Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Дянков: Банките седят на парите и чакат

Публикувано от OwnerBG 
Re: Дянков: Банките седят на парите и чакат
27-11-2009 - 13:47:08
@иванчото - а ти имаш ли някакъв аргумент? защо мислиш че банките в БГ имат достатъчно ликвидност? аргумента че високите лихви по депозитите говорят за нужда от ликвидност в банките е поне логичен. ако имаш друго обяснение давай - ще ми е интересно да го чуя.

високите лихви говорят за това че парите са скъпи, аджеба банките имат нужда от още депозити. ако банките просто седят на ликвидността те губят лихвите по депозитите - излиза че са добри самаряни, което е малко вероятно. по-скоро имат нужда от ресурс за да покриват задължения към (най-вероятно чужди) кредитори.

обяснението с високите спредове по сидиес-ите за БГ не е съвсем ок: нали имало много вътрешна ликвидност, защо ни е тогава външно финансиране. или искаме отново да надуваме балони на кредит от чужбина - този филм свърши засега: БГ вече не е сред многообещаващите икономики - сега всички гледат за подценени активи на запад или за нови пространства в далечния изток.
Re: Дянков: Банките седят на парите и чакат
27-11-2009 - 13:47:23
Не в другиден - осигуровките на самоосигуряващите се ги вдигат почти двойно от 1 януари.
Re: Дянков: Банките седят на парите и чакат
27-11-2009 - 13:56:32
Банките почнаха отново директния мениджмънт . Звънят, предлагат срещи да обяснят условията за отпускане на кредити. Вярно доста по-вяло от началото на 2008г., но явно имат нужда и от отпускане на кредити.
Re: Дянков: Банките седят на парите и чакат
27-11-2009 - 13:58:05
Quote
valsodar
Това, някой чете ли го?

Quote

По данни от скорошно изследване на Института по социология на БАН, над 75 % от извънфирмените кредити са взети от домакинства с месечен доход под 600 лева, което ги прави практически неплатежоспособни!

На свой ред банките у нас /95% - с чуждестранни собственици!/ са раздали над 15 милиарда лева кредити повече от събраните депозити. Реакцията на банките майки е: спиране на рефинансирането за българските клонове; натиск върху тях да изземват ипотекираните имоти на неизправните длъжници и да сведат до минимум кредитната дейност чрез рекордно високи лихвени проценти. Колко от депозираните в чуждите банки български пари са изнесени в централите, никой не знае.

Отворено писмо

Хубаво е да погледнеш в чичко гугъл кой, говори и от къде е минал, гледам 2007 някаква партия сега друга организация, преди 89-та трето е вършил, източници на информация за писмото странни, де да знам може и да е стабилен неоспорим безкористен източник за черпене на информация. winking smiley
Re: Дянков: Банките седят на парите и чакат
27-11-2009 - 15:53:16
jORES НА 100% съм съгласен с теб :
"Работата на правителството е не да гледа в канчето на бизнеса а да създаде условия на същия да расте, да не харчи пари за популизъм /за мнозинството днес за да е доволно до изборите и да даде глас/ а да гради дългосрочна политика, като се откъсне от досегашното статукво - правиш бизнес благодарение на близостта с правителствата а не защото можеш да правиш бизнес."

Лошото е, че правителството не го мисли, поне засега.
Добре е, че виждаме тук-таме неща, дето отдавна трябваше да се случат - контрол, процеси, размахване на пръст, но защо ли изглежда, че се разчистват пак политически сметки. Дано не съм прав...
Със сигурност, обаче едно е за мен правилно - трябва да се опита някой да сложи някакъв ред в безхаберието. Друг е въпросът кой, как и дали вместо да изпише вежди не вади очи, при това без да го осъзнава, но е въпрос на ниво.
Да ме прости Асен с неговата теза за ВИИ-гениите, но аз имам преки наблюдения от другата банка - ИБРД (световната) и не бух казал че има особена разлика в компетентностите. Просто там знаят как, какво, и за какво работят, докато тук не знаят нито едно от трите неща - поне голяма част от тях, особено напоследък. И става мазало.

Колкото до банките - леонията е отговорът на въпроса има ли пари на пазара. Вийте графиката от октомври 2008 до днес - от близо 6% днес е 0.52%. Е, какво да говорим - ликвидност има да се удавиш.
Кривата на доходността е плоска до 1 година - не се очаква особена промяна. Засега. Обикновено зимните месеци са месеци на висока ликвидност, има много празници.
Колкото до кредитите - естествено, че ще предлагат банките и на по-ниски нива. Банката е предприятие и ако не дава пари на заем ще трябва да си ги чува в мазето, няма такива малоумници... Качването на таксите позамазва положението, но кредита си е кредит, да се финансираш на 5 и да даваш пари на 10 не е като да вдигнеш такса суифт или поддържане на сметка с 15%, има и конкуренция.
Депозитите паднаха, но не много. Още ще паднат, не защото Дянков е казал, а защото това е нормалната стъпка.
Така си мисля...

А истории за разбит бизнес тепърва ще четем и виждаме, за съжаление. От това губим всички но е такова времето, такива са даденостите, а за тях едва ли можем да се сърдим само на кишата Гришата и межд.положение, както казваха някога, все пак всеки народ си заслужава правителството, просто защото си го избира сам...



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2009-11-27 15:56 от StefanB.
Re: Дянков: Банките седят на парите и чакат
27-11-2009 - 16:11:36
avatar
хммм

[www.investor.bg]

Moody's преразгледа показатели на четири български банки
27.11.2009 12:03 (5F4 / FIcool smiley


Рейтинговата агенция Moody's Investors Service обяви, че предприема корекции на някои от оценките на четири български банки. Причината за това е преоценка на устойчивостта на печалбите и капиталовите им позиции заради увеличаващите се загуби от кредити.

Засегнатите банки са Първа инвестиционна банка, ДСК, Райфайзенбанк и МКБ Юнионбанк, се казва в съобщение на Moody's, цитирано от Finchannel.

От Moody's са редуцирали рейтинга на финансова стабилност на ПИБ от D на D-, a дългосрочните депозитни рейтинги в местна и чужда валута са били смъкнати от Ва1 на Ва2. На всички тези рейтинги е поставена негативна перспектива, което означава, че те могат да бъдат понижени отново.

При ДСК няма промяна на рейтинга на финансова стабилност, като той остава D+, но му е поставена негативна перспектива. Депозитният рейтинг в местна валута бе понижен с една степен, а този в чужда остава без промяна. Перспективите пред тях обаче остават нестабилни.

По отношение на Райфайзенбанк и МКБ Юнионбанк Moody's пък са потвърдени негативните перспективи пред рейтингите за стабилност и депозитните рейтинги в местна и чужда валута. Рейтингът на финансова стабилност на Райфайзенбанк остава D+, a този на МКБ Юнионбанк е запазен на D-.

Според Moody's рецесията в България се изостря, което води до по-голям брой корпоративни фалити, увеличаване на безработицата и свиване на разполагаемия доход на домакинствата. Особено отслабване от агенцията виждат в корпоративния сектор, като това се дължи главно на ниското търсене на български износ от основните партньори на страната и спадът на чуждестранните инвестиции.

Потребителското банкиране също било под натиск заради проблемите на пазара на труда, които водят до спад в потреблението.

Въпреки всичко според Moody's банковият сектор остава печеливш, добре капитализиран и с добри показатели за ликвидност. Като проблем обаче се посочва повишаването на лошите кредити.

Вечно ЖЪДЕН!Ебем ти ебане пред пиене!
%
Re: Дянков: Банките седят на парите и чакат
27-11-2009 - 16:42:54
avatar
А някои са се "уредили с кредити" от повече банки: [www.moitepari.bg]

====================================================================
А портрета ми от аватара строго ви следи. Кой съм аз, че да се съмнявам в себе си? ====================================================================
Re: Дянков: Банките седят на парите и чакат
27-11-2009 - 17:16:48
Quote
nearvana
@иванчото - а ти имаш ли някакъв аргумент? защо мислиш че банките в БГ имат достатъчно ликвидност? аргумента че високите лихви по депозитите говорят за нужда от ликвидност в банките е поне логичен. ако имаш друго обяснение давай - ще ми е интересно да го чуя.

високите лихви говорят за това че парите са скъпи, аджеба банките имат нужда от още депозити. ако банките просто седят на ликвидността те губят лихвите по депозитите - излиза че са добри самаряни, което е малко вероятно. по-скоро имат нужда от ресурс за да покриват задължения към (най-вероятно чужди) кредитори.

обяснението с високите спредове по сидиес-ите за БГ не е съвсем ок: нали имало много вътрешна ликвидност, защо ни е тогава външно финансиране. или искаме отново да надуваме балони на кредит от чужбина - този филм свърши засега: БГ вече не е сред многообещаващите икономики - сега всички гледат за подценени активи на запад или за нови пространства в далечния изток.

nearvana, по принцип не харесвам "Радослав", но за съжаление точно той Ви подсказа с последния си пост отговора ... надявам се Асенчо да се понапъне и да не чете поста ми по-надолу за да се сети дори и по-късно - САМ! Свободни съчинения от малко определящи аргументи може да си правите нон-стоп !! Хайде понапънете се не да мислите, а да отделите голямото от малкото - ЯСЕН ли съм ?? Ако не съм ... подсказвам, но мен щеше да ме е срам на ваше място:

К(Депозити) << К(Кредити)

- Ха сега - защо лихвите на много по-малкото (от което зависи лихвата на много по-голямото) е висока ?

Още един бонус:

- не за да ви дават НОВИ кредити с висока лихва smiling smiley

Др. ИВАНОВ - МОЛЯ ТЕ продължавай да пишеш... иначе ще пиша аз !!!
Re: Дянков: Банките седят на парите и чакат
27-11-2009 - 17:48:29
@стефанБ - ако една банка има да връща пари на чужди кредитори едва ли ще се рефинансира с оувернайт пари от други банки. това няма да й свърши работа. лео

виж в инвестора "ОЛП рекордно нисък, но вече и рекордно непоказателен"
"
Тоест липсва корелация между Леония (ОЛП) и цената на депозитите в банковата ни система, което показва, че ОЛП е непоказателен.
...

Няма как Леония да не е рекордно нисък, защото разликата между 0,36% и 1,71% представлява почти безрисков арбитраж за банките имащи достъп и до двата междубанкови пазара.
...
„Отново повтарям – не разчитайте Леония да ви подскаже обрата (в лихвите б.ред.). Индексът просто отразява съвсем краткосрочен и плитък пазар, който няма нищо общо със същинския източник на банковите ресурси – депозитите на клиенти“, заяви в интервю за Investor.bg, Петър Андронов, главен изпълнителен директор на СИБАНК."
Re: Дянков: Банките седят на парите и чакат
27-11-2009 - 18:12:15
avatar
Малко свеж оптимизъм*sos*
Цитат:
"Банките изнасят парите от България. За това алармира във Варна икономистът и лидер на Обединения блок на труда (ОБТ) проф. Кръстьо Петков. В подкрепа на думите си той цитира доклад на ДАНС от февруари т.г. С него е предупредено правителството на тройната коалиция, че е в ход нова политика на банките, които прехвърляли ресурси зад граница, предимно в Гърция и Унгария. Проф. Петков посочи, че към сегашния момент чуждестранните банки у нас са раздали 15 млрд. лв. кредити. Това е сума в пъти по-голяма от събраните депозити, коментира той. Лидерът на ОБТ изнесе данни от изследване на Института по социология към БАН, според които 80% от българите имат кредити, но 76% от тях получават доходи под 600 лв., а 24% са хората въобще не могат обслужват задълженията си, добави той.

“Балонът на общата задлъжнялост надхвърля няколко пъти Брутния вътрешен продукт (БВП), добави проф. Петков. “До 2 седмици Българската стопанска камара ще публикува собствени данни по темата, които биха могли да стреснат мнозина. Задълженията на държавата възлизали на 1,5 млрд. лв., а общите задължения на бизнеса – 90 млрд. лв., от които 50 млрд. са само междуфирмените дългове”, добави той. Според проф. Кръстьо Петков България навлиза в ликвидна криза. “Трябва спешно да се коригира икономическа стратегия на страната”, посъветва Петков. С тази цел той е внесъл в канцеларията на министър-председателя отворено писмо с апел за промени на възприетия икономически курс. “Задлъжнялостта на държавата, общините и домакинствата е много голяма. Плащанията спират или се отлагат с месеци, гражданите не обслужват дълговете си, кредитирането замира. Необходима е само една малка карфица и дълговият балон ще гръмне”, коментира Петков. Според него единственото решението на проблема е страната ни да започне преговори за “масиран заем от нова генерация”, или т.нар. гъвкави кредитни линии с Международния валутен фонд."
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход