Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Каква е кризата?

Публикувано от др. Иванов 
Re: Каква е кризата?
31-10-2009 - 23:48:40
Cepcem Написал:
-------------------------------------------------------
> До колкото си спомням в развитият свят 5% са
> достатъчни, за да хранят останалите 95% от
> населението. Ако сложим още 15% за отопление,
> транспорт, медицина и каквото там жизненоважно се
> сетите, ще дойде, че само 20% от хората има нужда
> да се трудят.
>
> Въпросът е: какво да правят останалите 80% и кой
> да са прецаканите да работят
>
> Според мен - занимават се с безмислени дейности.
> Някой си взема заплата, за да измисли дизайн на
> етикетчето, залепено на батерията на последният
> модел ГСМ, което никой не вижда, понеже е закрито
> под капака.
>
> Хиляди безмислени професии, обучения, стаж. Тонове
> изписана хартия и изхабено електричество, за
> поддръжка на безмислените дейности. Едни хора
> изхабяват мегавати за да осветяват бизнес сграда,
> в която денонощно разискват как да спасят горите
> от изсичане и атмосферата от замърсяване. Смях!
>
> И всичко това, защото на човек трябва да му се
> намира работа, че иначе започва да върши дивотии
> (казармена практика).
>
> Живеем в абсурден свят и цената на парите е
> най-малкият ни проблем.

Извинявай, но да попитам ти как си го представяш света неабсурден. Не е ли всичко което казваш едно отричане на единствения и рационален начина на съществуване? Или по друг начин казано всичко, което казваш е така, но какво е решението....
Без тези процеси, какъв ще е стимула на човек да произвежда? Основния двигател на развитието е желанието за притежание и по - добър живот, чрез него се стига до мисъл и чрез пазарен принцип постигане на тази цел, която от своя страна развива света.... по някакъв начин правилен или не въпрос на гледна точка.


Re: Каква е кризата?
01-11-2009 - 00:00:34
Кризата за мен е криза на потреблението.
Кризата е заложена още в миналото някаде 80-те години.До тогава е имало голям научно технически прогрес производителността на труда се е увеличавала с по високи темпове това дава възможност за по високо потребление и по големи печалби на капитала.Но идват 80-те години и започва застой по точно вече печалбите на капитала не са така големи.Как може да накарат хората да купуват и да произвеждат повече.Трябва да бачкат повече. Два начина да дават лесни кредити но за това трябва малко да отпуснем банките да могат да създават изкуствено пари това се прави мисля след 90-те год.Не съм икономист да кажат съфорумниците как става.Другия начин да правим стока която е боклук за да може потребителите да я купуват и после да я хвърлят и да купуват друга затова и трябва малко да послъгваме в рекламите.По времето на Рейган И Тачер излиза на мода девиза защо трябва да чакаме като можем да вземем кредити да го имаме веднага .Само да вметна че е нормално потребителите да харчат толкова пари колкото са спестили в банките тоест не може един човек да потреблява повече от колкото е произвел.Капитала и политиката стават една олигархия жадна за печалби готова да изтиска до последна капка работника като го убежтава че е все по добре само ако може да бачка по 16 часа на ден.Май прозвучах като чичко Маркс но съм говорил с америанци когато съм бил в САЩ та са ми казвали че 50-60 години се е живеело по добре и по спокойно.Системата в САЩ така е направена че те кара да вземаш кредити ако нямаш кредит данаците са по големи и хората предпочит да изплащат кредити да си купят къща вместо данъци.

Да си дойда на думата кризата е и следтствие от ЛАКОМИЯТА на политико -финансовата олигархия на САЩ и Англия.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-11-01 00:09 от morski.
Re: Каква е кризата?
01-11-2009 - 01:30:51
avatar
Днес да не е имало слънчеви изригвания? :]

*drink2*
Re: Каква е кризата?
01-11-2009 - 06:53:36
Quote

jores Написал:
-------------------------------------------------------
> Извинявай, но да попитам ти как си го представяш
> света неабсурден. Не е ли всичко което казваш едно
> отричане на единствения и рационален начина на
> съществуване?
Или по друг начин казано всичко,
> което казваш е така, но какво е решението....
> Без тези процеси, какъв ще е стимула на човек да
> произвежда? Основния двигател на развитието е
> желанието за притежание и по - добър живот, чрез
> него се стига до мисъл и чрез пазарен принцип
> постигане на тази цел, която от своя страна
> развива света.... по някакъв начин правилен или не
> въпрос на гледна точка.

Според мен - не. Този начин на развитие е просто един от много възможни.
Ако попитам 4-годишната си дъщеря няма ли някакво друго решение за кюфтетата от кал, които си прави на двора, от това да ги мъкне в къщи и да храни плюшените си кучета с тях - тя ми отговаря на момента - няма! И е права. В нейният свят единственото рационално решение за кюфте от кал е да го дадеш за храна на плюшените кучета.

Така сме и ние. Не виждаме по далеч от конюктурата, в която сме навряни и калната кочина, в която превръщаме света, ни се струва единствената възможност да вървим напред.

И почти никой не си дава сметка, че така нареченият "човешки прогрес" трябва да включва и двете основни части на човеците - освен практично-съзидателната и емоционално-съзнателната. Защото втората не помръдва. На емоционално ниво ние не сме мръднали и на милиметър от хората преди 5000 години, примерно. Човекът, който управлява Големият Андронов Колайдер може да загуби разсъдъка си по 17-годишна фльорца и да застреля 22-годишният и приятел, металист, в пристъп на ревност.
И като тръгнем да трупаме пари, е хубаво да се запитаме защо го правим: страх от глад? Нужда от по-добри условия на живот? Или просто желание за себеутвърждаване пред околните, за да "тежи" мнението ни и да ни харесват от пръв поглед, защото както са казали: "по колата посрещат, а по дрехите изпращат"...
Re: Каква е кризата?
01-11-2009 - 09:54:44
avatar
Иванов,

Ето стигнахме до консенсус, че кризата, уви е факт.

Дали кризата е психологическа, дали породена от обективно възникнали диспропорции в света, балонизирано потребление, дали пъклен план на ФЕД излязъл извън неговия контрол, това ще се опита да го оцени историята след години....

Мисля, че сега е добре да се опитаме да дадем отговор на въпроса - КАКВО ДА ПРАВИМ В ИНДИВИДУАЛЕН АСПЕКТ, да минимизираме щетите от кризата и има ли стратегия за развитие и печалба в този момент.

Давам и конкретен пример за фирмено поведение:
1. Замразяване на инвестиционни планове.
2. Съзнателно драстично намаляване на стоковите наличности и преосмисляне на активите подържани на склад.
3. Отказ от нови и погасяване на съществуващите кредити.
4. Преоценка на фирмените разходи / в т.ч. и разходи за работна сила/.
5. Повече свободни средства инвестирани в различни банки, валути и бързоликвидни активи.
6. .... и т.н.

Но, всичко цитирано по-горе, е само - стратегия за оцеляване, но не е стратегия за развитие и печалба...

А има ли дългосрочна стратегия за печалба в условията на световна криза...



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-11-01 09:58 от Servel.
Re: Каква е кризата?
01-11-2009 - 10:09:58
В отговор на Серсем

Незнам заформи се интересно smiling smiley
едва ли има човек, който в даден момент от живота си да не се е запитал за съществуването си, и смисъла и ползата от него - тази полза за която говориш емоционално съзнателната.
Ако погледнем какво е заложено в нас като потребности може и да се стигне до някакви частични изводи.

Всички опити за извисяване над чисто материалното са завършили с тотален неуспех, в същото време всички постижения са плод на чисто материален интерес и задоволяване на потребностите такива каквито ги усещаме, а едва ли можем да пречупим природата и да предизвикваме потребности, които не са ни присъщи.
Формули от типа да оправим света, да нахраним гладните, напоим жадните, образоваме неуките и т.н. са особено безуспешни, а и сами по себе си не произвеждат нищо, нито пък имат някакъв траен положителен ефект, нито могат да бъдат някаква възвишена цел.
Приемам, че сме на някакво ниво от развитието си което не може да ни откъсне от същността ни и трябва да се израстне. До тогава освен да правим това, което правим най - добре да произвеждаме, като по този начин осмисляме съществуването си не виждам какво друго.
Стимулите за развитие които са дали на всички ни удобството да имаме свободата да мислим все по - широко, са обвързани с чисто практичния материален свят.

Та за това те попитах как ги виждаш нещата защото теоритично нещо куца, но на практика незнам да има адекватно решение как да променим света в неабсурден.

А относно трупането на пари/материални блага - това е измерител на възможностите на всеки и те са инструмента чрез който може да се влиае на околния свят. Как си представяш например някой велик ум да патентова великата си идея и да я приложи за да могат всички да имат достъп до нея, ако няма пукната стотинка?



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-11-01 10:11 от jores.
Re: Каква е кризата?
01-11-2009 - 10:55:42
Да питам само: "Рашко налита ли на дървени философи?".

Ако налита - доста работа му се отваря тука. Аз ще помогна за протеиновия шейк ;-)
Re: Каква е кризата?
01-11-2009 - 12:34:30
Давам и конкретен пример за фирмено поведение:
1. Замразяване на инвестиционни планове.
2. Съзнателно драстично намаляване на стоковите наличности и преосмисляне на активите подържани на склад.
3. Отказ от нови и погасяване на съществуващите кредити.
4. Преоценка на фирмените разходи / в т.ч. и разходи за работна сила/.
5. Повече свободни средства инвестирани в различни банки, валути и бързоликвидни активи.
6. .... и т.н.


Това е пътят към тоталното затъване. Обяснил съм го преди около година. Пак ще ви напиша нещо, което няма да разберете, защото иначе трябваше да искам да ми плащате.

Две неща създават блага - фотосинтезата и човешкият труд. Ограничи ли се човешкият труд няма кое друго да произведе каквото и да е. Парите са средство за набавяне на необходими и не необходими продукти, сами по себе си те не са продукт. Това означава, че като ограничиш заплащането на работниците срещу отказ от произведеният от тях продукт, което е за твоята фирма и фирмите доставчици и изкупчици, ти сечеш единият клон за създаване на блага. Остава другият - фотосинтезата, който е с лимитирани възможности.

Преведено означава, че като изпълниш горните точки ще намалее продукцията на обшеството. - работниците на улицата, предприемачите по курортите. Липсата на произвоство води да трайно обедняване, защото няма какво да гарантира издадените парични знаци. Парите ще се пренасочат към продуктите на фотосинтезата - храни, пиене, тютюн, но фотосинтезата е ограничена от площа, която огрява слънцето - обработваемата земя, гори и моретата, като източник на риба, където в основата на хранителната верига е фитопланктонът.

Сега, след като разбрахте защо при криза растат акциите в хранителният, алкохолният и тютюневият бранш, се запитайте какво става със секторите лишени от човешки труд. Защото благата се създават от човешки труд, а не от напечатани пари./отделно и те се речатат с труд/. Става, че кризата се задълбочава, докато паричните знаци останат без стоково покритие.

Затова горните мерки са логични, когато някой иска да се спаси, но крайно нелогични и грешни, когато всички искат да се спасят чрез тях. Затова и винаги съм ви казвал:

Марш да работите паразити мързеливи!

По точно: краткросрочно инвестирайте във фотосинтеза и преработка на нейните продукти.
Re: Каква е кризата?
01-11-2009 - 12:56:23
Иванов, не си открил ти топлата вода. Много хора са казали, че единия от начините за излизане от кризата е стимулиране на производството (като последствие и на търсенето) от държавата с големи поръчки. Точно работа на държавата е да се грижи за спасението на "всички" или на обществото.
Re: Каква е кризата?
01-11-2009 - 13:01:53
avatar
Winnetou Написал:
-------------------------------------------------------
> Да питам само: "Рашко налита ли на дървени
> философи?".
>
> Ако налита - доста работа му се отваря тука. Аз ще
> помогна за протеиновия шейк ;-)


:}
Не става, майче, твърде е умен, па и такива убави оФци сам му сбрал, нема да се занимава с глупости.Ама имал песен-поздрав за дървени философи.Каза, че они щели да се познаят и асоциират(това не знам кво значи, не сме го учили у МТУ-то у Ковачица)с лирическия герой.
[www.vbox7.com] *drunk*

Вечно ЖЪДЕН!Ебем ти ебане пред пиене!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-11-01 13:03 от Бойчо Курдисания.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход