Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Каква е кризата?

Публикувано от др. Иванов 
Re: Каква е кризата?
01-11-2009 - 21:42:57
avatar
Споко, Др.Иванов, това с взривяването на капитализма в Западния му вид още не се е разминало.Следващите 5 години ще са интересни-хем да изтеглят Количественото облекчение преди да е взривило валутите, хем да не го направят прекалено рано, че да има нов тотален срив с всичките му екстри, вклч. социални размирици. А тепърва има да излизат на повърхноста на блатото нови загуби за банковите системи по цял свят.
Света стъпва по много тънък лед в непозната територия.Аз затова инвестирам в хранителни запаси, високооктанови спиртни напитки, гориво за генератора и смазка и патрони за АК-74М, който си купих лани.Дърва за огрев дал бог. *beer*

Вечно ЖЪДЕН!Ебем ти ебане пред пиене!
Re: Каква е кризата?
01-11-2009 - 21:44:04
др. Иванов Написал:
-------------------------------------------------------
> Жорес,
> Глупости говориш! Правителствата тръгнаха да
> спасяват това, което осраха рицарите на свобадният
> пазар и да ги спасят от комунистически ковцлагери.

> Петръв,
> Бългатиге през 2009 са същите както през 1944, но
> доста по напред във всяко отношение. Нито едно
> управление продължило малка част от човешкият
> живот, не може да промени манталитет.
>Ние сме народ от дребни
> собственици, свободни и независими през цялото си
> съществуване. Хора, които работят само колкото да
> се изхранят, защото друго не им е трябвало.
> Липсата на аристокрация и тоталният авторитет на
> православната църква са направили търсенето на
> "излишни стоки" нещо лошо, а богатството е било
> порок и то тежък. Нищо общо нямат комунистите.




*ok*
Когато си прав др.Иванов - прав си!
Аз бих добавил - българите сега са със същия манталитет както и преди повече от век - когато са освободени от турското "присъствие" . Апропо - точно оттогава са станали и дребни частни собственици - предимно на неголеми парчета земеделска земя.
И тогава -при Първото велико народно събрание са приели, че сами не могат да се управляват и теглейки една "майна" на възрожденските идеали за "чиста и свята република" са си докарали чуждоземски цар . Приликата със сегашната явна зависимост от ЕС и скрита подчиненост на американски интереси е "чиста случайност".
Разделението и тогава и сега е същото - русофили/германофили комунисти/демократи или сходни производни антагонизми.
И за аристокрацията си прав - нямаме и няма как да имаме след два века гръцко и пет века турско .
Обаче вече си имаме буржоазия - нищо, че е номенклатурна и по партийно поръчение и назначение./ Тук вече комунистите не само, че имат много общо ами направо са си главните герои/.

А на Жорес кво му се обясняваш - зелено е момчето .То едва ли знае например ,че най -плановият документ в света не са петилетните планове на бившия СССР а Бюджетът на САЩ в който всеки харч е описан по целесъобразност и до цент и като обем е от над 1000 страници.И така е в Германия, Франция и пр. Момчето не знае , че всяка уважажаваща се държава ПЛАНИРА всичко ,което подлежи на контрол и планиране и РЕГУЛИРА изключително стриктно материалните, финансовите и човешките си ресурси. Друг е въпросът с какви средства и механизми го прави .
Та "саморегулиращият се пазар" е най-голямата басня и измама която се пробутва на "подопечните територии" .Целта е прозрачна - откажете се от собствен контрол за да ви наложим нашия.
А какво натвори "свободния пазар и честния частник" в БГ вече видяхме .Май в повече обаче ни дойде либерализмът - докарахме я до анархия в обществения ред и отношения и до разруха в икономиката.
Re: Каква е кризата?
01-11-2009 - 21:44:29
Тошо беше велик човек и държавник, без аналог в съвременната ни история.
За съжаление не можем да го клонираме.

Циганите на много места работят, което не може да се каже за българите. В цели села са останали само цигани, кой мислиш ги храни? Те се развилняха в едно време на беззаконие и номерата им минаваха, но това време изнича. Отделно при тях емиграцията е по-голяма от при българите и тези дето са отишли няма да се върнат. До трийсетте години раждаемостта на българите е била най-голяма в Европа и много по-голямо от тази на цигани и турци. Раждаемостта е синусуида, която от няколко години е нагоре. 50-80-150 г. са миг в историята, който не остава никакви отражения.
Re: Каква е кризата?
01-11-2009 - 21:51:18
avatar
BulCan Написал:
-------------------------------------------------------

>
> Циганите са огромен проблем и в момента, не ми се
> мисли какъв проблем ще са след 20 години. Досега
> не са се научили на работа, няма как да се научат
> отсега нататък, кой път ще хванат не виждам. Те
> така или иначе "шетат" из Западна Европа, ама все
> в БГ си се завръщат, че тук им минават номерата...


А защо им минават номерата? Що не минаваха по Тошово време?
Дали се завръщат, щото в другите страни " концепцията" на бай Тошо продължава да действа? eye popping smiley
Re: Каква е кризата?
01-11-2009 - 22:14:19
Жорес,
"Глупости говориш! Правителствата тръгнаха да
спасяват това, което осраха рицарите на свобадният
пазар и да ги спасят от комунистически ковцлагери."

др. Иванов при всичките ми уважение влизаш в противоречие, хем всичко е планирано, насчено и т.н. от държавата хем после държавата тръгнала да спасява.

Аз твърдя, че именно извратения модел на свободна пазарна икономика с дейно държавно участие е докарал нещата до тук.
Зародиша е забравен! Как си избираме управници: всички вкупом от най - долния престъпнкик, работещия на социални цял живот през интелектуалеца и до проспериращия предприемач отиваме до урната и пускаме по 1 бюлетина. Двигателите на икономиката в едно общество са не повече от 5% от общото население, сега ако поразсъждаваш ще разбереш къде е проблема.

Ще си отговориш защо Доган, каза без притеснение за обръча от фирми и че това е световна практика, защо кръга Капитал започва да се спряга като важен /ще е интересно развитието/...
Ще си отговориш защо се купуват гласове, защо на политиците им е удобно да бъдат избирани от 100% от населението но да служат на 5% от него и да не носят никаква отговорност, защо им се "налага" да насочват/планират в определени сектори за сметка на други, защо е удобно държавата да преразпределя и т.н.



Re: Каква е кризата?
01-11-2009 - 22:42:08
Аз съм чувал, че САЩ и Япония имат и петдесетгодишни планове. Всички големи корпорации го правят.

Проблемът не е утопичен, соц. или кап. Истинската революция стана и тя се състоеше в това, че беше ограбена собствеността на капиталистите. Не знам, дали капиталистите ще съумеят да я отвоюват, защото им липсва решителността на раб. класа, оргонизираност и средства, или светът ще крета още известно време до нова революция, не знам каква. Работническа класа, която да отстоява интересите си практически няма. Революционерите успяха да направят армиите наемни, така отрязаха всякаква възможност да бъдат пометени бързо и ефективно. Правителствата, които могат да им се противопоставят са обвързани финансово с революционерите. Съмнявам се дори, че казаците ще тръгнат да спасяват Европа както през 1812 и 1848, освен ако не им платят. А и те са малко трудни с тръгването обратно.
Re: Каква е кризата?
01-11-2009 - 23:01:11
avatar
И ква стана тя-от едната страна Собствениците на САЩ и Зап.Европа, от друга Китай, Индия и Русия, поотделно с възможности за всякъкви съ#зи, Япония сама за себе си , Африка, Латинска Америка и Австралия са добре колонизирани.
Утре ще опека още 200 литра джибри след като прибера овцете вечерта,ще купяоще 200 патрона за Калашника.

*drunk*

Вечно ЖЪДЕН!Ебем ти ебане пред пиене!
Re: Каква е кризата?
02-11-2009 - 00:33:32
Не, от едната страна всички собственици, от другата крадците на фирми - управителните съвети! Не е трудно за осмисляне, ако следиш пазара.
Re: Каква е кризата?
02-11-2009 - 02:40:08
Фалшивия растеж ражда фалшиви надежди.

Масите рядко имат поглед върху събитията и дори пред очите им да има сложен барометър само малка група от тях биха се вгледали в него.

Всяко нещо си има началото, връх или дъно и край. И колкото не ги усеща, тежко му. Ще дърпа хомота, а морковa само ще се размахва пред него, без почти никога да успее да го докосне.

Как идва една криза:

Ще се опитам да го обясня много просто, не защото ви имам за глупави, или защото е нещо което е нужно да се преведе на простонароден език, а защото то наистина е нещо елементарно, стига човек мъничко да се замисли.

Представете си, че имате 1000 лева.
Отивате и ги внасяте в банка срещу лихва.
Иван и Петър обаче нямат пари или поне не достатъчно. Отиват в банката и всеки от тях тегли кредит по 500 лева.
Така изведнъж в системата се вливат не 1000, а вече 2000 лева.
Защото вие имате 1000 лева, нали? Имате разписка за тях (която може да осребрите веднага стига да желаете) има и още 1000 лева в Петър и Иван. Петър и Иван няма да правят бизнес (тоест да се опитат да произведат нещо и да спечелят пари). Не! Техния кредит е потребителски.

Този факт автоматично води до няколко неща:

1. Инфлация - Наличието на вече 1000 лева в обръщение, кара Петър и Иван да си пазарят, от там повишеното търсене кара търговците да качат цените и колелото се завърта с първия си оборот.
Отпускането на масови потребителски кредити бе и една от причините довели до високата инфлация в България. Другата бе безпочвеното и предизвикано само от алчност поведение на бившия ни финансов министър Орешарски, който качи в пъти и много над изискването от ЕС акцизите.

2. Наличието на инфлация кара търговците да придобият фалшива представа за растежа си.
Ако сте купили стока преди 6 месеца, а сега цената и на дребно е по-висока вие дори без да желаете печелите.
Ако сте строили при цена на арматурното желязо от 400 лева, а днес цената му е 1300, ако самите имоти са повишили стойността си със 100 % вие очаквате следващия строеж отново да умножи по няколко пъти парите ви. Примерите могат да бъдат много.

3. Държавния и общински апарат - Разрастването на бизнеса и растежа в цените, карат и него да добие фалшивата убеденост, че се справя добре и да харчи с лека ръка пари който сякаш са му паднали ей така от небето.
Нормално е обаче когато цените на горивата примерно се вдигат, да се вдигнат и данъчните приходи, заради данък ДДС и акцизите които съставляват по-голямата себестойност на продукта.
Така е не само с горивата, а с всички стоки.
Ако баба ви отиде и си купи с мизерната си пенсия кисело мляко по 1 лев, а предните години това мляко е струвало 50 стотинки, то баба ви е увеличила вноската си към бюджета понеже - 20% ДДС на 50 стотинки са едно, а 20% ДДС върху 1 лев са друго.
Не и само ДДС, макар и не пряко всички стоки в страната са натоварени с най-различни данъци, акцизи и други такси. Тоест, не врат (данък), ами шия (акциз или такса).

4. Растежа на парите в държавния апарат и инфлацията, карат правителството да раздава още повече пари като заплати.
Е, разбира се не на всички - но ако една учителка няма да получи пари (нали не е от "богоизбраните"winking smiley, то един Азер Меликов, много близък интимен приятел и "съветник" на предишния ни премиер Сергей Станишев, ще получи 18 000 лева месечна заплата + премии.
Сложете сега много такива Мелковчета в държавния и общински апарат.
Повишаващи се заплати, хайде не на 18 000, но на 1 000, 2 000, 5 000 лева и ето ви едно фалшиво самочувствие.
И не само това! Понеже апетита идва с яденето, много от същите тези ще изтеглят и кредит, защото - "Защо да не изтегля кредит, щом инфлацията ще го изяде за тези идващи години, а заплата ми се качва всяка година?"
Подобно бе и положението на някой места в частния сектор.
Повишаващи се цени, заплати след тях, повишено търсене което тика отново колелото да се завърта.

5. На фондовата борса бе същото. Публикуваха се едни смайващи резултати и една капитализация в милиарди. Само, че къде са те?
Ако вие притежавате дружество Х, което има 1000 акции и цената на неговите акции е по 100 лева имате ли всъщност 100 000?
Не!
Защото ако започнете да продавате акции ще свалите цената им. Ако пък спрете да купувате, пак ще я свалите, защото пазарът се качва само ако има купувачи. Теглиха се кредити, наляха се и те на борсата.
Ами ако не дай си боже парите свършат?

Е, те свършиха!

Индексите само за броени месеци и по-малко от 2 години удариха дъното.

Да се върнем обаче на Петър и Иван и простичкия пример с тях и вас.
Те са изхарчили своите 1000 лева. Направили са покупки, но идва време да се плаща.
И точно тук изниква проблема.
В действителност има само 1000 лева. Вашите!

Само, че:

а) Банката има да връща на вас 1000 лева + лихвите в датата на падежа.

б) Петър и Иван имат пък да плащат на банката всеки по 500 лева + лихвите по тях.
Общо стават 2000 + лихвите.

Откъде да вземат всички тези хора парите, за да ви ги върнат, че и да ви платят лихви по тях? И ето я кризата!
Никой няма пари. Поне не толкова колкото дължи.
Може би пак само вие, ако банката оцелее и ви ги изплати.
Само, че понеже банката не иска да теглите (тя не е сигурна разполага ли с толкова) покачва лихвите за да ви накара да оставите парите си за нов с по-висока лихва депозит.
Петър и Иван обаче са в безизходица.

Защото ако лихвите са по-високи, те не само трябва да върнат едни пари, ами и лихвата по тях скача. Още по лошо - Техния кредит е потребителски, а не за бизнес. Плазмата, хладилника и почивката на море не носят приходи.
А парите са си все така 1000 лева, освен ако печатницата на банкноти не се завърти, и държавата не пусне в обръщение още пари (без покритие) с което вярно ще изчисти кредитите, но тотално ще оплеска нещата.

По-добрия вариант би бил да се оставят някой да фалират, тогава всичко би се наместило много по-бързо и леко, но уви. Едва ли някой ще го направи.


www.Borsi.dir.bg
www.Zlato.dir.bg



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2009-11-02 02:49 от borsi.
Re: Каква е кризата?
02-11-2009 - 12:58:52
Бойчо Курдисания Написал:
-------------------------------------------------------
> Споко, Др.Иванов, това с взривяването на
> капитализма в Западния му вид още не се е
> разминало.Следващите 5 години ще са интересни-хем
> да изтеглят Количественото облекчение преди да е
> взривило валутите, хем да не го направят прекалено
> рано, че да има нов тотален срив с всичките му
> екстри, вклч. социални размирици. А тепърва има да
> излизат на повърхноста на блатото нови загуби за
> банковите системи по цял свят.

Съвсем кратко. Да, нищо не е решено. Знаят го, но сега предпочитат наливане на малко оптимизъм, че страхът премина граници.
Има и опит от миналото, а и е много актуално да не се повторят старите грешки. След 1933 е имало период, в който решават че лошото е отминалои решават, че има опасност от голяма инфл. Превантивно вдигат лихвата и е последвало ново потъване. Излизане едва преди войната.
Сега със сигурност няма да бързат, но играта стана моного сложна. Сега освен политиката с лихвите следва да се съобразява и иизинга, а пък нали се вижда Япония как се бори десетилетие и ... какво. Май не е само тяхно това "изобретение", май янките ги съветваха ??? А и светът е друг.
Всяко решение има добри и лоши страни. Дори евтините пари, с които спасяват банките нямат единно въздействие дори върху финансовия сектор - застрахователите вият.
А парите не стигат или стигат трудно до реален сектор и домакинства. Могат ли да я "предизвикат" въобще или в някакъв маскиран, контролиран вариант.
Въобще, ма .....

> Света стъпва по много тънък лед в непозната
> територия.Аз затова инвестирам в хранителни
> запаси, високооктанови спиртни напитки, гориво за
> генератора и смазка и патрони за АК-74М, който си
> купих лани.Дърва за огрев дал бог.

Аз ще взема да се поогледам за по-стария вариант 47 :-)))



Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход