Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Валутния борд и външният дълг

Публикувано от kuku987 
Валутния борд и външният дълг
21-01-2010 - 16:15:20
Прочетох наскоро за няколко нови 'идеи' за справяне с кризата в Бг и нещо взех да се стряскам.

На някого му дошла 'брилянтната' идея да поддържа валутния борд с емитирането на дълг от БНБ. И сега този някой щял да става вицепремиер.
Ако имаше нещо положително в последните години то беше поддържането на неголям държавен дълг.

В момента имаме няколко много сериозни проблема които предстои да се задълбочават:
1. дефицит в бюджета.
2. безработица която ше расте, оттам ще расте и дефицитът.
3. отрицателно салдо във външната търговия.
4. намаляващ валутен резерв.
5. предстоящи плащания на големи частни дългове които допълнително ще намалят валутния резерв.

като се има впредвид че много от плащанията като пенсии, помощи за безработни и т.н. зависят от бюджета е ясно че трябва или да се теглят заеми за да се закрепи бюджета или да се намалят бюджетните разходи. което пък ще свие потреблението и оттам събираемостта и постъпленията в бюджета и т.н. Спирала на свиване на разходи/ГДП...

Така че държавата ще се принуди да тегли заеми така или иначе за да закрепи бюджета. да тегли заеми обаче за да гарантира печалбите на банките и да крепи лева на изкуствено високи нива което пък убива износа е опасно.

Аз писах вече че момента в който трябваше да се отмени валутния борд бе изтърван, това трябваше да се случи преди поне 4-5 години и да се поддържа плаващ курс на лева (като китайския юан) за да се насърчи износа и производството. Така нямаше да се натрупат огромния частен дълг и дисбаланс във външната търговия.
сега по време на криза и свита консумация опциите са много малко. положението е осрано достатъчно и е ясно че държавата не може да си позволи да тегли допълнителни заеми за да минимизира загубите на банките от евентуална девалвация на лева. че ще се теглят заеми да се балансира бюджета е ясно.

банките ще губят от раздадените кредити - това е ясно. при инфлирането на лева става още по-зле. който каквото си е надробил да си го сърба. прехвърлянето на сметката от виновните за кризата на данъкоплатците е непочтено. това са вашите пенсии, ще доведе до увеличени данъци, намалени бъдеши разходи за социални и здравни нужди, образование.
Re: Валутния борд и външният дълг
21-01-2010 - 16:22:20
avatar
21.01.2010 год.: Инвестиционната агенция "Мудис" (Moody's Investors Service) подобри днес перспективата за кредитния рейтинг на държавния дълг на България на "позитивна" от предишното "стабилен". Промяната в перспективата за дълга ни бе обяснена с относително стабилните финанси на страната през 2008 и 2009 г. Въпреки дълбоката рецесия, България има много нисък бюджетен дефицит, което допринася за стабилността й, казват от агенцията. Специалистите очакват рецесията да свърши в средата на 2010 г., въпреки, че проблемите в Гърция най-вероятно ще забавят възстановяването през тази година. Гърция е сред основните търговски партньори на България, там отива около 9% от износа на страната. Гръцките банки са основни инвеститори в българската финансова сфера.Рейтинга на правителствения дълг в момента е Baa3. "Мудис" подчертават, че евентуално повишаване на кредитния ни рейтинг на Baa2 зависи от способността на страната да се върне към икономически растеж, както и да устои на шоковете в региона. Агенцията прогнозира, че българската икономика ще започне да расте през 2011 и 2012 г., като се очаква основна движеща сила да бъдат еврофондовете и преките чужди инвестиции. Според "Мудис" обаче България продължава да е изложена на риск от външни сътресения, както и от огромния си търговски дефицит и голям външен дълг.*ok*



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-01-21 16:23 от 2010.
Re: Валутния борд и външният дълг
21-01-2010 - 16:25:35
avatar
А какви са твоите идеи, ще споделиш ли? То за мен и дългът на всеки един американец от 184.000 долара/човек е направо убийствен.
Your share is currently: $184,000
Re: Валутния борд и външният дълг
21-01-2010 - 16:34:28
куку що не вземеш да се кандидатираш за финансов министър или шеф на БНБ че стия двама бездарници закъде сме.
Re: Валутния борд и външният дълг
21-01-2010 - 17:19:21
не съм казал че са некадърници.
казвам им да не бъркат в джоба на хората
Re: Валутния борд и външният дълг
21-01-2010 - 18:00:05
Kuku борда няма алтернатива.Смисъла е следния ще харчим колкото изкарваме.Щом трябва ще се свалят цени пенсии заплати.Държавните чиновници ще започнат да си плащат личните осигуровки.Социалните пенсии ще се извадят от НОИ.Ще се спрат детските.Има какво да се направи ама на Бойко не му стискат гащите.Девалвацията нищо не променя по отношение на доходите те пак падат.После който работи пак ще има по високи доходи.А тези дето ги мързи пак няма да имат.Но девалвацията е лош сигнал към света.Румънците направо цъфнаха с тяхната девалвация
Re: Валутния борд и външният дълг
21-01-2010 - 19:01:38
avatar
Агенцията за кредитен рейтинг „Мудис” повиши перспективата по рейтинга на България от стабилна на позитивна

Куку, една позитивна новина. То и аз съм принципно песимист, но пък не ми се иска да видя БГ в реки от кръв, за да се сбъднат твоите прогнози *beer*
Re: Валутния борд и външният дълг
21-01-2010 - 19:12:31
аз съм умерен оптимист.

България не беше удавена в кръв когато имаше такива цени, напротив беше много по-добре от сега.
Re: Валутния борд и външният дълг
21-01-2010 - 19:16:05
Тогава имаше ли изобщо реален и развит пазар на имоти?
Re: Валутния борд и външният дълг
21-01-2010 - 19:39:02
Той пък сегашния е един "развит пазар на имоти"...да ти се дореве направо.

По темата-идеята беше спорна още едно време и спадаше в графа "финансова екзотика".Важно е да се генерират нови идеи,дори и понякога екзотични.Помага за развитието.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход