Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Валутния борд и външният дълг

Публикувано от kuku987 
Re: Валутния борд и външният дълг
21-01-2010 - 19:41:14
пазар на имоти винаги е имало.
Ако имаш в предвид че в момента всичко се продава, има стотици хиляди имоти за продан а преди е имало 5 процента от сегашните обяви продава...
някак си не вдявам как това вдигало цените на имотите.

хората и фирмите нямат пари, имат дългове, при това много по-големи от преди 20 години.

а колко се застрои през това време... докато народът се изнасяше масово навън...

за кредитите и заплатите забрави, в момента наблюдаваме много изкривена икономика в преход, трендът обяче е ясен (за мен....)

бъдещите заплати няма да имат нищо общо със сегашните, данъците ще са по-големи че дълговете трябва да се плащат...

на късметлиите да са на работа заплатата ще им стига за изхранване.
това не се отнася само за Бг, а за много други страни по света.

аз пак излязох оптимист (като се сетя за прогнозите си отпреди 4-5 години), след още 2-3 ще си говорим пак.
Re: Валутния борд и външният дълг
21-01-2010 - 20:06:57
Quote
kuku987
Прочетох наскоро за няколко нови 'идеи' за справяне с кризата в Бг и нещо взех да се стряскам.

На някого му дошла 'брилянтната' идея да поддържа валутния борд с емитирането на дълг от БНБ. И сега този някой щял да става вицепремиер.


Добре де kuku, ти какво би направил? И не ме разбираи погрешно. Напълно съм съгласен с повечето ти мнения. Просто аз не се сещам за полезен ход в момента.
*drink1*
Re: Валутния борд и външният дълг
21-01-2010 - 20:38:05
Quote
Дядо Мечо
Quote
kuku987
Прочетох наскоро за няколко нови 'идеи' за справяне с кризата в Бг и нещо взех да се стряскам.

На някого му дошла 'брилянтната' идея да поддържа валутния борд с емитирането на дълг от БНБ. И сега този някой щял да става вицепремиер.


Добре де kuku, ти какво би направил? И не ме разбираи погрешно. Напълно съм съгласен с повечето ти мнения. Просто аз не се сещам за полезен ход в момента.
*drink1*

Един полезен ход би бил закон за частния фалит. Друг полезен ход би бил закон за спекулата. Например 50% данък върху пазарната оценка от препродажбата на имот до петата година от придобиването му. Освобождаване от ДДС върху горива, торове и семена, предназначени за селското стопанство. Защо не и освобождаване от данъци за първите 2-3 години на всяко ново производство в страната?! Те такива радикални неща...
Re: Валутния борд и външният дълг
21-01-2010 - 21:01:39
Скитер, това ще се случи само с Алиса и то само в страната на чудесата winking smiley
Re: Валутния борд и външният дълг
21-01-2010 - 21:08:17
Quote
Svetlio
Скитер, това ще се случи само с Алиса и то само в страната на чудесата winking smiley

Така е. Прав си. Ето защо имотчето ти всяка сутрин струва по-малко от предната вечер. Лека нощ!:]
Re: Валутния борд и външният дълг
21-01-2010 - 21:24:03
И въпреки това е повече от 0-лата в твоя джоб *angel*


ps: И колкото и голяма да става, дори да се дублира и умножава многократно - си остава о ахахаа ако изобщо захапваш кво ти пее радиото smoking smiley



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-01-21 21:37 от Svetlio.
Re: Валутния борд и външният дълг
21-01-2010 - 21:37:53
Quote
Svetlio
И въпреки това е повече от 0-лата в твоя джоб *angel*

Ух, как се засегнах.:-[

P.S. Повярвай ми, много като теб си мечтаят да са на нула и да нямат да дават. И все повече стават. Странното е, че именно те смъкват цените, а такива като теб стискат кълки и мечтаят по миналото.
Мечтатели, кво да ги правиш?!...winking smiley



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-01-21 22:01 от Scyther.
Re: Валутния борд и външният дълг
21-01-2010 - 22:45:34
Scyther...намери ми една европейска държава,където да прилагат в момента подобни мерки...
btw...пазарната икономика не познава понятието "спекула".Спекулата за да съществува,предполага липса на пазар.

Идеята ти за високи данъци върху препродажбата на жилища не я разбирам.Защо си хареса точно 5 години..?Това е много време.
Re: Валутния борд и външният дълг
21-01-2010 - 22:47:56
Куку - като ще боли поне да е контролирано аварийно приземяване:

- рязко да свият размера на държавните разходи (като процент от БВП да речем между 20 и 30). Да ще боли -обаче има доста места откъдето да се реже и то излишни израстъци. Няма да е лошо да похарчат няколко десетки милиона за чуждестранни консултанти (ама наистина експерти, а не маскиран като фирма отдел на нечие разузнаване) как да се изчисти (почти) цялата законова база от двусмислици, недомлъвки и нарочни вратички.

Чичковите чиновничета - на 1/3 от сегашния брой. Вярно е, че е политическо харакири....обаче след време ще му издигнат на това камикадзе паметник до този на Стамболов.

- постъпкова обезценка на лева - да речем в рамките на 2 години докато стане към 3-3.5 лв за евро.
За ефекта от постъпковата обезценка малко се съмнявам, като знам че всичко се разбира предварително. Но все ми се струва по-мек вариант от рязка обезценка.

- и една хубава реформа на реалната икономика - след добро изпотяване (на г..за) и настинката наречена "преход" ще се излекува. Обаче това не може да стане с реформа само на държавните финанси, понеже засяга и реална икономика и стратегически приоритети.

Безболезнен вариант няма.....
Re: Валутния борд и външният дълг
21-01-2010 - 22:51:16
Quote
salvador
Scyther...намери ми една европейска държава,където да прилагат в момента подобни мерки...
btw...пазарната икономика не познава понятието "спекула".Спекулата за да съществува,предполага липса на пазар.

Идеята ти за високи данъци върху препродажбата на жилища не я разбирам.Защо си хареса точно 5 години..?Това е много време.

Високите данъци barbaron ги е обяснявал. За Франция иде реч. Доколкото знам и в Германия има подобни фискални мерки. Много държави субсидират земеделието си, не държа да е непременно с ДДС, има и други начини. Закон за частния фалит има в много държави. Какво им е на мерките?

P.S. И не е вярно, че спекулата предполага липса на пазар. Как ще дефинираш понятието "спекулативен пазар" тогава? Монополният пазар какъв е? Олигополният пазар какъв е?



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-01-21 22:57 от Scyther.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход