен доход.
5г=60м*2000 - 120 000лв.
Това е максималната цена за нормален имот - по "новите" стандарти 3стаен.
Не некоя гарсониера от 90м2, сега двустаен както обявяват примерно от Флоримонт. Едно време 90кв беше 4-стаен !?!
А за да е нормално достъпен един имот = 3 годишни дохода - т.е 72 000лв.
Кажете сега къде сме с тези цени по 75-100к евра?
Вари го печи го, все 2 ПЪТИ по евтино излиза че трябва да струва 3-стаен апартамент спрямо сегашните НИВА.
Е може и да се запазят нивата, ама ако имаме средна заплата в БГ от близо 1000 евра. Дано по скоро стане (дано съм жив и здрав още 50г че да го видя с очите си smiling smiley )



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-03-14 10:48 от bota156.
?
Re: Къде е киро на кирия
14-03-2010 - 10:55:22
avatar
В Израел ми направи впечатление, че месечната заплатата на един среден бачкатор беше = 1 кв.м. апартамент широк център.
Тази формула е доста простичка и за нас: заплата 1000 лв. = 1 кв.м. апартамент

Еврото идва към България.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-03-14 10:56 от ?.
Re: Къде е киро на кирия
14-03-2010 - 11:18:24
Quote
bota156
Като захванахте Икономическата тема.
Една сметка за достъпността на имотите = над 5 годишни дохода на семейството е недостъпен имота.
Средна заплата в БГ - 550лв (от НСИ). Нека работят 2-ма членове на семейството.
Нека тази заплата за София е двойна - 1000лв че по лесно се смята. т.е общо 2000лв месечен доход.
5г=60м*2000 - 120 000лв.
Това е максималната цена за нормален имот - по "новите" стандарти 3стаен.
Не некоя гарсониера от 90м2, сега двустаен както обявяват примерно от Флоримонт. Едно време 90кв беше 4-стаен !?!
А за да е нормално достъпен един имот = 3 годишни дохода - т.е 72 000лв.
Кажете сега къде сме с тези цени по 75-100к евра?
Вари го печи го, все 2 ПЪТИ по евтино излиза че трябва да струва 3-стаен апартамент спрямо сегашните НИВА.
Е може и да се запазят нивата, ама ако имаме средна заплата в БГ от близо 1000 евра. Дано по скоро стане (дано съм жив и здрав още 50г че да го видя с очите си smiling smiley )

Изводът от твоята сметка драги ми bota156 е, че в момента имотите в БГ са двойно (че и отгоре) надценени. Времетраенето на приземяването в БГ към нормални нива ще трае малко по-дълго, по ред причини най-явната от които е че всички потенциални продавачи вкл. и банките чакат "по-добри времена" т.е. чудото да стане и до 1-2 години да се повтори сценарият от 2006-2008.

Заключението за потенциалните купувачи е че парите сега са по-ценни от имотите и затова е логично купувачите изчаквайки да си множат капитала. Колкото по-дълго трае "приземяването" толкова по-добре ще е за притежателите на свеж капитал.

С пари се купуват много неща - с тухли не.
=================================
Re: Къде е киро на кирия
14-03-2010 - 13:29:03
5 страници.Прочетох ги по диагоналната система.Но отново темата се разводни в кредити , банки и т.н.Основното остана на заден план.

Първо по разводнената част.Кредитирането за всеки е различна участ.Слатинеца използва думата "набълбукан" с кредити но истината е една.Има два вида кредити -" лоши" ," добри".Добър - взетите пари , инвестирани , довели до приходи по - големи от взетото.Лош - обратното.Но има и още много видове кредити.Примерно при мен купуването на първите две машини беше с "добри" кредити.Но третата беше звено в производството без коего неможех , но и нямаше как да се получи "добър" кредит.Има и принудителни кредити - болест , дълг и т.н.

Но на въпроса.Първо извадката на апаратамент и наем на същият е некоректно зададена.Най вероятно апартамента е за тотален ремонт , защото нармалния наем на такова обзаведено жилище е 3-4 -5 Е/м3.Тоест към 500 Е.Но и тази малка корекция в цифрите не е от значение за това което исках да кажа.Първо - след десет - петнайсет години под наем да не си помислиш " Ако бях взел кредит и го бях купил , сега щяха да остават пет години до момента който ще е мой ".Плащането на наем е жива загуба на средства.Второ - В България жилища под наем се дават главно от хора на които им се е оказало излишно.А като им потрябва?- хайде през две - три години на камиона и местене.Трето - при наема се съобразяваш със наличната мебелировка.Харесва или не , търпиш я.Хазяина лев неиска да похарчи а на теб не ти се хвърлят пари на вятъра.Има и други неща , които са неудобство при наема но миналите по този път ги знаят.

И все пак човек има мечти.Един да си купи джип , друг да си обзаведе дом.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-03-14 13:31 от bibise.
Re: Къде е киро на кирия
14-03-2010 - 15:03:22
А трети - да получава пари без да работи и без да рискува.
PMP
Re: Къде е киро на кирия
14-03-2010 - 15:14:59
bibise - brilliant! айде към невидимата част от диагоналната схема*drunk*
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход